Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop ta ekstra renk

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Photoshop'ta işlerimizi baskıya genel olarak CMYK göndeririz.
Ancak kurumsal olan firmaların özel renkleri varsa ya da tasarım yapan üyelerimiz extra 5.inci ya da fazlası renklerde düşünebilirler. Bu durumda Photoshop dökümanımızı yeniden 5.inci renge uyarlamamız gerekir.

Örnek olarak önceden hazırlanmış bir dökümana extra renk ilavesi çalışmasını anlatacağım.

Hazırlanmış bir frma katalog kapağına diyelim müşterimiz alt zemin kırmızıyı Pantone 185 olacak şekilde extra renk istedi.

Dökümanımızın kesinlikle layerlı olması gerekmekte. Flatten İmage yapılmış bir dökümana extre rengi dahil etmek çok zor olacaktır.

picture1ii9.png

picture2eo0.png

Dökümanımızı Select All yapıp komple seçili hale getiriyoruz ve Channel paletinden New Spot Channel?ı seçiyoruz.

picture3zq1.png

Açılan pencereden Color penceresine tıklayıp Pantone 185 C'yi seçip onaylıyoruz ve böylece yeni bir 5.inci kanalı eklemiş oluyoruz.

picture4bu2.png

Ctrl+Layer penceresine tıklayıp ilk layerimizi seçiyoruz daha sonrakinleri ise Ctrl+Shift+Layer penceresi tıklamasıyla bütün layerları tek tek seçili hale getiriyoruz.

picture5sg0.png

Channel paletinde extra 5.inci kanalımızı seçerek, Edit menüsünden Clear butonunu tıklıyoruz ve extra kanalındaki seçtiğimiz bölümleri siliyoruz.

picture6bw2.png

picture7gn7.png

İlk halinde bulunan kırmızı zeminimizi layerlarımızdan siliyoruz.

picture8sz7.png

Extra rengimiz ve CMYK basılacak diğer layerlarımızla birlikteki görüntümüz artık bu halde.

picture9nj0.png

picture10ef8.png

Son olarak kayıt işlemini yapacağız.
Kayıt formatını mutlaka Photoshop DCS 2.0 kullanmalıyız.

picture11jn7.png

Onayladıktan sonra açılan ikinci pencerede ise Binary'yi seçerek kayıt işlemini de bitirmiş oluyoruz.

picture12uz6.png

Dökümanımız 5.inci extra renk ilavesiyle artık hazır.

Saygılarımla

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
Ellerin dert görmesin ufuk abim. Çok güzel bir ders anlatımı olmuş kendimi sırada oturan liseli genc (En son sırada duvar dibi :D ) gibi hissettim. Paylaşımın için teşekkürler. =)

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
çok önemli ve güzel bir bilgi paylaşımı olmuş. teşekkürler.

asli37

🌱Yeni Üye🌱
peki bu dosyayı fh ye attığımız zaman piksel piksel görünüyor. bunun çözümü nedir ? deliricem saatlerdir uğraşıyorum.

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Freehand'e link olarak çağırın, elbette photoshop'ta göründüğü gibi net gözükmeyecek. Pixel pixel görünmesi problem değildir.

ozgurx

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkürler fakat elimde layersız şekilde yani flatten yapılmış bir logo var 2 renk yapmam gerekiyor kırmızı ve siyah ve geçişlide bunu nasıl ayırıp spot renk yaparım. Lütfen yardım

m-dursun

🌱Yeni Üye🌱
Peki Photoshopta bi yazı yazdık ve ona bi pantone renk vermek istiyoruz ama aynı zaman da bu yazının zemini oymaması gerek bunu freehand yada corel olmadan sadece photoshopta nasıl yapabiliriz

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️
yazının altını oymazsanız pantone verdiğinizde o renk (yaldız hariç) alttaki zemini kapatmaz ama... yanlış mı anladım ben sizin sorunuzu acaba...

m-dursun

🌱Yeni Üye🌱
diyelim o yazı yaldız basılacak bu yazıyı freehandde yazarak ovirpirintle oymamasını sağlayabiliriz ama photosopta yapmak gerekirse pantone bi yazıyı oydurmamanın bir yolu yokmudur. sadece merak ettim
photoshop burada çaresizmi kalıyor acaba

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️
diyelim o yazı yaldız basılacak bu yazıyı freehandde yazarak ovirpirintle oymamasını sağlayabiliriz ama photosopta yapmak gerekirse pantone bi yazıyı oydurmamanın bir yolu yokmudur. sadece merak ettim
photoshop burada çaresizmi kalıyor acaba

biliyorsunuz ki spot renk olan yer zeminde oyuluyor... siz oymazsanız zaten zeminin üzerine biner... her durumda vektörel bir programdan film çıkış alınacağı için rip ayarlarından zaten oymaması isteniyorsa bunun ayarı yapılarak film çıkış alınır...

m-dursun

🌱Yeni Üye🌱
ripten ayarlanmaz print ederken yada öncesinde ovirpirint verilerek ayarlanabilir

m-dursun

🌱Yeni Üye🌱
rip te ayarlanmaz print ederken yada öncesinde ovirpirint verilerek oymaması sağlanır

wwaslıww

👑Efsanevi Grafiker👑
çok güzel bir paylaşım olmuş eline sağlık

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
eline sağlık güzel bi ders olmuş arkadaşım. Ama benim bi sorum olacak. Yaptığım spot rengin altı oyulmuyor.
Altının oyulmasını nasıl sağlayabilirim kısa yoldan???
ben exra rengin altını elle silerek oyuyorum.

c_erengul

🏅Acemi Tasarımcı🏅
paylaşım için teşekkürler...

bir kaç sorum olacak..
* extra rengi channel dan verip layerdan siliyoruz doğru mu anladım.. intern sürekli araştırdığım bi konu fakat uygulama sıfır, ancak birisinin göstermesi lazım sanırım :(
* diyelim ki extra renk vermesini öğrendim, bu renk degrade olamsı gerekirse extra renk ile nasıl degrade verebilirim?
* son olarak; photoshopta extra rengi verdik, illlustrator programına en doğru nasıl aktarabilirim ki işin montajını yapıp filme gönderdiğim de sadece cmyk gelmesin..

cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum, tşk.

dinosaur

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.erdalakyol.com
teşekkür

kaç yıldır bu işin içindeyim, hatırlamıyorum ama her defasında bilgi alma ihtiyacı hissediyorum. anlatımın temiz, sade. konuyu anladım. ben sadece değişik olarak layerların tümünü seçip ektra üzerinde beyaza boyadım. clear ile aynı sonucu verecek nasıl olsa. sayende yaptım. çok teşekkür ederim. bilgine sağlık.:smile: