Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

InDesign da 48 sayfalık dergi montajı?

gmzyaprak

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar,
Ben Ai,Ps ve Corel kullanıyorum normalde. Fakat şimdi dergi - gazete işine girdik.
48+4 dergi çalışmam gerekiyor. az bıraz indesign bilgim var. Ama baskıya nasıl göndereceğim aklıma takıldı.

sayfaları tek tek mı? ( ki sayfaları tek tek nasıl gönderiyoruz onu da bilmıyorum? :/
hepsini tek Pdf temi
yoksa matbaa montajına hazırlayarak mı göndermeliyim?

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

teşekkürler

Benzer konular

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhaba arkadaşlar,
Ben Ai,Ps ve Corel kullanıyorum normalde. Fakat şimdi dergi - gazete işine girdik.
48+4 dergi çalışmam gerekiyor. az bıraz indesign bilgim var. Ama baskıya nasıl göndereceğim aklıma takıldı.

sayfaları tek tek mı? ( ki sayfaları tek tek nasıl gönderiyoruz onu da bilmıyorum? :/
hepsini tek Pdf temi
yoksa matbaa montajına hazırlayarak mı göndermeliyim?

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

teşekkürler

Aslında bunu matbaanız söylemeli.

Eli yüzü düzgün bir matbaa ile çalışıyorsanız hiç bir yol sorun olmaz hallederler. Ama normal şartlarda tek PDF dosyası yollamak en çok kullanılan yoldur. Özel yazılımlar yada link değiştirme yardımıyla formayı hazırlamak zaten bir kaç saniyelik iş onlar için. Kapağı da ayrı göndereceksiniz. Duruma göre tek tek yada montajlı bir halde gönderebilirsiniz.

Montajlı iş isteyip istemediklerini bizzat kendilerine sormalısınız. Ama öncesinden PDF kullanıp kullanamayacaklarını da sorun mutlaka. PDF'in ne olduğunu bilmeyen matbaalar gördüm ben:)

Kolay gelsin.

gmzyaprak

🌱Yeni Üye🌱
teşkür ederim

haklısınız, en iyisi önce matbaa ile konuşmak ;)

KDesign

🌱Yeni Üye🌱
Dergi montajı

Bu tarz işlerde;

çalışmanıza her tarafından eşit oranda taşırma payı verin, dergi yada kataloğunuzu elinize aldığınızda açılış şekline göre (ön kapak- ön kapak içi - 1-2-3-4........ arka kapak içi - arka kapak) PDF yapın. cilt şeklini matbaanıza bildirin, otomatik montaj programlarında bu iş en fazla 30 saniye sürer. Biz Signa Station kullanıyoruz. tercihe göre Kodak Preps yada benzeri montaj programı kullananlarda var.

bütün tasarımcı arkadaşlara tavsiyem yapılan işi kendileri götürsün ve işleyişi görsünler. çünkü bir işi yapmak demek onu görsel olarak hazırlamak değildir, bir işi yapmak demek onu basabilmek demektir.