Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sıcak ve Soğuk Renkler

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Renkler insanlar üzerinde psikolojik olarak yarattıkları etkiye göre sıcak ve soğuk diye ikiye ayrılır.

Sıcak Renkler: Kırmızı, Turuncu, Sarı;

Soğuk Renkler: Yeşil, Mavi, Mor diye bilinir. Bunların dışında da sıcak veya soğuk diye bilinen renkler söz konusudur. Bu renkleri tek tek ele alırsak:

KIRMIZI: Sıcak renklerin başında gelir. Dalga boyunun büyüklüğünden dolayı göze hemen çarpar. Bu nedenle hemen hemen tüm uyarılar (warning) kırmızı renkle yazılır, yapılır. Trafik ışıklarında kırmızının kullanımı buna güzel bir örnektir. Kırmızı hareketli, dinamik bir renktir. Bu nedenle (tonuna bağlı olarak) insanı tedirgin, rahatsız edebilir. Ki bazı dergi ve gazetelerde ayaküstü yemek yenen ticari yerlerin, müşterinin bir an önce yemeğini yiyip gitmesi için özellikle kırmızıya boyandığı yazılmıştır. Kısacası kırmızı önce alev alev insanı çeker; sonra da tedirgin, huzursuz edip, iter. Söylediklerimin doğruluğunu denemek istiyorsanız kendinize bir test yapın. Kalabalık bir yere şöyle bir göz atın, gözünüz önce nereye takıldığına dikkat edin! Kızılay’da, kampüste etrafınıza baktığınızda gözünüze ilk çarpan kırmızı ve turuncu renkler olacaktır. Uzun süre buralara baktığınızda rahatsız, tedirgin olacak, gayri ihtiyarı gözünüzü kaçıracak zorunda kalacaksınız. Kısacası kırmızı, hem çarpıcı, dikkat çekici, tahrik edici hem de tedirgin, rahatsız edici renk olma özelliğini taşımaktadır

TURUNCU: Kırmızıdan sonraki en sıcak renktir. Onun kadar olmasa da hareketli, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı bir renktir. Kırmızıdan farklı olarak insanı tedirgin, rahatsız eden bir yanı yoktur. Kırmızıya göre daha yumuşak, daha iç açıcı, daha hoş bir renktir. İnsanda coşku ve canlılık duyguları uyandırır, moral yükselticidir.

SARI: Sıcak renk olarak bilinse de yeşile kaçan tonu soğuk renk gibi algılanır. Bu nedenle de insanlarda değişik duygular yaratır. Sarı aydınlığın-ışığın rengi diye bilinir ve güneşi çağrıştırır. Yıllardır ressamlara ilham kaynağı olan bu renk tuvallerde sarı başaklar şeklinde kendini göstermiştir. Bir anlamda üretimin, verimliliğin, bolluğun rengidir. Ressamların yapıtlarını incelediğimizde ışığın sarı; gölgenin mavi ile vurgulandığını görürüz. Güneşin, ışığın rengi olan bu sarı insanda coşkuyu artırır, sevinç ve neşe duygusu yaratır. Ancak yeşile kaçan sarı tonlar canlılığını kaybetmiş olup soğuk renk gibi algılanır. Ki sonbahar da hüznü yaratan da sarıdır.

YEŞİL: Rahatlatıcı, iç açıcı, huzur verici renktir. İnsanlarda ferahlık, dinlendirici etkisi yaratır. Statik, durgun bir renk olduğu için sükûneti simgeler. İlkbaharı, doğuşu, canlanışı çağrıştırır. Kısacası yeşil doğayı simgeler. Bu nedenle de günümüzde çevreci grupların-partilerin kendilerine seçtikleri renk yeşildir. Doğal olarak da tazeliği, gençliği ve umudu yansıtmaktadır. İlaçların bitkilerden elde edilmesinden dolayı, Ortaçağdan beri yeşil renk sağlıkla da ilişkilendirilmektedir. Hatta kimileri cerrahların yeşil giymesini buna bağlar. Ancak yeşilin soğuran renk olması nedeniyle cerrahların elbiselerinde kanı belirgin şekilde göstermediği de bir gerçektir.

