Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

dergi yayını yapabilmek!!

diderot

🏅Acemi Tasarımcı🏅
herhangi bir kuaför icin dergi yayınlamak nelere mal olabilir ya da neler gerekebilir bu dergiyi yayınlamak icin? yasal yolları nelerdir ya da neler değildir bununla birlikte ortalama 2000 adet ve 50 yapraklık bi dergi icin min. ve max. harcama ne kadar olmalıdır ya da olur?

bu arada doğru yerde mi arıyorum sorularımın cevaplarını acaba??

onruynk

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.onuruyanik.com
Kağıdın kalitesine göre değişir matbacılar daha iyi bilir,
Tasarımın kalitesine göre değişir grafikerlere sormak gerekir.

Kalite arıyorsanız bütçeye göre hareket etmek doğru olmaz...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
GEZETE VE DERGİ İŞLEMLERİ

BASIN FAALİYETLERİ MEVKUTE KURULUŞUNDA İSTENİLEN BELGELER :
01- (1) adet Kaymakamlık Makamına dilekçe
02- (3) adet beyanname (daktilo yazısı ile doldurulmuş asıl ve altları imzalı)
03- (1) adet Matbaa ile yapılan anlaşma örneği
04- (1) adet kira kontratı ve tapu örneği
05- (1) adet sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü arasındaki sözleşme
06- (3) adet 50.000 TL. Damga pulu
07- (1) adet mavi kalın klasör
08- (1) adet yarim kapak dosya
MEVKUTE SAHİBİ İÇİN :
09- (3) adet bilgi çizelgesi (daktilo yazısı ile asıl olacak)
10- (3) adet vesikalık fotoğraf (6 ayı geçmemiş olacak)
11- (3) adet sabıka belgesi (savcılıktan asıl olacak)
12- (3) adet nüfus cüzdan örneği (asıl olacak muhtardan)
13- (3) adet ikametgah belgesi (asıl olacak muhtardan)
MEVKUTE SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ İÇİN :
14- (3) adet bilgi çizelgesi (daktilo yazısı ile asıl olacak)
15- (3) adet vesikalık fotoğraf (6 ayı geçmemiş olacak)
16- (3) adet sabıka belgesi (savcılıktan asıl olacak)
17- (3) adet nüfus cüzdan örneği (asıl olacak muhtardan)
18- (3) adet ikametgah belgesi (asıl olacak muhtardan)
19- (3) adet diploma fotokopisi (noterden tasdikli)
MEVKUTE'Yİ DERNEK BASTIRACAK İSE ;
20- (3) adet tüzük ana sözleşme
21-(3) adet Yönetim Kurulu Kararı (noter tasdikli) (kararda yayının çıkarılacağı ve sahip sor.yz.işl.md. Görevlendirilecek)
MEVKUTE'Yİ ŞİRKET BASTIRACAK İSE ;
22- (3) adet şirket sicil gazetesi ( noter tasdikli)
23- (3) adet şirket yönetim kurulu kararı kararda yayının çıkartılacağı ve sahip Sor.yz.işl.md.görevlendirilecek)
MEVKUTE'Yİ RESMÎ KURUM BASTIRACAK İSE ;
24- (3) adet kurum izni
25- (3) adet kurum kararı
GAZETE VE DERGİ TEMSİLCİLİĞİ AÇMAK İÇİN İSTENİLEN BELGELER
02- (1) adet temsilcilik belgesi
03- (1) adet kira veya tapu fotokopisi
04- (1) adet yayın kuruluş alındı belgesi fotokopisi
05- (1) adet sözleşme
06- (1) adet vergi levhası
07- (1) adet yarım kapak dosya
08- (l) adet büyük mavi klasör
09- (2) adet fotoğraf (6 ayı geçmemiş)
10- (1) adet sabıka belgesi (Savcılıktan)
11 - (l) adet nüfus cüzdan örneği (Muhtardan)
12- (1) adet ikametgah belgesi (Muhtardan)
GAZETE VE DERGİ ÇALIŞANLARINDAN İSTENEN BELGELER :
13- (1) adet nüfus cüzdan örneği
14- (1) adet ikametgah belgesi
15- (1) adet sabıka belgesi
16- (1) adet fotoğraf
NOT : Çalışanlarda Meydana Gelen Değişiklik Mesai Saatlerinde Bildirilecektir
MATBAA AÇILIŞI İÇİN GEREKLİ BELGELER :
02- (3) adet beyanname (tüm ortaklar tarafından imzalanacak ve daktilo ile dolacak)
03- (3) adet sabıka belgesi (asıl olacak savcılıktan)
04- (3) adet nüfus cüzdan örneği (muhtardan asıl olacak)
05- (3) adet ikametgah belgesi (muhtardan asıl olacak)
06- (3) adet 100.000 TL. Damga pulu
07- (l) adet kira kontratı veya tapu fotokopisi
08- (1) adet vergi levhası
09- (3) adet şirket tüzüğü (Matbaa açmak isteyen şirket ise)
MATBAA MALİYE İLE ANLAŞMALI İSE ;
10- (3) adet şirket sicil gazetesi
11- (1) adet maliye yazı fotokopisi
12- (1) adet yarım kapaklı dosya
13- (l) adet kalın mavi klasör

