Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Windows'ta Dosya Gizleme ve Gizli Dosya Bulma

Mehmet NAS

♾️Grafik Gurusu♾️
Windows'ta Dosya Gizleme ve Gizli Dosya Bulma

Arkadaşlar size herhangi bir program kullanmadan klasör gizlemeyi anlatmaya çalışacağım. Gerçi büyük bir çoğunluğun bu yolu bildiğini tahmin edebiliyorum, ama belki aramızda bilmeyenler olabilir, onlara yardımcı olalım.

Hepimizin bildiği gibi klasör şifrelemek veya gizlemek için bir çok program bulunmaktadır. Bazen bu programları kullanıyoruz. Bu programların en kötü yanı program açılışı için verdiğimiz şifreleri unutmamız halinde asla o klasörlere ulaşamamamız. Gerçi şifreleri unutmamız küçük bir ihtimal ama yinede bazen olmazlar oluyor.
Uyarı:
Gizli klasörleri göster dediğimizde o ana kadar belki hiç görmediğimiz dosyalar ortaya çıkabilir. Kesinlikle hiçbir dosya silmeyiniz. Bu gizli dosyalar genelde sistem dosyaları olup silinmesi halinde sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Evet şimdi sıra ile gizleme işlemine başlayalım;

Resimde görülen Bilgi klasörünü gizleyeceğiz.

11mn1.jpg

Klasörün üzerine sağ tıklayıp özellikleri seçtiğimizde aşağıdaki pencere ortaya çıkar. Burada gizli seçeneğini seçiyoruz.

25sh.jpg

Daha sonra uygula dediğimizde aşağıdaki pencere ekrana gelir.Resimde görüldüğü gibi işaretleyip tamama tıklayarak gizleme işlemini tamamlıyoruz.

36pc.jpg

Görüldüğü gibi Bilgi klasörümüz artık görülmemektedir.

46tz.jpg

Klasörümüzü kullanmak istediğimizde Araçlar/Klasör seçeneklerine gireriz.

55wp.jpg

Görünüm tabına tıkladığımızda aşağıdaki görüntü ortaya çıkar burada ise gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini seçeriz.

61ba.jpg

Daha sonra uygula ve tamama bastıktan sonra klasörümüz aşağıdada görüldüğü gibi tekrar görünür oldu. Ama sizin de dikkatinizi çektiği gibi biraz silik (mat) renkte görünüyor.

70ik.jpg

Klasörümüzün içindekiler ise aşağıdaki gibi görülmektedir.

80pg.jpg

Klasörümüze tekrar sağ tıklayıp özelliklerinden gizli seçeneğini kaldırmamız halinde tekrar eskisi gibi normal bir şekilde görünmeye başlayacaktır.

92xw.jpg

Alıntıdır...​

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
eline sağlık. izlerken kıkır kıkır gülmekten kendimi alamadım...

cidden ozellikle işaretlerin harika olmuş

su magazin habercilerinin yaptıpı isaretler gibi.....

cok yaşa emi

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
eline sağlık. izlerken kıkır kıkır gülmekten kendimi alamadım...

cidden ozellikle işaretlerin harika olmuş

su magazin habercilerinin yaptıpı isaretler gibi.....

cok yaşa emi

Alintidir yazio... Ama bilmeyenlere kolay bir bilgi, tesekkürler

deniz123

🌱Yeni Üye🌱
ben denedim silik görünüyor ama ortadan kaybolmuyor...
neden

deniz123

🌱Yeni Üye🌱
tmm şimdi yaptım ama anlatırken eksik yazmışsınız;yani gizliyi tıklayıp yazdıklarınızı yaptıktan sonra araçlardan klasör seçeneklerine girip ,gizli dosya ve klasörleri gösterme olan şıkkı işaretledikten sonra gizlenebiliyor....
bende size çok tşk ederim,sayenizde bizim bilgi işlmecilerin bile yapamadığını ben yaptım:)))

graficar

🌟Usta Tasarımcı🌟
Gizli dosyaları göster seçenegi aktif olmazsa ayvayı yersiniz.

dexster

🌱Yeni Üye🌱
merhabalar arkadaşlar beinm dosya göster aktif olmuyo göster diyormum uyguluyorum olmuyoryardım etseniz şimdiden tşlker

mr.tar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
dosya gizlemek icin bir diger yontemide ban anlatayim
1- gizlemek istediginiz doyanizin ismini Alt+255 (rakamlar klavyenizin sagindaki tuslar ile yazilmali ust siradaki tuslar Alt kombinasyonu ile ayni isi yapmiyor)
2- dosyanizin ismi gorunmez hale gelecektir.
3- sag tiklama ile ozelliklere gidip dosyanizin ikonunu bosluga tiklayarak secin
4- doyaniz kaybolacaktir, dosyanizi gorebilmeniz icin F5 ile yada yenile tusu ile ekrani yenilediginizde bir an icin gorunup tekrar kaybolacaktir,
kisa ve etkili bir yontemdir
( eger isim degisikligi yapmaz sadece ikon degisikligi yapacak olursaniz ekraninizda ikonsuz isimler , yada tam tersi isimsiz ikonlarda olusturabilirsiniz)
graphic1mq7.jpg

kolay gelsin