Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

sercansarigul

🌟Usta Tasarımcı🌟
mac mi pc mi diye yazıları okurken aklıma bir sey takıldı? Ben 4 yıldır masaüstü yayıncılıkta mac'i bilirim. Ama itiraf etmeliyim ki gercekten pahalı ve web tasarımı icinde biraz zorlu. Peki nedir mac in alternetifi? sorun yasatmayacak nasıl bir PC alınmalı? Artık maclerde intel'e dondu farkı ne oldu simdi? PC almak icin nelere dikkat etmeliyiz?

Benzer konular

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Her ne olursa olsun ben mac ten vazgeçmem. :) Ama güzel bir soru sormuşsun..

Artık maclerde intel'e dondu farkı ne oldu simdi? PC almak icin nelere dikkat etmeliyiz?

Cevapları çok merak ediyorum doğrusu...

Erdem

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.erdemerciyas.com.tr
iş yerimde çoğu arkadaşım mac ci ama kalitesi tartışılmaaz. Fakat ben oldu bitti işimi PC de yapıyorum yüksek standrtlarda bir ekran kartı kullanıyorum şimdiye kadar beni hiç madur etmedi kaliteden de şimdilik bir ödün vermiş değilim. Yine de tartışılır bir konu

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Tabiki Pc lerde artık mac teknolojisine yetişmek üzereler neredeyse, ama bilmiyorum benim içime hiç sinmiyor. Mac ten alınan performans ve konfor Pc den alınacak gibi gelmiyor bana hiç... Yinede dediğiniz gibi erdem bey tartışılır bir konu güzel bir konu ve güzel bir soru sormuş sayın sercansarigul

cesotti

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Virüslerden etkilenmeyen, ikide bir kilitlenmeyen, kullanımı Mac kadar kolay olan bir PC üretildiğinde ben de 89'dan beri müptelası olduğum macintoshu değiştirmeyi düşünebilirim :)

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
sayın cessotti aynı düşüncedeyim.. mac in bir kere tadına bakmanız yeterli :)

belqin

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ne zamanki pc mac standartlarına gelirse o zman PC derim ama şu anki pc teknolojisin en üst sınırlarıyla bile mac ile yarışamaz. Güvenlik, performans^ve de programı kaldırma açısından Mac, Pc ye fark atar.

Donmayan programda ikide bir kilitlenmeyen ve çok çabuk açılan ve de güvenli bir PC olursa Mac gibi neder istemeyelim :)

Grafiker002

🌟Usta Tasarımcı🌟
şu macın tadına bi ben bakamadım gitti alıştık şimdi pcye gerçi şimdi 4 işlemci pcler çıktı bakalım onlardan nasıl bir performans alcaz şuan bende AMD 3800 X2 var 2 gb da ram ama 5 ay oldu şişti şimdi tekrar format istiyor ama macte böyle bir sorun varmı bilmiyorum birde şunu unutmamak gerekir çoğu programlar pc için

belqin

🌟Usta Tasarımcı🌟
ama grafik programları olarak bakarsak mac için :)

dirty_child

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mac almaya karar verdik. Hangisini seçeceğimize nasıl karar vermeliyiz?

Yapacağınız işe göre değişir. Mac’ler temel olarak iki gruba ayrılır. Basitçe “Amatör ev kullanıcıları” ve “Profesyoneller” şeklinde. Bu profile göre ürün grupları arasından kendinize en uygun ürünü seçmeniz çok daha kolay olur.

Ev kullanıcısı bana uyuyor? Diyorsanız.
Internet, MS Office, sohbet, hobi gibi işler için masaüstü grubunda fiyat/performans anlamında amatör gruptan bir ürün seçebilirsiniz. Örneğin Mac mini, bahsettiğimiz genel kullanım opsiyonları için fiyat/performansta bir numara. Diğer yandan eğer biraz daha güce ihtiyacınız varsa, iMac tercih edebilirsiniz. Mac mini’nin avantajı, istediğiniz klavye, fare ve monitörle kullanabilmeniz. Eğer eski bilgisayarınızdan çıkma cihazlar hâlâ kullanılabilir durumdaysa, Mac mini harika bir alternatif. iMac’in avantajları ise nispeten daha performanslı olması ve çok kompakt ve havalı bir tasarıma sahip olması. Giriş seviyesi modeller fiyat/performansta daha avantajlı olabilir. Taşınabilir sistem olarak da Macbook işinizi görür.

