Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Şimdide Sayfalarımızı numaralandıralım…

Dergi, kitap gibi çok sayfalı işlerimizde sayfalarımızı numaralandırmamız gerekir bunu da tek tek yapmak büyük zaman kaybıdır bizim için bunun yerine bu işlemde sayfalarımız otomatik olarak nasıl numaralandıracağımıza bir göz atalım…

İlk Önce Master page ( Şablon Sayfa) imizi seçiyoruz bunun için Pages paletinde Master Page (Bende Grafikerler.net yazıyor daha önce ki derste orayı nasıl adlandırdığımızı anlatmıştım) yazan yere çift tıklıyoruz. Bütün bu işlemleri yaparken Master page (şablon sayfa) imizin içinde olmamız gerekir.

Daha sonra Type tool (T) aracımıza seçiyoruz ve sayfada numaralarımızın bulunması istediğimiz alana bir yazı alanı açıyoruz ( Yazı alanını type tool aracıyla bir dikdörtgen çizer gibi açabilirsiniz). Daha sonra imlecimiz yazı alanının içindeyken type sekmesine gelip oradan Insert special Character + Auto page number ( ctrl + Alt + shift + N) dediğimizde sayfa numaramız (bu işlemde sayfa numaramız A olarak gelecek ama daha sonra işlem bittikten sonra belge sayfalarımıza baktığımızda onları numara olarak göreceğiz) otomatik olarak yazı alanımızın içinde yer almış olacak.

Gelelim ikinci adıma imlecimiz hala yazı alanın içindeyken sağ tıklayıp açılan kutucukta Insert White Space + Em Space diyoruz buda bize Em boşluğunu oluşturur.Em boşluğundan sonra eğer o alana yazmak istediğimiz bir isim varsa onu yazabiliriz. Ben Grafikerler.net yazdım.

Not: Em,Em Boşluğu,Em Karat:Tipografide yaygın biçimde kullanılan bir ölçü birimidir.Em, punto genişliğidir.Örneğin 12 punto yazıda bir em 12 punto genişliktedir.

9297indders7.gif

Şimdide yazı karakterimizi belirleyelim;

Yazımız secili iken Character paletimizden ayarlarımızı istediğimiz gibi yapabiliriz. Daha sonra Paragraph paletinden yazımızı sola dayalı hale getiriyoruz ( sol sayfa için) benim ayarlarım aşagıdaki gibidir.

338indders8.gif

Şimdi bildiğimiz gibi şablon sayfamızdayken (Master page) önümüzde iki sayfa olarak gözükmekte biz bu numaralandırmayı tek sayfa için yaparsak belge sayfamızda sadece sağ ya da sadece sol kısım numaralandırılmış olur bunun için şimdi diğer şablon sayfamızda bu işlemi yapmamız gerekiyor.
Ben ilk olarak sol sayfanın sol alt köşesini numaralandırmıştım şimdi sağ sayfanın sağ köşesini numaralandıracağım.

Selection tool aracımıza geçip yazı alanımızın bir kopyasını almak için yazı alanımızı seçiyoruz ve edit + copy ( ctrl + C) kopyasını alıyoruz master sayfamızın sağ kısmına gelip edit + paste (ctrl + V) yazı alanımızı sağ sayfaya yapıştırıyoruz. Daha sonra sol sayfada numara alanımız nereye yerleştirdiysek ona orantılı bir şekilde sağ sayfaya yerleştiriyoruz. (Ben sol sayfada sol alt köşeye yerleştirmiştim sağ sayfada da ona hizalı bir şekilde sağ alt köşeye yerleştiriyorum) Baştaki rakamı ( A harfini ) ve em boşluğumuzu siliyoruz ve yazımızı secip paragraph paletimizden sağa dayalı hale getiriyoruz. Daha sonra imlecimizi yazının en sağına alıp sağ tıklıyoruz ve çıkan kutucuktan Insert special Character + Auto Page Number diyoruz böylece rakamımızı (A)tekrar yerleştirmiş oluyoruz.

