Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafiker olarak nerede çalışıyorum?

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Meslegimiz günümümüzün önemli ihtiyaçlarından biri.
Hemen hemen her şirketin artık nerdeyse bünyesinde bir grafikeri var yada ihtiyaçları var...
Eskiden grafikerim denildiginde, aa bu ajansta yada matbada çalışıyordu denilirdi...
Siz nerde çalisiyorsunuz? ve mutlumusunuz?

• Firmalarin kendi bünyelerinde grafiker çalıstırmaları doğru birşey mi? Firma grafikerliginin farkı nedir?
• Ajans neresidir? Çizgi üstü ve çizgi altı diye isimlendirilen iki tip ajans biçimlemesi var? Sin hangisinde çalışıyorsunuz?
• Baskı teknigine göre değişkenlik gösteren matbaalar var. Matbaada çalismak grafiker ne kazandırır ne kaybettirir?
• Bir grafiker matbadan ayrılıp ajansa, ajanstan ayirlip, dijital baskıya, oradanda etiketçiye, geçerse ne kadar bocalar yada bocalamaz gibi? Bukadar değişken yerlerde çalışmak doğrumu?
• Bir grafiker için en ideal şirket biçimlemesi neresidir? En düzenli maaşı neresi ödüyor? Nerede en mutluyuz?
Bu sayfada da bunları konusalım ne dersiniz?

raiff

🌟Usta Tasarımcı🌟
Güzel bir konu, Teşekkür ederim.
Bu konuda bir kaç birşey soylemek isterim. Çok güzel bir mesleğimiz var, ama bi okadarda yorucu. Grafikerliğin en güzel yönü, standart aama çok güzel bir söz vardır "Hayal edebileceklerinizle sınırlı" buda sonu olmayan bir öğrenme azmi gelektirmekte. Bunun olabilmesi içinde buna uygun çalışma ortamları oluşturulması gerekmektedir. Malesef ki günümüz bu koşullarda iş imkanları oldukça sınırlı. Ofisde çalışırken çok çok farklı birşey yaptığım soylenemez (kendimi geliştirmek adına) Sabah giriş ve akşam çıkış saati standartları beni oldukça rahatsız etmiştir. Sadece pazar günlerinin boş olması, diğer günlerin gün boyunca çalışarak geçirmek insanı gerçekten yoruyor. Kendini geliştirmek adına birşeyler yapmak için ve deşarj olmak zamana ihtiyacımız vardır.

Bana göre tasarım yapmak; insanın o anki ruh haline, hava şartlarına, bulunduğu ortamın şıcaklığına, belki o sabah kahvaltıda ne yediğine bile bağlı olabilir. Çalışırken insanda o an sanatçı katarsist i olmalı, kendini o işe verebilmeli. Buda günümüz çalışma koşullarında 2x zor günüyor. Ama şurası var ki, "Çıraklığını yapmadığın işi yapma" sözünü örnek alarak birşeylere başlamak için en ideal yerler de demin bahsettiğim, yerdiğim yerlerdir.

Grafiker: Abi nasıl olmuş
İşveren: Tamam tamam güzel, baskıya verelim hemen, zeten geç kaldık
Grafiker: Ozaman bi kontrol et yazıları felan
İşveren: Yaf neyini kontrol edicem güzel işte

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Ankarada, grafik tasarım bölümü öğrecisi iken, bir gün istanbula gidecegim, büyük büyük ajanslarda reklamcilik oyunuyacagim hayellerim vardı..:)

Bütün ögrencilik dönemimin arta kalan vaktilerini, rüzgarlı sokkakta (ankaranın çağaloğlusu) bir matbaada çalışarak geçirdim...Matbaa bana basılabilir nitelikte tasarım yapmayı renk ayrımı nedir? vb. konuları öğretti...
Okulu bitirdigim yil, çok güzel bir firsatı yakadım, o dönem Ankara'nın en parlak reklam ajansı olan Cey Ajansta çalisma firsatını yakadım. Ajansta oturmus mükemmel bir ekip vardı. Bir metin yazarı ile çalismak, bir tasarımıcıyı nasıl çok etkiliyor ve verimini nasıl artıyor anlatam...Bir kampanya yaratmak ne kadar büyük bir uzmanlık ve ekibin bir parçasi olmak müthis bir duygu... 90 li yiların basinda bu duyguyu tatmak mühtesemdi.. Acı olanı ise, uykusuz geceler, düzensiz maas ödemeleri, düzensiz relax çalisma saatleri idi...
Bu düzensizlik beni yeniden matbaalara döndürdü....reklamcilik oynamak yerine, sistemli çalışmak ve düzenli maaşı tercih etmiştim...
Sonrasında uzun yillar tifduruk baskı yapan bir ambalaj fabrikasında çalıştım. Nedeni ise kendimi garantide hisetmemdir. Düzenli maaş, düzenli ssk, düzenli saatler. Ajanslar hep beni korkuttu...İstanbula geldim, fakat artık o büyük ajans hallerim artık yoktu. Durum artık tamamen duygusaldı:D

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️
• Firmalarin kendi bünyelerinde grafiker çalıstırmaları doğru birşey mi? Firma grafikerliginin farkı nedir?