ALINTIDIR

Bir de bildiğim kadarıyla dergi çıkartma için öncelikle ajans olmalısınız.

ChOOpie

🌱Yeni Üye🌱
bir kuaför niye dergi çıkartır? bu birincisi..
ikincisi bu kuaföre ait dergi tarzında bi katalog olacaksa buna kılıf uydurman daha mantıklı olur..her ay deiştirirsiniz ama derrgi formatında olmaz..prosedürleri ayarlanır...
ikinci bir yolu illa dergi olacak diyorsan evet yukardaki işlemleri yapmalı ve önce bir ajans olmalısın..
eer ajansım yok diorsan,hazırda yayım izni olan bir ajansla anlaşabilir yayım hakkına ortak olabilrsin(ben gibi mesela :D)
maliyetine gelince olayı kağıt ve baskı sistemi belirler..
kullanacağın kağıdın gramajı ve ctp baskı sistemini mi kullanacaksın yoksa eski usul mü?

ChOOpie

🌱Yeni Üye🌱
buarada o dergi için bir de gn. yayın koordinatörüne ihtiyacın olacak..bu da mutlaka herhangi bir 4 yıllık iletişim fakültesi mezunu ve en az 3 yıl herhangi bir basılı yayımda görev yapmış olmalı,künyede ismi geçmiş olmalı...
bunu bünyende mutlaka barındırman gerekio...

neptune

🏅Acemi Tasarımcı🏅
iletişim mezunu olmayan birçok genel yayın koordinatörü var. dergi editörlüğü ve mizanpajı tecrübem olduğundan bu işlerin kolay olmadığını da biliyorum. çok masraf gerekecektir. kolay gelsin.

hukuki prosedürler için de açık ve doğru bilgilere 2004 tarihli basın kanunu ile ilgili şu linkten ulaşabilirsiniz:
https://www.byegm.gov.tr/BASINMEVZUATI/kanunlar.htm

Son düzenleme:

dombalak

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.kartvizitdunyasi.com
eğer açıktan satış yöntemi ile satılacaksa bu prosedürlerle uğrşamanız gerekiyor

ama satış olmayacak ve özelden dağıtım yapılacaksa her matbaa basar (bende dahil :))

100 sayfa çok bence
72+kapak şeklinde
20x28 cm sayfa ebatı (A4 diyebilirsiniz)
iç sayfalar 170 gr kuşe
kapak 300 gr kuşe mat selefonlu
2000 adet dergi

