Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

Flash - Ses ve Video Eklemek (Ders 7) ...

Cevapla
Ses ve Video Eklemek (Ders 7)
Hades isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hades

Hiç Biri / Bursa

Standart

Bir Düğmeye Ses Eklemek

Alt 15-09-2007 #11
Sponsorlu Bağlantılar

Flash dosyalarındaki çoğu kısa ses ve birçok uzun ses, bu ister bir sembol Timeline’ı, isterse ana belgenin Timeline’ olsun, doğrudan Timeline’a eklenir. Ses doğrudan bir Timeline’a eklendiğindeona nasıl davranması gerektiği söylenmelidir. Bir olay sesi gibi davranabilir, belirli anahtar karelerde
başlayabilir veya durabilir ya da akabilir.

Çalınmaya başlamadan önce olay seslerinin bütünüyle indirilmesi ve kendilerine çalmaları gerektiği söylendikten sonra Timeline'dan bağımsız olarak çalınmaları gerekir.Bu bağımsız olarak çalınma özelliği dolayısıyla sesin çalınmasına neden olay her gerçekleştiğinde (bir düğmenin tıklanması ya da oynatım kafasının sesin çalınmasını isteyen bir anahtar kareye gelmesi durumunda) sesin tamam çalınır.Sesin tamamının çalınması dışında, geçerli anda çalınıp çalınmadığına dikkat edilmez ve sesin yeni bir örneği oluşturularak orada çalınmaya başlar. Bu da aynı sesin iki versiyonunun zaman içinde farklı noktalarda çalınması demektir. Bu yüzden olay sesleri kısa sesler için mükemmeldir ve çok uzun sesler için uygun değildir. Düğme sesleri ve döngüler için olay sesleri idealdir.

Akan sesler uzun ses kullanmanın gerektiği durumlarda çok uygundur, çünkü dosya tamamen indirilmeden çalınmaya başlar. Bir ses belirli bir Timeline'daysa ve akacak şekilde ayarlanmışsa, çalınacağı toplam süreye eşit miktarda kareyi kapsaması gerekir. Diğer katmanlardaki animasyonlar ve görsel malzemelerin de sonuçta sesle aynı sayıda kareyi kapsaması gerekir. Böylece animasyonlar ve sesler senkornize edilebilir.

1.Sabit diskinizdeki techBookstore klasöründe yer alan bookstore10.fla dosyasını açın ve bookstore10.fla adıyla kaydedin.


TechBookstore klasörüne FLA dosyasının yeni bir versiyonu kaydedilecektir. Bu derste dosya üzerinde sadece küçük değişiklikler yapacaksınız.

2.click.wav ses dosyasını sabit diskinizde herhangi bir yere kaydedin.

WAV, sıkça kullanılan bir sıkıştırılmamış ses dosyası formatıdır. Wav dosyasını Flash'a aktaracaksınız Bu sesi SWF dosyanızın bir parçası olarak dışarıya aktarırken sıkıştırma ayarlarını yapabilirsiniz. WAV Windows platformunda kullanılan standart ses formatıdır. Eğer Mac kullanıcısıysanız, click.wav dosyasını çalmak ve aktarmak için QuickTime yazılımını kullanabilirsiniz.

İpucu: Mümkün olan her yerde sıkıştırılmamış sesleri (WAV ya da AIFF dosyaları gibi) ithal etmeye çalışın. Böylece bir SWF dosyasına dâhil edildiğinde bu sesin yeniden sıkıştırılması gibi bir durum söz konusu olmaz.

3.File> Import > Import to Library komutunu seçerek click.wav dosyasını Flash'a aktarın. Kütüphaneyi açarak aktardığınız ses dosyasını bulun (adı yine click.wav olacaktır) ve kütüphanenin Media klasörünün üzerine sürükleyin.