6700indders9.gif

İmlecimizi A ile Yazı arasına alıp tekrar sağ tıklıyoruz ve çıkan kutudan Insert White Space + Em Space yapıyoruz ve tekrar em boşluğumuzu vermiş oluyoruz.

5094indders10.gif

Sonucu görmek için master sayfadan çıkmamız gerekiyor bunun içinde Pages paletimizden master page (Şablon sayfa) nın altında A- 1 olarak gözüken belge sayfamızın üstüne çift tıklamamız yeterli olacaktır.
Aşagıda gördüğümüz gibi bütün sayfalarımızın alt köşeleri numaralanmış oluyor

3093indders11.gif

Kolay gelsin bir kusurum varsa affola arkadaşlar :):)

Son düzenleme:

Benzer konular

h.salma

🌟Usta Tasarımcı🌟
Eline sağlık peymane, güzel anlatım için teşekkürler.

casanova

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
güzel anlatım peymane tşk ederiz. :)

esrah2003

🌱Yeni Üye🌱
peymane

buradaki tüm arkadaşlar bilgilerini paylaşıyorlar hepsine teşekkürler ancak sen çok net ve güzel anlatmışssın sana ayrıca teşekkür ediyorum 2 gündür numaralandırma nasıl yapılır diye uğraşıyordum saol saol.....

esra

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
peymane

buradaki tüm arkadaşlar bilgilerini paylaşıyorlar hepsine teşekkürler ancak sen çok net ve güzel anlatmışssın sana ayrıca teşekkür ediyorum 2 gündür numaralandırma nasıl yapılır diye uğraşıyordum saol saol.....

esra

ufakda olsa yardımıcı olabildiysem ne mutlu bana
ben teşekkür ederim...

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Insert special Character + Auto page number ( ctrl + Alt + N) dediğimizde sayfa numaramız (bu işlemde sayfa numaramız A olarak gelecek ama daha sonra işlem bittikten sonra belge sayfalarımıza baktığımızda onları numara olarak göreceğiz) otomatik olarak yazı alanımızın içinde yer almış olacak. [/COLOR]

Anlatımlarından dolayı teşekkür ederim ama cs 3 olarak sanırım gözden kaçırdığımız bir nokta var.. (ctrl+alt+n) tuş kombinasyonu sayfa numaralandırması yapmaz.. Sayfa içinde yeni bir belge açar. Sanırım (Alt+Shıft+Ctrl+N) kombinasyonu olacaktı.. küçük bi düzeltme der çalışmalarının devamını beklerim.

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Anlatımlarından dolayı teşekkür ederim ama cs 3 olarak sanırım gözden kaçırdığımız bir nokta var.. (ctrl+alt+n) tuş kombinasyonu sayfa numaralandırması yapmaz.. Sayfa içinde yeni bir belge açar. Sanırım (Alt+Shıft+Ctrl+N) kombinasyonu olacaktı.. küçük bi düzeltme der çalışmalarının devamını beklerim.

bu değişiklik cs3 temi var tam olarak bilmiyorum daha cs3 tam anlamıyla karıstırmak nasip olmadı ama dersi hazırlarken birebir uygulama yaparak hazırladım bir sorun cıkmamıstı tekrar deniycem en kısa zamanda varsa böyle bir sorun çok özürdileyerek düzelticem hemen
derslerin devamıda en kısa zamanda gelicek ilgin için ben teşekkür ederim :) ...

haklıymıssınız ufak bi göz yanılması olmuş düzeltmeyi yaptım

Son düzenleme:

tasdemir

🌱Yeni Üye🌱
teşekürler indesign için

Sitedeki güzel anlatımı görünce üye oldum. Bende indesigni yeni indirdim demo kullanıyorum ögrenmek için.. ancak ben baştan şaşırdım dersinizi uygulamak için yeni sayfa açtıgımda sayfa yapısı yani boyut ayarı MM degilde p0 diye bişey.. Bir türlü bu ayarın yerini bulamadım. Acaba sayfa boyutlandırma için P0 yerine mm nereden yapılıypr. teşekürler şimdiden

