Serbest çalışıyorum, müşteri sorunu.

Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları - Serbest çalışıyorum, müşteri sorunu. ...

Cevapla
Serbest çalışıyorum, müşteri sorunu.
ozez isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozez

Webmaster / İstanbul

Standart

Serbest çalışıyorum, müşteri sorunu.

Alt 26-08-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba Arkadaşlar ;
web ve grafik üzerine freelance çalışıyorum, anlaştığım müş. işi teslim ettim (logo ,kartvizit, web tasarımı )...normal de 3 haftada arayüz, taslak, web sayfası hazırlar teslim ederim, ödemeyi ise işin yarısında, diğer yarısınıda iş bitiminde alırım.. sıkıntı ise 2 ay oldu halen ücretin belli bi kısmının ödemesini yapmadı...
anlaşma sözleşme, fatura gibi resmi evraklar la olmadı.Şuan ise web sayfasını kapattım ödemeyi alamadan açamıyacağımı söyledim.Mahkemeye vereceğini ve avukatı ile görüşmemi söyledi Serbest çalışıyorum, müşteri sorunu. ..Hem suçlu hem güçlü diye buna deniyor sanırım..bu nokta da ne yapıcağımı şaşırdım, bana bu konuda yardımcı olabilirmisin??
Daha önce bu tarz çirkin şeyler yaşayan freelance ark. mutlaka olmuştur.Freelance çalışmak suçmudur, fatura kesmediğim için beni mahkemeye verebilirmi ? Verse bile benim savunmam ne şekilde olabilir? ve en önemlisi ben hakkımı nasıl alabilirim (:...Çıkamadım için içinden :worried:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

murattanhu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

murattanhu

Ressam / İstanbul

Standart
Alt 26-08-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
öncelikle geçmiş olsun. bu gibi sıkıntılarla karşılaşmamak için en azından o müşteri ile ilk çalışma sırasında bir sözleşme yapmak gerekli. bu durumda da bu görülüyor.
ancak; sözleşmenin olmaması sizin kayıp noktanızsa da aynı zamanda müşteriniz için de kayıp noktasıdır. müşteriniz sizi mahkemeye verse de kendi leyhinde bir sonuç alamaz. son durum bu durum olacaktır.
freelance çalışmak tabiki suç değil, hatta en güzel mesleklerden biridir ancak müşteri ile olan ilişkileri sadece güven ilişkisi üzerinde kurmak bazen, belki de çoğu zaman bir hata oluyor. iki taraf için de, sözleşme yoksa da herkes sözünde dursa bu gibi durumlarla kimse karşılaşmayacaktır.
umarım bundan sonraki işlerinizde mutlaka bir sözleşme yapmanızı öneririm.
iş alıp da, zamanınızı harcayıp emeğinizi alamayacaksanız, iş yapmanızın da bir önemi kalmıyor.
tekrar geçmiş olsun.
saygılarımla.
Bu mesajdan alıntı yap
leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(53)

Karikatürist / İstanbul

Standart
Alt 04-09-2009 #3
Öncelikle bakınız: freelance olarak çalışanların dikkatine...

Bu linklerden, özellikle, aşağıdakinde bahsedilen yol, sizin için de geçerli:
yaptığım logonun ücretini tahsil edemedim ?

Freelance çalışmak suç olur mu yahu? Asıl müşterinin bu yaptığı yaptığı suç...

Bu ülkede serbest çalışanlar var. Ayrıca sanatçı, elbette serbest iş yapacak, ne yapmamız gerekiyordu ki? İlle de bir şirkete "eleman" olup birilerinin kulu kölesi mi olmamız gerekiyor?

Sanatçı dediğiniz, vergiden muaftır. Bitti.

İster bir şirket kurar, onun üzerinden emeğini sunar, isterse serbest çalışır. Yapılan iş, güzel sanatlar kapsamındadır, o kadar.

Size karşı dava filan açamaz, büyük ihtimalle blöf yapıp gözünüzü korkutmaya çalışıyor. Açarsa da, elinizdeki bütün belgeleri sunup, alacağınızı alamadığınızı anlatacaksınız. Ancak daha iyisi, sizin önce davranıp alacaklarınızı hukuk yoluyla tahsil etmenizdir. Kim davayı önce açarsa, haklı olma şansı artar.

