Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

wordden freehand e arapça metin ekleme

ilqnur

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar elime bazen işler geliyor wordde arapça olarak yazılmış metni aynı şekilde arapça olarak freehand a kopyalamam gerekiyor. Ancak bunu nasıl yapabilirim bir fikrim yok. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Benzer konular

Tollyver

🏆Pro Tasarımcı🏆
sanırım aynı konu daha önce de burada yazımıştı.. yine de cevap vereyim:

freehand'de font problemi sıkça yaşanıyor. özellikle de diğer dillerden (arapça rusça gibi) ben de bir kez arapça metni almak istedim, ama freehand 'de bunu bir türlü başaramadım.. son çare, yapabildiğim kadar zoom yapıp, Print Screen tuşu ile (PC'de) ekran resmini çektim ve photoshopta birleştirdim... uğraştırıyo ama başka bir yol aklıma gelmiyor.

Illustrator'de sanırım sorunsunzca Word'den metni alabiliyorsunuz.. eğer elinde illustrator varsa bir dene bence, oradan da freehand'e aktarabilirsin ;)

Yeliz GÖKÇEN

♾️Grafik Gurusu♾️
fontu bulup yüklemen iyi bir çözüm sanırım.

elkor84

🏆Pro Tasarımcı🏆
Yeliz Gökçen'e katılıyorum.arapça font bulup bilgisayarına yüklemen lazım.word de ve freehand de aynı fontu kullanmalısın.kopyala yapıştırla sorunsuz olarak aktarabilirsin.

Tollyver

🏆Pro Tasarımcı🏆
ben arapça font buldum ama işe yaramadı :(

elkor84

🏆Pro Tasarımcı🏆
ben arapça font buldum ama işe yaramadı :(

ben önce wordde arapça olarak yazıyı hazırlayıp,sonra freehande kopyala yapıştır yaparak denedim.freehand ve word de aynı font kullanılabildiği için sorunsuz bir şekilde açtı.bu arad bu işlemi freehand 10 da yaptım mx te denemedim.kullandığın fontu freehand görmüyor olabilir.malum her sürümü her fontu desteklemiyor.

şimdi mx te denedim.worden arapça kopyaladım mx'e normal font olarak yapıştırdı.sanırım sorun mx'in her fontu desteklememesinden kaynaklanıyor arkadaşlar.:Sanlaşılan böyle bir durumda işinizi freehand 10 da halledeceksiniz.

Son düzenleme:

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
Word den kopyaladığınızı, MX te edit/special/paste special olarak yapıştırmayı deneyin... belki olur...

hhtekin81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben önce wordde arapça olarak yazıyı hazırlayıp,sonra freehande kopyala yapıştır yaparak denedim.freehand ve word de aynı font kullanılabildiği için sorunsuz bir şekilde açtı.bu arad bu işlemi freehand 10 da yaptım mx te denemedim.kullandığın fontu freehand görmüyor olabilir.malum her sürümü her fontu desteklemiyor.

şimdi mx te denedim.worden arapça kopyaladım mx'e normal font olarak yapıştırdı.sanırım sorun mx'in her fontu desteklememesinden kaynaklanıyor arkadaşlar.:Sanlaşılan böyle bir durumda işinizi freehand 10 da halledeceksiniz.

evet belirtti€in yöntem PC'de sonuç veriyor fakat
ben MAC'te ne yapt›m ne ettiysem arapça yada rusça yaz›y›
copy-paste ile freehand'e alamad›m
Mac'te bu ifli çözebilen varsa yard›mc› olsun lütfen...

dimur

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar, arapça metni freehande çizim olarak almak istiyorsanız..
Word'den direk pdf kayıt yapın, illustratorde yeni bir belge açıp file-place deyin. Daha sonra object-transparency a girilip, convert all seçeneğini işaretleyin. Oradanda kopyala yapıştır ile freehande arapça metni çizim olarak alabilirsiniz..

oglak20

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar aynı işlemi bende dün yaptım.arapça metin vardı word belgesini önce pdf e cevirdim daha sonra corel draw da convert yaptım ve convert yaptıgım belgeyi ai olarak kaydettim frehandde sorunsuz actım kullandım tavsiye ederim.kolay gelsin...

