Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop ile renk ayrımı yapımı "resimli anlatım"

ShotOne

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Basit ve anlaşılır olabilmesi için az renkli bir desen ile anlatmaya çalışacağım.

1.Baskıda kullanılacak olan desenimizi Photoshop ile açıyoruz.
ve renk ayrımı yapabilmemiz için gerekli olan " channels " bölümümüzü açıyoruz.

1deseniama.jpg

2.
Desen üzerinde ayırmak istediğimiz rengi seçmek için " magic wand tools " aracımızı seçerek üst kısımda bulunan " contiguous " seçeneğini pasif hale getiriyoruz.

2magicwandtools.jpg

3.
Daha sonra magic wand tools aracımız ile istediğimiz herhangi bir rengin üzerine tıklıyoruz. Contiguous seçeneğimizi pasif hale getirdiğimiz için seçtiğimiz renk hangisi olursa olsun desen üzerinde aynı renkteki bütün alanları seçmiş olacağız.

renkseimi.jpg

4. Seçmiş olduğumuz renk için " channels " bölümümüzün sağ kısmında bulunan küçük ok işaretini tıklayarak çıkan menüden " new spot channel" yeni bir spot kanal oluşturuyoruz.

spotkanal.jpg

5.
Karşımıza çıkan pencereden spot kanalımıza istediğimiz renk ve isim atamasını yapıyoruz.

spotrenkatama.jpg

6.
Aynı işlemleri diğer renklerimiz içinde uygulayarak desen üzerindeki bütün renkler için spot kanallar oluşturuyoruz.

dierrenkler.jpg

7.
Bütün renkler için spot kanallarımızı oluşturduktan sonra ana renklerimiz olan cmyk(rgb) kanallarından en üstteki cmyk kanalını seçip sağ tıklayarak " delete channels " seçeneği ile ana renklerimizi siliyoruz.

deletechannels.jpg

8.
Ana kanal renklerimizi sildikten sonra oluşturduğumuz spot kanallarımızı kullanacağız. Ayırmış olduğumuz renklerimizin baskı esnasında daha rahat ve doğru baskı yapılabilmesi adına renklerimize kros koymak zorundayız. Bunun için ayırdığımız kanallarımızı , klavyemizden " shift " tuşuna basılı tutarak hepsini seçili hale getiriyoruz. Ardından " shift + M " tuş kombinasyonu ile " Marquee tool " aracımızı seçiyoruz. Daha sonra kross koymak istediğimiz alanları marquee tool yardımı ile seçili hale getirerek " brush " darbeleri ile içini boyuyoruz. Kanallarımızın tümü seçili olduğu için bu işlem bütün kanallarımıza uygulanmış olacaktır.

kroskoyma.jpg

9.
Print yapacağımız filmlerimizde karışıklığa sebebiyet vermemek adına koymuş olduğumuz kroslarımızın yan bölümlerine veya desene ve baskıya etki etmeyecek şekilde istediğimiz bir alana her kanalımızı ayrı ayrı seçerek renk isimlerimizi yazıyoruz.

renkisimverme.jpg

10.
Bütün kanallarımız için aynı işlemi uyguladıktan sonra son aşamamıza geliyoruz. " Channels " bölümüzün sağ kısmında bulunan menümüzden " split channels " seçeneğimizi seçerek ayırmış olduğumuz bütün kanalların ayrı ayrı sayfalar halinde açılmasını sağlıyoruz.

splitchannel.jpg

ÖNEMLİ NOT : Split channels yapmadan önce desenimiz üzerinde daha sonradan değişiklikler ve düzenlemeler yapabilmek için mutlaka PSD olarak kaydetmeyi unutmayınız.

11.
Son olarak resimde gördüğünüz üzere ayırmış olduğumuz kanallar sayfalar halinde açılacaktır. Buradan sonrasıda size kalmış artık. Açılan sayfaları istediğiniz formatta kaydedebilir ve film çıktısı için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tavsiyem " TIFF " formatında ve " Grayscale " renk modunda kaydetmenizdir.

İyi çalışmalar. Kolay gelsin.

Not : Konuyu yanlış yeremi açtım bilmiyorum. Eğer yanlış yere açtıysam yetkili arkadaşlar ilgili bölüme taşırlarsa sevinirim.

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
çok karmaşık renk cümbüşü olan bi çalışmada bu işlem nasıl oluyor.ve ne kadar gerekli bişey bu.?

ShotOne

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok karmaşık renk cümbüşü olan bi çalışmada bu işlem nasıl oluyor.ve ne kadar gerekli bişey bu.?