* artık firmalar ajanslarla çalışıp neredeyse 2-3 katı fiyatlarla ve komisyon dediğimiz ASÜ (ajans servis ücreti) ödememeyi daha uygun buluyorlar... kendi bünyelerine aldıkları grafikeri istedikleri an değişiklik yaptırması mevcutken ajansı arayıp şurayı değiştir kardeşim ve hemen bana gönder iş acil dediğinde ajans - dur kardeşim yoğunluk var mümkün olan en kısa zamanda işi düzeltip göndereceğiz deniliyor ve bu da haklı olarak firmaların işine gelmiyor... firma grafikerliğinin daha rahat ve yorucu olmadığını düşünüyorum... nedir sadece o firmanın özel işlerini yapmakla yükümlü oluyorsunuz ve karışan görüşen başınızda bekleyen sizi sıkan biri olmuyor... (yazarken hoşuma gitti bende mi bir firma grafikeri olsam acaba :) )

• Ajans neresidir? Çizgi üstü ve çizgi altı diye isimlendirilen iki tip ajans biçimlemesi var? Sin hangisinde çalışıyorsunuz?

* buna cevap veremiyorum çünkü ben ajansta değil bir tekstil firmasının grafik bölümündeyim... diyeceksiniz ki - e işte sende firma grafikerisin... ama hayır!! çünkü ben sadece tasarım yapmakla kalmıyor bünyemizde bulunan renk ayrım ve matbaa da da faaliyet gösteriyorum... yani firma grafikeri gibi sadece tasarımı yapıp gerisini siz halledin diyemiyorum... filmini alıyorum, matbaamıza inip baskıyı kontrol ediyorum ve bu sirkülasyon sürekli böyle devam ediyor...

• Baskı teknigine göre değişkenlik gösteren matbaalar var. Matbaada çalismak grafiker ne kazandırır ne kaybettirir?

* bana olumlu çok şey kattığını düşünüyorum... neden derseniz bizim matbaamızda hem ofset, hem kurdele, hem kendinden yapışkanlı diye tabir ettiğimiz etiket bölümümüz var... hepsinin haliyle kendine özel baskı makineleri, değişik kalıplar, klişeler, filmler vs. var... böyle bir yerde çalışmanın artısı hepsini birarada gözlemleyebiliyorsunuz ve bu size ileride lazım olabilecek bilgiler...

• Bir grafiker matbadan ayrılıp ajansa, ajanstan ayirlip, dijital baskıya, oradanda etiketçiye, geçerse ne kadar bocalar yada bocalamaz gibi? Bukadar değişken yerlerde çalışmak doğrumu?

* bir yerde başlayıp istikrarlı devam etmek elbette ki güzel birşey ama ben çok kısa zamanlı olmaması durumunda bunu doğru buluyorum... 2. soruda da yanıtladığım gibi her yerden yeni birşeyler kapmak, bu bilgileri depolamak, kullanmak bizlere faydalı diye düşünüyorum...

• Bir grafiker için en ideal şirket biçimlemesi neresidir? En düzenli maaşı neresi ödüyor? Nerede en mutluyuz?

* en düzenli maaşı büyük ajans ve büyük firmalar veriyor... ama maalesef onlarda da istediğiniz düzeyde maaşı alma gibi bir lüksünüz yok... butik ajans dediğimiz küçük yerlerde büyük maaşlara girersiniz çünkü genelde 1 yada 2 grafikerleri olur... size istediğiniz maaşı vermeyi taahhüt eder ama ücreti maalesef hiç bir zaman (istisnalar hariç) aybaşında birarada göremezsiniz... tabi aybaşında alabiliyorsanız :) çünkü genelde ya ödemeler gecikir, ya parça parça almaya çalışırsınız... yada hep oyalar dururlar...

bunları yaşadığım için rahatlıkla yazabiliyorum... yanlış anlaşılmalar olmasın lütfen... konuyu çok uzattım umarım konudan sapıp dağıtmamışımdır... saygılarımla...

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
Grafikerliğe ilk olarak bende Ankara'nın çankırı caddesinde bi reklam şirketinde bedelsiz olarak sadece işi öğrenme amaçlı girdim 3-4 ay orda çalıştıktan sonra bir ajansa girdim ajansda, damla etiket,kaşe,iç mekan baskı,araç tasarımı ve giydirme vede takvim,ajanda yapılıyordu bir araç giydirmesi dışında en ufak bir bocalama yaşamadım (sonraki yıllarda bana + kazandırdı)
sonra plaket imalatı yapan bir firmadan teklif geldi işlerin kötüye gitmesi sebebiyle kabul ettim plaketcide çalıştım
sonra matbaa deneyimim olsun diye matbaaya girdim ve ilk ayda çıkmak zorunda kaldım çünkü sürekli icra memurları geliyordu:) zaten sonrada iflas etti hatta sahibi kaçtı...
sonra ki deneyimlerimse reklam şirketlerinde oldu halada bi reklam şirketinde çalışıyorum

bence bir grafikerin en rahat çalışabileceği ortam kurumsal bir firmanın kendi bünyesinde sadece o firma için çalışmaktır şahsen benim tercihim o yönde...