Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ders: Flashta Site Yapımı(Temel giriş)

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
BANNER YAPIMI:
BUTON YAPIMI:
BUTONA LİNK VERME VE MÜZİK EKLEME:

Metinler ile animasyon mantıgı ile flash banner yapalım.

Properties panelinden den ekranımızın boyutunu -> Height:60 px Weight:498 px yapıyoruz.
Çalışma alanı için Color' dan istedigimiz bir rengi seçip Text toll aracı ile yazımızı yazıyoruz.(Siyah)
(Grafikerler.net)

Sonra Modify menüsünden Convert to symbol seçeneğini seçiyoruz.

Graphic yapıyoruz.

Text i seçip sağ tıklıyoruz ve Break Apart yapıyoruz.(Modify-Break Apart ya da Ctrl+B)

*Bu işlemi 2 kere yapacağız...Çünkü 1.sinde karekter dilimleme, 2.sinde vektör yapmak için.

Şöyle bir görünüm almalı;

Daha sonra herhangi bir frame gelerek(20) sağ tıklıyoruz Insert Blank Keyframe yapıyoruz.(keyfram diyip kareleri silmekle uğraşmaktansa boş bir frame kelyip boş frame yeni yazımızı eklemek daha mantıklı)

Boşalan framemize istedigimiz diğer yazıyı yazıyoruz(Grafikerlerin sitesi)
Text ide Break Apart yapıyoruz(Aynı işlemi yukarıdaki gibi 2 kere)

Seçim aracı ile yazının tümünü seçerek Tools menüsünden Color seçeneğinden rengini değiştiriyoruz(Kırmızı)

Arada bir yerde herhangi bir frame gelip sağ tıklayıp Create Shape Tween diyoruz.

Şöyle bir görünüm oluşacaktır.

Örneği görmek için tıklayın

Eğer banner; bir reklam bannerı olucaksa yapmış oldugumuz bannera anahtar kare(Insert keyframe) ekleyip butona çevirmek olacaktır.

Örneği görmek için tıklayın

*Dip not: Ekledigimiz anahtar kare uzunluğu yazının durma süresine göre değişir.Frameler arası boşluk ne kadar fazla ise yazı o kadar uzun süre durur.
(40)

Son düzenleme:

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Menü ve Buton yapımı:

Öncelikle oluşturmak istediginiz menüler için butonları oluşturun veya çiziniz...

Flashda ilgili nesne seçili iken F8 tuşu ile Convert Symbol (ya da insert-New sembol...(Ctrl+F8)-> button) seçeneği ile nesnenizi butona dönüştürün...

(Ya da New sembol-Buton yapmadan önce symbol' e dönüştürüp botun timeline kütüphaneden ekleme yapabiliriz)

(Hepsini ayrı ayrı botun yapıyoruz; menu 1-menu 2-menu 3-menu 4 şeklinde)

Up: Butonun normal görünüşü

Over: Fare ile butonun üzerine gelindiginde görünen hali

Down: Fare ile tıklanıldıgında görünen hali.

Hit: Kapsama halidir.

Yukarıda bulunan özelikleri ayarlayarak butonununuz üzerine gelindiginde, tıklanıldıgında, seçildiginde...şekil veya renklerinin değişmesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin Over' a gelip rengini kırmızı yaparsanız "siyah" olan butonumuzun üzerine gelindiginde "kırmızı" görünecektir...Up' una animasyon eklersek üzerine geldigim,izde buton hareketli olacaktır.

Flashta botuna link verme:

Butonu sağ tıklayıp Actions (F9) seçiyorsunuz...Açılan panelde kod satırına;

on (release) {
getURL("https://www.grafikerler.net");
}

yazarak butonunuza link verebilirsiniz...Butonunuzun timeline' ına çeşitli animasyonlar ekleyerek menülerinizi hareketli hale getirebilirsiniz.

Üzerine gelindiginde hareket eden buton

Son düzenleme:

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Butona Ses Ekleyelim:

File > İmport küçük boyutta iki tane ses dosyası(örnek:ses.mp3...) alın.(File > Import > Import to Library ) Ses dosyalarınız kütüphaneye eklenecektir.(Ctrl+L ile kütüphane de görebilirsiniz)

Şimdi butona iki kez tıklayın ve düzenleme paneline girin.
Sesi butonunuzun "Down" karesine ekleyin(Fare ile butona tıklanıldıgında çalması için). Bu işlem için önce, farenizle "Down" karesini seçin ve daha sonra kütüphaneden sesinizi ekranınıza butonunuzun üzerine taşıyıp, bırakın.

Ses eklendi...down karesi seçile iken Properties panelini açıp(Ctrl+F3),

Efekt ayarlarını değiştirebiliriz.

Ya da müziğin durup, başlamasını sağlayabiliriz.

Ya da Loop ile sürekli çalmasını sağlayabiliriz.

Sesi durdurmak için hit frame ine sağ tıklayıp Actions(F9) ına;

*Dip not: Adobe Flash CS4 Professionel baz alınarak hazırlanmıştır...Flash' ın diğer versionlarında da aynı seçenek ve menüler yer almaktadır.

Hazırlayan: Blueden

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

timsah_sg

🏆Pro Tasarımcı🏆
paylaşım için teşekkürler eline sağlık...

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ders için teşekkürler fakat yaptığnız siteden ziyade menü değil mi?

