Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bla...Bla...

ayyuce1

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Gerçek dost... Ne kadar içi boşaldı bu kavramın.

Günaydın size de.

ESKİDENDİ ÇOKKK ESKİDENNNN...

DOSTLUK

Hepimizin önem verdiği, iki lafın başında kullandığımız ve en çok deyim ürettiğimiz kelime dostluk olsa gerek. Dostluk, birisiyle dost olma durumu ya da dostça davranış anlamına gelmektedir. Dost ise; sevilen, güvenilen, yakın arkadaş, gönüldaş ve iyi görüşülen kimsedir veya şeydir. Her zaman insan olmaz dost olan şey; bazen masum sevimli bir hayvan veya hoş bir çiçektir. Bazen de dostumuz; bir müzik aleti, bir kitap veya Aşık Veysel’in dediği gibi,bize ürün veren sadık yarimiz kara topraktır. Bu yazıda dostluğun konusu insan olacaktır.
Yaşamda herkesin dostları, dostlukları vardır. Dostlarımız için ya da dostluk adına neler yapmayız ki..! Dostun bulunması zor, kaybedilmesi kolaydır. Dostluk kurmak ve onu sürdürmek zordur. Peki nedir bu dostluk ? Nasıl kazanılır ? Nasıl kaybedilir ? Dostluğu sürdürmek ne kadar zor ve nasıl sürdürülür? Dostlarımız için neler yaparız ? Tüm bunlara dair net cümleler bulacaksınız yazıda…Okuyunca herkes dostlarını, dostluklarını, eksikliğini, fazlalığını görecek.
Dost; kötü günde yanımızda olan, yalnızlığımızı gideren, bizi dinleyip anlayan ve bizden sıkılmayan kişidir. Başka bir tanım ile dost; acıkınca ekmek, susayınca su, ağlayınca mendil, hastalanınca ilaç veren ve yere düşünce uzanan eldir. Dost günün her saati kapısı çalınabilen kişidir. Sırları saklayan, bakınca anlayan, ağlayınca beraber ağlayan, derin yaralarımızı gösterebildiğimiz, kişidir dost.
Dost bir ağaç ise; hayatımızın derinliklerine kök salmış olmalı, gövdesine yaslanılan, dalları ve kovuğu bizi koruyan, gölgesinde serinlediğimiz, yaprakları yaramıza merhem olan ve meyveleri sevinçlerimizi paylaşan bir bitkidir.
Dostluğu yüz yıllar önce en güzel MEVLANA tarif etmiş olmalı.
DOST DEDİĞİN;

Sevilecek biri olmadığın zamanlarda bile Seni Sevmeli...
Sarılacak biri olmadığın zamanlarda bile Sana sarılmalı....
Dayanılmaz olduğun zamanlarda bile Sana Dayanmalı..
Dost dediğin; fanatik olmalı;
Bütün dünya seni üzdüğünde Sana moral vermeli,
Güzel haberler aldığında seninle dans etmeli,
Ve ağladığında, seninle ağlamalı...
Ama hepsinden daha çok;
Dost matematiksel olmalı;
Sevinci çarpmalı...
Üzüntüyü bölmeli...
Geçmişi çıkarmalı...
Yarını toplamalı...
Kalbinin derinliklerinde ihtiyacı hesaplamalı...
Ve her zaman Bütün parçalardan daha büyük olmalı...
İşi bitince seni bir tarafa atmamalı...

Maalesef, dostluğunda her şey gibi; bir gerçeği, birde sahtesi var. Genellikle dostlukların bozulmasına menfaatlerimiz sebep olur. Buna menfaat dostluğu, menfaatle bozulmayan dostluklara gerçek dostluk diyebiliriz.
Buna en iyi örnek yine Mevlana’nın aşağıdaki diyaloğunu göstermek gerek.
Mevlana ve öğrencisi dostluk konulu bir konferanstan çıkarlar. Öğrencisi koyun koyuna mutlu bir şekilde yatan iki köpeği göstererek “Ne kadar dostça bir davranış sergiliyorlar” der. Mevlana öğrencisine hafif gülümseyerek 'Evlat, sen onların arasına bir kemik atıver de, bak o zaman gör dostluklarını' der.
Olunca gerçek dostluk olmalı. Sansür olmamalı, kızma darılma olmamalı, uzaklarda olsa da döndüğünde bıraktığı gibi olmalı. İnsanın içini ısıtmalı. Candan olmalı. Üşüdüğümüzde sıcak bir çay, acıktığımızda bir lokma ekmek, ruhumuzu okuyabilen ve sırrımızı satmayacak kişidir gerçek dost. Dost yüzümüze bakarken kalbimizi, beynimizi görebilen kişidir.
Dostluk, ayrılığa ve kırgınlığa rağmen anılara saygı duymak ve sevmeye devam etmektir.
Her şey gibi zaman, dostlukları da zayıflatır. Ama zaman geçtikçe perçinleşen dostluklarda vardır. Aşağıdaki olay gerçek dostluğun nasıl olması gerektiğini en iyi şekilde anlatmaktadır.

