Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik Tasarımcı nasıl birisidir?

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
Ben nice mükemmel yetenekte tasarımcı gördüm
ama nedense bir çogu işsiz veya işçi.
Kendi kendime dedimki bu adamlar neden iyi bir iş kurmaz böyle işçi olarak çalışır.

Bir de patronlara baktım geneli pc yi açmayı bile zor beceriyor. Ama ticaret adamı.
Demek bunlar çok farklı şeyler diye düşündüm.

Bir maymun ve tilki ye baktığımızda en kilolu onlar olması lazım çünkü biri çok kurnaz biri de uzanamayacadı dal yetişemeyecegi meyva yok. Ama boy ve kiloları 5- 10 kilo.

Yani anlayacagımız çok iyi grafiker ve taasrımcı olmak yetmiyor ya .
Her hal başka şeylerde olması lazım. Tabi bence

Her usta aşçı lokanta çalıştırmayı beceremez.
Her iyi lokantacı da iyi aşçı olmayabilir.

Önemli olan lokantacılığın kuralları ile, aşçılığın kurallarının iyi belirlendiği bir sistemi kurabilmek.

Zaten devletin görevi de budur.

Konuyu ormandaki hayvanlar ile açıklamaya çalışırsak devlet kanunlarından çok, ORMAN KANUNLARI ile açıklama cehaletine düşmüş oluruz, ormanda insanlar yaşamaz hayvanlar yaşar.

BU bakımdan her hayvanın hayatı kendine göre sosyaldir ve toplumsaldır ama en uygar ve en gelişmiş varlık insan olduğuna göre en sosyal ve toplumsal olanı da insandır.

Bu nedenle insan sadece TABİAT KANUNLARI ile yönlendirilmez, BEŞERİYET (insanlık) kanunları ile de yönlendirilir.

Bu kanunların içinde SOSYOLOJİ, EKONOMİ, PSİKOLOJİ gibi bilimlerin yer aldığı kurallar ve sistemlerin disiplinleri de vardır.

BU bilimleri işimize geldiği yorumlayıp, bozup dejenere edemeyiz.

Örneğin kurnazlar patron olur, aptallar işçi olur diyemeyiz.
Ama cahiller başarılı, yetenekliler başarısız oluyor dersek, burada ciddi bir eleştiri veya suçlama var demektir.

Orman kanununun geçerli olmadığı ülkelerde, her sosyal ve ekonomik sınıfın içinde başarılı olanlar ve olamayanlar vardır. İflas etmiş nice patron, patron olmuş nice işçi vardır.

Devletin fırsat eşitliği yaratmaktaki adil tutumu orman kanunundan farkını gösterir.Fırsat eşitliği yaratan devlet ile yaratmayan despot ve baskıcı devlet arasındaki fark budur. İnsan hayatı ile orman hayatını ayıran çizgi ve ölçü de budur. Medeniyet tank, tüfek, lüks araba veya bilgisayar demek değil, bu demektir.

Sosyal devletin görevi, herhangi bir zulüme ve haksızlığa meydan vermeden sınıflar arasındaki eşlitsizliği ve adaletsizliği mümkün olduğu kadar yumuşatmaya, hak edene hakkını teslim etmeye çalışmaktır.

Bilginin ve yeteneğin cezalandırılmayıp, ödüllendirildiği... cehaletin özendirilmeyip, ödüllendirilmediği toplumlar insan kanunlarıyla, tam tersi ise orman kanunlarıyla yönetilir.

Bu nedenle sadece SOSYAL devlet kavramı yetmemekte, ilave olarak SOSYAL HUKUK devleti ifadesi yer almaktadır.

Bunun ne kadarı ülkemizde hayata geçirilmektedir, bu tartışılır ama, grafikerlerin veya onların patronlarının maymun veya tilki gibi hayvanlar örnek gösterilerek düşünsel bir sonuca ulaşmanın uygun örnek olmadığı kanaatindeyim.

Nice iyi tasarımcının işsiz kalması, eğitimsizlerin patron olması paradoksunu iyi tespit etmişsiniz ama, iyi tasarımcıları işsiz bırakanın cehalet olduğunu görmek yerine hayvanların beslenmesinden örnek vermeye çalışarak burada bir bilinmeyen ve anlaşılmaz bir nokta var diyerek belirsizliğe düşmüşsünüz.

Yazmış olduğum devlet kanunları ile orman kanunları arasındaki farkı iyice anlayabilirseniz, düğümlenmenin nerede olduğunu görebileceksiniz.

Ülkemiz insanlarını orman hayvanları ile kıyaslamak yerine, Avrupa ve Amerikadaki meslekdaşları ile kıyaslarsanız daha doğru düşünecek ve daha doğru yazacaksınız.

İnsan kanunlarına saygılarımla.