Rica ederim.Fakat konu başlıgında da belirttiğim gibi, temel giriştir.
Banner ve menüleri yaptıktan sonra, index' kendi tasarım doğruştusunda oluşturulabilir.Onun dışında yükleniyor(loading), giriş(intro), gibi dersleride ara ara, zaman buldukça bu başlık altında ekleyecegim ;)

Teşekkürler...

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Rica ederim.Fakat konu başlıgında da belirttiğim gibi, temel giriştir.
Banner ve menüleri yaptıktan sonra, index' kendi tasarım doğruştusunda oluşturulabilir.Onun dışında yükleniyor(loading), giriş(intro), gibi dersleride ara ara, zaman buldukça bu başlık altında ekleyecegim ;)

Teşekkürler...

Başlıkta da belirttiginiz "Site Yapımı" nı görünce bende sitenin sadece banner ve menüden ibaret olmadğını düşünerek yazmıştım. Daha sonra ki eklentilerle tam anlamını taşıyacağını ve yeni başlayan arkadaşlar için çok faydalı bir paylaşım olacağını düşünüyorum. Teşekkürler tekrar.

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Güzel bir anlatım olmuş deniz
Emeğine sağlık
Devamını bekliyorum

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Başlıkta da belirttiginiz "Site Yapımı" nı görünce bende sitenin sadece banner ve menüden ibaret olmadğını düşünerek yazmıştım. Daha sonra ki eklentilerle tam anlamını taşıyacağını ve yeni başlayan arkadaşlar için çok faydalı bir paylaşım olacağını düşünüyorum. Teşekkürler tekrar.

Ben teşekkür ederim tekrar...bunları daha önce hazırlamıştım, sitede bu konuda bir çok soru mevcut, yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olması açısından şimdilik bunu düzenleyip hazırladım...Biliyorsunuz ki pek vaktim yok, dedigim gibi zaman buldukça devamını hazırlamaya çalışacagım.

Kolay gelsin.

Güzel bir anlatım olmuş deniz
Emeğine sağlık
Devamını bekliyorum

Teşekkürler Yasemin' cim.

filizdmr

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
filizcinardemirtas.blogspot.com
Canım süpersin :) Emeğine sağlık,benim gibi yeni başlayanlar için çok yararlı bir anlatım ve paylaşım olmuş ellerine sağlık.Teşekkürler.

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
Güzel ve faydalı bir paylaşım yapmışsın canım kardeşim
Emeğine sağlık.:)

wwaslıww

👑Efsanevi Grafiker👑
eline sağlık denizcim çok güzel bir ders anlatımı olmuş teşekkürler

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bir çok yolla yükleniyor yapabiliriz...şimdi aşağıda flashın içer,sinde bulunan hazır componentleri kullanarak, bir yükleniyor yapalım.

ProgressBar component lerle script kullanarak Loader (yükleniyor) yapımı

File -> New -> Flash Document menüsünden, yeni bir flash dosyası açın.

Bu Flash dosyasını "pbar.fla" olarak uygun bir klasöre kaydedin.

Sahnenizin ilk frame 'ine Components Panel 'den(Windows -> Components( Ctrl+F7)

ProgressBar component 'i sürükleyelim. İsmini "bar" yapın.

Yeni bir layer ekleyin(Insert Layer) ve ismini "sriptler" yapın ve ilk frame 'e alttaki kodları ekleyin.
barDinleyen = new Object();
//Listener görevi yapacak bir obje yarattık
barDinleyen = function (eventObject) {
bar._visible = false;
gotoAndPlay(2);
};
//objenin yapacaklarını belirttik
bar.addEventListener("complete", barDinleyen);
//ProgressBar 'ın complete olduğunda tetikleyeceği objeyi //belirttik (üstte).
//altta ise progressBar 'ın özelliklerini yazıyoruz. //Source 'unu _root yaparak ana sahnenin durumunu alıyor.

bar.mode = "polled";
bar.source = "_root";
bar.conversion = "1" ;
bar.label = "YÜKLENİYOR %3%%";
bar.direction = "right";
bar.labelPlacement = "bottom";
//İlk frame 'de kalmasını sağlıyoruz. Ancak Listener //objesi, yani barDinleyen movie oynatmaya devam edecek.
stop();

Kodları yazdıktan sonra;
Yeni bir layer ekleyin. İsmini de "icerik" yapın. İkinci frame' den itibaren asıl içeriğinizi eklemeye başlayabilirsiniz.

Blueden

umut3341

🌱Yeni Üye🌱
teşekkürler arkadaşım çok yararlı bilgiler vermişsin ama bir de bunları flashın hangi versyonuyla yaptığını söylersn sevinirim

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑

özli

🌱Yeni Üye🌱
Dersler için çok çok teşekkür ediyorum fakat yaptığım çalışmaları nasıl kaydedeceğiz? Yeni başladım da :)

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Dersler için çok çok teşekkür ediyorum fakat yaptığım çalışmaları nasıl kaydedeceğiz? Yeni başladım da :)

Ben teşekkür ederim.

Fla'larını kaydetmek istiyorsanız: Fİle -> Save As
.swf' leri kaydetmek istiyorsanız: File -> Export -> Export Movie(Ctrl+Alt+Shift+S)

Ya da çalışmaya Ctrl+Enter ile önizleme yaptıgınızda swf ye çift tıklarsanız konumuna swf çıktısını alır.

tuNc

🏆Pro Tasarımcı🏆
güzel anlatmıssın Deniz yeni baslayanlar icin cok faydalı bi anlatm olmus eline saglık