Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

afiş nedir ?

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟
"slogan + görsel + marka=afiş", en basit çözümlemedir.

ilk olarak konuya uygun bir görsel seçilmelidir. konuya uygun görsel illustrasyonda olabilir, fotoğrafta olabilir. bir afişte en yoğun algımızı meşgul eden görseldir. uygün bir görsel ve görseli destekleyen bir slogan ile çok şey ifade edebiliriz.

unutulmaması gereken hepimiz tüketiciyiz, tüketicinin algılarına göre yapılan bir çalışma başarılıdır. afişte görsellik kadar algıyı ne kadar tetikliyebildiğimiz, hafızalarda ne kadar yer ettiğmiz de önemlidir.

afiş, bir ürünün, kampanyanın ifşa edilmesi amacıyla yapılır. amacımız hedef kitleye uygun mesajı verebilmektir. bunu belirlediğimizde ne yapmak istediğimizi biliyoruz demektir.

afişi çalışırken dikkat edilmesi gereken diğer nokta afişin nerede sergileneceğidir. direklere, duvarlara, cama, kapıya vs.. gibi sergilenecek alanın genel renk profiline uygun çalışmalar daha dikkat çeker. burada önemli olan ikinci nokta sergilenecek alandan geçen kişilerin nitelikleridir. bir anaokulu afişiyle, bir yüksek öğretim kurumunun afişi aynı yerde sergilenmez.

afiş bir ürün tanıtımı içinse empati yaparak ürünün kullanıcısı olabilecek potansiyel yaş kitlesine, ürünün fiyat aralığına göre tüketicinin gelir seviyesine ve buna bağlı olarak algı durumuna göre çalışmamızı şekillendirmek bizi amaç, hedef kitle, afiş üçgeninde doğru noktaya götürebilir.

afiş salt bir görsel değil, görseli destekleyen slogan ve marka ile bütünleşik bir çalışmadır. afiş çalışmasında ki hemen hemen pek çok çalışmada olabildiğince az font kullanılmalıdır. yazılara çizgi kalınlığı vermek, yoğun gölge ve efekt kullanmak gözü yorar. ilk bakışta algılanan karmaşa ise afişimiz amacına ulaşmamış demektir.

iyi çalışmalar

kulda kusur, mevlada af bulunur elbet

Son düzenleme:

Benzer konular

GRAFİMERVE

♾️Grafik Gurusu♾️
teşekkürler bilgilendirdiğin için.

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
bilgi için teşekkürler

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟
"afiş" konusundaki fikirlerimi paylaşmaya çalıştım, yorumlarınız için teşekkürler.

iyi çalışmalar

Son düzenleme:

ltfgrafi

🌱Yeni Üye🌱
Paylaşımınız için teşekürler. Benim artı olarak bir sorum olacak bu konuda size. Afiş çalışmlarında standart bir ölçü veya ölçülerden bahsedebilirmiyiz. Öreneğin kapılarda kullanılacak ve camlarda kullanılacak ölçü standartlar şunlardır diyebilir miyiz? Teşekürler.

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟
Paylaşımınız için teşekürler. Benim artı olarak bir sorum olacak bu konuda size. Afiş çalışmlarında standart bir ölçü veya ölçülerden bahsedebilirmiyiz. Öreneğin kapılarda kullanılacak ve camlarda kullanılacak ölçü standartlar şunlardır diyebilir miyiz? Teşekürler.

standart afiş ölçüsünden çok standart kağıt ebatlarından bahsedebiliriz. ofset baskı için tabaka kağıt, 57 x 82, 64 x 90, 70 x 100 (cm) ebatlarındadır. bu tabaka ölçülerinden firesiz afiş ölçüleri elde edilebilir. müşterilerimiz için maliyet önemli bir faktör olduğu için fire vermeyen ölçüler tercih edilmektedir. afişin yer alacağı dekoratif clipsli çerçeveler de yukarıdaki kağıt ebatlarına göre hazırlanmaktadır. iyi çalışmalar

MiRaY GÜÇLÜ

👑Efsanevi Grafiker👑
Tasarıma yeni başlayanlar için güzel paylaşım arkadaşım...

SZ

🏆Pro Tasarımcı🏆
Çok teşekkürler bilgiler için İzmirli arkadaşım...Bilgiler paylaşıldıkça güçlenir...

yura

🌱Yeni Üye🌱
beğendimmm çünkü beğendim.......