Son düzenleme:

ultracoust

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tasarımcı hayal gücünü konuşturandır (fatihin dediği gibi bizim eylemimize sizin hayalleriniz bile yetişemez)

Ebush

🌱Yeni Üye🌱
Bence tasarımcı kendini değil yaptıklarını gösterendir o yüzden herkes tasarımcı olamaz. :d

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
yanımdaki şahıs gibi olcakmış :p rıfat beyimiz :D
şaka bir yana bu tartışma konusu alır başını gider herkezin kafasında belli bir kriter ve oluşum vardır.
şahsım adına tasarım için eğitimin önemli oldugunu düşünuorum.bunun yanı sıra bilgisayar tecrübeside cabası

gNcWebmaster

🌱Yeni Üye🌱
Tasarımcı babadan mesleği almamış olandır :D
Tasarımcı herkes değil kendisidir
Tasarımcı taslayabilendir
Ben Tasarımcıyım Derken üstüne vurgu yapabilendir ...
Makina Tasarımcısıyım ek olarak photoshop ve web tasarım ile ilgileniyorum görüşlerim bunlar...

farukcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fcagla.com
Tasarımcı babadan mesleği almamış olandır :D
Tasarımcı herkes değil kendisidir
Tasarımcı taslayabilendir
Ben Tasarımcıyım Derken üstüne vurgu yapabilendir ...
Makina Tasarımcısıyım ek olarak photoshop ve web tasarım ile ilgileniyorum görüşlerim bunlar...

Makine tasarımcısı değil de grafik tasarımcısı olan var mı?

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Sanırım konu başlığımız içinde bulunduğumuz grafikerler.net e dayanarak sadece tasarımcı demenin grafik tasarımcı olarak algılanacağı düşünülerek eksik yazılmış. Fakat görüyorum ki yanlış anlaşılmalar da oluyor. Konu başlığı Herkes Tasarimciyim Demesin' den Herkes Grafik Tasarımcıyım Demesin olarak değiştirilmiştir.

Son düzenleme:

zozz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
aynası iştir kişinin lafa bakılmaz:D önemli olan ne bildigin de degildir. karsıya ne verebildigindir.
son olarak, bu sorusuya anında cevap verebilen gercek tasarımcıdır;)

lala

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yapılmayanı yapacaksın

temasstyle

🌱Yeni Üye🌱
tasarımcı ufkunu bi noktada tutmak yerine genişletendir genişletmeye calışandır

Bugaloo

🌱Yeni Üye🌱
sanırım buradaki problem bilgisayar operatörlerine piyasada grafiker denmesinden kaynaklanıyor.1-2 programı biraz bilen grafikerim diye ortalarda dolanıyor. İzmirde bir deyim vardır kemeraltı işi diye onun için piyasada düzeysiz, grafikten yoksun çalışmalar yapılmakta.Aynı zamanda bir Reklam ajansı sahibi olarakta şunu söyleyebilirim alaylı yada mektepli olsun grafik bir sanattır ve bu sanattan insanlar kazanç elde etmektedir. Çok eleman yetiştirdim ama çogu başarılı olamadı nedeni basit. 1-2 şey ögrenip havaya girip 3 kuruş fazla verene gidiyorlar tabiki sonuçta hüsran oluyor. Yukarıdaki yazılara ek olarak Grafik sabır isteyen, takım çalışmasıdır. Arkadaşlarıma önerim bol bol soru sorun ve tekrar edin, bundan 20 yıl önce insanlara soru sordugumuzda cevap vermezlerdi geçiştirirlerdi. Benim bu sayfaya üye olalı bir kaç gün oldu bu adresi ve çalışmaları takip ediyorum gerçekten ışık gördügüm arkadaşlarlada ilgilenecegim belki belli olamaz Alsancakta bir ajansta işide oluverir.. ;) Tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum..

jonest

🌱Yeni Üye🌱
Herkes Kendini Tasarımcı Zanneder Ama :) İspatlayan Çok Az Kişidir Herkes Kendine Özgü Tasarım Yapar. Önemli Olan Herkesin Hoşuna Gidecek Tasarımlar Yapılmalıdır :)

Bay.KLANSIZ

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.facebook.com
Bence tasarıımcı hislerini teknigi ile birleştirebilen tüm sanat dallarına ilgi gösteren etrafı gezerken heryerde gördügü çizgilerin tasarım aşamasını düşünen sürekli kendisini geliştirmeye çaba gösteren gelişen dünyayı bir adım ileriden takip edebilen akılcı haraketleriyle göz doldurabilen karmaşadan uzak ama içinde komplike düşünüp sade bir yorumla güzel bir iş cıkartan kişidir..

_oZe_

🌱Yeni Üye🌱
merhaba..bende bu işe yeni başlıyorum...kurs düşünüyorum ama internet üzerindende ogrenebilirmiyim? bu konuda ne yapmamı tavsiye edersiniz..işi bilen kardeşlerim sizden yorum bekliyorum.teşekürler

ahmet sarıoğulları

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.asreklam.net
ne yaptıgını bilen
amaca uygun ama kendi tarzında
güzel işler yaratan
gerekli araçları yerinde kullanan
düşünce fırtınası içinde yaşayan oluşturan kişidir.

timsah_sg

🏆Pro Tasarımcı🏆
hayat yorulmadan olmadan yormadan da olmaz yoğrulmadan hiç olmaz
tasarımcı işini yaparken yorulan, karşısındakini yaptıklarıyla yoran, elindeki işi tecrübeleriyle yoğuran kişidir...

gerexiz27

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yapılmasi cok zor ama ugrasirsam yaparim diye bilendir

Elipsis

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence tasarımcı (Türkiye şartları için geçerli) müşterisinin sözünü dikkate alarak kendi düşüncelerini, fikirlerini anlatabilen demektir.