Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

görkem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba arkadaşlar gazete yapacağım 8 sayfalık orjinal bir boyut varmıdır?montajlarken normal dergi montajı gibimi yapacağım yardım eden olursa çok sevinirim.

NaSiBe

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yerel gazetede çalışırken kullandığımız boyut 32x45 cm idi.
aydınger çıktı alacaksan gerek yok montaja. Biz aydıngere alıp veriyoduk matbaaya. Diğerini bilmiyorum.

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Net ebadını 28cmx39cm yapabilirsin.
57x82 kağıt kullanıp maliyeti daha düşük elde edebilirsin.
Montajını da aynen düşündüğün gibi dergi montajı şeklinde gerçekleştirebilirsin.

saygılarımla

görkem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
fakat bu kapladığı alan ben en dış ölçüsü sonrada içine yazılacak yazıların ölçüsü olarak genelini soruyorum birine sordum 380 x 600 mm genel alanı iç alanda 350 x 545 ddi aam emin olma istiyorum.aydınger alınmayacak montaj isteniyor ben dergi montajı gibib yapmayı düşündüm doğrumudur?arkadaşlar yardım

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
genel gazete ebadı anlaşılan..
bence matbaacına danış derim.
Bu ebatlarda ofset makinası çoğu yerde yok.
Ortaklaşa bir çözüm üretebilirsiniz.

Saygılarımla

okyanussss

🌱Yeni Üye🌱
slm hayırlı akşamlar

genellikle gazete basımı 57 x 82 cm kağıda basımı yapılır. ama standart bi ölçüsü yok bazıları 57 x 82 ye bazıları 45x 64 e bazıları 50 x 70 e sen kafana göre takıll

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
50*70 cm yapabilirsin. Hem ulusal gazetelerin boyuna yakın. Hem der her yerde ofset makina bulacağın ebad. 41*57 cm de olabilir ama küçük gazete pek rağbet görmüyor. Tabi bu ebatlar gazetenin açılmış hali.

kahan.35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Montaj Şeması (Gazete)

Merhaba ark.
Gazetenin kalıbını çıkartmaya çalışıyorum fakat bi yerleri sürekli yalnış yapıyorum,
Makas payı 1cm. bıraktım
Montajını yaparken zorlanıyorum (henüz gazete basılmadı -ilk sayısı-)
Toplamda 16 sayfalık gazete (Ön Kapak ve Arka Kapak dahil)
Montaj şemasına ihtiyacım var arkadaşlar...
Kağıt ebadı 57x82cm
Bana bu konuda yardım edebilirseniz çook sevinirim...

Kolay Gelsin, Hayırlı Çalışmalar...

Hkn

Son düzenleme:

senol_g

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba.. Gazete senin mi patronlar var mı? Varsa onlar bilir... Buradan bir ölçü öğrenmenin anlamı yok... :) Patronlar hiç bilmiyorsa, zaten usta söyler... (bence)*

depremzede77

🌱Yeni Üye🌱
;))

dostum ben yıllardır gazete yapıyorum. öyle standart bi boyut vermenize gerek yokki. al birkaçtane değişik boyutlarda gazete hangisi hoşuna gittiyse ölç boyutlarını cetvelle sonrada taslakları oluştur boşluklarıda göze al. hadi kolay gelsin.. freehand kullanıyosan resimleri embedlemeyi unutma...;))ve yazılarıda convertle..

feveran2007

🌱Yeni Üye🌱
Bende gazete yapıyorum sayfa ölçüsü 38x56 çalışma alanı 35x52,5 daha önce çalıştığım gazete boyutu farklıydı. mtbacıyla irtibat geçin bence. ölçüleri onlardan alın. ayrıca ben formalamıyorum pdf olarak tek tek sayfa olarak matbaya gönderiyorum. onlar formalıyorlar. bence uğraşmayın sayfaları tek tek kaydedin yollayın onlar halletsinler.

sty_grafiker

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
slm

arkadaşlar gazete yazıları kaç pt olmalı???

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şimdi güzel kardeşim ilk gazetende illaki yanlışların olucak araları fazla açıcan yazıları yukarıdan aşşağıdan sündürürken bozucan başlık küçük gelicek veyaz resmler yazıya gircek falan 12pt veya 11.pt dene ilk olarak kullandığn fonta göre değişir çünkü ilk gazeten deneme gazetesi olucak en iyi şekilde yap hatalarını ikincide düzeltirsin ölüçlere önem ver yazılar arasındaki sutun aralarına başlıklar habereden ne çok uzak nede çok yakın olsun dedğim gibi hergün çıkan gazatelerde bile hatalarvardır ilk gazeteni elinden geldiği kadar iyi yap sonra düzeltirsin hatalarını görüp kolay gelsin

poseidon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
positivedesign.webs.com
Quark bolumune bakarsan orda ulusal standart gazetelrin kullandigi boyutlari, renkleri ve yazi tiplerini verdim ayrica kesim yerleri ve CMYK renkleri de icinde.. Gorsel yonetmenligini yaptigim gazete'de yazi boyutumuz ortalama 9 ile 9,6 pt arasinda sadece birinci sayfada cok nadir 9,7 kullaniyoruz genelde 9.5. sayfa mansetleri genelde 60-70 pt arasi eger masnet yazisi cok uzunsa 50 ye duseibliyor, alt mansetleri de genelde ayni boyutta olabiliyor...

eger goz atmak istersen link: https://www.grafikerler.net/gazete-icin-quarkxpress-ayarlari-t13151.html

ayrica gazetecilik, masaustu yayincilik icin QUARK bolumunden daha cok bilgi ve destek alabilirsin.. Kolay gelsin, iyi calismalar...

dah adetayli bilgi istersen yardimci olmaya claisirim...

nokta45

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar gazetelerin boyutları belirli kurallar çerçevesinde değişmektedir. örneğin çıkartmış olduğunuz gazete yerel ve ilan alan bir gazete ise ve sizden başkada gazete çıkartan yoksa basın ilan kurumunun belirlemiş olduğu ölçüler çerçevesinde hazırlayabilirisiniz. benim hazırladığım gazetenin boyutu 32*48 dir.
ben coreldraw da yapıyorum biraz tireleme işi zahmetli olsada quark ka göre kullanımı çok kolaydır.. yazı bayutlarıda = başlıkları istediğiniz boyutta yapabilirisiniz. spot dediğimiz giriş kısmı 12 punto ve üzeri kalın olur. normal haberlerin yazdığı yazı boyutu ise 10 puntodur.

melisa14

🌱Yeni Üye🌱
kahan senin adın karahan mı? yanlış anlama

bygraffiti

🌱Yeni Üye🌱
bende suan gazetde caslısıyorum 57x82 ye basıyoruz...

grafiker79

🌱Yeni Üye🌱
slm arkadaşlar bana 150 cm baskı yapan bir dijital baskı makinesi var...nerden alabilirim bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilirmi...