Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel de baskıya hazırlama

turkishi

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar ben bir tasarımcıyım veya en azından öyle sanıyordum taki bir reklam firmasından iş alana kadar. Corel de güzel işler çıkarıyorum evimde hazırlıyorum fakat şimdi baskı ortamında hazırlamamı istiyolar yani afişler kataloglar basılacak halde olmalıymış. Ben hiç monitörün dışında bir ortamda ögelerimi kullanmadım.Sizden yadrım istediğim konu budur, katalogları nasıl baskıya hazırlarım, cross falan yapmam gerekiyormuş. Yardımcı olacak arkadaşlardan allah razı olsun, olmayandan da. Ne deyim ki!

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
öncelikle çalışmandaki resimleri CMYK formatına çevirip convertle (yazılar convertlendikten sonra tekrar yazıya dönüştüremeyeceğinden bir yedeğini alabilirsin). Ekranın boş bir bölümde sağ tuşa basıp beliren ekranda document info'yu seçip açılan pencerede resim formatlarını, çalışmada convertsiz font olup olmadığını inceleyebilirsin. Eğer çalışmanda bir backround varsa cros koyarken taşma payı da vermelisin kesim esnasında doğabilecek problemleri önlemek için altta basit bir örnek hazırladım.

Çalışman hangi kağıtta basılacaksa ona göre kağıt üzerindeki düzenini hazırlaman gerekiyor, kağıdın geniş kısmından en az 18 mm (makas payı), dar kısmından 6 mm'lik alan boş olmalı, aslında bu konu buradan anlatılacak bir konu değil, en azından mantığını anlatmaya yardımcı olmak istedim. Bunun en iyi çözümü çalışmanın basılacağı matbaadan teknik destek alman olacaktır. İyi çalışmalar...

turkishi

🌱Yeni Üye🌱
Çok sağol eğer bu kadar kolaysa tammadır. İnşallah olur. Emeğine sağolık ...

????

flood yasak

Moderatör tarafında düzenlendi:

IV.Murat

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar ben bir tasarımcıyım veya en azından öyle sanıyordum taki bir reklam firmasından iş alana kadar. Corel de güzel işler çıkarıyorum evimde hazırlıyorum fakat şimdi baskı ortamında hazırlamamı istiyolar yani afişler kataloglar basılacak halde olmalıymış. Ben hiç monitörün dışında bir ortamda ögelerimi kullanmadım.Sizden yadrım istediğim konu budur, katalogları nasıl baskıya hazırlarım, cross falan yapmam gerekiyormuş. Yardımcı olacak arkadaşlardan allah razı olsun, olmayandan da. Ne deyim ki!

benim buradan anladığım sen ya mobilya ya moda yada ona benzer bişiler tasarlıyorsun.

sonakrep

🌱Yeni Üye🌱
scala

herseyden once monitorde gorulen renkler baskıda birebir cıkmaz o yuzden bir renk scalası edinmen lazım renkleri ve tramları cmyk renk kodlarına gore girmen resimleride cmyk formatında kaydetmen gerek.. yoksa is bozuluyor cunku ekranda rgb degerlerini gorebiliyorsun ama cmyk rgb kodlarla kaydedip yollarsan baskı cıktıları cmyk oldugundan istenmeyen sonuclar verebiliyor

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
tabi en onemlisi katalog, degide vs vs. bunlarda sayfalarının sıralaması yanı pikajlarına da dıkkat etmelisin. bunun için sana en buyuk yardımcı bı kagıt al, onun ışın kaç sayfa olacaksa bılemıyorum onun aynınız seklınde katla ve sayfalar uzerıne senın yaptıgın tasarımlar dan hagısı gelecekse onları temsılı notlarlar yerlestır. sonra elıne aldıgın her yapragı ac ve yukarıda verılen (412'nın) verdıgı resımlerde oldugu gıbı uygun sekılde yerlestır.

dolayısı ıle dıkkat edersen elındekı her yaprak 4 sayfa demektır. kısa bı hesapla tek yaprak bır ışın varsa

yaprak acık konumda oldugu zaman
sol tarafta senın tasarımının 4. sayfası hemen karsısında yanı sagda ıse tasarımın 1. sayfası olur demektır....

kolay gelsın

turkishi

🌱Yeni Üye🌱
Sağolun arkadaşlar

Ama anladığım kadarıyla profesyonel bir yardım almam gereki, siz güzel anlatmışsınız ama ben işin içinden çıkamıyorum. İşi de teslim edemedim. Adamlar günde 50 sefer arıyor. Parasından geçtim sözümü tutamadığıma üzülüyorum. Renkleri nasıl atıcam sayfa üstüne. Bir de size çok komik gelecek ama bir sorum daha var!
Bebn aslında her işimi photoshop da yapan biriydim corel de yeniyim hatta herşeyi photoshop da yapmaya kalkıyorum ama olmuyo tabii ki.
Corel de basit iki daire çizdim. Bunları üstüste koydum, birini az aşşağı çetim. birleşen kısımlar hariç kalan kısımları silmek istedim beceremedim. NAsıl yaparım???
Sağolun.
Ayrıca sizi bu saçma işlerle uğraştırdığım için hakkınızı helal edin.

kirpi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şimdi windom-dockers-shaping aç
ordan intersect komutunu seç iki nesneyi seçili duruma getir intersect with tıklanıp nesnelerin kesişim alanına tıkla bu kadar
kolay gelsin

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Arkadaş.. Sözlerim sana yanlış gelebilir .. ama bence sen oçalışmayı al.. bi matbaaya git.. Matbaanın tasarım kısmındaki arkadaşla görüş durumunu anlat .. onun en fazla 20-30 dk sını alır.. grafikere emeğini öde.. iş yapılırkende yanında dur.. ve montajı tam olarak öğrenmiş olursun. bi kez mantığını kavrasan zaten sorun kalmaz.

smilehull

🌱Yeni Üye🌱
ciktida renk sorunu

merhaba bende corelde cok yeniyim ve matbaada calismaya basladim.usta benden herseyi yapmami bekliyor ama ben birsey bilmiyorum.en onemli sorunum cikti almak.ornegin ben korelde yesilimsi mavimsi renkli bisey hazirliyorum bu renk ara renk oldugundan aydinger ciktisinda haliyle ana renlerin karisimi oldugundan 4 farkli aydinger cikiyor fakat usta benim yanlis yaptigimi aslinda onun tek renk ve bi tane aydinger cikmasi onunda tramsiz koyu olmasi gerektigini soyluyor lutfeen nyardim edin.....

EsKiYa

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba bende corelde cok yeniyim ve matbaada calismaya basladim.usta benden herseyi yapmami bekliyor ama ben birsey bilmiyorum.en onemli sorunum cikti almak.ornegin ben korelde yesilimsi mavimsi renkli bisey hazirliyorum bu renk ara renk oldugundan aydinger ciktisinda haliyle ana renlerin karisimi oldugundan 4 farkli aydinger cikiyor fakat usta benim yanlis yaptigimi aslinda onun tek renk ve bi tane aydinger cikmasi onunda tramsiz koyu olmasi gerektigini soyluyor lutfeen nyardim edin.....

Usta tek renk baskı yapacak ise ve bu renk özel karışım bir renk olacak ise
sen pc'de rengi ayarla ama müşteriye göstermelik ayarla
aydıngere alırken basılacak renk açık bir renk ise magente yap
değil ise siyah yap aydıngere öyle bas.

sezgi-sirin

🌟Usta Tasarımcı🌟

belki ustan o rengi boya ile tutturmaya çalışacaktır. Sen müşteriye göstermek için yine çalışmanı yap. Ama aydıngere çıktı alırken siyah renginde almaya özen göster. Ustana sor boya ile rengi tutturacaklarsa bu şekilde yapabilirsin. Tramlı tonları kullanacaksan ofset baskı için %50'nin altına düşme. Çok silik çıkabilir.