Çölde yürüyen iki arkadaş arasında bir tartışma yaşanır ve biri ötekine tokat atar. Tokadı yiyen kişinin canı acır ama hiçbir şey demeden eğilip kuma şöyle yazar:
“Bugün en iyi arkadaşım bana tokat attı.”
Bir müddet sonra vahaya gelen arkadaşlar suya girerler. Tokadı yiyen kişi bataklığa saplanır ve çırpınmaya başlar. Tokat atan arkadaşı onu kolundan çekerek saplandığı yerden çıkararak hayatını kurtarır.
Tokadı yiyen ve boğulmaktan kurtulan kişi bu defa taşa şöyle yazar:
“Bugün en iyi arkadaşım yaşamı mı kurtardı.”
Tokadı atan ve arkadaşını kurtaran kişi bu olay karşısında çok şaşırır ve merakla arkadaşına sorar:
“Canını acıttığımda kuma yazdın neden şimdi taşa? ”
Tokadı yiyen kişi bu soruyu şöyle yanıtlar:
“Biri canımızı yaktığında kumun üstüne yazmalıyız ki, bağışlama rüzgarı silebilsin ama biri bizim için iyi bir şey yaparsa taşın üstüne kazımalıyız ki hiçbir rüzgar silemesin.”

Bu olay gösteriyor ki; dostluğu korumak özveri ister. Dostluğun devamı için hataları görmezden gelmeliyiz. Olumsuz konularda silinmeyecek izler bırakmamalıyız. Dostluk sevgi nedeniyle katlanmak, zamanı, parayı, ekmeği, neşeyi, üzüntüyü bölüşmek demek. Sağlam bir dostumuz varsa kendimizi mutlu hisseder, yalnız hissetmeyiz. Onu, kimseyle paylaşmak istemeyiz. Dostumuzun varlığı, dertlerimizi paylaşabileceğimiz duygusu bile yeter bize kimi zaman. Dost iyi bir dinleyici, sevgisinden emin olduğumuz ve bizi anlayan kişidir.
Kimine göre dostluk, içi boşaltıldığında samimiyetsizliğin makyaj yapmış halidir. İletişim dostluğun sürdürülmesinde önemli yer tutar. Açık iletişim dostluğun bazen başlangıcıdır, bazen de onu geliştirir. Dostluğu sürdürmek için kendi davranışlarımızı kontrol etmeli, laflarımızı iyi ölçüp tartarak söylemeliyiz. Dostlara karşı daha itinalı davranmalıyız. Bir çok dostluk, bir tarafın aşırı duyarsızlığı sonucu bitebilmektedir. Küstüğümüz, alındığımız, kırıldığımız zaman bunu karşıya açık bir şekilde söylemeliyiz. İletişimsiz kalarak dostluğa zarar vermemek gerek.
Dost önemli bir kişidir ondan ayrı kalmamak gerek. Dost hasreti insanı üzer. Halk Ozanı Muhlis AKARSU dost hasreti türküsünde:
Dost hasreti zor imiş
Her dem ahuzar imiş
Dert adamı yer imiş
Yine gönlüm hoş değil

Diyerek dostundan ayrı oluşunu bu güzel dizelere dökmüş. Dost ve dostluk üzerine çok şey söylenebilir. Kitaplar yazılabilir. Amacımız dostlukların önemine dikkat çekmek, dostlukların geliştirilerek sürdürülmesi gerektiğini, dostluğuna yıllar harcadığımız insanları kolay kaybetmemek için neler yapılması gerektiğini vurgulamak. Güzel dostluklar ve güzel dostlar edinmeniz ve sürdürmeniz dileğiyle...

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Canım benim hayırlı sabahlar inşallah herşey herkes dünden daha güzel geçer ve güzel olur.
ama sen neden üzgünsün ki iyimisin neyin var.
unutma her ne olursa olsun biz burdayız.
her daim yanındayız destek olmaya çalışırız.
yeter ki üzülem sen

Teşekkür edeim. Desteğinizden güç alıyorum. Bir arkadaşımın sağlık problemini öğrendim.:crying: Bugün sonuçları belli olacak kötü bir şey olmaz inşAllah. Etkilendim işte.

"Dost" çok güzel bir yazı, çok anlamlı...