File> Import > Import to Library komutunu seçin. sabit diskinize kopyaladığınız WAV DosyasınıI Bulun Open (Aç) komutunu (ya da Mac'te Import to Library komutunu) seçin. Dosyayı aldıktan sonra Flash'taki kütüphaneyi (Library) açın, click.wav dosyasını bulun ve kütüphanedeki media klasörünün üzerine sürükleyin.

4.Sesin özelliklerinde değişiklik yapmak için sağ tıklayıp (ya da Mac'te Control tuşunu basılı tutarken tıklayıp) açılan bağlam menüsünden Properties'i seçin.

Properties iletişim kutusu açılacaktır. Bu iletişim kutusunu kullanarak, WAV dosyasını içeren bir Swf dosyası oluştururken sesin nasıl yayınlanacağını belirleyebilirsiniz. Compression açılır menüsünden ADPCM'i seçin, ADPCM, kısa sesleri internet üzerinden çalmak için mükemmel bir sıkıştırma formatıdır. Sample Rate değerini 5kHz, ADPCM Bits değerini de 3 olarak değiştirin. Bu ses tipi için buradaki ayarlar yüksek kalitede sonuç verir ve dosya boyu 0.1 KB olur.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

5.Kütüphaneden btnProducts'ı seçin ve simgesine çift tıklayarak sembol düzenleme moduna geçin. Timeline'a yeni bir katman ekleyin ve ismini sound olarak değiştirin.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

Kütüphanedeki düğme simgesine çift tıklayarak örneğin sembol düzenleme modunda açılmasını sağlayın. btnProducts sembolü sembol düzenleme modunda açılacaktır. Burada düğmeye ses ekleyebilirsiniz. Düğmenin içinde, her karesinde anahtar kareler bulunan bir tane katman göreceksiniz. Düğmenin sesini yerleştirmek için eni bir katman eklemeniz gerekir, çünkü sesleri Timeline'da kendi katmanlarında tıtmak her zaman için iyi bir fikirdir. Insert Layer düğmesine tıklayın ve yeni katmanın ismine çift tıklayarak katmanı sound olarak yeniden adlandırın.

6.sound katmanının Down karesine yeni bir anahtar kare ekleyin.

Down karesine, önce kareyi seçip sonra F6 tuşuna basarak bir anahtar kare ekleyin. Ziyaretçi düğmeye her tıkladığında down karesi oynatılacaktır. Yani ses, sadece düğmeye tıklanması durumunda çalacaktır, ziyaretçi imleci düğmenin üzerine getirdiğinde değil.


7.Down karesindeki yeni anahtar kareyi seçin ve click.wav sesini kütüphaneden Stage'e sürükleyin.

Siz Stage'in üzerine sürüklediğiniz ses (hafifçe duyulan kısa bir tıklama sesi), düğmenin Down durumuna eklenecektir. Yani ses, düğmeye tıklanması durumunda çalacaktır.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

Karede bir dalga şekli göreceksiniz. Bu, Timelne'a sesin yerleştirildiğini gösterir. Stage'de sesi görsel olarak temsil eden br öğe göremezsiniz ve sesin içinde bulunduğu anahtar kareden sonra başka kare yoksa dalga şeklini zar zor görürsünüz. Daha öncede belirttiğimiz gibi, sesleri kendi katmanlarında tutmanın en iyi yöntem olduğunu gösteren sebeplerden biri budur, yani böylece onları daha kolay bir şekilde bulursunuz.

8.Yukarıdaki işlemi tekrarlayarak aynı sesi ana Stage üzerinde btnCompany ve btnContakt düğmelerine ekleyin. işinizi bitirdikten sonra buttons katmanını tekrar kilitleyin.

btnProducts örneğine sesi ekledikten sonra düzenleme çubuğundaki Secene 1'e tıklayarak ana Stage'e dönün. Kütüphanede btnCompany ve btnContact'a ayrı ayrı çift tıklayın ve yeni katmanlar ekleyin. Sonra da btnProducts örneğinde yaptığınız gibi tıklama (click) sesini Down karesindeki yeni bir anahtar karenin üzerine sürükleyin.

