Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Altın Oran (Bilinmesi Gereken Kavram)

dijii

🌱Yeni Üye🌱
hımmm..evet bu altın oranı bende duymuştum..sanırım ilk DaVinci şifresi adlı romanda okumuştum(hafızam beni yanıltmıyorsa,yanılıyorda olabilirim oyüzden hepinizden özür dilerim )..ilk duyduğumda vay be demiştim kainatın sonsuz kudreti diye hayran kalmıştım ama es geçmiştim,fotoğrafta kullanılabileceğini bilmiyordum.faydalı bi bilgi ,iyi oldu paylaşımın arkadaşım ,emeğine sağlık ..

emmune

🏅Acemi Tasarımcı🏅
slm altın oranı hiç unutmam yazılı sorusu olarakta cıkmıştı karşıma böyle konularla kimse ilgilenmez diye düşünüyodum ama yanıldım ilgelenen varmış bu konuda konuşabilececegim insanların oldugunu bilmek güzel şey

covenantt

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.flickr.com
Aslında güzel sanatlar bölümlerinde altın orandan bahsediliyor ve öğretiliyor . 1. sınıfta biz yaptığımız herşeyde onu yapmaya çalıştık hocalarımız artık göz kararlarıyla denemeler yaparak altın oranı uygulamamızı isterdi . Şimdi en çok kullanılan bölüm endüstryel ve otomotivde tasarımlarında :) paylaştığın için çok teşekkürler ...:)

raiff

🌟Usta Tasarımcı🌟
İlginiz için teşekkürler arkadaşlar..
Ama şu var ki Altın oranı mutlak bir kural olarak olgılanmaması lazım. Sadece çalışmalarınızda uygulayabileceğiniz güzel bir püf noktası olarak sayabiliriz. Sonuçta özgünlüktür en ideal olanı.

covenantt

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.flickr.com
Ama şu var ki Altın oranı mutlak bir kural olarak olgılanmaması lazım. Sadece çalışmalarınızda uygulayabileceğiniz güzel bir püf noktası olarak sayabiliriz. Sonuçta özgünlüktür en ideal olanı.

Ah gel bide bunu hocalarımıza anlat :D kural gibi olmaktan çıkartmak için muhteşem şeyler yapman lazımki sussunlar :D

dub

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.nilayozer.com
bence altın oran sadece tasarımcıların ya da görsel sanatlarla uğraşanların değil herkesin haberdar olması gereken bir konu çünkü insan vücudu, eller hatta iç organlar, hatta işitme, denge ve hücreler bile bu oranla ilişkili yanılmıyorsam, görsel bağlamda çoğu uygulamamızda pek dikkate almıyoruz kimi zaman, ama bana kalırsa zaten insan gözü de altın oranla ilişkili bi algıya sahip olabilir, yoksa bir imgeyi neden oraya değil de buraya koyuyoruz ve herhangi biyerde olduğu zaman gözü rahatsız ediyor olsun ki..

raiff

🌟Usta Tasarımcı🌟
bence altın oran sadece tasarımcıların ya da görsel sanatlarla uğraşanların değil herkesin haberdar olması gereken bir konu çünkü insan vücudu, eller hatta iç organlar, hatta işitme, denge ve hücreler bile bu oranla ilişkili yanılmıyorsam, görsel bağlamda çoğu uygulamamızda pek dikkate almıyoruz kimi zaman, ama bana kalırsa zaten insan gözü de altın oranla ilişkili bi algıya sahip olabilir, yoksa bir imgeyi neden oraya değil de buraya koyuyoruz ve herhangi biyerde olduğu zaman gözü rahatsız ediyor olsun ki..
,
evet çok güzel değindin... İnsan vicudundaki orantılarda yine altın oranı görmek mümkün.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com

Elinize ekmeği alın ve iki çeşit sandviç yapın. İkisinin içindeki malzemeler aynı olsun. Fakat malzemeler tamamen sizin seçiminiz olsun ki özgün olabilsin. Birinde malzemeleri o kadar dengeli koyun ki, her ısırışınızda aynı lezzetli tadı alabilin. Diğerine yine aynı malzemeleri rastgele serpiştirerek koyun. Bir ısırışınızda ağzınıza acı bir zeytin gelsin, diğerinde tuzlu domates. Sizce hangisi daha keyifle yenir?

