Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Reklamcılık Bölümleri ve Üniversiteler

bltvsky

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.umutbabilon.com
Aranızda reklamcılık, reklamcılık ve halkla ilişkiler okuyanınız var mı bilmiyorum. Ama özellikle bu bölümlerde okuyan insanların okullarında, reklamcılık adına ne derece tatmin edici eğitimler aldıklarını merak ediyorum. Kişisel beklentilerinin, okullarının sundukları ve/veya bu alanlarda çalışmak üzere gerekenler herneyse, onları yeteri kadar alıp almadıklarını konuşabiliriz sanırım.
Aslında bu konuda konuşmak ya da çalışmak için, bu eğitimin alınmasının zorunlu olmadığı muhakkak.
Reklamcılık üzerine eğitim veren üniversitelerin geçmişini ve günümüzdeki halini gidişatlarına da değinerek konuşabiliriz. Konuyu açma sebebim daha çok bu, kendi okulumda okumaya başladığımdan beri dersler ve içerik çok dalgalı denize düşmüş gibi yaylanıp duruyor. Kimisi batıyor, kimisi şekli değişmiş, içi dışına çıkmış halde suda kalmaya devam ediyor. Sinir oldum okula. Mesela : Zorunlu derslerden bazılarını öğretim görevlisi yetersizliğinden kaldırmaktalar sanırım. Aklım almıyor. Zorunluysa gereklidir, öğrenilmesi gerek ki yıllardır zorunluymuş. E şimdi ne oldu, biz dersleri alıp verdikten sonra mı gereksizliğinde karar kılındı?
.

zerenn

🌱Yeni Üye🌱
bende o tarz bir bölümden mezunum ve bu tarz mesleklerin artık yavaş yavaş gözde olmasına rağmen üniversiteler de bir mühendislik yada bir mimarlık kadar üzerine düşülmediğini düşünüyorum.. Belki her ünversite için geçerli değildir tabi bu durum

rebel_ad

🌱Yeni Üye🌱
reklamcılık bölümnde okuyorum, tatmin edici bir eğitim alıp almadığımı sektöre girmeden yorumlayamm belki ama bir şeyden eminim;
reklamcılık için reklamcılıkla ilgili bir bölüm okumanın şart olmadığından bahsetmişsin ki bence yanlış.sadece afişi tasarladım,mesajımı tuketiciye sundum demekle ne kadar etkili olunabiliyor sence? (satsında gerisi önemli değil mantığı)Türkiyenin reklamcılık sektöründe belki de geri kalmasının en önemli sebeplerinden biridir bu...Doğru tuketiciye doğru mesajları doğru bir şekilde sunamama yeteneği.Bunun için şüphesiz bir iletişim bilgisi olmalı insanın. aksı takdirde yapılan kampanya geçerliliğini uzun süre koruyamayabilir. Türkiye de reklamlar zaten yaratıcılıktan uzak promosyona dönmüş bir nitelikte...
Bu yuzden ben tuketicinin çok yönlülüğünün baz alınarak reklamın doğru hedef kitlelere ulaşabilecek bir dil ve çekicilik öğesi kullanılarak yaratıcı dille sunulması gerektiğini düşünmekteyim.