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Sitedeki güzel anlatımı görünce üye oldum. Bende indesigni yeni indirdim demo kullanıyorum ögrenmek için.. ancak ben baştan şaşırdım dersinizi uygulamak için yeni sayfa açtıgımda sayfa yapısı yani boyut ayarı MM degilde p0 diye bişey.. Bir türlü bu ayarın yerini bulamadım. Acaba sayfa boyutlandırma için P0 yerine mm nereden yapılıypr. teşekürler şimdiden

bu linkideki derside incelerseniz çözebilirsiniz kolay gelsin...

https://www.grafikerler.net/indesign-de-master-sayfa-t4523.html?t=4523

nesnelkuram

🌱Yeni Üye🌱
Yaa arkadaşlar benim sorunum master sayfada yaptığım numaralandırma gibi işlemler normal sayfalarda eğer sayfada resim gibi şeyler varsa görünmüyor bu katmanları nasıl en üste getirebilirim çok acil ihtiyacım var bu bilgiye.

nesnelkuram

🌱Yeni Üye🌱
Çok teşekkür ederim.Çok yardımcı oldunuz inanın bana.

venomaer

🌱Yeni Üye🌱
Yaa arkadaşlar benim sorunum master sayfada yaptığım numaralandırma gibi işlemler normal sayfalarda eğer sayfada resim gibi şeyler varsa görünmüyor bu katmanları nasıl en üste getirebilirim çok acil ihtiyacım var bu bilgiye.

baya bir vakit geçmiş ama bir çözüm yazayım başka karşılaşan olursa yardımcı olabilir.

master sayfada yapılan numaralandırmayı farklı bir layer a koyup en üste alırsanız istediğiniz olacaktır.

edit:
kusura bakmayın ikinci sayfada zaten cevap verilmiş
benim çözüm bunun yanında tam türk mantığı olmuş :D

Son düzenleme:

muratilhanus

🌱Yeni Üye🌱
öncelikle dersler için çok teşekkür edrim.
benim bir sorum olacak bu sayfa numarasını
normalde 3 numaralı sayfanın 1 numara olmasını istiyorum böyle bir şey mümkünmü?
number of section dan sayfayı istediğim numaradan başlatıyorum sorun olmuyor ama
alttai herhangi bir sayfadan ilk numarayı başlatamadım bir türlü
yani anlatmak istediğimi şöyle özetliyim: kapak dahil bir çalışma yapıyorum, kapağa 1 no vermek istemiyorum.
bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
öncelikle dersler için çok teşekkür edrim.
benim bir sorum olacak bu sayfa numarasını
normalde 3 numaralı sayfanın 1 numara olmasını istiyorum böyle bir şey mümkünmü?
number of section dan sayfayı istediğim numaradan başlatıyorum sorun olmuyor ama
alttai herhangi bir sayfadan ilk numarayı başlatamadım bir türlü
yani anlatmak istediğimi şöyle özetliyim: kapak dahil bir çalışma yapıyorum, kapağa 1 no vermek istemiyorum.
bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

Değerli meslektaşım

Böyle birşey mümkün fakat çıktıya gönderirken hangi sayfayı ilk sayfa olarak tanıtacağınızı ayarlamak biraz zor

İn designda book(kitap) nasıl oluşturulur konusunu incelerseniz. Size yardımcı olacağı kanatindeyim.

Hem belgeleriniz bölünmez hemde ayrı ayrı sayfa numaraları verebilirsiniz.

Saygılarımla

ziyade

🏅Acemi Tasarımcı🏅
oldukça açık anlatmışsınız teşekkürler..