Elif75

🌱Yeni Üye🌱
Baskıya hazırlamak...

Merhaba ben de aranıza bugün katıldım arkadaşlar. Selamlar...

Öncelikle Matbaa deneyimim olduğu için sana kısa ve öz anlatmaya çalışayım. Önce kullanacağın resimleri TiF ve CMYK formatına çevir. Corelde sayfanı bire bir aç (mesela bittiğinde A4 olacaksa A4 aç sayfayı) tasarımını yaptıktan sonra resimlerini importadıktan sonra File'den / print preview'i seç sol tarafta kros işaretini göreceksin onu işaretlediğinde kendi koyar. Umarım yardımcı olabilmişimdir...
(Mutlaka göndermeden önce yazıları convertlemeyi unutma) :))

Kolay Gelsin...

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
kardeş sen 4 renk her renk için siyah aydınger al ustana ver o renkleri bulsun,
trigromi baskıda çalışıyorsanız film almanız gerekir ;)

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
orda renk var 3 tane o basili olmasin o zaman tek renk cikar arkadaslar corellle ilgili sitede bircok dokuman var indirdim okudum ve siddetle tavsiye ederim daha bunlari asmadan ileri duzey sorunlar cok zor bence dokumani print yapip geceleri okuyun

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
print prewiewde 3 tane kutucuk var iskambil kagidi gibi sari yesil kirmizi o dugme basili kalmasin aydinger tek renk cikar

betul1009

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tramsız tek renk

merhaba bende bir reklam şirketinin matbaa bölümünde grafikerim.
anlattığın konuyu günde defalarca hazırlıyorum.
senin ustanın dediği şeyi %100 spot renk vererek hazırlayabilirsin.
yani aydingerde tek çıkması gereken rengi mesela magenta yap. o zaman tramsız spot renk çıkacaktır. umarım yardımcı olabilmişimdir.

erolcakir

🌱Yeni Üye🌱
Sen işi basılacak hale getirsende, CTP servisleri senin çalışmanı tekrar uyarlar, hatta bir ara 1 ay kadar CTP de takıldım. Adamların işi o :) O yüzden sıkma canını. Lakin dosyanı kayıt ederken Publish Service den kaydet, yanında font varsa onlarıda bir klasöre alır. Onlar genelde bu şekilde çalışmaları sever. Başarılar.

müverrih35

🌱Yeni Üye🌱
resim afişi denemesi

Merhaba arkadaşlar. Ben de grafik üzerine çalışmak istiyorum fakat baskı konusunda yeterli bilgim yok. Kendi çevremden alacağım işleri evde yapıp matbaada bastırmak ve böylece ek gelir elde etmek istiyorum. Şimdilik baskı konusunda acemiyim yani. Sizlerin yardımına ihtiyacım var. Sizlere corel de hazırladığım bir afişi gösterip baskı konusunda ne gibi eksiklerimin olduğunu söylemenizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Overprint de yaptım ama sadece yazılar oldu sanırım yani pek emin değilim. Bir inceleyip eksiklerimi söylerseniz sevinirim. Şimdiden yardımlarınız ve yorumlarınız için teşekkürler.

Not : hazır konu açık iken başka başlık açmak istemedim, ondan buraya yazdım.
https://rapidshare.com/files/117988916/resim_afi__351_i_denemesi.cdr.html

grafikerkartal

👑Efsanevi Grafiker👑
arkadaşım bence matbaaya gidip bir işin baştan sona kadar nasıl imal edildiğini takip etmen gerekiyor bu demek deil sen ilk seferde bu işi kıvırabilirsin ama zamanla öprenmiş olursun ama en iyi bilgiyi baskıcı ve filmcilerden alırsın montaj konusunda filmcinden yardım iste bi kaç kere beraber yaparsanız genel hatlarırın öğrenmiş olursun devamıda zmaanla olur başarılar dilerim...