9.Enable Simple Buttons'ı kullanarak sesi test edin.

Eklediğiniz sesi duymak için test etmek isterseniz, Control > Enable Simple Buttons'ı seçin. buttons katmanının görünür durumda olduğundan emin olun ve btnProducts, btnCompany düğmelerine basın. Enable Simple Buttons komutunu, düğmelerinizin sonuçta elde edilecek SWF dosyasındaki gibi davranmasını sağlar. Dolayısıyla bu, düğme sesini test etmek için ideal bir yoldur.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

İşiniz bittikten sonra Control> Enable Simple Buttons' seçerek bu özelliğ kapatın. Enable Simple Buttons özelliği etkin durumdayken düğmelerinizi taşıyamaz ve seçemezsiniz. Buttons katmanınızı tekrar gizlediğinizden emin olun.

10.Çalışmanızı kaydedin.

Böylece kitap mağazası sitesine ilk ses efektlerinizi eklemiş oldunuz.
Bu mesajdan alıntı yap
Hades isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hades

Hiç Biri / Bursa

Standart

Flash'a Video Aktarmak

Alt 16-09-2007 #12
                             Sponsorlu Bağlantılar
FLA dosyasına ses aktarmayı öğrendiğinize göre, br adım daha ilerleyerek FLA dosyasına video eklemenin zamanı geldi. Flash Basic 8, video dosyaları ithal etmenizi ve gömmenizi, aynı zamanda dosyayı alırken videoyu çok basit şekilde düzenlemenizi de mümkün kılar. Tek video dosyasını küçük klipler halinde düzenleyebilir ya da bütün dosyayı düzenlemeden alabilirsiniz. Her iki durumda da videonun sıkıştırma (ya da ihraç) ayarları üzerinde ciddi bir kontrol imkânına sahipsiniz.

Video ithal etmeden önce dikkat etmek gereken diğer bir önemli nokta da, ithal işlemi öncesinde ya da sırasında düzenleme ve sıkıştırma işlemleri üzerinde sahip olunduğunuz kontrol imkânıdır. Daha fazla kontrol imkânı, genellikle daha iyi sıkıştırma elde etmek ve bu arada dosya boyunu kabul edebilir bir kalite düzeyiyle dengelemek anlamına gelir. Sıkıştırma üzerinde yeterli düzeyde kontrol sahibi olsanız bile (iyi bir codec'le birlikte), videonun dosya boyutu yine büyük kalabilir (her karede bulunan veri miktarından dolayı). Videolarınızı düzenlemeye ya da sıkıştırmaya başlamadan önce aşagıdak noktalara dikkat edin.

Videonuzu kırpın: Görüntünün başındaki ve sonundaki boş alanların dosya boyutunu büyüttüğünü aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle, Video Import Wizard iletişim kutusunu kullanırken (sonraki uygulamalarda kullanacaksınız) Flash'ın düzenleme özellikleriyle videonun başındaki ve sonundaki fazlalık bölümleri sildiğinizden emin olun (eğer ithal etmeden önce silmediyseniz).

Yaptığınız ayarları test edin: Eğer dosya boyu çok önemliyse, farklı ithal ayarlarını ve kalite seviyelerini kullanmayı denemelisiniz. Bütün video görüntüleri birbirinden farklıdır ve dolayısıyla bunların sıkıştırılması ve açılması da farklıdır. Bu da videodaki renkler, hareketler ve efektler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Videonuz ithal ettiğinizde görüntüsü iyiyse, ayarları değiştirerek orjinal dosyayı biraz daha sıkıştırmayı deneyin (örneğin daha düşük bir kalite ayarı ya da daha az anahtar kare kullanarak). Yine iyi bir video görüntüsü ve bunun yanında daha düşük bir dosya boyutu elde edebilisiniz.

