Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Solventin Zararı

siberturc+

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Geçmiş olsun kardeşim bu işi 2hafta içinde bırakıyorum..........

bartinli_cakabo

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hem sana üzüldüm hem kendime üzüldüm. Çok geçmiş olsun arkadaşım.

kral_3578

🌱Yeni Üye🌱
/// çok geçmiş olsun abi inş. iyi olursun /// bnde baskıda çalışıyordum bizim kendi yerimiz grafiker işten ayrıldı onun için çalışmalarıda bn yapıyorum baskıyıda bn yapıyorum 2 senedir yaşım daha 17 sigara , içki , gibi bi kötü alışkanlığım yok her gün spor yaptığım halde koşerken tıkanıyorum doktora gitmeyede korkuyorum bşyim vardır diye bilmiyorum ne yapıyım

missmisti

🌱Yeni Üye🌱
mrhba öncelikle uyarına teşekkür ederim.durumuna üzüldüm.bende digital baskı yapıyorum öğrenciyim.benin de tam 1 yıl oldu.yenilerde öksürmeye başladım yaş 18 yoğurtla sakınıyorum ama daha iyi korunmamam için ne yapmalıyım önerilerine şimdiden tşkrler...

kib çünkü sen herşeyden önemlisin...

NOT: KOYDE YAŞIOR OLMAM BANA BİR AY KAZANDIRIR MI?
Karar verdimn meslek değişimi yapıom

Son düzenleme:

bartinli_cakabo

🌟Usta Tasarımcı🌟
mrhba öncelikle uyarına teşekkür ederim.durumuna üzüldüm.bende digital baskı yapıyorum öğrenciyim.benin de tam 1 yıl oldu.yenilerde öksürmeye başladım yaş 18 yoğurtla sakınıyorum ama daha iyi korunmamam için ne yapmalıyım önerilerine şimdiden tşkrler...

kib çünkü sen herşeyden önemlisin...

NOT: KOYDE YAŞIOR OLMAM BANA BİR AY KAZANDIRIR MI?
Karar verdimn meslek değişimi yapıom

maske tak. Birde havalandırma konusunda elinden geleni yap...

abdurborucu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben de 16 yaşımdayım.. ve 3-4 yıldır solvent ile iç içeyim...
Ama dikkat etmeye çalışıyorum....
Solvent kokusu yoğun olursa her yeri havalandırıyorum...
Bu baskının zararına olsa bilee.. Hiçbir şey sağlıktan önemli değildir..!!!

Fosfor

🌱Yeni Üye🌱
Kardeşim çok geçmiş olsun.Ben de de Digitalbaskı makinesi var.Almadan önce araştırtım solventi. Çoğu Hata nerde yapılıyor onu sölim: Herkes mutfak Davlumbazla cözmeye çalışıyor sorunu. Ama solvent havadan ağır olduğu için yere çöküyor ve sadece mutfak davlumbaz la çözülmüyor sorun. Ona Destekleyici olarak alta bitane salyangoz fan takıldımı sorunu cözebilirsiniz.

aysecik

🌱Yeni Üye🌱
Mrbalar arkadaşlar solventin zararlarını yeni duydum öncelikle rahatsız olan arkadaşıma cok cok geçmiş olsun diyorum .Allah acil şifalar versin.Bende birkaç aydır dijital baskıda çalışıorum kendimi çok yorgun hissediyorum sürekli uyumak istiyorum bunun sebebi solvent olabilirmi ? Çnkü 10 saat bu koku içerisinde çalışıyorum.Havalandırma takılalı bir ay falan oldu ama ben yine aynıyım havalandırmanın bir faydası olurmu?