Profesyonelim, ne almalıyım?Diyorsanız.
Bu durumda seçenekler azalıyor. Profesyonel grupta sadece Mac Pro var. Diğer yandan iMac’in ileri modelleri de profesyonel kullanım için yeterli performansı sağlayabiliyor.

Yeni Intel’li Mac’ler mi, yoksa eski PowerPC çipliler (G4, G5) mi?Şunu kabul etmek gerekir ki, PowerPC, (G’li modeller) tarih oldu. Artık Intel dönemi. Pek çok yazılım Intel işlemci için yeniden derleniyor. Bu nedenle Intel işlemcili Mac’lerden şaşmayın.

Windows da kurulabiliyor mu?
Evet kurulabiliyor, ama Mac OS X kullanabildiğiniz bir bilgisayarda Windows kullanmak ne kadar mantıklıdır, tartışılır.

Virüs yok dediler, ama Intel faktörü yok mu?
Virüs, işlemciyle ilgili değil, işletim sistemiyle ilgilidir. Böyle olmasa Linux kullanıcılarının neredeyse tümü Windows virüslerinden illallah etmiş olurdu. Eğer Mac OS X kullanıyorsanız, “virüs” pek az duyacağınız bir kelime olacak. Ya da tam tersine, yanında “yok” ile birlikte pek çok kez duyacağınız ve söyleyeceğiniz bir kelime de olabilir...

Nasıl oluyor da bu derece güvenli olabiliyor?
Gerekli önlemleri almazsanız hiçbir sistem güvenli değildir. Mac OS X’in farkı, gerekli önlemleri almanın son derece basit olması. Örneğin sisteme yönetici parolası olmadan program kurulabilmesi mümkün değil. Arka planda çalışan ActiveX denetimleri, startup programları, registry dosyaları yok. Her şey son derece transparan. E-posta ile siz istemeden sisteminize bir casus programın ya da virüsün bulaşması neredeyse imkansız. Internet bankacılığı gibi konularda Windows sistemlere göre yüzlerce kat daha güvenli. Tek dikkat etmeniz gereken, bilgisayar şifrenizi iyi korumak.

Mac’i paketten çıkarır çıkarmaz neler yapabilirim?
Fişe takıp çalıştırır, ilk kurulum bilgilerinizi (isim, kullanıcı adı, şifre, Internet bağlantısı, e-posta hesabı, vb.) girip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Acrobat Reader kurmadan Preview ile PDF okuyabilir, Word kurmadan doc dosyalarını TextEdit ile açabilir, düzeltebilir ve aynı formatta kaydedebilirsiniz. iPhoto ile fotoğraflarınızı rötuşlayıp kataloglayabilir, filmlerinizi kurgulayıp VCD ya da DVD yapabilirsiniz. Yetmedi mi, GarageBand ile beste yapabilir, gitarınızı bilgisayara girip Iron Maiden’ın gitar tonunu elde edebilirsiniz. Tüm bunlar için Windows’a ekstra yazılımlar kurmak zorundasınız. Web tasarımına ne dersiniz?

Bunlar 1 aylık deneme sürümü mü?
Hayır, yukarıda saydıklarımızın tümü ful sürüm. 1 aylık deneme sürüşü olarak Microsoft Office Test Drive’ı bulabilirsiniz.

Mac’te Microsoft Office çalışıyor mu?
Tabi ki, Microsoft Office 2004 for Mac sürümü Word, Excel, PowerPoint ve Entourage’ı içerir. Windows sürümünde yapabildiklerinizin tümünü yapabilirsiniz. Entourage, Windows’ta Outlook’a tekabül eder.