Mümkünse Geçiş efektlerini, gürültüleri ve hareketleri sınırlı tutun: Geçiş (fading) efektleri, hem yavaşça belirme (fade-in), hem de yavaşça kaybolma (fade-out) efektlerini, ayrıca bir video klibinden başka bir video klibine geçerken kullanılan geçiş efektlerini (buna cross- fading denir ve videonuzu başka bir programda düzenlediyseniz bunu kullanabilirsiniz) kapsar. Gürültü (noise), görüntülerinizin fazla aydınlatılmaması durumunda her karede karşınıza çıkabilen lekelere verilen isimdir. Hareketli görüntülerde de (rüzgarda sallanan agaçlar gibi) benzer şekilde, hareket eden birçok piksel bulunur. Bütün bu faktörler genellikle görüntünün dosya boyunun büyümesine sebep olur. Aynı kamerayla çekilmiş, kare boyutları ve uzunluk açısından aynı iki video klibibnin dosya boyutu bu faktörlere bağlı olarak farklı olabilir. Ayrıca görüntünün sıkıştırılmasında da zorluklar yaşanır. Bu durumda genellikle daha fazla anahtar kare eklemeniz ve daha yüksek bir kalite ayarı kullanmanız gerekir.

Görüntülerdeki geçiş efektlerini ve hareketleri ortadan kaldıramıyorsanız ya da gürültü miktarını azaltamıyorsanız, klibi sıkıştırırken daha fazla video anahtar karesi eklemeyi unutmayın (daha sonra sıkıştırma ayarlarını yaparken anahtar karelerle ilgili de bir ayar göreceksiniz). Ne kadar fazla anahtar kare eklerseniz, videonuz o kadar iyi görünür. Bununla birlikte, sıkıştırıldıktan sonra klibin dosya boyunun da büyük olacağını unutmayın.

Sıkıştırılmış bir videoyu tekrar sıkıştırmayın. Bir videoyu her (tekrar) sıkıştırışınızda daha fazla kalıntı (artifact) oluşur ve kalite düşer. Klıntı oluşması, videoda blokların ve piksellerin belirginleşmesi anlamına gelir; bu da kötü ve kalitesiz bir görüntü oluşturur. Orijinal görüntünüz zaten sıkıştırılmış olduğu için muhtemelen blok şeklinde kalıntılar içerir. İkinci sıkıştırmada blok şeklindeki artıkların sayısı artar ve kalite seviye düşer. Video dosyalarını her zaman en düşük oranda sıkıştırmaya çalışın.

İpucu: Bir Timeline üzerinde bir videoyla çalışıyorsanız, bunun Flash'taki Timeline'dan farklı olduğunu unutmayın. Doğrudan flash'a aktarılan normal bir videonun üzerinde çalışıyorsanız, videonun kendisine kod ya da anahtar kare ekleyemezsiniz. Ama videoyu bir movie clip'e ekleyebilir ve buna ActionScript kodu ekleyebilirsiniz.

Şimdiki uygulama için dışarıdan Tech Bookstore sitesinin tur sayfası için kullanacağınız bir videoyu aktaracaksınız. Bu uygulamadan sonra birkaç video daha eklemeniz gerekecek. Bu nedenle daha sonra bu uygulamaya tekrar dönmeniz gerekecek (tabi eğer bütün adımları hatırlamazsanız).

1.video.fla adında yeni bir dosya oluşturun ve bunu sabit diskinizdeki TechBookstore klasörüne kaydedin. Stage büyüklüğünü 320x179 olarak değiştirin.

Videoları Flash'a gömecek ve sonra yayınlayacaksınız. Sonraki derslerden birinde,oluşturduğunuz SWF dosyalarını dinamik olarak yükleyeceksiniz; bu yüzden Stage büyüklüğünün ve videonun boyutlarının birbirini tutmasını istiyoruz. İthal edeceğiniz Mov dosyalarının genişlik ve yükseklik değerleri sırasıyla 320 ve 179.