Altın oranın böyle bir şey olduğuna inanıyorum. Olmadığı yerde karmaşa var olabilir gibi. Bu yüzden yukarıdaki cümlenin yanlış anlaşılmasından korktum. Sürrealist resimlerde bile bir oran söz konusu.

Çok teşekkürler.

raiff

🌟Usta Tasarımcı🌟
Elinize ekmeği alın ve iki çeşit sandviç yapın. İkisinin içindeki malzemeler aynı olsun. Fakat malzemeler tamamen sizin seçiminiz olsun ki özgün olabilsin. Birinde malzemeleri o kadar dengeli koyun ki, her ısırışınızda aynı lezzetli tadı alabilin. Diğerine yine aynı malzemeleri rastgele serpiştirerek koyun. Bir ısırışınızda ağzınıza acı bir zeytin gelsin, diğerinde tuzlu domates. Sizce hangisi daha keyifle yenir?

Altın oranın böyle bir şey olduğuna inanıyorum. Olmadığı yerde karmaşa var olabilir gibi. Bu yüzden yukarıdaki cümlenin yanlış anlaşılmasından korktum. Sürrealist resimlerde bile bir oran söz konusu.

Çok teşekkürler.

Çok yanlış düşünüyorsun bana göre. Bence Altın orana bukadar körü körüne bağlanmamak lazım... Yaratıcılık die birşey olmazdı. Her şey altın orana göre yorumlanır olurdu...Mutlak doru olarak kabul edilirdi... Altın oran yardımcı bir kaynaktır. Körü körüne bağlı kalmak yaratıcılığı öldürür. Sandiviç örneği bana göre çok saçma bir örnek. Resim yaparken çimenin rengi yeşildir. Peki ben bu çimeni mor yapamazmıyım. Sandivici ısırırken önce zeytin tadı hemen peşine farklı bir tat almaktan neden zevk almayayım. Kübizm denen sanat akımı yanlış bir akım mı ki objeleri olduğundan farklı gösteriliyor. Sürrealist resimlerde bile görülüyor diyorsun. Var olan mutlak bir doğru varsa sanatda sürrealizm diye bir akım neden var.
A4 kağıdında da altın oran görüyoruz. Madem ki Altın oran sana göre mutlak doğru.. Amerika ve Kanada da kullanılan kağıt boyutları A4 den çok farklı olan LATTER ı kullanıyorlar.

Bana göre senin düşüncen Sanata kalıp uydurmaktan başka birşey değildir.

Tepkim biraz sert olabilir kusura bakma ama bana göre büyük bir yanılgı içerisindesin ve başkalarınıda etkilemeni istemem.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Çok yanlış düşünüyorsun bana göre. Bence Altın orana bukadar körü körüne bağlanmamak lazım... Yaratıcılık die birşey olmazdı. Her şey altın orana göre yorumlanır olurdu...Mutlak doru olarak kabul edilirdi... Altın oran yardımcı bir kaynaktır. Körü körüne bağlı kalmak yaratıcılığı öldürür. Sandiviç örneği bana göre çok saçma bir örnek. Resim yaparken çimenin rengi yeşildir. Peki ben bu çimeni mor yapamazmıyım. Sandivici ısırırken önce zeytin tadı hemen peşine farklı bir tat almaktan neden zevk almayayım. Kübizm denen sanat akımı yanlış bir akım mı ki objeleri olduğundan farklı gösteriliyor. Sürrealist resimlerde bile görülüyor diyorsun. Var olan mutlak bir doğru varsa sanatda sürrealizm diye bir akım neden var.
A4 kağıdında da altın oran görüyoruz. Madem ki Altın oran sana göre mutlak doğru.. Amerika ve Kanada da kullanılan kağıt boyutları A4 den çok farklı olan LATTER ı kullanıyorlar.

Bana göre senin düşüncen Sanata kalıp uydurmaktan başka birşey değildir.

Tepkim biraz sert olabilir kusura bakma ama bana göre büyük bir yanılgı içerisindesin ve başkalarınıda etkilemeni istemem.

yoooo yooo tamamen yanlış algılanmışım. Ben doğadakini aynen alın koyun yanlısı kesinlikle değilim. Asla bunun taraftarı olmadım. Ben altın oranı bir dengeleme olarak algılıyorum. Yani renklerin dengelenmesi, ne bileyim gereksiz yığıntıların olmaması. Ancak kesinlikle yanlış anlaşılmışım.