Mac için yazılım bulmak zor değil mi?
Temel yazılımların neredeyse tümü Mac’te de var. Kimi yazılımların isimleri ve işlevleri ortakken (örneğin Adobe Photoshop), kimi yazılımların işlevleri aynı ama isimleri farklı (örneğin Easy CD Creator ve Toast). MSN Messenger, Skype, VLC player, Windows Media Player, Firefox gibi pek çok tanıdık ismi Mac OS ortamında da görebiliyoruz.

Mac OS X Türkçe mi?
Sisteme Türkçe eklentilerini kurarak kolayca Türkçeleştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra ister İngilizce, ister Türkçe kullanabilirsiniz. Bilgisayarda oturum açan kullanıcıların her biri farklı bir dil bile kullanabilir.

Çocuk kilidi var mı?Çok etkin bir erişim kontrolü var. Bir kullanıcının açabileceği programları, girebileceği klasörleri, hatta yazışabileceği e-posta adreslerini dahi siz belirleyebilirsiniz.

Windows’ta Zone Alarm ile tüm network trafiğimi kontrol edebiliyorum. Bunda benzer bir yazılım var mı?Ücretsiz Little Snitch yazılımı işinizi görür. Internet’e çıkmak isteyen programa bir kereliğine ya da her zaman, aynı porttan ya da herhangi bir porttan geçiş izni verebilir ya da iznini kaldırabilirsiniz. Ayrıca sisteminizde güvenlik açığı oluşturabilecek yazılımları da size bildirir.

Ağ üzerindeki diğer Windows PC’lerle dosya alışverişi yapabilir miyim?
Hem PC’lere bağlanabilir, hem de Mac’inize bağlanmalarına izin verebilirsiniz. Her tip dosyayı transfer edebilir, yazıcıları paylaşabilir, kişisel Web paylaşımı ve FTP erişimlerini tek tıklama ile aktif hale getirebilirsiniz.

Cubase, Propellerheads Reason, Ableton Live gibi müzik programları Mac’te çalışıyor mu?
Bu yazılımları biliyorsanız, müzik dendiğinde akla ilk Mac geldiğini de biliyor olmalısınız.

Dijital video kamera, fotoğraf makinesi, harici sabit disk, Bluetooth telefon bağlayabilir miyim?
Firewire, USB ya da Bluetooth herhangi bir cihazı kolayca bağlayabilirsiniz. Çoğu zaman sürücü gerekmez.

Mac alırsam hangi cep bilgisayarları uyumlu olur.
Symbian telefonların adres defterlerini bir şekilde senkronize edebiliyorsunuz. Ancak tam uyumlu komple bir cep bilgisayarı ya da akıllı telefon kullanacaksanız

Mac’i upgrade etmek kolay mı?
Bu modelden modele değişiyor. Mac mini’yi açmak oldukça zor. İki adet spatula gerekiyor. Açtığınızda RAM’i kolayca değiştirebilirsiniz. iMac’te RAM upgrade’i için kasayı açmaya gerek yok. Sabit disk için açmanız gerekirse bu işlem de oldukça kolay.

Ürünlerin yanında uzaktan kumanda mı veriliyor?
Evet. Mac mini, iMac ve taşınabilirler Apple kumanda ile sunuluyor. Böylece film izlerken, fotoğraflara bakarken ve müzik dinlerken Mac’inizi uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Yatağınıza uzanıp çalışma masanızdaki Mac’te oynayan DVD’nizi yerinizden kalkmadan kontrol edebilirsiniz.

Mac’e Windows kuracağım diyelim, sürücüleri nereden bulacağım?
Windows kurmadan önce Boot Camp isimli bir yazılımla sabit diskinizde FAT32 dosya sistemine sahip bir partisyon oluşturmak gerekiyor. Bu sırada Boot Camp, sizin için bir CD hazırlıyor. Bu CD içinde gerekli tüm Windows sürücüleri de yer alıyor.

Diyelim ki Macbook’um çalındı, bilgilerim ne derece güvende?
FileVault isimli güvenlik sistemini aktifleştirirseniz, kullanıcı klasörünüze koyduğunuz her dosya (masaüstündeki dosyalar dahil) oturum açma şifrenizle şifrelenir. Bir de ana şifre belirlemeniz sağlanır. Oturum açma şifresi ve ana şifre olmadan bu dosyalara erişilmesi neredeyse imkansızdır. Diyelim ki sabit diskiniz söküldü ve başka bir bilgisayara takıldı. Diğer bilgisayarda dosyalarınız şifrelendiği için görülmez. Bilgisayarın performansından bir miktar alıp götürse de, kritik bilgiler taşıyan kullanıcılar için son derece basit ve güvenli bir ortam.