5750 ytlye malolur

Tasarım bedeli yok sadece baskı içindir

diderot

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaslar yardımlarınız icin cok tesekkürederim... sanırım bu dergi dergi diil katalog olacak:) ya tüm bunları ben bildiğim halde sadece onaylatmak istedim burda da.. yine cok tesekkürederim ilgilerinizden dolayı.. :)

marabulge

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar ben de dergi yayınlamak isteyenlerdenim :) tasarımını kendim yapabiliyor fotoğraflarını da kendim çekebiliyorum, içerik bile hazırladım ve reklamla finanse etmeyi düşünüyorum.. ajans açmam gerekecekmiş belki yan işler de alabilirim ama;
açılışta ve dergi yayınında ne gibi masraflarım olur? hukuki şartları nerden öğrenebilirim? hatalı bir işe başlamak istemiyorum

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
kuaförlük ile ilgili sektörel bir dergi mi çıkaracasınız yoksa atıyorum muhittin saç sitil merkezi ile ilgili bir dergi mi?

muhittinse konu, dergi reel olmayan, pahalı ve gereksiz bir tanıtım malzemesi olacaktır.

ha muhittin hakaten çok paralıdır ve kültürel bi iş yapmak istiyordur.

bu durumda bir editör, bir muhabir, bir yazıişleri müdürü bir görsel yönetmen, 1 ofis boy ve bir operatör maaşı ile, 80 sayfa için ortalama 2-3 bin lirayı ve bin küsür lira da dağıtımı için ayırmanız gerekecektir.

tabi bu 2 aylık bi dergi için gerekli, aylık olacaksa en az 2 haftalıksa 4-6 arası muhabire ihtiyacnız olacaktır tabi bunların fotoğraf çekebiliyor olması da lazım yoksa fotoğraf maaliyeti ekstrası

marabulge

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
peki başka bir soru: kapakta megan fox fotoğrafı kullanmak için ne yapmalıyım :))

rikimikipiki

🌱Yeni Üye🌱
Matbû olarak katalog adı altında yayımlarsın, sanal dünyada da e-dergi olarak yayınlarsın.

Ya da bu işlere daha önce girmiş bir kuaförde işe başlarsın.

Başarılar.

gazeteci035

🌱Yeni Üye🌱
slm kardeş

merhaba dergi çıkartmak o kadar kolay bir şey değil kardeş, o derginin haberi var köşe yazarı var, ilan toplaması var, hazırlanması var...var da var..
önce dergi için maliyeye kayıt ettirmen gerekli ve deftere kayıtlı bir iş yerin olmalı ardından o derginin ismini buulunduğun basın savcılığından tescil etirmen gerekli.
işibilen bir grafikerin olmalı...(sen biliyorsan başka)
ve bu işi yürütebilecek yüklü bir sermayen olalı (tutki ilan alamadın ) alamadın diye çıkmamak olmaz...
bir sayı için aşağı yukarı 3000 tl gerekli...

kadirbozanoglu

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.ajanscumartesi.com
Basın Yayıncılık hakkı almıs bir Ajans bünyesinde çıkarmanızı öneririm, ajans bünyesinde çıkarırsanız size aylık 3.000 trajlı bir derginin maliyeti (buna tasarım baskı dahil) ortalama minimum 8-9 bin lira maliyeti var, dergi ebatları, tasarımı, kağıt gramaj ve kalitesi bu rakamları biraz üstüne çıkarabilir... ayrıca ajans bünyesinde çıkan dergide zaten kadro hazır durumda sizin için en karlısı bir ajansa çıkartmanız, sizin tek yapacağınız "O İlçeye ait Mahkeme binasında BASIN SAVCILIĞINDAN" derginin isim hakkını almanız kalıyor...
Eğer kendim çıkaracağım derseniz işiniz çok zor. yukarıda rakadas gerekli bilgileri vermis onları çıkarmanız gerekiyor...

ozzi_kuzzi

🌱Yeni Üye🌱
slm

dergi para ile satılmayacaksa müşterilere dağıtılacaksa basın savcılığına bir dilekçe ve basılan her saıdan 5 adet kopya verilerek prosüdürün 1.kısmı geçilir.
gerekli kişi ve bilgilerin yer aldığı kunyede dergide bulunması gerekendir.48 sayfa basılması halinde kağı ve baskı kalitesine göre 2000 ile 3000 tl arasında değişiyor..

