Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Logo nasıl yapılır?

karmahotel

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Arkadaşlar ben forumda aramama rağmen bulamadım. :( Belki siz bana bir logonun yapım aşamalarını anlatabilirsiniz (resimli yada videolu) olarak. yani ps kullanmayı az buçuk biliyorum kendi çapımdada bişeyler yapıyorum. Fakat şu " pdi " ve " cmyk " ile ilgili hiç bir bilgim yok. Nasıl ayarlanır pdi ve cmyk nasıl ayarlanır bir logoda. cmyk hakkındaki tek bilgim matbaaların kullandığı bir format olduğu ve pdi de çözünürlükle alakalı bir olay sanırım. bu ve benzeri konuları bir logonun başlangıcı ve bitişine kadar anlatıcak biri çıkarsa aranızdan çok memnun olacağım. :smile: Ayrıca bu tarz bir dersin, forum içinde çok yararlı olacağını düşünüyorum. Bu konu başlığını arayan bir çok insanda rahatlıkla çözüm bulabilir yardımınız sayesinde. Şimdiden Teşekkürler... İyi çalışmalar...

karmahotel

🌱Yeni Üye🌱
İlginiz için çok Teşekkür ederim. :)

Bişey daha sorabilirmiyim. Ps de " pdi " ayarını nasıl yaparım? ve cmyk 4 renk düzenlemesini nasıl yaparım? Teşekkürler...

grafik_tasarım

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Logo vektörel tabanlı olmalıdır -ki büyütüldüğünde bozulma olmasın.
Bu yüzden photoshopta değil ıllustratorde çalışmalısın.. Kolay gelsin...

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Logo vektörel tabanlı olmalıdır -ki büyütüldüğünde bozulma olmasın.
Bu yüzden photoshopta değil ıllustratorde çalışmalısın.. Kolay gelsin...

Logo çalışmasını sadece illüstratör ile sınırlandıramassınız. Bilmeyenlere yanlış yol göstermeyelim.

yusuf82

🌱Yeni Üye🌱
Logo çalışmasını sadece illüstratör ile sınırlandıramassınız. Bilmeyenlere yanlış yol göstermeyelim.

çok güzel açıklamıssınız sadece illüstrator diyil freehand mx de logo yapmak için kullanılan programlardır

özer1

🌱Yeni Üye🌱
kisaca vektorel olmalidir istedigin boyuta getirdiginde deforme olmasin die oyuzden herhengi bir vektorel pragraminda yapabilirsin

Gul_Hayat

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar

Photoshopta logo yapılmaz konusu kafama takıldı.
Ben şimdi photoshopta çalışıyorum logomu. İllustrator bilmiyorum, hiç kullanmadım daha önce. Öğrenene kadar beklemelimiyim (ki iş beklemez) yoksa devam mı etmeliyim. Ayrıca bir logo ne kadar büyütülebilirki? Bilmediğim için soruyorum. Birileri anlatırsa çok sevinirim.

yoneysel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Photoshopta logo yapılmaz konusu kafama takıldı.
Ben şimdi photoshopta çalışıyorum logomu. İllustrator bilmiyorum, hiç kullanmadım daha önce. Öğrenene kadar beklemelimiyim (ki iş beklemez) yoksa devam mı etmeliyim. Ayrıca bir logo ne kadar büyütülebilirki? Bilmediğim için soruyorum. Birileri anlatırsa çok sevinirim.

Grafik programları genel olarak 2 ye ayrılır.Vektörel çizime dayalı programlar.Mesela böyle bir programda bişeyi çizdiğinizde ne kadar köşesinden orantılı olarak büyütürseniz büyütün görüntüde bir bozulma olmayacaktır.Diğer programlar ise pixel tabanlı programlar.Böyle bir programda da şu mantık vardır.Herhangi bir fotoğrafa çok yakın baktığınızda aslında her bir fotoğrafın binlerce renk karelerinin bir araya gelmiş olmasından oluşmuş olduğunu göreceksiniz.İşte vektörel programda bu pixel olayı yoktur.(Ha kendi içerisinde destekleyen programlar var.)Ama pixel programlar bu mantıkla çalışır.Örneğin en basit pixel program olan paint te bişey çizip büyüttüğünüzde bozulma olur.

Logonuzu photoshopta da yapabilirsiniz.Ama bir kartvizit veya web sitesinde kullanabilecek kadar yapabilirsiniz.Çok büyük çalışmalara kullanamazsınız.Kullanmanız için çalışmayıda o büyüklüğe eşdeğer yapmanız lazım.Vektör programlarda büyütmeyle ilgili problem yoktur ama pixel programlarda herşeyi küçültebilirsiniz ama büyütemezsiniz ayrıca küçülttüğünüzüde büyütemezsiniz.

Ayrıca vektörel bir program öğrenmek için corellle başlayabilirsiniz.(Bence) diğerlerinden daha kolay.

Gul_Hayat

🌱Yeni Üye🌱
Açıklamalarınız için teşekkür ederim yoneysel.
Coreldraw programını çok duyuyordum, sizde söyleyince artık bakmanın zamanı geldi de geçiyor dedim, portable olanını indiriyorum şu an. Photoshop a biraz benziyorsa çözerim aslında :)

yoneysel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Rica ederim.Corel kısaca ortada çalışma alanı ve solda; çizim, yazı, renk araçları v.s. Bu araçlara ait üstte seçtiğiniz araca göre değişen durum tablosu ve sağda istediğiniz detayları size gösterebilecek detay tabloları.Üst açılan menüler çoğu proramda benzer zaten.Her menü ayrı işlevler için ayrıştırılmıştır.Ayrıca her menü kendi içinde de işlevselliğine göre düz çizgilerle de ayrıştırılmıştır.Çok olmasa da nette Corel dersleri bulunmakta.Google den bulabilirsiniz.Kısaca böyle anlatmaya çalıştım.Yanlışım yoktur inşallah.

Gul_Hayat

🌱Yeni Üye🌱
Rica ederim.Corel kısaca ortada çalışma alanı ve solda; çizim, yazı, renk araçları v.s. Bu araçlara ait üstte seçtiğiniz araca göre değişen durum tablosu ve sağda istediğiniz detayları size gösterebilecek detay tabloları.Üst açılan menüler çoğu proramda benzer zaten.Her menü ayrı işlevler için ayrıştırılmıştır.Ayrıca her menü kendi içinde de işlevselliğine göre düz çizgilerle de ayrıştırılmıştır.Çok olmasa da nette Corel dersleri bulunmakta.Google den bulabilirsiniz.Kısaca böyle anlatmaya çalıştım.Yanlışım yoktur inşallah.

Geç oldu ama çok teşekkür ederim açıklamalarınızdan ve ilginizden dolayı.
Kolay gelsin, başarılar dilerim :)

mehmet92

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yeni başlayanlara corel daha uygun olacaktır corel photoshopa fazla benzemez ama uğraşarak öğrenebilirsin ve çok pratik bir proğramdır bilene, ayrıca cmyk renk değerleri Cyan Magenta Yellow Black renklerinden oluşur ve bu renklerden yedibin adet renk çıkabilir, rgb kırmızı yeşil ve maviden oluşur baskı formatına uymaz ama çalışmayı yaptıktan sonra eğer basılacaksa cmyk ya çevirebilirsin