Servis ve garanti bilgisi de verir misiniz?

Servis, Apple Bilkom tarafından tek elden yönetiliyor. Her ürünün 2 yıl garantisi var ve garanti takibi seri numarasıyla yapılıyor. Diğer bir deyişle fatura saklamanıza gerek yok. Eğer taşınabilir aldıysanız dünya çapında 1 yıl garantisi var.

Alıntıdır.

Psikolog

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bana göre Mac. nedenmi sorunsuz, virüs olmayan ve kitlenmeyen bir teknoloji bence. Şu anada işyerimde bana ait bir Mac, bir PC var ikisinide kullanıyorum. bana göre MAC.
TŞK.

ahmetsxfile

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
O zaman size yeni alacağım bilgisayarı yazayım... belki bir ön fikir olur.
(Tabi şu AMD nin yeni çıkaracağı 4 işlemcili bilgisayarları beklemeye karar verirsem o başka.)

ASUS M2NMX NFORCE 430 GF6100 S940 DDR2 PCI.EXP anakart

AMD ATHLON 64 4400 X2 DUAL CORE S940 2.4GHZ işlemci

ASUS EN8500GT SILENTHTD 512MB DDR2 PCI EXP. ekrankartı

SEAGATE 400 GB 7200 16MB SATA2 NCQ

Samsung 226 BW 22" Monitörüm var onun için almayacağım :)

Kingston 1GBx2 800Mhz Ram

Creative 7.1 24 Bit Ses kartı

Lg DVD-RW

Aopen Kasa

Yaklaşık 1.200 YTL felan olması lazım...

Bence gayet hoş bir makina...

Pussats

🌱Yeni Üye🌱
mac'in alterantifi bence yine mac'tir. Tartışılmaz.. Herşeyi mükkemmel yapsan yinede virüs tehtidi var pc'de.

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ahmetsxfile AMD grafik tasarımları için nasıl?Olumlu yönleri

kralamasya05

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar mac üstünlüğü tartışılmaz maclermı pc dönmeye calışıyor yok sa pc lermi mac e dönmeye camışıyor mikrosufun son çıkardığı vistada bile şu birçok açık var mac te öyle birşey yok bana sorarsanız mac gelişen çağa açk uyduruyor ben ilk önce mac ilk çıkardığı bilgisayarı kullandın benin patronun 10 yılladığı bu bilgisayarın aynı performassı verdiğini söyledi.
macler tet kelime ile muhteşen ben hem mkac kullanıyorun hemde pc elindeki pc yi alalı 1 sene olmadan bozuldu. ama simdi mac ox kullunıyorum tek kelimeyle pc den bin kat iyi
her güzel biraz pahahıdır

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu bölümde yazılmış yazıların hepsini okudum.
öncelikle forumda zaman zaman belirttim. her iki platformu hem donanımsal hem de yazılımlar konusunda iyi kullandığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

öncelikle çok iyi bir pc kurmak hayal değil. bunu herkese söylüyorum ve söylemekten bıkmadım.
elinizdeki pc ye microsoft ürünü olmayan işletim sistemini kurun (linux, beos, lindows, OS vs) performans ve kararlılılığı basitce görün.

demek istediğim sorun büyük ölçüde donanımda değil. üzerindeki yazılım da yani işletim sisteminde.

gelelim bunun nedenine: gerçi her fırsatta microsoft'u suçluyoruz ama, suç biraz da onun kontrolünde değil. Yani pc parça üretimi dünya genelinde çok geniş ve farklılık göstermekte. takdir edersiniz ki tüm üreticilerin microsofta, microsoftun da bu üreticelere uygun gelişmelerde bulunması imkansız. bilmem ne demek istediğimi anlatabildim mi.

gelelim mac kanadıda. Mac OS ilk çıktığı günden bu yana işi kolaydı. neden mi?