2.video1.mov dosyasını TechBookstore klasörüne kopyalayın. video1.fla dosyasında fps değerini 15 olarak değiştirin.

Dışarıdan video alabilmek için Mac'te QuickTime'ın 4 ya da daha yeni sürümünün, PC'de DirectX 7 ya da daha yeni sürümünün kurulu olması gerekir. video1.mov dosyasını seçin ve sabit diskinize kopyalayın.

Not: Bu video dosyasında herhangi bir ses bulunmamaktadır. Bununla ilgili bir uyarı görebilirsiniz. Video dosyalarıyla birlikte, daha önce ithal edilen sesi kullanacaksınız. Dışarıdan ses içeren bir video ithal ettiyseniz, düzenleme ortamında belgenizin üzerinde çalışırken bu sesi duymazsınız. Bu sesi, sadece belgenizi test ederken ya da SWF dosyasını yayınladığınızda duyabilirsiniz.

Properties denetçisini kullanarak video.fla dosyasının fps değerini 15 olarak değiştirin.

3.File > Import >Import Video komutunu seçin ve sabit diskinizdeki video1.mov dosyasını bulun.

Import Video iletişim kutusunu açtığınızda Select Video Bölümüyle karşılaşacaksınız.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

Select Video bölümünü kullanarak bilgisayarınızda mevcut olan bir video dosyasını ithal edebilir ya da bir Web sunucusuna yüklenmiş bir video dosyasını işaret edebilirsiniz. Bu iletişim kutusu bir tür sihirbaz uygulamasıdır ve siz br ithal seçeneğini belirledikten sonra her noktada videoyu nasıl kullanmak istediğinizle ilgili olarak farklı adımlar ve farklı seçenekler sunar. Aslında videoyu fiziksel olarak belgenin Timeline'ına aktaracaksınız ve buda dosyayı asıl SWF dosyasına gömecektir.

Not: Derslerde sadece Flash 8 Basic incelendiği için FLV formatı ele alınmamıştır. Flash 8 Professional'da, özel olarak FLV video formatıyla çalışmak üzere tasarlanan birçok bileşen bulunmaktadır.

Import Video iletişim kutusundaki Choose (Seç) düğmesine tıklayın, Import Video iletişim kutusunu kullanarak sabit diskinizdeki video1.mov dosyasını seçin ve ardından Open (Aç) düğmesine tıklayın. Bir sonraki seçeneğe geçmek için Continue düğmesine tıklayın.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

4.Video dosyasını Flash belgesine gömme seçeneğini işaretleyin ve ardından Continue düğmesine tıklayın.

Videoyu nasıl alacağınızı seçtikten sonra Deployment bölümüne geçerseniz. Bu bölümde video dosyasını nasıl sunacağınızı belirlersiniz.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

Videoyu gömmek, aşamalı olarak indirmek, akıtmak ve ihraç edeceğiniz SWF dosyasına bağlamak arasında seçim yapabilirsiniz. Eğer dosyayı gömerseniz, ActionScript kullanarak videoyu düzenleyebilir ve kontrol edebilir ya da videoyu kontrol etmek için düğmeler ekleyebilirsiniz. İşinizi bitirdikten sonra Continue düğmesine tıklayın.

Not: FLV dosyalarını SWF dosyanız çalışırken Flash'a dinamik olarak da
yükleyebilirsiniz. Bu durumda dosyayı SWF dosyasına gömmeniz gerekmez. Bunun yerine,dosyayı belirli bir olay gerçekleştiğinde (ziyaretçinin belirli bir düğmeye tıklaması gibi) SWF dosyasına yüklemek için ActionScript kullanabilirsiniz. Daha sonra video dosyasını yüklemek için ActionScript ya da diğer kontrol araçlarını kullanabilirsiniz.

5.Embed the Entire Video (Tüm Videoyu Göm) radyo düğmesini işaretleyin ve ardından Next düğmesine tıklayın.