MAVİ: Dünyada en fazla görülen renktir. Mavi denilince akla önce gökyüzü, denizler gelir. Ancak uzaktaki dağların da mavi göründüğü bir gerçektir. Sınırsızlığın, sonsuzluğun ve de özgürlüğün rengidir mavi! Durağan, statik bir renktir. İnsanlarda, dinginlik, serinlik, huzur, mutluluk duygusu yaratır. Sakinliğin, engin hoşgörünün simgesidir. Yapılan araştırmalar sonucu mavinin hâkim olduğu ortamlarda yaşayanların sinir sistemlerinin çok güçlü olduğu söylenmektedir. Ki nazar boncuklarının mavi olması da anlamlıdır. Dikkat çekici bir renk olmadığı için fonda kullanımı yapıtın etkisini artırır.

MOR: Kırmızı ve mavinin birleşiminden oluştuğu için bu 2 rengin oranlarına göre değişik tonlar oluşturmaktadır. Ancak genelde mor rengin; acıyı, hüznü, üzüntüyü, içe kapanıklığı, depresyonu, çağrıştırdığı bilinir. Hatta kimi insanlarda hastaneyi akla getirdiği söylenir. Tonlarına göre hayal gücünü, sezgileri harekete geçirdiği çalışma şevkini ve de yaratıcılığı artırdığı da söylenir. Ki Chopin’in bestelerini yaptığı odanın mor renkten oluştuğu bilinen bir gerçektir.

madame.naz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Huzur ve umut rengi olduğu için cerrahların yeşil giydiklerini düşünmüştüm ama hiç aklıma bitkiler ve ilaçlar gelmemişti gerçekten bu doğru:) Kırmızı renk konusu da hakikaten öyle bir albenisi var ama ilk bakışta... teşekkürler paylaşımın için

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
kırmızı bende de saplantı (her ne kadar fenerli olsamda) örneğin kuruyemiş firmalarına bakın mutlaka tanıtım yada ambalajlarında kırmızıyı kullanıyorlar neden diye araştırdığımda kırmzının bilinaçltında fast food tüketimini tetikleyen bir renk olduğunu okumuştum..

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
kırmızı bende de saplantı (her ne kadar fenerli olsamda) örneğin kuruyemiş firmalarına bakın mutlaka tanıtım yada ambalajlarında kırmızıyı kullanıyorlar neden diye araştırdığımda kırmzının bilinaçltında fast food tüketimini tetikleyen bir renk olduğunu okumuştum..

Kırmızı recih edilme sebebi fastfood yada ev yemekleri tüketimi arttırması değildir. Kırmızının en çok tercih edilme sebebi doğada en çok fark edilen renk olma sebebidir. Diğer renklere oranla bu rengin frekans boyu diğerlerine nazaran daha uzundur. Coca Colanın kırmızı olması bir etkendir. Pepsi markası kırmızıyı sonradan renklerine eklemiştir. Bunu fark ettiktten sonra eklemiş olmalı.

sercansarigul

🌟Usta Tasarımcı🌟
lise birde grafik tasarım dersinde anlatıyorlardı şimdi bunlar ne işe yarıcak banane dedım ama buyugunce anladım ...volkan abi ellerine sağlık...