çünkü yapılan konfigürasyona göre işletim sistemi yazılıyordu veya yazılan işletim sisteminin özelliklerine göre konfigürasyon sabitleniyordu. ve dikkat ederseniz mac te kullanılan % 80 tüm parçalar üzerinde markalar her ne kadar farklı olursa olsun apple logosu var. yani apple tarafından özel istekle üretildiğini ifade ediyor. şimdi soruyorum size bu kadar stabil olması sizce normal değil mi.

bu tartışma böyle uzar gider. lafı uzatmanın gereği yok. bem ateşli bir mac kullanıcısıyım. işimde mac kullanıyorum. ama evimde pc ve her iksinden memnunum. hepinize kolay gelsin.....

Önemli Not: sayın mac kullanıcıları, dikkatinizi çekerim artık macler de o eskisi gibi şaaşalı bi özelliği ne yazık ki kalmadı. özellikle de Leopard sistemi çok güzel süslenmiş ama çok açığı ve hatası var. Steeve Jobs abi bu sefere işini sallamış. benden söylemesi.

Son düzenleme:

Mustafa Hakan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Şu an bende mac kullanmaktayım (1998 den bu yana...)
Fakat mac in intel e geçişinden sonra bi tek işletim sistemi olarak farklılık gösterdiğine inanmaktayım, bu durumu nasıl fark ettim :D

intel işlemcili imac core duo 2 GHZ makinama XP kurdum virüs kaptı abiii :D Benim için çok büyük bi heyacandı anlatılmaz yaşanır .

:D :D

matbaaci

🌱Yeni Üye🌱
mac her zaman farkını hissettirir

arkadaşlar bende hem pc hem de mac kullanıyorum hatta mac kullanmaya macin color clasic modelinden itibaren başladım ki üzerine en az sekiz kez bilgisayar değiştirdim. bu arada da mac yanında pc ile de tanıştım. ama eğer profesyonel olarak düşünürseniz mac hiçbir zaman bir pc ile kıyaslanamaz öncelikle örneğin işyerinde imac duo işlemcili 4 gb ramli bir mac kullanıyorum aynı anda en az dört grafik programı ile çalışıyorum hiç problem yok, ama yine örneğin çalıştığım işyerinde dört çekirdekli ve 4gb ram takılı pc ile iki tane program açtığımda macin kıymetini daha iyi anlıyorum. bence burada makinaların hangi işlemciye veya ram miktarına sahip olduğu değil üzerindeki işletim sisteminin ne kadar verimli çalıştığı ki mac bu konuda beklentilerimizi karşılıyor

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşlar bende hem pc hem de mac kullanıyorum hatta mac kullanmaya macin color clasic modelinden itibaren başladım ki üzerine en az sekiz kez bilgisayar değiştirdim. bu arada da mac yanında pc ile de tanıştım. ama eğer profesyonel olarak düşünürseniz mac hiçbir zaman bir pc ile kıyaslanamaz öncelikle örneğin işyerinde imac duo işlemcili 4 gb ramli bir mac kullanıyorum aynı anda en az dört grafik programı ile çalışıyorum hiç problem yok, ama yine örneğin çalıştığım işyerinde dört çekirdekli ve 4gb ram takılı pc ile iki tane program açtığımda macin kıymetini daha iyi anlıyorum. bence burada makinaların hangi işlemciye veya ram miktarına sahip olduğu değil üzerindeki işletim sisteminin ne kadar verimli çalıştığı ki mac bu konuda beklentilerimizi karşılıyor

benimde en baştan beri söylemek istediğim bu zaten. işletim sistemi. ne yazık ki windows verimli değil.

AselBursa

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mac ile Pc yi kıyaslamak, kasap bıçağıyla İsviçre çakısını kıyaslamak gibi. Et keseceksen (iş yapacak, para kazanacaksan) mac, arada iş yapacak, arada sırada oyun oynayacak, multimedya özellikler kullanacaksan pc. Ama bi İsviçre çakısıyla ne kadar et kesebilirsen o kadar olacak tabii. :D