ufuk39

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar bende şöyle bi soru sorsam;
ben 4sayfalık bi reklam dergisi çıkarıyorum yani ilk sayımı çıkarttım 15inde 2.sayımız çıkıcak. sonuçta bu ücretsiz dağıtılacak reklam gazetesi, herneyse, savcılıktan iznimi aldım numune götürdüm onlara dağıtılması için onayımıda aldım, dağıttım, ama sorun şurda başlıyor Maliye. maliye konusunda ne yapmam gerekiyor, muhasebecimizin başında daha öne böyle bi iş gelmemiş olduğu için o da bilmiyor, reklam aldığımız herkese fiş kesmek zorundamıyım ? kesersem bunun minimum ücretlendirmesi varmı maliye tarafından cm2 hesabı ?

kızılejder1

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bende şöyle bi soru sorsam;
ben 4sayfalık bi reklam dergisi çıkarıyorum yani ilk sayımı çıkarttım 15inde 2.sayımız çıkıcak. sonuçta bu ücretsiz dağıtılacak reklam gazetesi, herneyse, savcılıktan iznimi aldım numune götürdüm onlara dağıtılması için onayımıda aldım, dağıttım, ama sorun şurda başlıyor Maliye. maliye konusunda ne yapmam gerekiyor, muhasebecimizin başında daha öne böyle bi iş gelmemiş olduğu için o da bilmiyor, reklam aldığımız herkese fiş kesmek zorundamıyım ? kesersem bunun minimum ücretlendirmesi varmı maliye tarafından cm2 hesabı ?

Aynı soruyu ben de soruyorum :)

???

ufuk39

🏅Acemi Tasarımcı🏅
daha net bi cevap bulamadık sanırım ??
yokmu arkadaşlar bu konuyu detaylı bi şekilde bilen birisi.
ben şimdi çıkardım dergiyi ama ilerde maliye ile başım ağrımasın istiyorum

onurkk

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar ben yerel bir gazete çıkarıyorum. Dergi ve gazete arasında yasal olarak herhangi bir fark bulunmuyor. Öncelikle bir işletme sahibi olmanız gerekiyor (şahıs veya şirket) Yani Vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Bunun için bulunduğunuz yerde mal müdürlüğü veya vergi dairesinde falanca adreste falanca iş ile uğraşacağınızı belirten bir dilekçe yazıyorsunuz. Onlar gelip yoklama tutup vergi kaydınızı yapıyorlar. Elbetteki her iş yapan kişinin vergi mükellefi olması gerekiyor. Maliye'ye ben bunu bedava dağıtıyorum, bedava reklam alıyorum diyemezsiniz. Fatura karşılşığında iş yapmanız gerekiyor. Bulunduğunuz ilde basın savcılığından alacağınız beyanname ile hem gazete-derginin sahibi hemde yazı işleri müdürü için beyanname alıp dolduruyorsunuz. Gerekli belgeleri buradan öğrenirsiniz. (Y.İşleri Müdürü diploma, savcılık kapıdı v.s.) İş basıldıktan sonra ise Basın Kanununun falanca maddesine göre savcılığa teslim etmeniz gerekiyor. Her sayı için bu işlemi yapıyorsunuz. Alındı belgesi alıyorsunuz... Bunu matbaa veya gazete-dergi kendisi yapabilir. Gazete veya dergide ise, künye kısmında imtiyaz sahibi, y. işleri müdürü, idare ve baskıya hazırlık kısmında adres, telefon bilgileriniz ve basım yeri bilgilerinin yer alması gerekiyor.

Yasal prosedürler bunlardan ibaret. Ancak belirtildiği gibi, külfetli bir iş, 10 yıldır yerel gazete çıkarıyorum. Her yıl mal beyanında bulunuyorum (rüşvet, haksız yoldan kazanç vb. yollardan zengin olup olmadığımı belgelemek için) ancak bugüne kadar para kazandığım söylenemez. Her yıl mal beyanında bulunurken gülüp geçiyorum.