Mustafa KÜÇÜK

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.mustafakucuk.org
çok geçmiş olsun , inşallah eski sağlığına kavuşurusun arkadaşım ve bu konuyu bizimle paylaştığın içinde teşekkür ediyorum.
Birçok arkadaşa örnek olabilecek nitelikte bir olay yaşamışsın.bu konunun ne kadar ciddi olduğunu solventle iç içe olan arkadaşlar anlamışlardır heralde
bende dijital baskı grafikerim her ne kadar makina parkurumuz bizi etkilecek yakınlıktada olmasada bazı tanıdığım insanların ve en son senin başına gelenleri duyduktan sonra daha dikkatli olmam gerektiğini birkez daha anladım.

eso1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.yenireklam99.com
Mrbalar arkadaşlar solventin zararlarını yeni duydum öncelikle rahatsız olan arkadaşıma cok cok geçmiş olsun diyorum .Allah acil şifalar versin.Bende birkaç aydır dijital baskıda çalışıorum kendimi çok yorgun hissediyorum sürekli uyumak istiyorum bunun sebebi solvent olabilirmi ? Çnkü 10 saat bu koku içerisinde çalışıyorum.Havalandırma takılalı bir ay falan oldu ama ben yine aynıyım havalandırmanın bir faydası olurmu?

yorgunluk hissetmen normaldir. ilk başlarda böyle yapıyor ama sonra alıştırıyor kendisine. zaten yeni başlamışsın sen bu işten biraz uzaklaş sonu hayırlı değil solvent işinin

aysecik

🌱Yeni Üye🌱
Bu gidişle bu işten biraz değil tamamen uzaklaşacağım.Sağlığım herşeyden önemli.Mesleğimden bile

xaar380

🌱Yeni Üye🌱
geçmiş olsun kardesım
amam bılınmesı gereken bısı var cogumuz solventten kokuorus ama ekom solventınde zararsız oldugunu dusununler e var aslın da en az solvent kadar hatta bazan daha da tehlıkelı olabılır yanı kısacası
solvent her harıkarda zararlıdır
ama kımsenın basına gelmeden (allah korusun) bu işi bırakacagını zannetmem kendımden bılıorum

MarlboroMan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
solvent kokusuna çağre istiyorsanız iki türlü önerim var,KESİN ÇÖZÜM olarak..

1. Makinanın hava kanalına güçlü motoru olan bir havalandırma takın,kanal kısa ise 1500 metre küp çeken bir motor idealdir,uzun ise en az 4000 lik bir motor,baskı makinasının bulunduğu odayı kapatın,pimapen vs...içeriye bir havalandırma kanalı daha çekin ama kanalların çeken kısmını yere kadar indirin yerden emisyonu yapsın.(solvent yere çöker havada kalmaz..!! ) bir hava kanalı daha çekin ve motor terse üflesin,çünkü içeri temiz hava vermesi lazım mutlaka,emisyon olması için,içerde bir devirdayım olmalı mutlaka,vede içerde bir klima şart..oda sıcaklığında tutmalı içeriyi sürekli 23-24 derece...bunu yaparsan kesinlikle solvent kokusuna çözüm getirmiş olursun.göründüğü kadar da uçuk bir maliyeti yok bu sistemin.

2. Makinanın etrafına bir muşamba çekin,ama bilinen muşambalardan deil,sert ve kalın tozu içeri çekmeyen özel muşambalardan,kalın olur,adını bilmedim için söliyemicem,ama bunu yapmadan önce makinanın üstüne büyük bir davlumbaz vede güçlü bir motor,yine 4000 lik olabilir,sonrada muşabma,yani bir nevi karantina olayı,sadece baskıya bakmak için muşambadan içeri gireceksiniz okadar,onun dışında koku daha biere yayılmadan muşambaya hapsolacak ve davlumbazdan dışarı gidicek..
iki yöntem de kesin sonuçtur,ama ben ilkini tercih ederim herzaman...
bişiyi atlamayın ama eğer havalandırma yapacaksanız boruları yuvarlak kullanın mutlaka vede kanalları kısa tutun,uzun tatarsanız motorun çok güçlü olması lazım,ki çoğu firma masraftan kaçar ufak motor takar.yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...saygılarımla...