Bu arada, sözleşme yapmış olmanız şart değil. Elinizdeki bütün belgeler, her türlü yazışma, görüşme kaydı vesaire, çok önemli birer delildir. Bu durumda, mahkeme, sözleşme yapılmış gibi karar verecektir, merak etmeyin.
Bu mesajdan alıntı yap
hamsi53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hamsi53

Grafiker / Rize

Standart
Alt 04-09-2009 #4
faturayı tanıdık bir sirketten de kesersiniz, o yönden rahat olun.
yeterki ödemeyi yapsın Serbest çalışıyorum, müşteri sorunu.
Bu mesajdan alıntı yap
plevneli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

plevneli

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 04-09-2009 #5
Arkadaşım geçmiş olsun ; ancak sözleşme ve fatura önemli bir unsurdur. Sizin suçlu olduğunuz kadar müşteriniz de suçlu konumdadır. Sanatçı vergi vermez diye bir kavram yoktur, geliri olan herkes vergi vermekle yükümlüdür. Şirket size freelance olarak çalıştığınıza karşılık muhasebe departmanı aracılığı ile elden ödeme matbusu hazırlar ve bu da şirket muhasebecisi tarafından yasal yola sokulur ki stopaj miktarı kadar sizden ya da müşterinizden kesinti olacaktır, bu anlaşma şeklinize bağlı olarak değişir.
Tekrar geçmiş olsun.
İyi Çalışmalar
Bu mesajdan alıntı yap
ozez isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozez

Webmaster / İstanbul

Standart
Alt 07-09-2009 #6
leventelpen ;veridiğiniz linkleri tek tek okudum, işimden özellikle bu son olaydan sonra çok soğdum...bırakıp herşeyi ajansta kölelik yapmayı bile düşünmedim değil Serbest çalışıyorum, müşteri sorunu.

ilgilendiğiniz ve cvplar için hepinize tesekkur ederim...Sorunu halledebildim Serbest çalışıyorum, müşteri sorunu. bu bana çok büyük ders oldu asla sözleşmesiz iş yapmıyacağım, ama işte bazen öyle güveniyorsunuz ki karşınızdakine, koskoca firma yeri yurdu belli nasıl olsa diyorsunuz,tekrar çok sağolun bilgiler için,,iyi geceler.
Bu mesajdan alıntı yap
leventelpen isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventelpen(53)

Karikatürist / İstanbul

Standart
Alt 07-09-2009 #7
Sizin suçlu olduğunuz kadar müşteriniz de suçlu konumdadır. Sanatçı vergi vermez diye bir kavram yoktur, geliri olan herkes vergi vermekle yükümlüdür.

Yanlış bilgi vermeyin! Bir kere bu arkadaş, SUÇ işleyecek hiç bir şey yapmamıştır. Ne demek, "sizin suçlu olduğunuz kadar"? Freelance çalıştı ve sözleşme yapmadı diye nasıl suçlu olunur?

İkincisi:

"1-"Telif kazancı elde eden serbest meslek sahibi"

Serbest Meslek tanımı:
Sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya uzmanlığa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin, bir işverene bağlı olmaksızın, şahsi sorumluluk altında, kendi nam ve hesabına yapılması.

Telif Hakkı'nın tanımı:
Fikir ve sanat ürünü olarak ortaya konan eserler üzerinde sahibinin hakkını ifade eden kavram.”

Telif Kazancının tanımı:
Eser sahiplerinin; eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri gelirler.

Son olarak:
Telif kazançlarının vergilendirilmesi ile ilgili olarak, GVK’ nın 18. maddesinde yer alan, “serbest meslek kazançlarında istisna” başlığını taşıyan düzenleme ile; “ fotoğraf, film gibi eserlerini, gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, televizyonda yayınlamak veya kitap, CD halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat GELİR VERGİSİNDEN ISTISNA edilmiştir yani MUAFtır.”

Kaynak : http://www.alomaliye.com/mehmet_ozka...es_istisna.htm

Bakınız: http://g-graf.net/index.php/g-grafta...vergi-durumlar
Bu mesajdan alıntı yap
myunder isimli Üye şimdilik offline konumundadır

myunder(39)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 08-09-2009 #8
sağdan soldan fotolar kullanmanı söylediyse sende avukatına telif hakları için müşterini ihbar edeceğini söyle...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Antalya'da Freelance çalışıyorum. birsel İş Arayan İlanları 3 03-07-2011 20:21:43
Hepimizin karşılaştığı müşteri sorunu... Atlanturk Grafik Tasarımcıların Soru ve Sorunları 19 12-12-2010 03:44:44
Yarı yarıya çalışacak müşteri potansiyeli olan müşteri temsilcileri aranmaktadır. pankemart Sonuçlanan İlanlar 1 08-02-2009 11:19:23
illüstratörü öğrenmeye çalışıyorum. melsa İllüstrasyon Çalışmaları 6 03-06-2008 12:38:35
Freelance çalışıyorum ErenFahri Sonuçlanan İlanlar 0 12-03-2008 09:53:16

Kapat
Şifremi Unuttum?