Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Eco Solvent Boyalar ve Zararları?

oxygene1

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar merhaba,

Küçük çaplı kendi ürünlerimi üretmek istiyorum. Üreteceğim ürünler iç mekanda kullanılabilecek ürünlerdir. Bunun için Roland BN-20 ve kesici plotter kullanmak istiyorum.

Baskı alanına çok aşina birisi değilim. Bu nedenle uzun zamandır baskı makinaları için araştırmalar yapıyorum. Bu araştırmalarım neticesinde solvent içerikli boyaların ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini konu alan pek çok yazı ile karşılaştım.

Benim üretim için bir atölye veya imalathane kurmam şuan için pek mümkün değil. Ofisimde iç mekanda kullanılacak ürünler üretmeyi düşünüyorum.

Ancak yukarıda bahsettiğim solvent boyaların sakıncaları beni ciddi anlamda tedirgin etti.

Ofis ortamında üretim için bu kadar tedirgin olmak gerekiyor mu? Yoksa biraz fazla mı abartıyorum.

skarakose

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.tabelamerkezi.com
Arkadaşlar merhaba,

Küçük çaplı kendi ürünlerimi üretmek istiyorum. Üreteceğim ürünler iç mekanda kullanılabilecek ürünlerdir. Bunun için Roland BN-20 ve kesici plotter kullanmak istiyorum.

Baskı alanına çok aşina birisi değilim. Bu nedenle uzun zamandır baskı makinaları için araştırmalar yapıyorum. Bu araştırmalarım neticesinde solvent içerikli boyaların ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini konu alan pek çok yazı ile karşılaştım.

Benim üretim için bir atölye veya imalathane kurmam şuan için pek mümkün değil. Ofisimde iç mekanda kullanılacak ürünler üretmeyi düşünüyorum.

Ancak yukarıda bahsettiğim solvent boyaların sakıncaları beni ciddi anlamda tedirgin etti.

Ofis ortamında üretim için bu kadar tedirgin olmak gerekiyor mu? Yoksa biraz fazla mı abartıyorum.

Merhaba
Adı üstünde eco solvent yani etkin maddesi azaltımış diyebiliriz.
Bana kalırsa hiçbir kimyasal madde zararsız DEĞİLDİR muhakkak ki bir zararı olacaktır. Bu zararın azaltılması için güvenlik tedbirlerini almakta fayda var. Boya eco bile olsa temizleme sıvısı vs. havalanması gerekir benim kanımca.

Ayrıca bu makinede devamlı baskı almanın zorunlu olduğunuda hatırlatmak istedim makine yattığı yerde sıkıntı çıkarmakta özellikle kullanıcıların METALİK renklerle ilgili sıkıntı çektiğini bilmekteyim.

Bir çok kişi ile görüşmemde baskısının çok yavaş olduğu aslında alınacak makine olmadığını yerine SP540 vb ürünleri tercih etmemin gerektiği bildirilmiştir.

Derdiniz sağlık ise su baskı boyaları kullanan canon epson gibi markalarıda inceleyebilirsiniz. (Tek kötü yanı baskı maliyeti ve baskı sonra plotterden kesim yapacaksınz)
Baskı yapacağınız kağıt cinsi Eco solvente uygun ise ve yeriniz yoksa yapacak bir şey yok :)