Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sayfaya Ortalamak ve Çoğaltma

solva

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar Illustrator de her konuyu freehand de şöyle oluyor böyle olurdu diye değerlendiriyoruz. Şimdi soracağım sorularda bu tarzda olacak :)

Soru1: Bir kareyi sayfaya ortala seçeneğimiz var mı?

Soru2: Hizalama seçenekleri biraz garip geldi bana. Bir objeyi diğer objeye ortala dediğim zaman iki objeyi de yerini kaydırarak ortalıyor. Yani bir kare çizelim o karenin içine biraz daha küçük kare çizelim şimdi ikisini seçip ortala dedimizde iki kare de ortak merkez noktaya geliyor. Acaba bunun bir çözümü var mı?

Soru2: Freehand transfor da seçtiğimiz objeyi 3 mm sağa, 5 mm yukarı kaydır ve 5 adet kopyala diyebiliyorduk. Illustrator de bu seçenek mevcut mu?

Yeni sorularla Tekrar görüşmek üzere :wink:

Benzer konular

atamanuysal

🌱Yeni Üye🌱
SORU 1 in cevabını bilmiyorum
soru 2 ve 2 nin çözümü aşağıdaki gibi
10638883.jpg

Mehmet28

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Herhangi bir objeyi sayfaya ortalamanız için objeyi seçip alaign paletinde sağ altta alaign to artboard seçeneğini etinleştirmelisiniz.Daha sonra alaign object ten istediğiniz şekilde ayarlayın.Alaign paleti biraz deneme yapmanızı alışmanızı gerektirir.
Şimdilik çoğaltarak kopyalama seçeneği cs3 te yok.Cs4 ü bilmiyorum.Adobe böyle özellikleri taksit taksit çıkarmaya meraklı.Objeleri birbirine hizalama içinde alaign paletinde pratik yapmalısınız.

solva

🏅Acemi Tasarımcı🏅
helal xD bende ısınamadam ilus. zaten paste inside bile düzgün değil :D onuda sorsaydın :D

Valla ister ısınalım ister ısınmayalım bu illustrator birgün gelecek kapımızı çalacak. işte o kapı çalınınca eğerki onu tanımıyorsak bu bizim için yani grafikerler için sıkıntılı olacak. O yüzden Dilara (açıkçası bende pek ısınamadım:smile: ) ama mecburen bu programı öğrenmemiz lazım.
Artık freehand'i de çocuklarımıza Kurtuluş savaşı mucadelesi anlatır gibi anlatırız :)

Bu arada atamanuysal cevap için teşekkür ederim

Mehmet28

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hizalanması istenen objeler seçilerek birbirine göre sağ tarafa hizalamak için en sağdaki objenin sağ kenarını
en soldaki objenin sol kenarını
en alttaki objenin alt kenarını
en üstteki objenin üst kenarını
referans alarak hizalanırlar. Objeler seçilerek
Alaign object kısmında, Horizantal alaign left, Horizantal alaign center Horizantal alaign rigt, Vertical alaign top,center, bottom komutları ile
birbirlerine hizalanırlar

Dilara GENÇYILMAZ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dilaragencyilmaz.net
Valla ister ısınalım ister ısınmayalım bu illustrator birgün gelecek kapımızı çalacak. işte o kapı çalınınca eğerki onu tanımıyorsak bu bizim için yani grafikerler için sıkıntılı olacak. O yüzden Dilara (açıkçası bende pek ısınamadım:smile: ) ama mecburen bu programı öğrenmemiz lazım.
Artık freehand'i de çocuklarımıza Kurtuluş savaşı mucadelesi anlatır gibi anlatırız :)

Bu arada atamanuysal cevap için teşekkür ederim

Aynen aynen ya bende kullanıyorumda sürekli freehande yapılan şu şu bunda nerden yapılıyor sorusu beni daraltmaya başladı xD cs5 beklemeden yenilesinler bare şunu freehande benzesin birazcık :)

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
2 objeyi hizalamak için; birinci obje seçilir, "shift" tuşuna basılı tutularak ikinci obje seçilir. Bundan sonra shift tuşuna basmayı bırakarak hangi objeyi, hangisine hizalamak istiyorsak o objeye hiç bir tuşa basmadan tekrar tıklanır ve align'dan hizalanır...

solva

🏅Acemi Tasarımcı🏅
2 objeyi hizalamak için; birinci obje seçilir, "shift" tuşuna basılı tutularak ikinci obje seçilir. Bundan sonra shift tuşuna basmayı bırakarak hangi objeyi, hangisine hizalamak istiyorsak o objeye hiç bir tuşa basmadan tekrar tıklanır ve align'dan hizalanır...

Hizalamaları zaten biliyorum benim sorum bir objeyi diğer objeye ortalamak. Ortala komutuna bastığımda iki obje de kayıyor. Yani ben bir objenin sabit kalmasını diğer objenin sabit kalana ortalanmasını istiyorum ama olmuyor.

Mesajımı düzenliyorum...

arkadaşlar mesajı iyice okudum ve Anladığımı farkettim. :)

Teşekkür ederim hepinize

Son düzenleme:

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hizalamaları zaten biliyorum benim sorum bir objeyi diğer objeye ortalamak. Ortala komutuna bastığımda iki obje de kayıyor. Yani ben bir objenin sabit kalmasını diğer objenin sabit kalana ortalanmasını istiyorum ama olmuyor.

Dediğim yöntemle ortalayabilirsin... yani önce shiftle iki objeyi seç, sonra hangisinin hangisine ortalanmasını istiyorsan shift tuşuna basmadan o objeye 1 kez tıkla daha sonra ortala... ikinci kez tıkladığın obje yerine sabitlenecek, bir kez tıkladığın obje diğerine ortalanacaktır...

solva

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çok iyi açıklamışsın teşekkür ederim.

atamanuysal

🌱Yeni Üye🌱
solve arkadaşım teşekkürün için teşekkürler. bildiğini paylaşmıyorsan senin değildir. diyorum

tdogan86

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.fenomen.web.tr
Dediğim yöntemle ortalayabilirsin... yani önce shiftle iki objeyi seç, sonra hangisinin hangisine ortalanmasını istiyorsan shift tuşuna basmadan o objeye 1 kez tıkla daha sonra ortala... ikinci kez tıkladığın obje yerine sabitlenecek, bir kez tıkladığın obje diğerine ortalanacaktır...

arkadaşlar çok yararlı bir bilgi bu bence. uzun zamandır kullanmama rağmen en sonunda 1-2 hafta önce bulmuştum bu yöntemi:smile: hizzalama kısmından align selection - align artboard seçeneği olan kutucuk varya orada align key object seçeneği de var onu tıklayıp tekrar sabitlenecek nesneyi seçerek de oluyor. ama arkadaşımızın dediği yöntem çok daha pratikmiş. çok teşekkürler. sadece bilgi paylaşmı yapmak istedim

umitkaragoz1988

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tek bir objeyi nasıl hizalıcaz bu söylediğiniz olay illaki seçili 2 objeyi kapsıyor. tek bir objeyi sayfanın ortasına nasıl hizalayabilirim acil yardım.

umitkaragoz1988

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

Mesajımı düzenliyorum...

arkadaşlar mesajı iyice okudum ve Anladığımı farkettim. :)

Teşekkür ederim hepinize

align paletini açtıkdan sonra sağ alt köşede align to kısmından align to artboard ı seçili hale getirirsen objen sabit kalır sadece iç kısımdaki obje hareket eder