Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw X3 programında örneğin kartvizit tasarımı için zemine resim yerleştirme nasıl yapılır?

umuttline

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar,değerli üstadlar.

Tasarım işinde öğrenci sayılırım.Yeni başladım diyebilirim.

Acaba bu işlemi yapmak için komut verebilir misiniz?

grafiker_emrah

♾️Grafik Gurusu♾️
Merhaba arkadaşlar,değerli üstadlar.

Tasarım işinde öğrenci sayılırım.Yeni başladım diyebilirim.

Acaba bu işlemi yapmak için komut verebilir misiniz?

konu başlığından anladağım kadarıyla kare içerisine resim yerleştireceksin bunun için Önce karenin içine yerleştireceğin resme tıkla ardından corelde menülerden Effects e tıkla ardından Powerclip e gel ordan Place Inside Container e tıkla sonrasında ok çıkıcak resmi yerleştirmek istediğin kare ye tıkla işlem tamam ;) ardından gerekli ayarlamarı yaparsın...

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Corel DRAW X6 kullanıyorsanız çok daha kolay bir yöntemi var. Aşağıdaki görselin üzerine tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
X6 fazla yaygınlaşmadı, videodaki görüntünün aynısı X4-5 ile de yapılabilir neden özellikle X6 diye belirttiğinizi anlayamadım ? ...

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
X6 fazla yaygınlaşmadı, videodaki görüntünün aynısı X4-5 ile de yapılabilir neden özellikle X6 diye belirttiğinizi anlayamadım ? ...
Video'daki özelliklerin hangisi X5 ya da X4'te var?

1- Sağ klik ile doğrudan powerclip (powerclip inside) yapabilme.
2- Powerclip içine girmeden powerclip içindeki nesneye müdahale edebilme.
3- Powerclip nesnesine bağlı menüyü kullanarak powerclip içindeki nesneyi tek tıkla powerclip içine (farklı pozisyonlarda) sığdırma.

Hangisi?...

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
O kadar detaya girmeye gerek yok resmi sağ tıkla tutup bırakmadan şeklin üzerine sürükleyip bırakırsın bırakınca zaten Power Clip seçeneği çıkıyor yani iki tıklık işi var sağ tık taşı sol tık seç bu kadar ...

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Hocam sanki Power Clip X6 ile gelen bir özellikmiş gibi söylemişsiniz bende X5'de Power Clip yaptım paylaşıyorum...

Power Clip - YouTube

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
Powerclip X6 ile gelen bir özellikmiş gibi söylemedim, siz öyle algılamışsınız...

Sadece Eğer X6 kullanıyorsanız powerclip yapmak ve sonrasında powerclip nesneleriyle çalışmanın daha kolay olduğunu göstemreye çalıştım.

X5'teki bahsettiğiniz yöntemle bitmap'i nesneye ortalayarak powerclip yapma imkanınız yok. Fakat X6'da eğer bitmap, powerclip olacak nesnenin dışında ise bitmap'e sağ tıklayıp, powerclip inside'yi seçip powerclip olmasını istediğiniz nesneye tıklarsanız bitmap ile nesneyi ortalayacak şekilde powerclip yapar.

Ayrıca sizin paylaştığınız video'da bitmap'in yerini değiştirmek için illa ki edit powerclip contents yapmak gerekir. Bu X6'dan önceki tüm sürümlerde böyledir. X6'da ise edit powerclip yapmadan, sadece alt tuşuna basılı tutarak powerclip içindeki nesneleri seçip düzenleyebilirsiniz.

Evet, powerclip yeni bir özellik değil fakat X6'daki yenilikleri yabana atılamaz ve kesinlikle tavsiye olunur. Biraz kullanınca farkı gerçekten hissediliyor.

Bu arada detaya girmek fena mı, okuyanlar bir kaç şey daha öğrenmiş oluyor...

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Önceki versiyonlarda da yapılabileceğini benden iyi bildiğinizi biliyorum, sadece neden X6 diye belirttiğinizi merak etmiştim kısayollarla daha çabuk ve edit menüsüyle de daha hızlı yapılabilceği içinmiş. Açıklama için tşk.ler hocam ...
(Küçük bir düzeltme eğer default ayarlar değiştirlmediyse Power Clip'te otomatik olarak resmi ortalar)

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
Önceki versiyonlarda da yapılabileceğini benden iyi bildiğinizi biliyorum, sadece neden X6 diye belirttiğinizi merak etmiştim kısayollarla daha çabuk ve edit menüsüyle de daha hızlı yapılabilceği içinmiş. Açıklama için tşk.ler hocam ...
Rica ederim...

(Küçük bir düzeltme eğer default ayarlar değiştirlmediyse Power Clip'te otomatik olarak resmi ortalar)
Kesinlikle doğru. Fakat X6'da daha sezgisel bir yaklaşım sergilendi. Şöyle ki: Eğer nesne, powerclip nesnesine temas ediyorsa kendi pozisyonu bozulmadan powerclip içine giriyor. Nesne, powerclip nesnesine temas etmiyorsa bu sefer de powerclip nesnesine ortalanarak içine giriyor.

X6'daki powerclip özellikleriyle ilgili detaylı bir makale yazmıştım... Tüm detayları bulabilirsiniz.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Hocam X6 yok ki :( ...