Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Font Sorunu (X3)

Ferhat07

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bunca yıldır corel kullanıyorum böyle bi sorun ilk defa gördüm, tasarım yaparken bazen Arial in Normal karakteri kilitleniyor çalışmadaki bütün Arial karakterler yazıcıda Arial İtalic olarak çıkıyor. Bilgisayara reset atınca düzeliyor, böyle bi sorunla karşılaşan varsa yardımcı olursa sevinirim. iyi çalışmalar...

Benzer konular

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
coreli resetleme

Bunca yıldır corel kullanıyorum böyle bi sorun ilk defa gördüm, tasarım yaparken bazen Arial in Normal karakteri kilitleniyor çalışmadaki bütün Arial karakterler yazıcıda Arial İtalic olarak çıkıyor. Bilgisayara reset atınca düzeliyor, böyle bi sorunla karşılaşan varsa yardımcı olursa sevinirim. iyi çalışmalar...

corel resetlemeyi dene corali açarken f8 tuşunu basılı tut eğer problem devam ederse windowsta bir virüs taraması yap corele bulaşan macro virüsleri olabilir tabi bunları macro virüsleri tarayıcı ile yap

Erkan ERGEN

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadasım sorun corel ile alakalı değil. corel fontları windows font klasöründen alır. TTF fontlar ise ram'e ve işlemciye sandığınızdan fazla yüklenir. Çünkü corel okuma sırasında ttf'yi içinde tanıtmak için aynı dosyaya gönderme yapar ve karşılık eşleştirir. Aynı şekilde yazıcıya dosya yolladığınızda yazıcının (ki genelde yazıcı hafızaları 32 mb rami gecmez) belleğine fontu tanıtır. corier new ya da verdana times tarzı karakterler yazıcada zaten tanımlı olduğu için sadece eşleştirme yapar. Yazıcı ayarlarınıza geldiğinizde trutype olarak yazdır ya da bitişlem resmi olarak yazdır şeklindeki seçeneklerin sunulması bu yüzdendir. Yani eğer arial'in italik dosyasında problem varsa, hdd üstünde bir bad sektörde bulunuyorsa ya da ram düsük olduğu için yazıcı tanımlıyamıyorsa bu hatayı alırsınız. Bilgisayarınızı resetlediğinizde ramlerinizi de sıfırladığınız için sorun otomatikman düzeldiğine göre sıkıntı makinenizde işlemcinin ya da ramin sıkışmasından kaynaklanmaktadır. Yazıcıya çıktı yollarken fontlarınızı konvertlerseniz bu sorunu zaten çözmüş olursunuz ya da dosyalarınızı pdf yapıp (vektörel olarak yapmanızda yarar var) öyle çıktı alabilirsiniz. Aksi takdirde yazıcınızdan bitişlem yazdır şeklinde yazdırabilir veya yazıcınıza ilave ram taktırabilirsiniz . İyi çalışmalar . kolay gelsin.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
corel resetlemeyi dene corali açarken f8 tuşunu basılı tut eğer problem devam ederse windowsta bir virüs taraması yap corele bulaşan macro virüsleri olabilir tabi bunları macro virüsleri tarayıcı ile yap
@Graphiturk, bana özel mesaj yazmışsınız ama nedense size özel mesaj yazamıyorum. Özel üye olmam gerekiyor sanırım, ilginç :)

Daha önce CorelScript için virüslerin varlığından haberimi vardı fakat bu yıllar önceydi ve o zamanlar VBA değil sadece CorelScript'e özeldi.

Bahsettiğiniz olası virüsün hangi makroyla geldiğini biliyor musunuz? Tespit edebilir misiniz? Eğer edemezseniz kullandığınız tüm makroları bana gönderebilir misiniz? Üzerinde çalışıp hangisinin virüs içerdiğini bulabilirim. Ben bulamazsam doğrudan Corel firmasına gönderip onların bulmasını sağlayabilir, önlem alınmasında yardımcı olabilirim. Tabi eğer gerçekten virüs varsa.

İyi çalışmalar.

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
resmi gönderdim

Hiç CorelDRAW için makro virüsüyle kaşrılaştınız mı? Eğer varsa bana bir kaç örnek verebilir misiniz?

@Graphiturk, bana özel mesaj yazmışsınız ama nedense size özel mesaj yazamıyorum. Özel üye olmam gerekiyor sanırım, ilginç :)

Daha önce CorelScript için virüslerin varlığından haberimi vardı fakat bu yıllar önceydi ve o zamanlar VBA değil sadece CorelScript'e özeldi.

Bahsettiğiniz olası virüsün hangi makroyla geldiğini biliyor musunuz? Tespit edebilir misiniz? Eğer edemezseniz kullandığınız tüm makroları bana gönderebilir misiniz? Üzerinde çalışıp hangisinin virüs içerdiğini bulabilirim. Ben bulamazsam doğrudan Corel firmasına gönderip onların bulmasını sağlayabilir, önlem alınmasında yardımcı olabilirim. Tabi eğer gerçekten virüs varsa.

İyi çalışmalar.

tahminim büyük ihtimal makro virüsü ama hangisi ile geldiğini bilmiyorum virüs olmasa menüler değişemez değilmi olmadık text yazıları vb çıkıyor önceden patrone 1 patrone 2 diye geliyordu son zamanlarda adı değişmeye başladı tesbit edersem yollarım nerede olduğunu benim mesajıma cevap yazabilirsin normalde ama kendin mesaj yazmak istersen yazamazsın direkt cevaplayabilirsin

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
tahminim büyük ihtimal makro virüsü ama hangisi ile geldiğini bilmiyorum virüs olmasa menüler değişemez değilmi olmadık text yazıları vb çıkıyor önceden patrone 1 patrone 2 diye geliyordu son zamanlarda adı değişmeye başladı tesbit edersem yollarım nerede olduğunu.
Tespit ederseniz mutlaka gönderin. Teşekkür ederim.

benim mesajıma cevap yazabilirsin normalde ama kendin mesaj yazmak istersen yazamazsın direkt cevaplayabilirsin
Ben böyle devam edeyim daha iyi ;)