Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Indesign de Boşluk sorunu ?

yolcuu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar her hangi bir alana *txt yapıştırıyorum. Türkçe olarak tireliyorum. sağa, sola yaslıyorum aralarında boşluklar oluşuyor.Ama aradaki boşlukları bir türlü silemiyorum.paragraf bölümünden Adobe paragraf compresi seçiyorum altın dakinide seçiyorum ama olmuyor :(

Benzer konular

seyyaq

🌱Yeni Üye🌱
aynı sorun bendede var.kimse bilmiyor sanırım.o kadar grafiker var halbuki:)

hisarbuse

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yokmu bu soruyu cevaplayacak bi arkadaş. Bende öğrenmek istiyorum. Cevaplayan olursa sevinirim.

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
bu tür bir hatanın birden fazla sebebi olabilir.

Bunlardan bazıları

1) yazdığınız yazıda (savas,savas) virgülden sonra yada savassavas gibi bitişik cümleler olabilir

2) wordden alınmış bir yazı ise satırların sonlarına shift+enter komutu verilmiş olabilir. Bu komut satır sonudur. Bu hangi satırda ise o satırdan önceki birkaç satır tireleme olsa bile açık olur

3) kullanılan metinde kapital harf (büyük yazılmış) SAVAS gibi bu yazıların tirelemesinin ayarı farklı yapılmalıdır. İlgili seçenek tirelemenin içinde vardır.

4) yazılan yazının fontunu in design görmüyor olabilir.

deneyip yazarsanız cevaplamaya çalışırız.

grafok

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
aynı sorun bende de oldu arkadaşlar hemen benim yaptığım yolu söylüyeyim.
1- yazıyı kopyalayın.
2 - yazıyı sola yaslayın
3- - Paragraph bölümünde en alttaki hyphenate bölümünü seçin
4 - sağda olan 2 işraterren 1. sini seçin :)
yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
çünkü aynı srorunu bende yaşadım gazetetede buu şekilde çözdüm

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Arkadaşlar her hangi bir alana *txt yapıştırıyorum. Türkçe olarak tireliyorum. sağa, sola yaslıyorum aralarında boşluklar oluşuyor.Ama aradaki boşlukları bir türlü silemiyorum.paragraf bölümünden Adobe paragraf compresi seçiyorum altın dakinide seçiyorum ama olmuyor :(

ImageShack - Image Hosting :: tirelemegr0.jpg

Bu sorunun çözümünü biraz zor buldum bende
ekteki resimde göründüğü üzere 1. adımdaki yer işaretli iken 2. adımdaki OK tuşuna bastığımızda 3. adımdaki menüye tıkladığınızda 4. adımdakilerin aynısı olması gerekir.
Aynı anda dil Türkçe seçilmelidir
Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi yine olmuyorsa yazıyı sola yaslayıp wordde shift enter yapıp atlanan satırları geri alıp normal enterle satır atlatmak gerekiyor
Bunları yaptığınızda bu sorun tamamen ortadan kalkacaktır
Teşekkürler.

Son düzenleme:

macscream

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

ekteki resimde göründüğü üzere 1. adımdaki yer işaretli iken 2. adımdaki OK tuşuna bastığımızda 3. adımdaki menüye tıkladığınızda 4. adımdakilerin aynısı olması gerekir.
Ayrıca diğer arkadaşların dediği gibi yine olmuyorsa yazıyı sola yaslayıp wordde shift enter yapıp atlanan satırları geri alıp normal enterle satır atlatmak gerekiyor
Teşekkürler.

Muhammetciğim biz teşekür ederiz... Şahsen böyle bi sorunum vardı ve tavsiyelerinle çözdüm.

sametweb

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar bu tireleme konusunda tam sonuç alamıyorum. Bazı kelimeleri düzenlememekte ısrar ediyor Indesign. Baktım herhangi bir alt satıra geçme sorunu da yok. Yukarıda belirtilen birkaç sebebi aradım ama onlar da yok, tam olarak işe yarayan çözümü var mı bu olayın, yoksa el ile mi yapalım bu düzelmeyen kısımları?

biroldenkten

🌱Yeni Üye🌱

Teşekkürler.

Hcam teşekkür ederim benim sorunumu çözdü bu açıklama bilgine sağlık :)

alrac

🌱Yeni Üye🌱
lan sinan niye elaleme teşekkür ediyon bende sana göstermemişmişdim bu tirelemeyi bana niye teşekkür etmiyon

izmox

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çok ayıp! Biraz düzgün yazalım. Çarşıda değilsiniz... Kahveye de benzemiyor. Neyse programın kelime işlemci olarak çok güzel. Tireleme dil ayarlarından tutunda sizin fontunuzun ölçüsüne ve şekline göre, yazı alanınızın boyutlarına göre değişir. Bir de tab ayarlarına ve iç dış metin girdi ayarlarına göre de tireleme olayı değişir. Ama bu kadar iyi tireleyen bir başka program var mıdır? Belki Quark denilebilir. Ama olaya grafiker değil on parmak dizgici mantığıylada bakmak gerekiyor.

abtukanu

🌱Yeni Üye🌱
Indesign'da duzelti girerken yazi yazarken türkçe karakterleri yazam›yorum. ‹fl€⁄ gibi çikiyor.

Yavuz Mamaç

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tireleme, hizalama vs..

Tireleme olmasını istemiyorsanız Paragraph menüsünde Hyphenate seçeneğini devre dışı bırakın. Tireleme olsun ama boşluklarım çok fazla olmasın diyorsanız, aynı menüde justification ( sağa sola yaslama vs seçenekleri) menüsünden yüzde değerleriyle oynayarak boşluk oranını belirleyebilirsiniz.

İki ya da üç dar sütunlu yazılarda iki yana yaslama uygun bir seçim değil aslında. Ama bizim insanlarımızda bir hizalama, yaslama fetişizmi var, saplantı mı diyeyim bilgisizlik mi diyeyim bilemiyorum, halbuki bu tarz bir uygulama çoğu zaman okumayı da anlamayı da zorlaştırmakta görünümü de çirkinleştirmekte. Gel gör ki bu ısrardan yurdum insanları vazgeçmiyor...

Yavuz Mamaç

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Dar sütunlu yazılarda iki yana yaslama doğru bir çözüm değildir. Tirelemeyi de seçseniz yine de arada çirkin boşluklar oluşur. Sütunlar ancak geniş olduğu durumda iyi sonuç alınabilir. Yine de illa ki ve illa ki daracık sütuna iki yana yaslı yazı yazmak sınırları zorlamak (! artık ne sınırıysa) istiyorum derseniz, paragraph panelinde sağ üst imleçe tıklayın, justification menüsünü açın ve oradaki yüzde değerleriyle oynayın.

(daha önce yanıtlamışım, kusura bakmayın tekrar olmuş)

Son düzenleme: