Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Üniversite bölümleri içn yardım lütfen...

yavuz94

🌟Usta Tasarımcı🌟
merhaba arkadaşlar. Ben ileride reklamcılıkişi ile uğraşmak istiyorum. Birkaç sorum olacak;
Şimdi ben TV de yapılan reklamları yapmak istiyorum ve araştırmalarımda 4 tane ayrı reklamcılık dalı çıktı. Bunları da araştırdım ama pek fazla bilgi bulamadım.
1-)Reklamcılık
2-) Reklamcılık tasarımı ve iletişimi
3-)Reklamcılık ve halkla ilişkiler
4-) Halkla ilişkiler ve reklamcılık.

ilk sorum;
Ben bu böümlerden hangisini hedeflemeliyim?
2. soru;
3. ve de 4. bölümler arasındaki fark ne? Elimdekiş kitapçıkta ikisini de ayrı ayrı bölümmüş gibi vermiş.

3. soru;
İstediğim meslek için harıl harıl ders ve de bilgisayara oturunca harıl harıl programlarla mı uğraşmalıyım ?-bu sorum biraz saçma gelebilir-

4.soru;
Ben programlarla 15 yaşımda tanıştım,sizce geç mi kalmışım? yaptığım çalışmalar 3b ye yönelik çalışmalar.photoshop ta çok iyi değilim. Sadece 3ds max programında uğraşıyorum. Sizce yanlışmı yapıyorum. Hangi programlara ağırlık vermem gerekir?

Ve bir isteğim var; bu sorularıma cevap verirseniz eğer kendi kafanızdan da öğütler ekleyin lütfen.

Çok teşekkür ederim şimdiden yardım edeceklere. gerçekten çok iyi yardımları dokunacak.

ertug_gs1905

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhabalar :D sorularini buyuk bir zevkle okudum

Oncelikle sunu soylemeliyim ben yeditepe universitesi reklam tasarimi ve iletisim bolumu2.sinif ogrencisiyim.Bende en basindan beri reklamcilik sektoru ile ugrasmayi istiyordum,kafamda bir suru soru isaretleri vardi baslangictan beri.Simdi sana sunu soylemeliyim eger bu isin merkezinde olmak istiyorsan,halkla iliskiler kismini gecmelisin
halkla iliskilerde tanitimdir reklam gibi ama iclerinde belirgin farkliliklar vardir halkla iliskilerdeki temel amac sirketin cikarlari dogrultusunda marka bilinirligini halkin gozunde yuksek tutmaktir ve bu departman sirket icindedir toplum karsisinda non-paid dedigimz ucretsiz tanitimlari yaparlar,reklamcilik ise bu anlattiklarimin daha detayli olanidir ve ucretli olanidir.Benim hedifim reklamci olmakti ve bu bolumu sectim okulumun sundugu imkanlardan memnunum.Sana en buyuk tavsiyem ozel universite de burslu kazanmayi hedeflemelisin cunku; devlete gore sundugu imkanlar saymakla bitmez

Bu arada onemli bir not bu 2.sorun icin gelsin
Isimlere hic aldirma cunku;o isin suslu tarafidir onemli olan iceriktir eger universiteye daha girmediysen simdiden reklam derslerine bakman anlamsiz,bol bol tv reklami izle ve elestiri yap (ben hep yapardim hala daha yapiyorum)
Tabi duydugun meraki anliyabiliyorum bende bir an once baslasa diyordum,programlari ogrenmek tamamiyle senin istegine kalmis sunu unutmamalisinki bu sektorde cok bolum var bunlari arastirmani ve yolunu ona gore cizmeni tavsiye ederim, o programlari ogrenmen,bilmen sart degil, ha eger ben isin mutfaginda olucam diyorsan ogrenmende yarar var derim,15yasinda baslaman cok guzel bence bu programlari 40yasinda ogrenenleri taniyorum,photoshop freehand bu 2 programi bil ama detaylamasina bilmene gerek yok yuzeysel bilmen yeterli.Umarim hedeflerini basari ile gerceklestirirsin umarim sorularina bekledigin yanitlari verebilmisimdir,kafana takilan baska sorular olursa (sacma olmasi farketmez)yardimci olmaya calisirim kendine iyi bak ;)

yavuz94

🌟Usta Tasarımcı🌟
Öncelikle çok teşekkür ediyorum ceapladığınız için.
Ben bu işin tasarım kısmında çalışmak istiyorum.Öneriniz doğrultusunda burslu kazanmaya çalışıcam :D Birşey daha merak ediyorum. Senin okudğun bölümde ne öğretiyorlar _? :D Reklam tasarımı denince bebnim aklımdan bu dedğim programlar geçti ama doğru mu tahmin ettim?

ertug_gs1905

🏅Acemi Tasarımcı🏅
:)Rica ederim programlar isin bir kismi yani photoshop ve freehand programlarini ogretiyorlar ama bu konuda butun is senin cabana kalmis,senin aklina direk reklam denilince bu programlar gelmesin,daha genel dusun,pazarlama stratejisi ogreniyoruz,satis stratejisi,reklam stratejisi bunlar cok onemli bunun yani sira,yasadigin toplumun pskolojisini cok iyi bilmen gerekli,insan piskolojisini bilmen cok onemli,bol bol pskoloji kitaplari oku insan algisi nedir buna dair fikir edin son olarak kaliteli reklam tasarlamak istiyorsan bol bol bol bol bol reklam izle ben olsam bu urunle ilgili nasil bir tanitim yoluna giderdim sorusunu sor kendine :D suan verecegin cevaplarin kalitesinin hic onemi yok belki amator kalabilir buda onemli degil,bolumu kazanmadan once hep yapardim,simdi hala elestriyrm degisen sey bakis acisi onuda bolume gelecegin zaman yakalarsin :D

Bu arada onemli bir tavsiye daha :Eger sen bu programlari ve program adina daha fazlasini istiyorsan kesinlikle ama kesinlikle
Reklam tasarimi degi grafik tasarim bolumunu tercih etmelisin 4 yillik olanini ama :D

yavuz94

🌟Usta Tasarımcı🌟
tavsiyeleriniz için ve cevaplarınız için çok sağolun da o bölüm eşit ağırlıktan değil mi ya :S ben sözelim :S

ertug_gs1905

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ozaman sole yaparsin

eger ozel universitelerden burs kazanabilirsen
bolumden bolume yatay gecis yapman cok kolay oldugu icin grafikerligi secersin
bende sozelciydim lise3 sinif arkadasimla ayni okuldayiz o grafik tasarim okuyor :D

yavuz94

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben bu konuyu bizim rehberlikçiyle konuşayım en iyisi :S
Çok sağol kardeş yardımların için.