Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Renk ve Renk Ayrımı Nedir

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Renk ve Renk Ayrımı Nedir?

Renk ayrımını çok kısa özetlemek gerekirse, imajlar üzerinde yapılan renk rötüşlarıdır diyebiliriz.

Ama tabi ki işin aslı bu değil...

Renk ayrımı için bilinmesi gereken belli kurallar ve bunun devamında ise edinilmesi gereken tecrübeler bulunmalıdır. Sadece işin tasarımını yapmak aslında işin daha başlangıcıdır.

Günümüzde bir çok tasarımcının gözardı ettiği ve hiçbir zaman işine yaramayacağını düşündüğü renk bilgisi, aslında onun bu konuda bilgisizliğini sakladığını ortaya çıkarır ve her zaman basılı olarak gelecek işin nasıl olacağını düşünmek ona acı verir.

Renk ayrımı için bilinmesi gereken ilk kural baskı için dört ana rengin kullanıldığını bilmektir.

Bu ana renkler şöyledir ;

• C (Cyan=Mavi)
  • M (Magenta=Pembe)
  • Y (Yellow=Sarı)
  • K (Key=Siyah)
Burada aklınıza takılan tek şey siyahın neden K (Key) olacağıdır. Siyah renk ilk başlarda tek başına kullanılmaktan ziyade diğer renklerin birleşiminden ortaya çıkan rengi tonlamak için kullanılmıştır ve bunun içinde ingilizcedeki Key yani anahtar telaffuzunu almıştır.

Baskı mantığı bu dört ana renk üzerine kurulmuştur ve basılan tüm renklerde bu 4 ana rengin karışımından ortaya çıkmaktadır.

Demek oluyorki bizler bu dört ana rengi iyi bilmeliyiz ki "Acaba baskı nasıl çıktı" diye diken üstünde oturmayalım;).

Daha sonra kullandığımız ekranın kaliteli olması gerekiyor...

Bilgisayar ekranları gerçek hayattaki renkleri çoğu zaman yansıtmazlar. Bunun içinde şu soruya cevap vermek gerekir;

Renk Nedir?

Renk ışıktır.Işık olmazsa renkte olmaz. Işık çok olursa renk açık olur, az olursa koyu olur. Karanlıktada bizler bu yüzden göremeyiz.

Fakat bu durum ekranda daha farklıdır. Baskı için bize gerekli olan 4 renk ekranda 3 e düşer, buda ;

• R (Red=Kırmızı)
  • G (Green=Yeşil)
  • B (Blue=Mavi)
diye isimlendirilir. Ekran bu 3 rengi kullanarak bizlere ışık verir ve bizler buna her zaman aldanırız. Çünkü ekrandaki ışık seviyesi her zaman aynıdır. Ta ki sizler ekranın gamma ayarlarınla oynayana kadar. Ama bu gerçek hayatta çok farklıdır. Matbaa içinde onay verdiğiniz bir renk dışarıda, güneş ışığında
çok farklı gözükebilir. İşte tüm bu riskleri atlatabilmeniz için size renk bilgisi ve renk kalibrasyonu yapılmış kaliteli bir monitör gereklidir. Fakat kalibre edilmiş bir monitörde renk bilgisi olmadan hiç bir işe yaramayacaktır .

Renk Ayrımı ve Renk Nedir? sorusuna belki tam olarak cevap veremedik. Ancak aramızda bu konuda yeni arkadaşların olduğunu düşünerek giriş seviyesinde bir makale hazırlamayı uygun buldum.

Alıntı...

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu sayfayi print yapicam tesekur ederim

hulya7

🌱Yeni Üye🌱
cok guzeller arkadaslar tesekkurler

byimaj

🌟Usta Tasarımcı🌟
işlemiş olduğunuz konu grafikerin bilmesi gereken bilginin başında geliyor. bizimle paylaştığın için tşkler.

agirbasali

🌱Yeni Üye🌱
devamı gelecek mi ? Volkan bey.
bir fotoğrafın baskıya hazır hale getirilmes kousunda bilgilendirirseniz mutlu olurum.

grafikerimm

🌱Yeni Üye🌱
.

paylaşım çok güzel bende bilenler var tabi genede söyleme gereği duydum çalışmalarımızı
RGB'de yapıp CMYK'ya çevirsek daha güzel sonuç alırız

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
CMYK Yapacaksak Nden RBG çalışalımki? hem farzet müşterin ile birlikte yapıyorsun çalışmanı sen RGB çalıştın müşteri o renkleri gördü ve baskıya cmyk girdi, eğer laf anlatamayacağın bir müşteriyse işler elinde kalabilir.

uguraydogar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
paylaşım çok güzel bende bilenler var tabi genede söyleme gereği duydum çalışmalarımızı

Baskıya gidecek bir işi tasarımcı neden RGB'de çalışır? Çünkü kullanacağın efektlerin hepsi RGB'de aktif olur CMYK'da ise belirli efektler aktif olur bundan dolayı yaparsan dediğin doğru ama sade bir görsel hazırlayacaksan RGB'den CMYK'ya çevirmek çok saçma olur...

grafik_Jİİ

🏅Acemi Tasarımcı🏅
peki arkadaşlar bu renklerin %100 değerleri nelerdir...???

azzap

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
teşekkürler üstat her grafikerim diyenlerin bilmesi gereken bilgiler...
tecrübelerimden söylüyorum.. ilk çalışmalarımda bu sorunla çok karşılaştım. çalışmalarım pc de çok güzel renklerde matbadan geliyor ki berbat... istediğim renkler değil...
daha sonraları öğrendim ki renk bilgisi mutlaka gerekli....

aysegrf

🌱Yeni Üye🌱
volkan kardeş renk ayrımı hakkında yazdıklarını okudum fakat aydınlandığım söylenemez. hani bilmediğini saklayan grafikerler demişsinya. bu tam bana uygun gerçi ben saklamıyorum ama kabulde edemiyorum. bugün müşterim aradı baskı çok berbat çıkıyor dedi. dondum kaldım. çok üzüldüm. bazen tutturuyorum ama bilinçsizce. senden ricam bunun kursu varmıdır. yada nasıl öğrenebililirim. beni bu konuda aydınlatırsan çok sevinirim...

freedesing

🏆Pro Tasarımcı🏆
okulda hocamız da öyle dio:) önemli bi konu renk ayrımı teşekkürler paylaşım için:)

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr

Dikkat.... Büyük hata...YANLIŞ bir cümle... Sakin yapmayın...
CMYK çalısmaya özen gösterin...Deger ve sonuç farkliligi çok büyüktür.....

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Volkan abi bu yazıyı bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim.

Nüket ablanın dediği gibi baskıya gidecekse CMYK çalışın.RGB çalışıp da CMYK çevirme ilk sizden duydum grafikerimm.