Deployment bölümünden sonra Embedding (Gömme) bölümü gelir. Bu bölümde gömülü videonuzun Flash 8 belgesinde nasıl değerlendirileceğini belirlersiniz. Gömülü videonun bir movie clip sembolü olarak ya da grafik sembol olarak değerlendirilmesi veya gömülü video olarak bırakılması arasında tercih yapabilirsiniz. Ayrıca varsayılan durumda videonun bir örneğini Stage'e yerleştirmeyi de tercih edebilirsiniz. Eğer bu seçeneğin işaretini kaldırırsanız, videonun belgede yerleştirileceği konum konusunda daha seçici olmanızı tavsiye ederiz.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

Bu aşamada doğrudan tüm videonun sıkıştırılması ve ithal edilmesi işlemine geçebilir ya da önce videoyu düzenleyebilirsiniz. Videoyu düzenlemek büyük bir videodan küçük video klipler elde etmenizi sağlar ve bu çok kullanışlı bir özelliktir. Yani videonun tamamını ithal etmeniz gerekmez ve görüntünün ihtiyaç duymadığınız kısımlarını atarak dosya boyundan tasarruf edebilirsiniz.

İpucu: Çoğu durumda videoyu Flash'a almadan önce uygun bir video düzenleme programıyla düzenlemek daha hassas çalışma imkanı sağlar, çünkü Flash'taki video düzenleme işlemi, videonun küçük parçalara ayrılması şeklindedir. Bu seçeneğe her zaman sahip olamayacağnızı da unutmayın, dolayısıyla bahsettiğimiz bu özelliği bu derslerde kullanmıyacak olsanız bile aklınızdan çıkarmayın.

Bir sonraki uygulamada Flash 8 Basic'in kodlama ayarlarını göreceksiniz. Bu ayarlar, ithal edilirken videonun dosya boyunu ve kalitesini kontrol eder. Sihirbazı kapatmayın, çünkü henüz onunla işimiz bitmedi.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 20-09-2007 #13
tesekkurler _ _
Bu mesajdan alıntı yap
Hades isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hades

Hiç Biri / Bursa

Standart

Videonun Kodlanması

Alt 23-09-2007 #14
Videolarınızı Flash belgelerine aktarırken videonun sıkıştırılmasıyla (ya da kodlanmasıyla) ilgili belirli şeyleri kontrol edebilirsiniz. Flash, Sorenson Sqqueeze (bu yazılım Spark Pro codec'ini kullanır ve video sıkıştırmak için müthiş bir araçtır) gibi yazılımların sağlayabildiği bütün kontrol seçeneklerini içermez. Flash'ta Spark codec'ini kullanılır (temel sürüm) ve Flash 8 Player için video ihraç ederken On2 VP6'yı (varsayılan seçenektir) kullanılabilir. Codec On2 Technologies tarafından üretilir ve alfa kanalı desteği sunmak gibi bir avantaja sahiptir.

İpucu: Renkli, düz alanların sıkıştırılması çok daha zordur. Bir videoyu kodlarken piksel blokları halinde görüntülenecek ilk alan bunlardır, çünkü bu alanları sıkıştırmak zordur. Daha fazla anahtar kare ekleyerek ve Quality seçeneğini daha yüksek bir değere ayarlayarak bu sorunu çözebilirsiniz, ama genel dosya boyuna da ciddi bir artışa yol açarsınız.

1.Import Video iletişim kutusundaki Encoding (kodlama) bölümünde Advanced düğmesine tıklayarak kodlama seçeneklerini görüntüleyin.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

Gelişmiş ayarların bulunduğu Advanced kısmında videonun ithal edilirken kodlanmasıyla ilgili daha fazla kontrol imkânı sunulur. Burada, video kodlayıcısını değiştirmeyle ilgili seçeneklerin yanında anahtar kare aralıkları ve kaliteyle ilgili de bazı ayarlar bulunur.

2.Eğer seçili değilse On2 VP6 video kodlayıcısını seçin. Kare hızını (frame rate) kaynak dosyasındakiyle uyumlu olacak şekilde ayarlayın ve anahtar kare aralığını (Keyframe Interval) Automatic olarak ayarlayın.

Kare hızını ve anahtar kare aralığını belirlemek, video kodlamanın bir bölümünü oluşturur.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

Varsayılan durumda Flash 8, kodlanacak videonun kare hızını, asıl kodladığınız kaynak videonun hızıyla aynı olacak şekilde ayarlar. Bu, en iyi yaklaşım olarak kabul edilir. Kare hızı, dosya boyundan ziyade daha çok performansla ilgili konudur, çünkü videonun işlemci kullanımına bağlı olarak kendi Timeline'ı üzerinde hareket etmesi gerekir. Kare hızı ne kadar yüksekse, işlemci o kadar yorulur. Bununla birlikte, Çok iyi bir sebebiniz yoksa kodlama esnasında kare hızını değiştirmeniz tavsiye edilmez, çünkü asıl dosyada beklenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Video konusunda yeterli tecrübeye sahipseniz, bu konuyla ilgili tehlikeli noktaları bilirsiniz ve kare hızını değiştirmek sizin takdirinize kalır. Biz burada kare hızını varsayılan ayarında bırakıyoruz.

Anahtar kare aralığını otomatik olarak ayarlarsanız. Videoda anahtar kareler, veri içeren video kareleridir. Bir video dosyasında ne kadar çok anahtar kare varsa, dosya boyutu o oranda büyük olur.Varsayılan durumda Flash, bir videonun her iki saniyesinde bir anahtar kare ekler. Bu oran, üzerinde çalıştığmız bu dosya için normalden fazladır.


3.Quality seçeneğin Medium olarak ayarlayın.

Kalite (Quality) ayarı videonun sadece oynatım sırasındaki görüntüsünü etkilemez, ayrıca sonuçta elde edilen dosyanın boyunu ve oynatım performansını da etkiler. Genelde kalite ne kadar yüksekse, dosya boyu p kadar büyük olur ve son kullanıcının bilgisayarındaki sistem kaynakları da o oranda fazla kullanılır.

İpucu: Kaliteyi, açılır listeden Custom'ı seçerek ve veri hızını (data rate) değiştirerek özel olarak ayarlayabilirsiniz. Veri hızı ne kadar düşükse dosyanın kalitesi o kadar düşük olur, ama dosya boyu d küçülür. Farklı ayarları deneyin. Hiçbir zararı olmaz.

4.Continue düğmesine tıklayın.

Bu noktada, yaptığınız seçimlerle ilgili bilgi veren özet sayfasıyla karşılaşırsınız. Eğer herhangi bir şeyle ilgili olarak fikrinizi değiştirirseniz, Go Back (Geri) düğmesine tıklatın ve gereken değişiklikleri yapın.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

5.Videoyu ithal etmek ve kodlamak için Finish (Bitir) Düğmesine tıklayın. Properties denetçisini kullanarak video örneğini x ve y koordinatları 0 olan konuma yerleştirin.

Videoyu gömmeyi tercih ettiğiniz ve bir örneğini ana belgenin Timeline'ına yerleştirdğiniz için Timeline'ınız genişleyecek ve video, oynamasına yetecek sayıda kareye sahip olacaktır. Bu şekilde kullanıldığında, gömülen video bir grafik sembolüne çok benzer. Ebeveyn Timeline (burada ana belgenin Timeline'ı) hareket etmiyorsa, video oynamaz.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

Şu anda videonuz ana belgenin Timeline'ında olduğu için onu neredeyse bir movie clip gibi kontrol edebilirsiniz. Kullanıcıların ileriye atlayarak ''bölümler''e geçmesini istiyorsanız etkili karelere atlamayı sağlayan bir ActionScrip kodu ekleyebilir ya da düğmeleri kullanarak videoyu Dondurma, Başlatma, Duraklatma (Stop, Start, Pause) seçeneklerini sunabilirsiniz.