BUYUDUKCE

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Word dosyasını nasıl pdf e çeviriyorsunuz öyle bi seçenek göremedimde yardımcı olurmusunuz

emrah_sefa

🌱Yeni Üye🌱
Arapça metin sorunu

Word'den PDF yapmak için bilgisayarınıza Acrobat Pro'nun kurulu olması gerekir. Veya print seçeneklerinde belgeyi PDF olarak kaydetmek de mümkün. Ancak bu bir sorunu çözerken başka bir sorunu beraberinde getiriyor. Şöyle ki; eğer Arapça bir metini doğrudan tasarım programına çekerseniz, harfleri soldan sağa tekrar sıralıyor. Yani yer değiştiriyor. Hem de öyle simetrik biçimde tamamını (horizontal) çevirmiyor, harfleri soldan sağa yeniden sıralıyor. Anlatması zor, ancak şöyle örnekleyeyim; ters dönen yazıyı horizontal flip yapmanız meseleyi çözmüyor. Diğer yandan Arapça metni word'den pdf yaptığınızda ise bu kez harfler doğru kalırken kelimeler soldan sağa yeniden sıralanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus, Arapça bilmediğimiz için (ve harfler birbirine benzediğinden) ters sıralanan harf veya kelimeleri algılayamıyoruz. Çok dikkatli bakmak gerekiyor.

Elimde Arapça metinlerinde olduğu bir iş vardı ve bu sorunu yaşadım. Fazla uzun yazı olmadığından, çeviri metinleriyle karşılaştırarak kelimeleri tek tek doğru sıraya yerleştirdim. Ancak şimdi önümde devasa bir katalog var ve Arapça'ya çevirilecek. Aynı yoldan yapmaya kalksam herhalde aylar sürer.

Araştırmalarım sürüyor, bişey bulursam yazmaya çalışacağım. Kolay gelsin.

motorize_deli

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar aynı işlemi bende dün yaptım.arapça metin vardı word belgesini önce pdf e cevirdim daha sonra corel draw da convert yaptım ve convert yaptıgım belgeyi ai olarak kaydettim frehandde sorunsuz actım kullandım tavsiye ederim.kolay gelsin...

Arkadaş haklı bende aynı yöntemi kullanıyorum.

Vektör olarak çatır çatır arapçada geliyor rusçada :)

matbaa

🌱Yeni Üye🌱
Benimde elimde çok fazla wordda yazılmış arapça yazılar var. freehand mx almam gerekiyor. Word 2007 de font times new roman-arapça gözüküyor. word düzenleme yapıp pdf ye çeviriyorum. Sonra corel 12'ye import ediyorum. Corelde bazı harfleri bozuk geliyor. Tek tek inceleyerek bunları düzeltip, tüm yazıyı convert edip, farklı kaydetten ai olarak kaydediyorum. Daha sonra freehandde ai dosyasını import ediyorum. Freehandde de bazı harfler bozuk geliyor. Bunları da freehandde elle çizdim. Fakat freehandde yazılarla ilgili tekrar düzenlemeler yapmam gerekiyor ve ben ne yapacağımı bilmiyorum. Worddan kopyalayıp freehande yapıştırdığımda (paste special - unformatted text) türkçe harflerle geliyor. Daha önceden bu sorunu yaşayıpta halleden biri yardımcı olabilir mi?

starcraft99

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar Size Çok Basit Bir Yok Gösterim. Arapça Yazılı World Belgesini Pdf e Çevir ve Coralin İçine At Size Bir Conversiz Tablosu Çıkaracaktır. Burada Yapmanız Gereken Üst Bölmede Substitute font with'i seçili yapmak ve show all fonts u seçili yapmaktır. coral onu açacaktır. açar açmaz convertleyin daha sonra istediğiniz programa exportlayabilirsiniz.

Alleyezonme

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Ben de sürekli aynı sorunu yaşıyorum. iMac kullanıyorum (macte wordde bile sıkıntı oluyo arapça fontlar.)İçerisinde arapça olan bi çok broşür yaptım ve yapıyorum. Bu sorunu şu şekilde aştım;

Word dosyasını PC'de açarak PDF'e çevirdim
PDF i Ai de açarak yazı karakterini arial yaptım
Fontlarda bozulma yok, fakat parça parça oluyo kelimeler onları birleştirmek durumunda kalıyosunuz.

poyraz76

🌱Yeni Üye🌱
Pdf olarak kaydet corelde aç convert le ilustratör olarak kaydet frehandda aç sorun olmaz