Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw mı Illustrator mü?

• Adobe Illustrator Kullanacağım

Oy: 326 43.2%
  • Corel Draw Tercihimdir.

Oy: 390 51.7%
  • Ben Gelenekçiyim Freehand' e Devam...

Oy: 39 5.2%

• Kullanılan toplam oy
    755

mhmt şhn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Corel diyorum ben vazgeçmem hiçbir programada değiştirmem. ;)

eraksa

🌟Usta Tasarımcı🌟
tabiki CORELLLLLL

invincible

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yaklaşık 2 senedir Corel Draw kullanıyorum ama Corel Draw'ı diğer arkadaşlar kadar övemeyeceğim.
Bir çok eksiği var Adobe Illustrator'a göre ancak pratikliği yüzünden Corel Draw diyorum..
Eğer hızlı tempoda çalışmayıp kaliteli işler çıkarma çabası içinde olan bir yer ile çalışacak olursam illustrator'a geçmemem mümkün değil. Corel Draw'da kaliteli işler çıkarılmaz demiyorum dikkatli okuyup yorumlayın ve mesajlarınızı ona göre yazın.Corel Draw programının çok eksiğinin olduğunu düşünmüyorsanız Illustrator'u biraz inceleyin ve lynda grubunun çıkardığı Adobe Illustrator CS4 derslerini izleyin. Sonrasında bana ve buradaki diğer illustrator kullanan arkadaşlara hak vereceksiniz ve sizin içinizde de bir illustrator kullanma hevesi doğacak. ;)

tahirturan

🌱Yeni Üye🌱
Hasbelkader sürüklendiğim bu forum başlığından etkilenerek ilistrator heyacanına kapıldım açıkçası. Adını hep duyduğum fakat kullanmadığım bir programdı. Esasen ben haritacıyım ve CAD programlarına vakıfım. Bunun yanında amatör fotoğrafçılıktan dolayı Photoshop kullanan, ama şirketimizin basit broşür ve afişlerinin tasarımı için (tüm matbaalar öyle istiyor diye) CorelDraw kullanmaya çalışan biriyim...

CorelDraw'a Photoshop'dan sonra başladığım için anlamakta güçlük çektiğim yerleri oluyo. Bu durumda ilistrator kesinlikle CorelDraw için güçlü bir alternatif gibi görünüyor benim için.

Sorum şu: Matbaa yada tabelacılar Corel kullandığı sürece ilistrator kullanmamızın avantajı var mı? Eğer Corel kullanan matbaalar ilistrator formatını açıp basabilecekse on numara...

görselci

🏅Acemi Tasarımcı🏅
her iki program ai formatını açar örneğin corelden ai olarak attıgınızda ilistrator'da açabilirsiniz aynı şekilde ilistrator dosyasınıda corel açar bu tür programların hepsi gerekli formatta attığınız zaman tüm dosyaları açar aynı şekilde autocad dosyasınıda dxf formatında export ederseniz corelde açarsınız

dumanm

🌱Yeni Üye🌱
29 yılık makinacı 16 yıldır amatör grafikçiyim. önemli olan iyi bildiğin programda çalışmak. her programdan her programa uygun formatlarda geçilebiliyor. yeterki ne yaptığını bil... ben illistratör, corel veya freehand'de çizilmiş bir logoyu hiç alakası olmayan solidworks isimli 3boyutlu makina tasarım programına alıp ekranda takla attırabiliyorum. her işin bir yolu var yani...

tahirturan

🌱Yeni Üye🌱
Bende 15 yıllık bir haritacıyım. Üstelik Türkiye şartlarında arazi mühendisliğine dayalı bir CAD programı geliştiren ekibin içindeyim. Belki kod yazmıyorum ama Türkiye'de sayısal haritacılık ne durumdadır en iyi bilenlerdenim. Dolayısıyla format sıkıntısının bizde büyük sorun teşkil ettiğini iyi biliyorum. Yazılımlar arası veri transferi yaparken karşılaşılan eksik bilgilerin çoğu zaman hayati hatalara sebep olduğunu gördüm.

Takriben 5 yıldır da amatörce bu grafik işleri ile uğraşıyorum. Bir çok programla hasbelkader birşeyler yapma fırsatım oluyor elbette... Kullanıcı açısından düşünülürse herşeyin bir yolunun olduğu kesindir. Ancak matbaa yada tabelacıların kullandığı yazılıma AI den veri gönderildiğinde herşeyin açılamayabileceğini, dolayısıyla sorunun bu olabileceği gibi kaygıyı taşımamak elde değil. Çünkü grafik tasarım bir ahenk, bir ruh işidir. Yaptığınız tasarıma koyacağınız küçük bir nüans çok şeyi anlatır ki, örneğin bir gölgelemenin bu veri transferi esnasında kaybolması o ruhu yansıtamayabilir. Dolayısıyla içimdeki kuşku daha çok bu yöndedir.

doctorwho

🌱Yeni Üye🌱
AI Tercihimdir.
Ama yıllardır kullandığım programalrın ağırlığı hep adobe olduğundan doalyı(Özellikle Photoshop)

Corel Draw da çalışmak zorudna kaldığımda ne enrdeydi bulmaya çalışmaktan canım çıkıyor :D

Seostanbul

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Corel Draw her şeye uygun şu an. Ben Corel'de gazete, dergi, katalog, kartvizit vb. tüm matbaa işlerimi yapıyorum.

designatör

🌱Yeni Üye🌱
Burada herkes illustratör demiş ama ankette corel daha ilerde :D sanırım herkes kullandığı programa oy vermiş ama gönlündeki programla ilgili yorumu da foruma mesaj olarak yazmış.

