Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

tümen

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bir konuda bilgi almak isterim sizlerden ben ankarada bir firmada corel programıda baskı ve görsel ürün çalışmaları yapmaktayım maaş konusunda biraz tereddütüm var bu konuda istanbulla ankara arasındaki farkı ve genel maaşların ne durumda olduğunu soracaktım bilgi ve alaknıza şimdiden teşekkür ederim

özellikle ankarada grafik olrak eksiksiz bu işi icra etmekteyim.

saygılar tümen

çaltı

🌱Yeni Üye🌱
dostum ankarada grafikerler ilk girişte 1000 YTL ile başlar

yubi38

🏅Acemi Tasarımcı🏅
vallahi iyiymiş. ben 4 yıllık grafikerim corel photoshop frehand illustratör indesin(PC MAC) biliyorum ayrıca 1 sınıf on parmak kullanıyorum ama aldığım maaşı söyleyince inanın utanıyorum (600 YTL) kayseride çalışıyorum.

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
vallahi iyiymiş. ben 4 yıllık grafikerim corel photoshop frehand illustratör indesin(PC MAC) biliyorum ayrıca 1 sınıf on parmak kullanıyorum ama aldığım maaşı söyleyince inanın utanıyorum (600 YTL) kayseride çalışıyorum.

geçen yıl kayseride 1200 lira maaş başlangıcı ile teklif almıştım durumun bu kadar vahim olduğunu bilmiyordum iyiki değerlendirmemişim gerçi izmirinde kayseriden pek kalır yanı yok

ilk başlangıç işi bil yada bilme 600 ama işi biliyor ve kendini reklamınızıda iyi yapıyorsanız başlangıç 850-900 civarında

yubi38

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bakın tek sorun şu. patronlar oturuyor bilgisayarın başına iki kurcalıyorlar coreli tamam bizde öğrendik diye bu işe emek veren insanlarla çalışmıyorlar. sanıyorlar ki on dakikada corel öğrendik. 1000 ytlyi grafikere verene kadar ben aşağıda bu parayla 4 tane işçi çalıştırırım diye düşünüyorlar. olan grafikerlere oluyor. ha birde demeden geçemeyeceğim bu işte grafikerler kadar zarar eden bi sektör daha var oda rebroculuk. yani renk ayrımcılık . neden mi? Çalışmayı düzgündürüst yapamayan patronlar iki sallama birşey çizip rebrocuya yani renk ayrımcıya götürüyorlar. biliyorsunuz bizim işte detaylar çok önemli. bazen corelde gördüğünü alamayabiliyorsun. çünkü renk ayrım makinaları hata verebiliyor yani bozuk çalışmadan düzgün bir film elde etmek zaten aptalca değil mi. olan rebro çalışanlarına oluyor. neymiş ben corelde gördüğüm gibi film isterim. sonra anlat anlat derdini anlatamazsında. anlayacağınız kayseride durumlar vahim... zaten o yüzdende kendime adam gibi bir iş arıyorum ya. ha bulabileceğimide sanmıyorum. çünkü gelen gideni hep aratıyor(benim şahsi fikrim tabiki)

allah yardımcınız olsun

Karax

🌟Usta Tasarımcı🌟
ben 2 sene önce yardımcı grafiker olarak işe girdim ist bi ajansta 800 ytl yubi sen boş ver kayseriyi ist gel dostum :D en kötü iltimalle 1250 girersin işe

yubi38

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yok kardeşim ya ben istanbulun yükünü kaldıramıyorum. denedim olmuyor. alışamıyorum..

yako

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bizim yaptigimiz is görsel bir sanat parayla deger bicilemez ama su kadarını söyleyeyim sizinle bu anımı paylasmak isterim. bundan 6 sene önce 400 Tl maaş alıyordum birden kafama dank etti benim degerim bu degil ve degerimi yaptigim islere göre istemeliyim diye baska bir sirkete basvurdum direkt 800 Tl dedim ve önce mırın kırın ettiler ardından isterseniz numaram bu ararsınız dedim ve evime gitmeden telefon geldi cebime isteğim kabul edilmişti ve artık hakkettiğimi alıyordum. Bundan çıkaracağımız pay öncelikle kendine güven, işine aşık ol, degerini bir düz cizgi olarak belirt karsi tarafa göreceksin heristedigin olacak. Saygilar :)

yubi38

🏅Acemi Tasarımcı🏅
herşey o kadar kolay olmuyor kardeş. patronlar eline çekmeli grafikerlikten

bygrafiker

🌟Usta Tasarımcı🌟
1 hafta önce işi bıraktım.. Ücretim iyiyiydi..(Rizede bu ücreti alan başka grafiker yokbildiğim kadarıyla ) ama tahsil etmek konusunda sıkıntılar yaşıyordum. alacaklarım içerde birikmeye başladı. Tamam grafikerlik sanattır. Kabulumdur ama sanat yapmak için sadece sanatını düşünmek gerekir kafanda kırk tane düşünce ile gelecek kaygısyla sanat yapılmaz. Yapılsa bile işe yaramaz. İşi bıraktım. sonuç itibari ile işi bırakırken ki düşüncenm başka yerde daha yüksek bir ücretle çalışmak değildi. Sadece beynimdeki düşüncelerden kendimi arındırmak, yaptığım işi düzgün bir şekilde yapmak. Patronlarım ilk başta üzüldüler çünkü hem grafiker hem gazete dizgisi hemde matbaa bilgisi ve Film Makinesinden anlayan adam bulmak burada zor. ama çat pat bilen birine daha az bir ücretle maliyet kısıtlaması yapabileceklerini düşündüler. Ama ne kadar zararlarını olacaklarını zamanla görecekler... bi içimi dökeyim dedim !!!!