Stage'de video örneğini seçin, x ve y koordinatları 0 olan konuma yerleştirerek tüm Stage'i kaplamasını sağlayın.

6.File> Publish Settings'i seçerek belgeyi yayınlayın.

Dosyayı yayınladığınız videoyu içeren bir SWF versiyonu oluşturulur. Bu SWF dosyasını sonraki derslerden birinde videoyu dinamik olarak yüklemek için kullanacaksınız.

Ses ve Video Eklemek (Ders 7)

File> Publish Settings'i seçin ve Formats sekmesindeki HTML seçeneğinin işaretini kaldırın. Publish düğmesine tıklayarak dosyayı yayınlayın ve ardından OK düğmesine tıklayın. Dosyayı kaydedin ve kapatın.

7.video2.swf ve vide3.swf dosyalarını oluşturmak için önceki iki adımda verilen
adımları tekrarlayın.


İk yeni FLA belgesi oluşturun ve bunları sırayla vide2.fla ve video3.fla olarak adlandırın. Bu uygulamada verilen tüm adımları uygulayarak video2.mov ve video3.mov dosyalarını karşılık gelen dosyalara aktarın. Dosyaların her birini yayınladığınızdan emin olun ve bir sonrakine geçmeden önce öncekini kaydedin ve kapatın.


Bu derste şunları öğrendiniz:

• İnternet'te ortam varlıklarının kullanılması konusunda bilgi edindik.
• Ses dosyalarının nasıl ithal edildiğini öğrendik.
• Flash'ta belirli bir sesi özelleştirdik.
• Üç düğmeye ses ekledik.
• Import Video iletişim kutusunu kullanarak bir video ithal ettik.
• Flash'taki sıkıştırma ayarlarıyla ilgili ayrıntıları öğrendik.
Bu mesajdan alıntı yap
_by_danger_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_by_danger_(29)

Forumdan Uzaklaştırıldı

Standart
Alt 21-02-2008 #15
çok güzel bir ders paylaşım için tşklr..
Bu mesajdan alıntı yap
imhoteph isimli Üye şimdilik offline konumundadır

imhoteph

Hiç Biri / Kocaeli

Standart

Eline sağlık

Alt 24-03-2008 #16
Paylaşımın evrenselliği bu olsa gerek.Yazı yazılmasından sonra ne kadar vakit geçerse geçsin yine de faydalanacak birilerine hizmet ediyor.Emeğine sağlık.
Bu mesajdan alıntı yap
Karanlikmavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Karanlikmavi

Eğitimci / Ankara

Standart
Alt 10-05-2008 #17
Bu ders içinde teşekkürler hocam...
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 28-06-2008 #18
Çok teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
izge isimli Üye şimdilik offline konumundadır

izge

Öğrenci (Diğer) / Mersin

Standart
Alt 13-08-2010 #19
bunun teknik dili çok daha eğlenceli..çünkü bizzat yaşatmak öğrenene,anca böyle mümkün..ayrıca da kapasite de daha kolay alır(en azından benim için öle:s)
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
sesleri ozellestirmek, ses video kullanmak, ses video eklemek, ses eklemek, sayfaya video ekleme, kisa sesler, dosya boyutu, belgeye ses aktarmak, sesleri videolari duzenlemek, sikistirma codec, sikistirma plug in

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son Mesaj
Mental Ray ile Render ve Kaplama (Video Ders) Yorkshire 3D Studio Max 44 29-05-2012 09:49:47
v-ray video ders Mustafa KÜÇÜK 3D Studio Max 18 04-02-2011 02:08:11
Mental Ray Daylight & Physical Sky Kullanimi (Video Ders) Yorkshire 3D Studio Max 10 20-05-2010 15:52:28
çalışma alanına video eklemek sesli görsel anlatım efsunlu_kizz Flash 2 01-06-2008 23:18:37

Kapat
Şifremi Unuttum?