Karmaşık olan bir çalışmada da aynı işlemleri takip edebilirsiniz. Gerekliliği fazlasıyla var. Örneğin bir müşteriniz size t-shirt baskısı yapmanız için bir desen gönderdi ve bu desen vectorel bir çalışma halinde değilde Jpeg yada benzeri formatlarda , o zaman ne yapıcaksınız ? Oturup saatlerce resmin üzerinden vectorel çizimmi yapıcaksınız ? Bence hiç gerek yok. Bu yöntem ile çok basit ve kolaylıkla renk ayrımı yapılarak baskı için uygun şekle getirebilirsiniz.

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
siz benim kusuruma bakmayın biraz kafam karıştı örnegin şu görsel dergide bi sayfa olacak bunu nasıl yapmam gerekir ilginize teşekkür ederim
D0FjW.jpg

yapmasam ne gibi sorunlarla karşılaşırım birde

ShotOne

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Böyle bir deseni ancak CMYK kanallarını kullanarak film print yapılabilinir. Anlattığım yöntemle çok zor bu resmin yapılması. Çünkü çok fazla tramlı bölge var ve çok fazla detay var. Buda demek oluyorki çok sayıda kalıp ve çok fazla sayıda kol a sahip ahtapot demektir.

Anlattığım çalışmadaki spot kanalları oluşturmak yerine resmi CMYK formatına çevirerek CMYK kanalları üzerinde sadece kros uygulamasını yaparak baskı için kullanılabilinir hale getirebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken noktalar ise ; kullanılacak film e göre tram değerini iyi belirtmelisiniz , kalıpta kullanılacak olan ipek te çok iyi seçilmelidir.

Tylcn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ademyalcin.net
Konu photoshop bölümünde photoshop derslerinde olacaktı aslında :)
Konunun nerde olması şart değil, güzel anlatım ve aydınlatıcı bilgiler teşekkür ederim...

burucu17

🏅Acemi Tasarımcı🏅
açıklama eksik photoshop ta sadece cmyk ayırabilirsiniz. renk ayrımı için tram oluşturan rip gerekir. rip programı ile lazer yazıcıdan film gibi baskı alabilirsiniz.phptpshopun bu özelliği hazırladığınız işi ripe gönderirken basılmasını istediğiniz renkleri seçmenize ve bu sekilde filmden tasarruf etmenize yardımcı olur. mesala sadece c ve y basabilirsiniz.

ShotOne

🏅Acemi Tasarımcı🏅
açıklama eksik photoshop ta sadece cmyk ayırabilirsiniz. renk ayrımı için tram oluşturan rip gerekir. rip programı ile lazer yazıcıdan film gibi baskı alabilirsiniz.phptpshopun bu özelliği hazırladığınız işi ripe gönderirken basılmasını istediğiniz renkleri seçmenize ve bu sekilde filmden tasarruf etmenize yardımcı olur. mesala sadece c ve y basabilirsiniz.

Açıklama da eksik kısım neresi ? Öneriniz rip programı kullanılması mıdır ?

fatime

🌱Yeni Üye🌱
Shotone arkadaşımızada teşekkür ediyorum çok güzel anlatmış yalnız şunuda eklersek dahada anlaşılır olacak bu renk ayrımı tekniği serigrafi baskı için

ShotOne

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Teşekkür ederim Fatime , yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Söylediğiniz gibi bu teknik serigrafi baskı da kullanılabilinir. Ayrıca tekstil baskıda da kullanılabilinir ve hergün bu tekniği kullanarak bir çok baskı yapıyoruz.

Ayrıca önemli bir not daha belirteyim ; Magic wand tool kullanımında desen üzerindeki seçmiş oldugunuz renkleri 1:1 olarak yakalama imkanı yoktur. Bu yüzden alan seçimi yaptıktan sonra SELECT / MODIFY / EXPAND seçeneği ile 1 px lik bir genişleme ile yeni bir spot kanal oluşturarak yapmanızda fayda var.

cedRiq

🌱Yeni Üye🌱
Öncelikle anlatım çok başarılı paylaşım için teşekkürler..

Ben eşarp tasarımlarıyla uğraşıyorum. Yaptığım tasarımlar renk ayrımından sonra baskıya yollanıyor.. Bu işi öğrenmeyi kafaya koymuş biriyim. Ama ulaştığım tüm kaynaklar bir yerde tıkanıp kalıyor. Gerek tramlarda gerekse başka durumlarda verilen teknikler yetersiz kaldı. Şahsen verdiğiniz tekniği denedim. Başarılı olduğum söylenemez.
Belki siz bu konuda bi yol göztere bilirsiniz?

örnek olarak verdiğim bir tasarım..
Hotfile.com: One click file hosting: eşarp 2.jpg

Şimdiden teşekkürler..

ShotOne

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Öncelikle anlatım çok başarılı paylaşım için teşekkürler..

Ben eşarp tasarımlarıyla uğraşıyorum. Yaptığım tasarımlar renk ayrımından sonra baskıya yollanıyor.. Bu işi öğrenmeyi kafaya koymuş biriyim. Ama ulaştığım tüm kaynaklar bir yerde tıkanıp kalıyor. Gerek tramlarda gerekse başka durumlarda verilen teknikler yetersiz kaldı. Şahsen verdiğiniz tekniği denedim. Başarılı olduğum söylenemez.
Belki siz bu konuda bi yol göztere bilirsiniz?

örnek olarak verdiğim bir tasarım..
Hotfile.com: One click file hosting: eşarp 2.jpg

Şimdiden teşekkürler..

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
Göndermiş olduğunuz desen çalışması çözünürlülük açısından çok kötü bu yüzden üzerinden renk ayrımı çok zor olur. Eğer başka alternatif çalışma elimizde yok diyorsanızda , renkleri CMYK olarak ayırarak da yapabilirsiniz. Ama film print esnasında tram değerini çok iyi tesbit etmeniz ve buna göre film print yapmanız baskıda istediğiniz netliği almanızda çok büyük yarar sağlayacaktır.

prometheus2000

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
KuUgy.jpg
buda benim aynı teknikle yaptıgım bir calısma ama takdir edersinizki baya bi zaman alıyor,hatta bazen kanallar yetersiz gelebiliyor..

garipbiri

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.hernevidizayn.com
shotone arkadaş emeğine sağlık çok teşekkür ederim inan işime öle yaradıkive sana bir sorum olacak bu konudada beni aydınlatabilirmisin? trigromi renk ayrımı yaparken Frequency ve Angle değerleri kaç olmalı, Shape de hangi seçenek seçilmelidir?

starcraft99

🌱Yeni Üye🌱
Başarılı

Anlatımızını beyendim. Emeğinize sağlık burada sadece eklemek istediğim bi kaç husus var. Bu işlem sayesinde (matbaa için geçerli) 4 renk trigromi bir resim yada şekli aslında 2 yada 3 renkten basılabilecekken resim olduğu için 4 renk trigromi basılan dosyalarda çok işe yarıyor. örneğin grafiksel bir jpg dosyası baz alalım. Görsel olarak 2 renk gözükür. Bunu 4 renkte basmaya gerek kalmadan bu işlemi yaparak 2 yada 3 renkten basılarak kalıptan kar edilinebilir. Birde magic aracı kullanmak sadece çözünürlüğü yüksek dosyalar için geçerlidir. çözünürlük düşük ise zaten baskıya uygun değildir. Tekstil yada başka bir sektör ile ilgili bilgiye sahip değilim. Birde bu şekilde kanalları ayırırken (renk bilgisi olanlar için geçerli) üst üste gelecek olan renkleri belirleyip (pantonede kataloğunda belirtilen değerleride kullanabilirsiniz tabi) resimleri bu şekilde kullanabilirsiniz. Bu ne işe yarıcak diye soracak olursanız, örneğin pantone orange 021 ile pantone orange 021 den yaptığımız başka bir pantone rengi kullanarak aslında 4 renk olan bir çalışmayı 2 renkte çalışabilirisiniz.
Biraz karışık anlattım sanırım. Anlatım tarzım biraz zayıftır. Soru sormak isteyen olursa soru cevap şeklinde daha iyi anlatabilirim sanırım. :)

cagdas222

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar,

rotasyon baskı(gravür baskı ) için tramlı bir desen tasarımı var elimde bunun renk ayrımı nasıl oluyor lütfen acil yardım,resim aşağıdaki gibi.

yusufbatirel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tram ve nokta degerlerını bılmeden nasıl renk ayrımı yapabılırsınızkı ornegın bır resımın en beyaz yerı neresıdır en sıyah yerı neresıdır her resımde farklı tram acıları nasıldır

ShotOne

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tram ve nokta degerlerını bılmeden nasıl renk ayrımı yapabılırsınızkı ornegın bır resımın en beyaz yerı neresıdır en sıyah yerı neresıdır her resımde farklı tram acıları nasıldır

Onu da sen anlat , biz öğrenelim , nasıl olur ?

Eda Hepar

🌱Yeni Üye🌱
örneğin mavi ve siyahtan oluşan bir logom var. fakat bu logoda tram var. ayrıca mavi de siyahta tenkten çıkmamış 4 renkten çıkmış. ben bunu tek renk makinada basmak istiyorum ve filnmininde 2 renkten çıkmasını istiyorum. yani yalnızca siyah ve mavi olarak 2 renkten çımasını istiyorum. Bu dönüştürmeyi nasıl yapabilirim. Hergün karşıma çıkıyor fakat ben bir türlü halledemiyorum. Forumları da okuyorum ama tam olarak bir cevap bulamıyorum. şimdiden teşekkürler.