Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Öncelikle Color balance dediğimiz kısa yolu "ctrl+b" olan renk düzenleme aracımız vardır buradan magenta,yellow, red,cyan,blue,sarı gibi renk yoğunluklarını verebiliriz. Ayrıca Color balancenın değişik ayarlarıda vardır..Tone balence dediğimiz ayarlardan biraz bahsedeyim.
Shadows : Verilen renk tonunu resmin koyu bölgelerine ayarlar ve daha koyu bir şekile getirir.
Midtones : Normal verilen değerleri girerek sadece resime verilen tondakı normal standart renk i kazandırır.
HightLights : Shadows un tam tersi olan Hightlights verilen rengin açık bölgelerine verilen renkteki yoğunluğa göre daha açık bir hale getirir.

Verilen renkleri resim üzerinde görmek için Cancel butonun altındaki Prewiev imleç ine tıklarsanız verdiğiniz rengin oranını görebilirsiniz ve buda tam olarak doğru sonuç a ulaşmanızı sağlıyacaktır.

Curves : Channel kanallarından istenilen kanal a göre resmin üzerindeki ışık yoğunluğu ile oynayarak resimin renk katmanlarını değiştirmek için kullanıcağınız araçtır. Channeller ile renk açmanızı tavsiye etmiyorum bazı baskı makineleri channelles den ayarlanan fotoğrafları alakasız renklerde basmaktadır. Curves in kısayolu "m" dir . Curves i ilk açtığınızda bir kare ve ortasında çaprazlama bir cubuk görüceksinizdir. Rgb modundayken onun ortasından tutarak yukarı kaldırırsanız resmin rengi açılır aşşağıya çekerseniz resimin rengi koyulaşır. Rgb modunda çalışıyorken dedim çünkü bu renk modu cmyk da iken tam tersi olucaktır yani aşşağıya çekildiğinde resim açık tonlara ulaşıcak yukarıya çektiğinizde resmin renkleri koyulaşıcaktır.

Brightness / Contrast : Resimdeki ışık düzenini tam olarak parlaklığı ve solukluğu ayarlayan araç tır. Işığın parlıyan yerlerine canlılık katar ve soluk resimlerinizi canlı bir hale getirir. Brightness i veya Contrastı azaltırsanız soluk bir resimle karşı karşıya gelirsiniz çoğaltırsanız canlı bir resime kavuşursunuz. Denilebilirki şimdi neden ben canlı bir resmi brightness ini kısarak soluk hale getireyim. Kısaca bahsedeyim bazen ışığın çok gelen kısımlarından ışığın tonunu azaltmak amacıyla brightness i kullanabiliriz. Bu araç ada İmage > Adjusmetns > Brightness / Contrast menüsünden ulaşabilirsiniz.

Levels : Brightness / Contrast ın yaptığı gibi ışığın tonunun brightnessi ile oynamıza ve brightness contrass aracından biraz daha ileri bir teknolojiye sahip araçtır. Ayrıca curves in yaptığı işleride yapmakta üstüne yoktur. bunu hemen kullanamıycağınız için çok bahsetmiyorum kısayolu " L " dir.

Auto Contrast : kısayolu Alt+Shift+Ctrl+L resimde contrast ayarlarını otomatik verir genelde renklendirme olan siyah beyaz resimlerde hoş olur normal renkli resimlerde genelde bozar. Tavsiyem kendiniz görerek istediğiniz rengi vermeniz dir.

Auto Levels : Yukarıda levels in anlatımını kısa bir şekilde yapmıştım o işlemleri photoshop kendine göre ayarlar kullanışlı bir araç bazı resimlerde işe yarıyabiliyor. kısayol tuşu : Shift+Ctrl+ L dir.

Hue Saturation : Resimdeki editleceğiniz renklerin doygunluğunu ve belirginliğini artırır.
Hue : Resimdeki renk katmanları arasında ki değişikliği sağlamanız için düşünülmüş olan bir araç.
Saturation : Çoğalttıkça resimdeki renkleri yoğunlaştırır azaltığınızda görüceksiniz resmin ana renklerini siyah beyaz yapar renk doygunlunluğunu ayarlıyabileceğiniz güzel bir araç daha.
Lightness : Adında belli olduğu gibi hue ve saturation ile yapılan ayarlarınızın son halinin resimdeki koyuluğunu ve açıklığını ayarlıycağınız ve renk lerin daha derin bir izlenim vermesini sağlıyacağınız araçtır.

Hue / Saturation Colorize yi seçtiğinizde standart olan bir renk kodunu girer hue : 214 , Saturation : 25 , Lightness : 0 bunların üzerinde resmin komple rengini tek renk üzerinde değiştirmeniz için sağlanmış bir araç tır genelde fotoğrafçıların kullandığı resimleri siyah beyaz ve sephia tonunu daha hoş bir hale getirmek için son kullanılacak araç tır diyebiliriz. Kısa yolu : CTRL + U dur.

Desaturue : Resminizi kolay ve pratik bir şekilde siyah - beyaz hale getirir. Ben şahsen bunu kullanmıyorum hue/saturation ile gerçekleştirilmiş bir kompoze daha hoş ve gerçekci oluyor sephia tonunu da daha güzel bir şekilde ayarlıyabiliyorsunuz.

Replace Color : Resimin belirli tonlarını seçerek o bölgelerde hue, saturation, ligthness ayarlarını girebileceğiniz biraz daha ileri düzey kullanıcılar için tasarlanmış bir araçtır. Yeni başlıyanlar büyük bir olasılık ile mantığını hemen kavrayamıyacaklardır. Bu araç çok kullanıcıya çok seçenek sunduğu için pek bahsetmiyorum aklınızı karıştırmak istemem.

Selective Colors : Çok kullanışlı bir araçtır. Yaptığı işler kurtarılması zor olan geri dönüşüm ü olmayan renkleri daha doğal bir hale getiren bir araçtır. Resimdeki istediğiniz rengi sadece o renk in ayarlarıyla oynamanızı sağlıyan bir araçtır.

Channel Mixer : İsmindende anlaşıldığı üzere Channelerin kaba renkleriyle oynayarak resimin renk düzenini değiştirebileceğiniz bir araç. Sert renkler yüzünden channel kullanmayan kullanıcıya ters bir araçtır

Bu araçların başka işlemlerde de çok işinize yaradığınızı unutmayınız.
Aklıma gelmeyen veya eksik anlatım yaptığım bir yer var ise lütfen konunun devamına ekleyiniz :)

Saygılarımla..