Ömer GÖKYAR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.youtube.com
Herkesin bilmesi gereken bir bilgiyi alıntı yaparak sunmakta ayrı bir forum konusu oluyor.

Çok teşekkürler.

Altın oran: insanın kendisine yakışanı giymesi gibidir :) Bugun en saçma şeylerin sanat olarak algılanmasıyla altın kuralın ne gibi alakası var ben çözemedim. Madem doğru birdir, e o halde hani Altın kural ?

raiff

🌟Usta Tasarımcı🌟
Herkesin bilmesi gereken bir bilgiyi alıntı yaparak sunmakta ayrı bir forum konusu oluyor.
Bilginin alıntı olduğunu zaten en sonunda belirttim... Demek istediğin insanların kendi yorumlaması ise, altın oran zaten matematiksel bir kavramdır. Başka farklı bir şekilde açıklayamassın, sadece verdiğin örnekler farklı olabilir,
Ama seni getirebileceğin farklı bir tanım varsa bizimle paylaşabilirsen çok mutlu oluruz.

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Altın Oran

paylaşımın için teşekkür ederiz.Ama bence ne kadar önemli olduğunu vurgulayamamışsın.Arkadaşlar BÜTÜN KAİNAT ALTIN ORAN ÜSTÜNE KURULUDUR!!!Yani Allah herşeyi yaratırken bile bu oranı kullanmıştır.Yani herşeyin en düzgünü bu şekilde olduğu için; yapılan herşeyde kullanılırsa göze en hoş görüneni ortaya çıkacaktır.Tıpki fotoğraf örneğinde olduğu gibi!!!Kendinizde deneyerek bulabilirsiniz.Kolunuzun tam bir ölçüsünü alın;sonra kolunuzun kıvrım yerinden sonuna kadar ölçün.İkisini birbirine bölün.Sonuç 1,618'dir.İnsanın tüm boyuyla;bacak boyu arasında hatta hatta arı kovanlarında bile bu oran vardır.Yani çok önemlidir!!Anlamak; saygı duymak ve bundan sonra sürekli kullanmak gereklidir.Herkese saygılar

turkmavisi

🌱Yeni Üye🌱
ben bir grafikerci değilim ama ufak tefekte olsa çizim yapıyorum tasarımı kendime hobi edindim özellikle araba, desenler ve yazı (latin harflerin hattı)tasarlıyorum bu konulara şiddetli merakım var ve bu bilgi payalaşımı için arkadşıma çok teşekkur ediyorum gerçekten çok güzel bir okadarda estetik içinde elzem bir bilgi sitenizle daha yeni tanıştım çok şeyler öğrenebileceğimiz bir site araba tasarımı konusunda ortak çalışma yapacak yada bana tasarımlarımı renklendirme konusunda yardımcı olacak arkadaşlar varsa tanışmaktan buyuk memnuniyet duyarım msn adresim

Moderatör tarafında düzenlendi:

canbaz18

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok sağol bilinmesi gereken en önemli konulardan birine değinmişsin bende tam olarak bilmiyordum sayende öğrenmiş oldum

costigan

🌱Yeni Üye🌱
Altın oran bunu bizlerel paylaştığın için çok teşekkürler dostum
herşeyi bilirim diyen grafiker değildir........
Ama malesef herkes herşeyi bilirim havasında
hergün yeni şeyler öğrenilen bir sanattır garfikerlik

OsmanKandemir

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.almiralazer.com
Bu forumdaki ilk mesajım.
Fotoğraf çekmeyi bildiğimi sanmıyorum, eğitimlide değilim fakat yıllarca gördüğüm tüm karelerde farkında olmadan Altın Oran'ın uygulandığı resimleri daha çok sevdiğimi iyi biliyorum. Böyle değerli bilgileri sanayide ustalar çıraklarına döverek anlatırlar. Sen en amatörün rahat bir şekilde anlayacağı dilde anlatmışsın.
teşekkürler...

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Güzel paylaşım olmuş, teşekkürler raiff

Dilara GENÇYILMAZ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dilaragencyilmaz.net
Güzel Paylaşım..

Keşke Başlığı Fotograf Formu Altında Açsaydınız veya Başına Fotografta Altın Oran Yazsaydınız... İnsan Üzerindeki Altın Olarak Diye Düşünüp Heycan Yapmıştım.. :)