Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

bu fotoğrafa yürek dayanmaz

MehmetBaran

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hangisi daha acıklı...

2684.jpg

1994'te fotoğraf dalında Pulitzer ödülü kazanan Kevin Carter`ın çektiği fotoğraf, zayıflıktan ölmek üzere olan siyah küçük kız çocuğu ile yakınında tüneyen akbabayı yansıtmaktadır. Kızın, birkaç kilometre ilerdeki Birleşmiş Milletler yardım kampına gitmek istediği sanılmaktadır.

Bu ânı fotoğrafladıktan sonra akbaba kaçmış, ancak Carter küçük kıza kampa ulaşması için yardım etmemiş, oradan uzaklaşmıştır. Bu yüzden yoğun eleştirilere maruz kalan Carter profesyonel fotoğrafçı olduğunu, yardım görevlisi olmadığını söylerek kendisini savundu. O dönemde, gazeteciler ve fotoğrafçılar, bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hasta insanlara dokunmamaları konusunda sıkı biçimde uyarılıyorlardı.

Bu fotoğraf, yardım örgütlerine büyük miktarda maddi kaynak sağladı.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
O ördeklerin düşüşü kadar acı bir durum ki ondan daha acı çünkü bu duruma şahit olan birisi var her nevi fotoğrafa ilgisi kadar duyarlı görünmesede.

Bazı şeylerin değeri ne ödül ile ne para ile ölçülür tıpkı bu çocugun değeri gibi...Bu gazeteci Pulitzer ödülü kazanmış ama o çocuğun gönlünü kazamadıktan sonra ne önemi var...Belki çektiği fotoğraf ile çok iyi yerlere geldi, ödül sahibi oldu; ama o küçük çocuğa yardım edemedikten sonra insanların gözünde onun kadar değeri yok...peki bu kareyi yakalamaya çalışırken; hiç mi parmakları titremedi deklanşöre basarken...hayatta en gerçek olan şey fotoğraflardır, tıpkı bu fotoğraf gibi...sanırım o fotoğrafçı o kareye baktıgında her nevi gözlerinde aldıgı ödülün parlak ışıkları yansada vicdanı eminim bu gerçeğe ağlıyordur!...Belkide geç kalmasına ve o an ağlayamadığı duygularına yanıyordur! O karelerde zamanı durdurmayı başaran o fotoğrafçı vicdanına yenik düşüyorsa, değeri anca kendini bildigi kadardır...Fotoğrafçı o anı karelerken kendi yaşamınıda kareler duygularıyla sempoze eder çünkü bilir o ana geri dönemeyecegini o yüzden içiçedir karelerle duyarlıdır zamana, işte onun gerçek başarısı bunun gizeminde saklıdır.

Tabi ki bu kare bir çok insanada yardım sağladı, reklam niteliğindeydi, fakat o çocugun elinden tutmak fotoğrafçının elinde değil miydi?

Teşekkürler paylaşım için.

ayanbeyan

Acemi Tasarımcı
ben burada çok yenıyım + rep nedır nerden verılır lutfen benı bıraz aydınlatın

Meliha Bostancı

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet katılıyorum size arkadaşlar fotoğrafları çekenin aklı neredeymiş :(

yasminozen

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu nedir ya içim parçalandı. Ben bir anneyim..:crying:

mirzaturksoy

🌱Yeni Üye🌱
o fotografı ceken bunu engelleseydi şimdi ne duygu olurdu nede o resimlerin anlamı bazen hayata dokunmamak akışına bırakmak lazım

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
o fotografı ceken bunu engelleseydi şimdi ne duygu olurdu nede o resimlerin anlamı bazen hayata dokunmamak akışına bırakmak lazım

Evet belki o duyguları o kare ile ölümsüzleştirmese, biz yaşayamaz hissedemezdik; ama EN AZINDAN O ÇOCUK ÖLMEZDİ değil mi?

Hayata bazen tek pencereden bakmamak gerek, yoksa tek göredügümüz önümüzdür, ne sağımız ne solumuz, ne de arkamız,?
Hayatı akışına bırakmak bu mu, bu savaşta mermi sesleri arasında çığlıklarını duymadıgımız ya da yanında olmayıpta, sesini duymamıza ragmen, kulaklarımızı kapatmakdan ne farkı var...evet zamanı akışına bırakmak gerek, ama hayatı değil! Hayatı akışına bıraktıgımız zaman rotasından sapmaya mahkumdur ve ibreyi döndürmeye ne yüreğimiz yeter, ne gücümüz.Kulakların duymaması için dilleri belki susturabiliriz ama KONUŞAN YÜREKLERi asla!

Bu sizin düşüncelerinizdir saygı duyarım, buda benim bu konudaki düşüncelerim
Saygılar.

grafishop

👑Efsanevi Grafiker👑

sanat adına olanlara (bir insanın canıda dahil )göz yumulabileceğinimi söylüyorsunuz ? Sanırım kast ettiğiniz şey fotograftaki yavrular , eğer kastettiğinizin içinde akbaba ve afganistanlı çocugun fotografıda yer alıyorsa sizi şİddetle kınıyorum...

Ayrıca akbaba ve afganistanlı çocuk fotoğrafındaki o kareyi yakalayan ve fotoğraf sanatçısı olarak nitelendirilen o kişi eleştirilere dayanamayarak intihar etmiş diye biliyorum...

N/11

👑Efsanevi Grafiker👑
gerçektende içim bir hoş oldu :(

mine_20

🏅Acemi Tasarımcı🏅
umarım gerçek değildir yazık yaa

N/11

👑Efsanevi Grafiker👑
canım bilemessin baskana annelerine nasıl bakıyor arkalarından :(