Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

baskı desen çizimi

memoli4646

♾️Grafik Gurusu♾️
bu çizim hazır desenlerden oluşturulmuş gibi görünüyor. hatta öylede...

cengizhan

🌱Yeni Üye🌱
Bu tip desenler çok yaptım,zor gibi görünür lakin çizdikçe keyif verir ve çabuk biter,önemli olan rapordunu çizmek.Deseni incelediğim kadarı ile çiçek aralarında tramlarda mevcut yani bu durumda photoshop ile corel arası combine calışma yapman lazım.Beyazları photoshopta hazırladıktan sonra mavileride yani çiçek altındaki astarlarıda corelde çizmen kafi.

cengizhan

🌱Yeni Üye🌱
"Tram nasıl yapılır" kısa ve anlamlı bir soru lakin cevabı çok uzun.Bu gibi desenlerin tramlarını genelde photoshopta yapılır.Bu tram meselesi her grafikerin aklını kurcalayan bir mesele ve he deyince öğrenilmiyor.Nette tramlar konusunda genel olarak bilgiler mevcut ama tekstil grafiğinde kullanılan tramların mantığı biraz daha farklı ve meşakkatli oluyor.Anlayacağın buradan bu meseleyi çözmek uzun zaman alır yani uygulamalı çizim mantığı ile daha kalıcı bilgi edinilmesi gerek ve birazda nette derin araştırmalar yapılması lazım.Bununile kalmıyor her renk için ayrı tram ve Lpi yani dpi aralıklarının istenilen düzeyde olması gibi bir çok detay mevcut,matbaa grafiğinde kullanılan tram değerleri ile tekstil grafiğinde kullanılan tramlar arasındaki bariz farklar var .Bu durumda anlıyacağımız bu tram konusunda eğitim ve periyodik bilgiler şart.Ama genelde bu mesleği genel olarak çoğumuz alıntılarla ve sorarak öğretilerle elde etmişizdir.

guraykurtoglu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
İyide bu kadar yazının içinde cevap aradım ama bulamadım arkadaşın sorduğu photoshopta veya vektörel bir proğramda tramın nasıl yapıldığı...

hafize14

🌱Yeni Üye🌱
otomatik bir çizim istememiştim ama yinede saol ben nasıl yapıldığını ve tekniklerini öğrenmem açısından sormuştum...

Viennetta

🌱Yeni Üye🌱
bir desen belirleyip otomatik çizim yaptırdıktan sonra bence üzerinden çizip resimden çıkarıp bi çizim haline getirebilmek çok kolay aslında , birazda temizleme gerektiriyor o kadar.

cengizhan

🌱Yeni Üye🌱
İyide bu kadar yazının içinde cevap aradım ama bulamadım arkadaşın sorduğu photoshopta veya vektörel bir proğramda tramın nasıl yapıldığı...

Uzun bir süre işlerimin çok olduğundan forumdan koptum kusura bakmayın."Tram nasıl yapılırın" cevabını aramışsın fakat tram yapmanın hem zor hemde kolay yöntemleri var.Arkadaş corelde otomatik çizdirmiş iyi hoş güzelde bizim tekstil grafiğinde durumlar değişebiliyor.Buradan bunu cevaplamak istediğiniz tramla alakalı olmalıdır.Düz geçişli corelde yapılan tramlar var vede photoshopta yapılan tramlar var.Bir tasarım sonrası renk ayırımı ve bunun baskıya verilebilmesi için tramların dpi yada lpi tram aralıklarının belirlenmesi gerek.Tekstilde genel olarak 45-55-65 Lpi gibi tram aralıklarında çalışmak mümkün.Bu tram aralıklarını photosopta ayırdığınız rengi Image/Mode/Grayscale çevirerek tekrar Image/Mode/Bitmap...açılan pencerede Resolution ayarının kaliteye göre değişir mesela ben kaliteli bir tram elde etmek için Output 600 olmasına dikkat ediyorum tabiki bu desenin büyüklüğüne bağlı olarak değişir,bariz büyük pano desenlerde 300 kafi.Aynı pencerede Methot bölümünde use değerini halftone screen'a getirerek ok basın tekrar bir pencere çıkıcak...Frequency tram aralığı yani Lpi olarak değerlendirdiğimiz bölüm numara düştükçe tram nokta aralıkları büyür,bizim buradaki tekstildeki değer 45-55-65 olarak değişir.bu benim kullandığım 3 farklı değerdir siz istediğiniz değeri girebilirsiniz.Sonra açının yani angle bölümünün açısına dikkat edelim genel olarak 45 derecedir işin, kumaşın, ipeğin gözeneklerine göre değişir.Shape bölümünde ise tramlarınızın yuvarlak ovel baklava vs gibi seçenekler mevcut benim kulandığım aralık Round yani yuvarlak tram.Bu seçenekler her renk için geçerlidir renk bu analtttıklarım renk ayrımından sonraki aşamadır ve her renk için bu işlem gerekir.Bu işlemler sonrasında renk ayırımları ve corelde montaj ve pantone renklerin verilmesi gibi daha bir bu konu kadar bir iki işlemden geçmesi gerekir.Örnek olarak bu işlemlerin sonrasında meydana gelen desenden sizlere bir örnek desen sunuyorum.Bir bunun yanında aynı işlemlerin direk corelde tramlara pantone renkleri verilecek şekilde bir desende sunuyorum.
https://www.sendspace.com/file/j55e9d