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
kırmızı kalp atışlarını hızlandırır ve iştahı açar gıda sektöründe kullanılmasının en önemli sebebi budur. Coco cola'nın kırmızı ile anılmasının en büyük nedeni coca cola'nın yıllar boyu süren kırmızı üzerine tutarlılık çalışmalarıdır. Tutarlılık marka imajı için çok önemli bir kriterdir. Coca cola reklam konusunda büyük aşamalr kaydetmiş büyük çabalar sarfetmiş bir firmadır. Hatta bir örnek vermek gerekirse 60'lar öncesi herkesin aşina olduğu noel baba kıyafetleri yeşilmiş, söylentilere göre bunu coca cola kırmızı renge dönüşmesi için çaba sarfetmiş ve başarılı olmuş.Şuan kırmızı denince akla en çok gelen marka Coca cola'dır. (Yapılan araştırmaya göre % 42). Rengin önemini farkeden firmalar bu konuda büyük çalışmalar yapmışlardır. Pepsi daha sonra kırmızı renkten vazgeçmiş ve maviye yönelmiştir. Mavi uzaktan en çok belli olan renktir. Bu nedenle avrupa'da yüksek binaların üzerindeki ışıklar ülkemizdeki gibi kırmızı değil mavidir. Pepsi'nin maviye yönelmesinden sonra birkaç hava yolları firması ile anlaşıp uçakları maviye boyamıştır. Bu tür marka renk savaşları günümüzde de devam etmektedir. Bu konu burada daha da uzunuzadıya devam eder. Sanırım çok fazla yazdım:). Bu güzel bilgiler için teşekkürler Volkan

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bana göre:
Turuncu+Beyaz
Turuncu+Siyah
Siyah+Kırmızı+Beyaz
Fıstık yeşili+Beyaz
Siyah+Gri

Birbirine en çok yakışan renkler.

Gelpcpc

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben pembeyi seviyorum neden acaba ne hissetriyor ki.. genelde hep cocuk ürünlerinde kulanılıyor. güzel bilgilerdi. bu kadar ayrıntılı bilmiyordum..

vegaturk

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Güzel bir konu
ben turuncu hastasıyım nefret ettiğim tek renk pembe ;)

MiKrOp

🏅Acemi Tasarımcı🏅
MOR: Kırmızı ve mavinin birleşiminden oluştuğu için bu 2 rengin oranlarına göre değişik tonlar oluşturmaktadır. Ancak genelde mor rengin; acıyı, hüznü, üzüntüyü, içe kapanıklığı, depresyonu, çağrıştırdığı bilinir. Hatta kimi insanlarda hastaneyi akla getirdiği söylenir. Tonlarına göre hayal gücünü, sezgileri harekete geçirdiği çalışma şevkini ve de yaratıcılığı artırdığı da söylenir. Ki Chopin’in bestelerini yaptığı odanın mor renkten oluştuğu bilinen bir gerçektir.

: ) KesinLikLe Bu benim : ) YazıLanLarın hepside kabulümdür ve dogrudur : ) öyleki geçtiğimiz Şubat bir işyeri açtım. ve BiLin bakalım adı ne:)) Tabiki MoR. Benim benim benim ReNGim. Paylaşım için TşkLer arkadaşım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑

: ) KesinLikLe Bu benim : ) YazıLanLarın hepside kabulümdür ve dogrudur : ) öyleki geçtiğimiz Şubat bir işyeri açtım. ve BiLin bakalım adı ne:)) Tabiki MoR. Benim benim benim ReNGim. Paylaşım için TşkLer arkadaşım.

rengi sevebilirsiniz ama kuralları okuyun lütfen
renkli mesaj yazmak yasak

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆

Gizemli mor...
Ne soğuk, ne sıcak; ne kadınsı, ne de erkeksi... Son yılların moda rengi 11 mordan söz ediyoruz. Duygusal, mistik, yücelik ve m e t a fizik gücü çağrıştıran mor; asilliğin sembolü olarak yüzyıllardır kullanılıyor.

150 yıl önce bir İngiliz kimyacı, kömür üstünde deneyler yaparken moru keşfetti. Önceleri pek sevilmeyen morun dünyaya egemen oluşunun öyküsü Oxford Caddesini aydınlatan gaz lambalarının 13 yaşındaki VVilliam Perkinin dikkatini çekmesiyle başlıyor. Morun keşfinden etkilenen Perkin; kömürden başka hangi renkleri elde edeceğini merak ediyor ve deneylere başlıyor.

Taşkömürü katranından "anilin" maddesini elde eden Perkin bu maddeyi oksitlenmeye tabi tutarak mor renkli boyarmaddeler grubunu yani leylak, mor, eflatun macenta, patıcan moru ya da frambuaz tonlarını keşfediyor. Bu renklerin istenilen miktarlarda üretilebilmesi ve renk yoğunluğunu koruyabilmesi bu buluşu ilginç ve önemli kılıyor.