wornheart

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
solvent kokusuna çağre istiyorsanız iki türlü önerim var,KESİN ÇÖZÜM olarak..
1. Makinanın hava kanalına güçlü motoru olan bir havalandırma takın,kanal kısa ise 1500 metre küp çeken bir motor idealdir,uzun ise en az 4000 lik bir motor,baskı makinasının bulunduğu odayı kapatın,pimapen vs...içeriye bir havalandırma kanalı daha çekin ama kanalların çeken kısmını yere kadar indirin yerden emisyonu yapsın.(solvent yere çöker havada kalmaz..!! ) bir hava kanalı daha çekin ve motor terse üflesin,çünkü içeri temiz hava vermesi lazım mutlaka,emisyon olması için,içerde bir devirdayım olmalı mutlaka,vede içerde bir klima şart..oda sıcaklığında tutmalı içeriyi sürekli 23-24 derece...bunu yaparsan kesinlikle solvent kokusuna çözüm getirmiş olursun.göründüğü kadar da uçuk bir maliyeti yok bu sistemin,
2. Makinanın etrafına bir muşamba çekin,ama bilinen muşambalardan deil,sert ve kalın tozu içeri çekmeyen özel muşambalardan,kalın olur,adını bilmedim için söliyemicem,ama bunu yapmadan önce makinanın üstüne büyük bir davlumbaz vede güçlü bir motor,yine 4000 lik olabilir,sonrada muşabma,yani bir nevi karantina olayı,sadece baskıya bakmak için muşambadan içeri gireceksiniz okadar,onun dışında koku daha biere yayılmadan muşambaya hapsolacak ve davlumbazdan dışarı gidicek..
iki yöntem de kesin sonuçtur,ama ben ilkini tercih ederim herzaman...
bişiyi atlamayın ama eğer havalandırma yapacaksanız boruları yuvarlak kullanın mutlaka vede kanalları kısa tutun,uzun tatarsanız motorun çok güçlü olması lazım,ki çoğu firma masraftan kaçar ufak motor takar.yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...saygılarımla...

bütün olayı tamamıyla özetlemiş arkadaş bilgiler için çok teşekkür ediyorum

hasta olan arkadsımada allahtan şifa diliyorum inan çok üzüldüm bu gece ve her aklıma geldiğinde senin için dua edicem
geçenlerde haberlerde izledim kot taşlama atölyeleri yine aynı manzara ciğerler maffoluyor peki ciğerin yakınları annesi babası eşi cocukları onlarında ciğerleri gidiyo

Ebru ANIL

🏆Pro Tasarımcı🏆
çok üzüldüm arkadaşım umarım eski sağlığına kavuşursun bende mesleğe ilk başladığımda grafikerlikten ziyade matbaanın kokusunu solurken solvent rahatsız ediyordu zamanla ya o bana yada ben ona alıştım 7 yıldır günümün minimun 2-3 saatini solvent tiner boya vs. kokusu almadan geçiremiyorum bağımlılık değil "imalatı denetlemek amaçlı" ama bu tür yazıları okuduktan sonra bende önlem alıcam tekrar geçmiş olsun allah hepimizin yardımcısı olsun
saygılarımla...

mustmaster

🌟Usta Tasarımcı🌟
bunu daha yeni okuyorum :S ama 1 ay öncesine kadar her sabah aj100 ve sj740 makinaların temizliğini solvent ile yapıyordum

MarlboroMan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
solvent diyip geçmeyin arkadaşlar sakın,nasıl bir tehlikenin içinde olduğunu bilen okadar azki,uzaktayım diyip bana bişi olmaz demeyin sakın.solvent in içine işledğini zamanla anlarsınız çünkü.anladığınızdada iş işten geçmiş olur zaten.lütfen bununla ilgili önlemlerinizi alın,genelde firma sahipleri bunu görmezden gelir ama unutmayın SAĞLIK,YAPILAN O ÜÇ KURUŞLUK İŞLERDEN DAHA DEĞERLİDİR...