serigrafi pozlama

Baskı Öncesi - serigrafi pozlama ...

serigrafi pozlama
erkk35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

erkk35

Hiç Biri / İzmir

serigrafi pozlama

Alt 05-05-2009 #1
Sponsorlu Bağlantılar

herkese selamlar
serigrafi baskı yapmadan önce kendime ufak bi kalıp calışması yaptım ama pozlamadan sonra kalıbı yıkadığımda kenarlarından ufak tefek atmalr oluyo acaba Emülsiyon kurutma işleminimi kısa yapıyorum fazlamı sürmek gerekiyo azmı sürmek gerekiyo pozlamayımı yanlış yapıyorum uzunmu durması lazım kısamı ne tür ışık altında yapmam lazım bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

uzunayreklam isimli Üye şimdilik offline konumundadır

uzunayreklam

Grafiker / Samsun

Alt 01-06-2009 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
arkadaşim serigrafi çok dikkat edilmesi gereken bir husus . Emülsiyonla mikromatin ayarini örtüştüremezsen kalıbı banyoya soktuğun zaman lak atar. sana tavsiyem mikromatini normalinden bir kaç damla daha fazla koymandır. ve lakı yani emülsüyonu ipeğe sürerken 2 kere kalıbın arkasından bir kerede önünden çekmendir bu işlemi en az 10 kere tekrarla , filmi pozladıktan sonra kalıbın üzerine siyah bi fon koy, ağırlığını bol koy normal florasan ışığı kalıbın çıkmasında yeterlidir. ipeğe göre zaman ver 6 6,0 7 dakika arası normaldir. kalıbı banyoya götürdükten sonra suyu önce kenarlarından yavaş yavaş bur önce arkadan sonra önden prüzsüz çıkar kalıbın inş yardımcı olabilmişimdir.
Bu mesajdan alıntı yap
kayhan.1154 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kayhan.1154

Grafiker / Ankara

Alt 02-06-2009 #3
kardeş arkadaşın dediğiğ gibi mikromatı iyi ayarlamalısın . fazlasıda zarar. Banyo sonrasıda şekerleme yapar yoksa. Ama sen o şekerlemeyi çok zor görürsün. Yeşil emisyon kullanıyor isen micromat katınca çimen yeşiline dönerse micromat kafidir. yeşili geçmiş sarıya çalar ise mic. fazla gelmiş demektir. 1 tüp mic. 1 kutu emisyona fazla gelir unutma. Florasanlarınıda ipkten en az 35 cm uzak olmasına dikkat et. Filmin rengide tam siyah ise korkma 8-10-15 dk ver. Güneş ışığından uzak loş bir ortamda pozla kalıbı. banyoda tatlı sert biçimde iki yüzden hafifçe su tut micromatın çıktığını suyun renginden anlarsın. Kalıbın ufak ise su dolu bir kabın içinde 3-5 dk yatır ve daha sonra istediğin yerde yıka güneşin altında bile. suyuda hafis yandan tazyikli biçimde çift taraftan ver gitsin...kolay gelsin...
Bu mesajdan alıntı yap
bahadiraytekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bahadiraytekin

Baskıcı / Isparta

Alt 05-05-2010 #4
Pozlama sonrası kalıp zor açılıyosa hatta işin kenarları açılmamışsa sorun ne olabilir. 5 florasanlı masa 20cm uzaklık 9dk pozlama değerleri süre çok mu uzun yardımcı olursanız sevinirim
Bu mesajdan alıntı yap