Eflatun 1357’de ilk ipek kumaşların boyanmasında kullanılıyor. İlk zamanlar işler yolunda gitmese de Kraliçe Victoria kızının düğününde eflatun bir elbise giyince ve dünya modasının gözdesi Fransa kraliçesi Eugenie eflatun tonlarda kıyafet siparişleri verince bu renkler birden ilgi görmeye başlıyor.

Pers kültüründe kutsal renk olarak kabul edilen mor Ortaçağ’da asaletin rengi olarak tanımlandı. Ortaçağın başlarında başpiskoposlar, kendi sınıflarına uygun olarak moru seçti. Roma İmparatorluğunda yalnızca kraliyet ailesi mensuplarının kullanabildiği mor; başa geçmek imparator ya da sezar olmak anlamına geliyordu.

Katolik Kilisesinde bir din adamın hiyerarşik sistemde ilerleme kaydettikçe cüppesindeki mor tonların ve beneklerin sayısı artıyordu. Piskoposlar leylak rengi giyinirken erguvan giysili kardinaller, mor ametist taşlı yüzük takıyordu. Mor renk tarih boyunca mistiklerin sanatçların düşünürlerin düşünceleriyle toplumları yönlendirenler tarafından seçildi ve kullanıldı.

Anlaşılmaz bir bütünlük ve birlik sağlayan bu rengin gizemli ve asil bir gücü var.Peki mor geçmişte mi kaldı? Tabii ki hayır mor ve tonları günümüz modasına da yön veriyor. Hemen herkesin üzerinde mor kıyafetler, ayakkabılarr aksesuvarlar görebiliyoruz.

Mor tonlarda makyaj yapanlarr hatta saçlarını mora boyatanlar da var. Belli bir iddianın, ruhani gücün dışavurumu belki de... Manevi enerjiyi simgeleyen morun ruhsal yetenekleri ve zeka düzeyini geliştirdiğine inanılıyor. Günümüzde başkaldırının farklılığın ve düşünce gücünün sembolü olarak görülen mor, modern ve sıcak bir renk olarak tanımlanıyor.

Morun sakinleştirici etkisinin yanında uyana ve insana güç veren bir tarafı da var. Konsantrasyonu artırıyor. Meditasyon için en uygun renk olduğu düşünülüp insana dengeyi öğretiyor.

Bu nedenle meditasyon, yoga, reiki ayurveda gibi tamamlayıcı tip aktivitelerinin yapıldığı mekanlar mor renkte süsleniyor. Mor bir ışığın yandığı ya da duvarları morun tonlarına boyanmış bir odada dinlenmek ve yorucu düşüncelerden arınmak mümkün. Renk uzmanları özellikle yatak odalarının mor ve morun tonlarıyla boyanmasını tavsiye ediyor.

En sağlıklı uykunun mor odalarda uyunacağı söyleniyor. Ancak dekorasyonda mor tonlarını kullanırken dikkat etmek gerekiyor. Çünkü mor, eskiye ait kalıntıları su yüzüne çıkarıyor ve serbest kalmayı sembolize ediyor. Uzmanlar değişimin ifadesini simgelemek adına morun kullanılabileceğini söylüyor. Örneğin aşk renklerle dekore edilmiş salonunuza mor bir kanepeyle renk verebilirsiniz.

Aslında renklerle ilgili bildiklerimiz sınırlı. Günümüzde doğal terapilerde renklerin gücünden faydalanılıyor. Ruhsal rahatsızlıklarr bedenin dengesinin sağlanması gibi konularda renklerden yardım alan uzmanlarr renk terapilerinde moru da kullanıyor.