Ben üçünüde kullandım, ilk corelle tanıştım öğrenemedim yarıda bıraktım, bu işe photoshopla başladım sonra freehandı öğrendim çok sevdim çok alıştım ekran kaydırma ve zoom ve pek çok tool kısayolları photoshopla aynı
diye çok kolay alıştım sonra illustratoru öğrendim freehande göre biraz zor geldi öğrenmesi ama freehandde beş saat uğraştığım bazı şeyleri illustratörde daha kaliteli bir şekilde 5 dk da yapabildim tabiki illustratörü favori programım olarak seçtim. Şimdide bir matbaaya girdim adam illustrator diye bir programı duymamış bile eski işleride corelde yapmışlar mecbur freehanddende vazgeçip corele geçtim az çok öğrendim ama o kadar itici o kadar gıcık bir program geliyor bana ki işi bırakacağım illustratör kullanan birisinin corele geçmesi gerçekten çok kötü bir şeydir ne kadar tasarım yapsamda zevk alamıyorum yaptığım işten. Bence geleceğe dönük daha fazla ilerlemek isteyen gençlerin birincil tercihi illustratör olmalı.

TereddüT

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Elimdeki hemen hemen tüm işleri Corel'de neredeyse (dekupaj hariç) PS dan hiç bir yardım almadan yapabiliyorum.

Neler?

Reklamlar, afişler, web reklamları, gazete ve dergi mizanpajı, kitap kapakları ve hatta kitap yazımı...

Son çalıştığım işyerim geleneksel bir PS işyeri idi. Corel'i kabullendirmekte hayli zorlandım. Ancak özellikle bir işin içine YAZI olayı girdiğinde baskıda Corel'in PShop'a göre ne kadar iyi sonuçlar verdiğini görünce bana hak verdiler.

Corel Draw'ın Adobe ürünlerine göre en büyük artısı kullanıcı dostu olması bence. Bundan kastım Corel programlarının kullanıcı tarafından esnek olarak kişiselleştirilebilmesi. Hemen hemen her menüde bunu yapabilmeniz mümkün. Eğer Corel Draw'ı iyi kullanan biri iseniz bundan vazgeçip de AI ye tam olarak geçiş yapmanız pek mümkün değil.

Anlamadığım birşey neden AI ile CDraw'ın "dövüştülüyor" gibi karşılaştırılması..

İkisi de vectorel programlar ve ikisi arasında geçiş yaparak ikisini de aynı bilgisayara kurarak pekala güzel işler çıkartılabilmektedir. İlla birini seçmek zorunda değilsiniz ki... Oy verirken hariç elbette.. Benim oyum Corel Draw'dan yana..

8nci sürümünden bu yana kullanıyorum ve her sürümündeki yenilikleri heyecanla bekliyorum...

risenwing

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Illustrator kullanıcı dostu. Bence de Adobe Illustrator.

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
ankete bakılırsa grafikerler.net te bayağ bi corelci var. Ama yorumlar corelcilerin de illustrator kullanmayı istediklerini gösteriyor...

Bence Illustrator cs2 den sonrasını corelle kıyaslamayın cs3 ten sonra çok gelişti ai özellikle cs4 te spetation paleti olsun, çoklu sayfa desteği olsun vs. çok işimize yarayan özellikler eklenrdi. Cs5 te de bi kaç ufak sorunu düzeltilmiş. Bundan sonra ai ile corel i kıyaslamak pek mantıklı olmaz.

Tabi bu benim görüşüm.

samsamae

🌱Yeni Üye🌱
adobe illustrator de photoshopa muhtacsınız pixsel tabanli islere mudahale zor ama corelde mumkun

şivan2008

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Vektörelde:ILLUSTRATOR 1 Numara . . .

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
adobe illustrator de photoshopa muhtacsınız pixsel tabanli islere mudahale zor ama corelde mumkun

corel de pixcel tabanlı işleri yine corel de mi yahtığını sanıyosun.
edit image a tıklayınca corel paint midir neyse pixcel tabanlı program ıçılıyo işlemleri yapıp kaydedince corele otomatik yansıyo değişmeler.

aynısını ai de de yapabilirsin.
embedtli olmamak şardtı ile bir resmi seç yukardan edit image ye tıkla resim düzenleme programında açılır yani photoshop da düzeltme yapıp kaydettiğinde ai ye geçince otomatikmen ai sorar resimde değişiklik var link yenilensin mi diye evet dersen resmin son hali dökümanını gelir.