Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

.Psd Dosyası Açmak ...

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Photoshopta hazırlanmış layerler halinde psd uzantılı bir dosyayı Corel'de açtığım zaman bütün layerler layer1 üzerinde görünüyor değişiklik yapıp psd olarak export ettiğim zaman background ve layer1 olarak iki layerli bir dosya oluyor. Ben çok layerli bir dosyayı Corel'de çok layerli olarak açmak ve çok layerli olarak export etmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim ? ... (Object manager den layerli tek tek ayırmam neredeyse mümkün değil iki yüz küsür sayıda layer var)

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
import yaparken pencerede layerleri birleştir komutu aktiftir. o komutu iptal edersen layerler normal haliyle gelir.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
X5 kullanıyorum dediğiniz gibi bir seçenek görünmüyor sadece Maintain Layers And Pages (Pasif) seçeneği işaretli ...

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Corel 'de Layer lı sorunsuz çalışmak için....

Photoshopta hazırlanmış layerler halinde psd uzantılı bir dosyayı Corel'de açtığım zaman bütün layerler layer1 üzerinde görünüyor değişiklik yapıp psd olarak export ettiğim zaman background ve layer1 olarak iki layerli bir dosya oluyor. Ben çok layerli bir dosyayı Corel'de çok layerli olarak açmak ve çok layerli olarak export etmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim ? ... (Object manager den layerli tek tek ayırmam neredeyse mümkün değil iki yüz küsür sayıda layer var)

X5 kullanıyorum dediğiniz gibi bir seçenek görünmüyor sadece Maintain Layers And Pages (Pasif) seçeneği işaretli ...

1. Öncelikle Photoshop'ta layer olarak görünmesini isteğimiz kısımları kendi içinde grupluyoruz.

2. Object Manager paletinde işimizin photoshop'ta kaç layer'lı olmasını istiyorsak o kadar layer açıyoruz.

3. Layer'ları açarken onlara isim verirsek, photoshop'ta da layerların ismi aynı olacaktır.

4.Layer ları en üstten en altta olması gereken objelere göre sıralamamız gerekiyor.

5. Tüm objelerimiz layer 1 paletinde default olarak yer alıyor. Biz onları sürükle bırak yöntemiyle layerlara taşıyacağız. Sırayla en üstteki layer'a gelecek olan parçalardan başlarsak daha sağlıklı olacaktır bizim için.

6. Her objeyi ilgili layer'a koyduğumuz zaman Layer 1'de hiç bir obje kalmamış olacak.

7. Objeler doğru layer'da mı diye kontrolünü, tıpkı photoshop'ta olduğu gibi burada da object manager paletindeki gözlere tıklayarak yapabilirsiniz.

8. Layer'lara ayrılmış objemizi olduğu gibi seçip export ediyoruz. Kayıt türünden psd'yi ve Selected Only kutucuğunu işaretleyip export diyoruz.

9. Karşımıza gelecek olan Convert To Bitmap penceresinde yapmamız gereken Options bölümündeki Maintain Layers ve Transparent Background'u işaretlemek olacak. Maintain Layers Corel'deki katmanların aynı şekilde PSD'ye aktarılmasını, Transparent Background ise nesnelerin ve katmanların zemininin şeffaf olmasını sağlar. Resolution (çözünürlük) ayarlarını da isteğe göre değiştirebilirsiniz (Ofset baskı için 300 dpi seçilmelidir). Color mode kısmında cmyk seçeneğini seçerseniz alttaki always overprint black seçeneği aktif olacaktır. Bu sizin çalışmanızdaki siyah renklerin sadece Black paletinde overprintli olarak görünmesini sağlayacaktır.(alıntı)

faydalı olması dileğiyle....

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Murat Bey açıklamanız için tşk. ederim üşenmemiş uzun uzun yazmışsınız ama sanırım parantez içindeki yazıyı okumadınız dosyada 221 layer gibi bir rakam var ve bunun gibi 12 dosya var 220x12=2640 layer ve 12 dosyadan bahsediyoruz tek tek katmanlara ayırmakla uğraşmak işime gelmez doğrusu. Ben açar açmaz 221 layeri ayrı ayrı görmek istiyorum bu mümkün mü? ...

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Murat Bey açıklamanız için tşk. ederim üşenmemiş uzun uzun yazmışsınız ama sanırım parantez içindeki yazıyı okumadınız dosyada 221 layer gibi bir rakam var ve bunun gibi 12 dosya var 220x12=2640 layer ve 12 dosyadan bahsediyoruz tek tek katmanlara ayırmakla uğraşmak işime gelmez doğrusu. Ben açar açmaz 221 layeri ayrı ayrı görmek istiyorum bu mümkün mü? ...

zor yerden sordunuz :)
ben bu konuyu bir araştırayım, inşaallah tatmin edici bir cevap ve çözüm getirmeye çalışalım ... :)

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Yapacağım işlemleri Photoshop'la da yapabilirim ama zamandan kazanmaya çalışıyorum. İlginiz için tşk.ler ...

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Yapacağım işlemleri Photoshop'la da yapabilirim ama zamandan kazanmaya çalışıyorum. İlginiz için tşk.ler ...

farazi olarak konuşmak gerekirse,
ps bilindiği üzere pixel tabanlı bu sebepten dolayı layer/katman menü uygulaması haricinde bir ayrıştırma söz konusu değil, ama corel draw 'a baktığımızda, ucsuz bucaksız çok derin bir katman yapısı var, layerları tek tıklamayla yada seçimle zaman kazanmak corel de, ne kadar mümkün olur? daha önce hiç başıma gelmedi inanın bende merak ettim, acaba çok basit bir yolu varmı?
araştırmaya başladım inşaallah tatmin edici bir cevap ve çözüm bulabilirim...

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Çözüm yolunu bilemiyorum ama kolay yolunu şöyle anlatayım katmanlar arasında çoklu seçim yapabileceğim boşluklar var Corel'de bir yere tıklayıp çekince içinde kalan ne varsa seçebiliyoruz ama aynı işlemi PS'da yapamıyorum PS'da bu işlemi de yapsam yine de işim epey hızlanır ...

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
ne var bu kadar layerle çalışacak çok merak ettim da...hiç birimi birleşmiyor bunların anlamadım ki... sanki bazı şeyleri tersten yapıyormuşsun gibime geliyor.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Dosya bana hazır geldi dosyayı görünce senin düşündüklerini ben de düşünmedim değil . Üzerinde değişiklik yapmasam sorun yok ama ...