Uzmanlar mor deyince "denge"den söz ediyor. Dengenizi yerinde hissetmediğiniz bir gün farkında olmasanız da gözünüzün mor renge takıldığını belirtiyorlar. Bu rengin denge sağlamak için birebir olduğunu söyleyen uzmanlar ruhsal ve fiziksel anlamda enerji dengesizliği söz konusu olduğunda morun devreye sokulduğuna işaret ediyor. Diğer yandan eklem iltihabı sorunları yaşayanlar için demorun
iyileştirici özelliği bulunuyor.

Mor deyince akla gelenler arasında baharın habercisi erguvanlar başı çekiyor. Baharda İstanbul erguvanlarla romantizm ve tazelik kokuyor. Boğaziçi, Çatalca ve Adalar bir başka çehreye bürünüyor. Osmanlı’da 13. ve 19. yüzyıllarda erguvan zamanının özel bir yeri vardı.

Padişahlar Boğaziçi’nde sandal sefaları yapardı. Bu geleneği başlatan Sultan 1. Mahmud her ayın 10’unda saraydan görkemli bir sandal kafilesiyle ayrılıp Küçüksu Kasrı na gelirdi. Sultan yaklaşık İD gün burada kaldıktan sonra yine kayık kafilesiyle Saray’a dönerdi.

2004 yılında Akbank Kültür Sanat Merkezi de erguvanlardan ilham alarak 12-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği festivale istanbul’da Erguvan Zamanı "ismini verdi. Festivalde film gösterilerin sergiler paneller ve konserler düzenlendi. Bizans imparatorlarının simgesi erguvan renginin ilham verdiği festival, İstanbul’un Bizans ve Osmanlı geçmişini yansıtacak şekilde hazırlandı.

Mor renk yazarlara da ilham veriyor. İnci Aral’ın 2003 yılında yayımlanan "Mor" isimli kitabı akla gelen ilk örneklerden. Öykü ve romanlarında genellikle kadın-erkek ilişkilerinin sevgiyi kadın kimliğini, bağlılık ve özgürlük sorunlarını irdeleyen Aral "Mor "da okuyucuya; gerilim dolu, gizemli, sürükleyici bir atmosfer sunuyor ve erkek dünyasının karmaşık labirentlerinde dolaşarak onları taraf tutmadan, şefkat ve incelikle anlamaya çalışıyor.

"Mor’un katmanları içinde dolaşırken Türkiye’nin son yıllarına rastlıyoruz. Romanın arka fonunda Türkiye’nin son 40 yılı anlatılıyor. Bu tablo içinde savrulan insanlar, sevgiler, göçler, dağılmalar, kopmalar var.

Patlamaya hazır bir toplumda yaşadığımızı söyleyen Aral, "Mor da öyle değil midir? Boğucudur, kırmızı ve mavi içerir; karmaşık ve gerilimlidir. Her an patlayıp, dağılacakmış etkisi yapar" diyor.

Mor renkten ilham alan bir diğer yazar Amerikalı Seth Godin. "Mor İnek" kitabında pazarlamada "olmazsa olmaz "olarak nitelendirdiği "¦dikkat çekici olma ve fark edilme "kavramlarını anlatıyor.

Değişen dünya ve rekabet şartlarıyla birlikte artik pazarda eski yöntemlerle mücadele etmek ve başarı kazanmanın mümkün olmadığına değinen Godin, geleneksel pazarlama ve pazarlama iletişiminin sonunun geldiğini vurguluyor.

Dikkat çekici ve farklı olan kişi ve şirketleri "mor inek" olarak ifade ediyor.
Birçok şeyi sembolize eden mor, bazen ilham veriyor bazen geçmişe götürüyor. Bazen sandal sefalarına bazen de kitap sayfalarına. Hepsinde aynı mesaj; derinlik, farklılık...

Alıntıdır...

byimaj

🌟Usta Tasarımcı🌟
ihtiyacım olan bilgilerdi, çok teşekkür ederim volkan bey

azzap

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
evet üstatlar gerçekten bu forum bi harika çok şey öğrendim ve öğreneceğim sayenizde....

betül4287

🌱Yeni Üye🌱
krono gri rengini elde etmek için ne yapmam gerekiyo
oranlarıyla bilgi verirseniz sevinirim simdiden tsk