Değerini Kendin Belirle Eğer Yaptığın işte Kendine Güveniyorsan İşsiz Kalmazsın Mutlaka Birileri Değerini Bilir... Ama İş bulup işten çıkma işi bırak çizgin belli olsun.. Daha yüksek bir ücretten dolayı işi bırakma

Ayrıca Parası olupta bu işten anlamayan adamlarım Matbaacılığa soyunmasına deli oluyorum çünkü aynı dili konuşamıyoruz....

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
Değerini Kendin Belirle Eğer Yaptığın işte Kendine Güveniyorsan İşsiz Kalmazsın Mutlaka Birileri Değerini Bilir... Ama İş bulup işten çıkma işi bırak çizgin belli olsun.. Daha yüksek bir ücretten dolayı işi bırakma

Ayrıca Parası olupta bu işten anlamayan adamlarım Matbaacılığa soyunmasına deli oluyorum çünkü aynı dili konuşamıyoruz....

yalnız grafikerlikte değil arkadaşlar her ne işte olursa olsun, daha yüksek bir maaş için işinizden ayrılmayın!!! (ben bunu yaptım ve pişman oldum)
zamanla değeriniz bilinir ama yaptığınız işi çalışmanızı görmeden kimseden ilk başta elüstünde taşınma bekleyemezsiniz. siz kendinizi bilsenizde onlar zamanla size değer biçerler.
diyeceğim o ki bu devirde kimse yerinden kıpırdamısın çok büyük sorunlar olmadıkça... saygılar.

graficar

🌟Usta Tasarımcı🌟
Sanatkarın Adı var Parası yok

ajansnet

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben hiçbir çalıştığım işyerinde istediğim ücreti alamadım ve sonunda kendi işimi kurdum.
Derken bir baktım ki bir zamanlar benim çektiklerimi elemanlarım çekmeye başlamışım.

yubi38

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya bi meslek o kadar kolay mı sanıyorsunuz. zaten dışardan gören arkadaşlarıma dostlarıma laylaylom görünüyor işim zaten. hani sizde grafiker olmazsanız sizede öyle görünüyor sanacağım. hayat artık kolay değil. sen ne kadar güvenirsen güven kendine ne kadar iyi bilirsen bil işini birazda şans olacak be kardeşim.

fatihtemel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.fatihtemel.com
bence en iyisi free lance çalışmak işe göre kendiniz değer belirliyor ve yaptığınız işin hakkını istiyorsunuz.

aysgl

🌟Usta Tasarımcı🌟
valla ben de 3 senedir bu işin içindeyim ankarada bir şirkette çalışıyorum bende 600 ytl alıyorum:(

Babyboys

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar bu zaman kötü zaman yaza girerken işten ayrılmak olmaz bunu unutmayın. Herkez eyvallah der size. Bizim iş çok zor arkadaşlar kafa işi ve aldığınız maaş da bunu etkilr. Ama siz siz olun girerken iyibir anlaşma yapın 2 sene sonra en iyi maaşı siz alısınız . bir işe gir çık ordan başka işe yıpranırsınız. Ben şunu deri işinizi bilin orda sızın yerinize biri gelmeyeceğini anlasınlar. Sorumluluk alın bildiğinizi gösterin... benden bukadar...

dolphin55

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba arkadaşlar;

Bu konuyla ilgili olarak farklı bir bakış açısı sunmak istedim. Bence istediğiniz maaş kadar bulunduğunuz ilin karşı illere denklik oranı da hesap edilmeli. İstanbul'daki arkadaşım 1000 YTL - 1500 YTL civarı maaş alıyor diye (benimle aynı işi aynı düzeyde yaptığını varsayıyorum) benimde aynı maaşı istemem doğru olmaz. Ben Samsun'da yaşıyorum. Benim giderlerim o arkadaşıma göre çok daha düşük olacaktır. O arkadaşıma aldığı maaşı yetmezken bana fazlasıyla yetebilir. Benim yaşadığım eve verdiğim kira 250-300 YTL iken İstanbul'da yaşayan arkadaşımın muadili bir eve verdiği kira 600-700 YTL den açılır. Giyim ve gıda içinde geçerli. Aynı standartta yaşamamıza rağmen aradaki rakam farkı kendiliğinden kapanır hatta öne bile geçer. İstediğiniz yaşam standardını belirleyip, gereken maaşı almak için çabalamalısınız. Diğer türlü yanılgıya düşeriz.

Teşekkürler.

HaN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sizler yine iyisininiz ben 450 ytl alıyorum 2 sene oldu bu işi yapıyorum ama tabiiki sizin kadar profesyonel değilim ilerde daha bir yerlere geleceğimi inanıyorum