Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Baskıya Hazır Döküman ?

samedya

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar merhaba. corel ve indesign gibi programlara oldukça hakimim ama esas branşım prodüksiyon ve web tasarımı olduğu için daha önce baskıya pek iş göndermedim. Şimdi çalıştığım ajansta grafik tasarım da yapıyorum. Ufak tefek baskıya işler gönderdim ama hepsi photoshop ta hazırlanmış çalışmalardı. Corel ve indesign gibi programlar biliyorumki bu işi dahada kolaylaştırıyor bu programlarla iş yapmak istiyorum fakat korkuyorum. Sebebi ise şu. Örneğin indesign de katalog yapıyorum. Photoshopta bi resmi cmyk formatta 300pixel de psd olarak kaydettim diyelim. sonra in designda ctrl+d komutuyla resmi çağırdık o da ne resim devasa boyutlarda. Döküman a4 ama in designa gelen 300 pixellik resim devasal boyutlarda oluyo. Ama photoshopta o aynı resmi 300pixellik bi a4 dökümanına atınca bu kadar fark oluşmuyor. Hemen konuyu yanlış yerde açmışsın demeyin çünkü aynı sorun corel dede var. Acaba corel ve indesign gibi programlarda dökümanlar otomatik 72 pixel olarakmı açılıyo anlam veremedim. Ayrıca corelde de katalog yapmak istiyorum ama renkler baskıda nasıl çıkar bilemiyorum. baskıya hazırlamak nasıl olur corelde örneğin resimleri ben psd olarak getiriyorum. cmyk renklerini kullanıyorum. ve pdf olarak dışarıya veriyorum ama pdf olarak verirken default ayarları kullanıyorum hiç bişeye ellemiyorum pdf menüsünden. ve pdf i direk matbaaya yollamak istiyorum. İndesign dada aynı yolu takip ediyorum pdf konusunda. Biraz yardımcı olabilirmisiniz bu konuda.

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
web konusundada belki sizden biz yararlanırız şöyle diyelim importla açgırdıgınız resimler sanırım jpg formatında onun için büyük geliyor tif yapıp corel yeniden çagırın problem olmuyacaktır sanırım

samedya

🌱Yeni Üye🌱
tabikide web konusunda bildiğimi esirgemem bu arada corele de indesign a da psd olarak alıyorum imajları

suleymankkoklu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşım corelde freehand ile aynı mantıkta çalıştığına göre Photoshopta 300dpi- cmyk - tiff ile çağırdığın resimlerin devasa boyutta gelmesi mümkün değil. Coreli fazla bilmem ama freehandde biz hep öyle çalışırız problemsiz
Birde matbaaya gönderdiğin işleri PDF olarak göndermen en mantıklısı. JPEG de olur fakat yüksek çözünürlükte olmalı
Eğer iş Photoshop ise PS olarak gönder (Layerli) yani tabii tasarımının kesimlerini filan iyi ayarladıysan sorun yok ama matbaacının ayarlaması gereken bir şey varsa Layerli gönder
Bize gelen bazı işlerde kalıba alırken zorlanıyoruz
iyi çalışmalar

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
arkadaşım corelde freehand ile aynı mantıkta çalıştığına göre Photoshopta 300dpi- cmyk - tiff ile çağırdığın resimlerin devasa boyutta gelmesi mümkün değil. Coreli fazla bilmem ama freehandde biz hep öyle çalışırız problemsiz
Birde matbaaya gönderdiğin işleri PDF olarak göndermen en mantıklısı. JPEG de olur fakat yüksek çözünürlükte olmalı
Eğer iş Photoshop ise PS olarak gönder (Layerli) yani tabii tasarımının kesimlerini filan iyi ayarladıysan sorun yok ama matbaacının ayarlaması gereken bir şey varsa Layerli gönder
Bize gelen bazı işlerde kalıba alırken zorlanıyoruz
iyi çalışmalar

jpg de bazen sıkıntı yapıor büyük geliyor

dogu_111

🌱Yeni Üye🌱
corel gerçekten jpegde problem çıkartıyor hatta renklerinde bozulmalara bile sebebiyet veriyor en iyisi tiff kaydedip çağırmak bencede

truant34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tıff le ne varsa tıff de var...jpegli iş yapmayın beyler