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkür edeim. Desteğinizden güç alıyorum. Bir arkadaşımın sağlık problemini öğrendim.:crying: Bugün sonuçları belli olacak kötü bir şey olmaz inşAllah. Etkilendim işte.

Çok geçmiş olsun Sevgi hanım hayırlı haberler alırsınız inşallah.

ayyuce1

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

Her nerde olursak olalım biz insanoğlu hep destek olmaya çalışırız.
art niyet olmadan beklenti olmadan bir şekilde manen bile olsa destek olmaya çalışırız.
rabbim acil şifalar versin inşallah hayırlı haberler verirsin bize.
üzülmek yerine dua etmeliyiz.
üzülmek sadece karşındakinide üzer.
sen moralini yüksek tut ki oda kendini bırakmasın ;)

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Her nerde olursak olalım biz insanoğlu hep destek olmaya çalışırız.
art niyet olmadan beklenti olmadan bir şekilde manen bile olsa destek olmaya çalışırız.
rabbim acil şifalar versin inşallah hayırlı haberler verirsin bize.
üzülmek yerine dua etmeliyiz.
üzülmek sadece karşındakinide üzer.
sen moralini yüksek tut ki oda kendini bırakmasın ;)

Yok belli etmemeye çalışıyorum. İnsanın gözyaşını silerken gülümsemeye çalışması gibi birşey bu. Gün içinde yeni haberi paylaşırım. Sizleri de üzdüğüm için özür dilerim.

ayyuce1

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yok belli etmemeye çalışıyorum. İnsanın gözyaşını silerken gülümsemeye çalışması gibi birşey bu. Gün içinde yeni haberi paylaşırım. Sizleri de üzdüğüm için özür dilerim.

ne özürü canım benim,

sen doğru olanı yapıp bizleri dost bilip paylaştın.
Allah razı olsun.
iyi haberlerini bekliyoruz.
sağlıcakla kal.

basilic

Memento mori !
👑Efsanevi Grafiker👑
Su gibi berrak olmalı dosta karşı davranışlar ve ona takınılan edalar. İçtiğimiz su içinde gözümüzün seçebileceği kadar toz olsa bile hani vazgeçeriz ya suyu içmekten. İşte öyle toz kadar bile riya katmamalıyız dosta sevgimizi verirken.
Ondan beklentilerimizde de aynı paralellik olmalı. Beklediğimiz suyun berraklığı olsun, ilada dost bana su sundu derken içinde BAL(menfaat anlamında) da olsa keşke diye bir düşüncemiz olmamalı.Gerçek dostlukların özünde de zaten paylaşımlar vardır. Siz beklentiye girmeden daha ; dost gözünüzdeki ferden, teninizdeki terden, sesinizdeki titreşimlerden bir üzüntünüz yada sorununuz olduğunu anlar. GERÇEK DOST’sa.
Dostları birbirlerine bağlayan BAL ın kalitesi ve bolluğu değil. ARI nın temiz çabası olmalıdır. Dostlar birbirleri için her zaman artı değerler üretirler.Asla eksi değerler çabasına girmezler.

ETRAFINIZDA TEMİZ ÇABALI ARILARINIZ BOL OLSUN
İÇİLEN SULAR HEP BERRAK OLSUN(alıntıdır.)

Okudum,baktım bugün sanırım konumuz dostluk.Bende bulunan bir yazı vardı paylaşmak istedim:)

Tünaydınlar.:)

Nur

👑Efsanevi Grafiker👑
İzlediklerim ve bende yer edenler adına;
Gerçek dostluklarım dışında kalanlara/olanlara bakıyorum da, nesnelerin büyütülmüş dünyasında yaşıyorlar.
Şimdi fark ettim...
Kimi nesneler karşısında dev, kimilerinin karşısında cüce olabiliyoruz...
Bu benzetme aklıma şeyi getirdi...
Hani kendinden büyüklerin karşısında köpek,
kendinden küçüklerin karşısında zorba olan, olabilen insanları...
Bütün küçük adamları... Onlar bir çeşit Güliver değiller miydi? Kişiliğimiz parçalandıktan sonra, olmadığımız biri gibi göründükten sonra ne önemi var..
Elbette hiyerarşi merdiveninde bir basamak kapacağız kendimize...
Neden herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor da kendini değiştirmeyi düşünmüyor?
Neden sadece çekip gitmekle yetinmiyoruz da, hep akılların bir ucunda yer edinmeye çabalıyoruz.
Kötü anımsanacak biri olmaktansa, hatırlanmayan, sıradan biri olsak ne olur?
Gerçek dostluğu tatmış iseniz bu tür kaygıların ne kadar anlamsız olduğunu kalben anlıyor, üzülüyorsunuz...
Tez zamanda bu hüzün bulutlarının dağılması temennilerimle...