Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

sincap06

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.aydinlarmatbaasi.com
arkadaşlar hepiniz haklısınız ama bu mesleği gerçekten öldürdüler.

akşama kadar nelerle karşılaşıyorum.adam fatura antetli ve zarf bastıracak diye en az 10 çeşit logo yap diyorlar.o kadar kolayki onlara göre.sen halledersin deniveriyor.ama para dendiği zamanda iş bastıracaz ya logoya paramı olur demek düşüyor. yani mesleğe saygı yoksa sanada yoktur.sende ne yapman gerekiyor. bulduğun bazı logoların üstünde oynayıp önüne sunacan.bunu hak ediyorlar fazlasıyla.bıktım bu logo sevdasından vallahi.

ağzından logo kelimesini çıkarana 200 tl diyorum.geri dönüyorlar 2 dakikada neymiş yapacak adam çokmuş. Sahi öyle yapanlar varmı acaba.neyse sabah sabah moralim bozuldu.gelde iş yap.en iyisi bi sigara içeyim dışarıda.herkese iyi çalışmalar gerçi ne kadar iyi olur orasıda meçhul ya.

Dertsiz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
hayırlı olsun umarım sorun yaşamazsınız:wink:

konuya me kadar da çok cevap gelmiş
bir dokun bin AH işit diye boşna dedemişler

o kadar çok derdi olan var ki tek başına bir forum bile olabilir
Grafikerler dertleşme ve Sorunları Paylaşma Forumu kısaca
GRADERSOP :) :)

şaka bir tarafa bu işin hakkatten suyu çıktı
evinde bilgisayarı olan herkez Ben Grafikerim diye gezmeye başladı
Freelance iş alıyorlar hem piyasa fiyatlarını kırıyorlar hem de
yaptıkları iş işten başka herşeye benziyor
üstelik iş sorumlulukları hiç yok bir iki gün süre verip
on onbeş gün hiç aramadıkları oluyor

bunu tam olarak analyabilen, kavrayabilen işyerleri
freelance çalışanlara yaklaşmak istemiyor çünkü
ağızları yeterince yanmış

bunula birlikte tam zamanlı grafikerlerin de kıymetini bir türlü
anlayamıyorlar.

inanın bazen şöyle düşünmekten kendimi alamıyorum
"Acaba freelance çalışanların yaptığı gibi mi yapmalı"
zira öyle yapınca ancak grafikerin ne demek olduğu çok iyi
analşılıyor gibi geliyor bana

konuyu iyi ki açmışşın
bize de böyle birşey lazımmış
bunu okuyan işverenler varmıdır bilmem ama

ben kendi işverenime yazılanları okuttum
biraz bouldu ama ses çıkaramadı
artık o kadar olacak :) :) :) :) :)

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
ben kendi işverenime yazılanları okuttum
biraz bouldu ama ses çıkaramadı
artık o kadar olacak :) :) :) :) :)

konuya bu denli duyarlı olduğun için teşekkür ederim iş verenine okutmuş olman çok hoşuma gitti kendi içinde nasıl bi öz eleştiri yaptığını bilmiyorum ama umarım onun da değerlerini gözden geçirmesi konusunda yazdıklarım etkili olmuştur. ;)

myunder

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Sevgili Majestic yazdıklarını yeni okudum. Benim son aylarda düşündüklerimi aynen aktarmışın satırlarına. Yaklaşık 8 yılıdr grafikerlik yapıyorum. son olarak eğitim sektörünün büyük kurumlarından birinde kurumsal grafiker olarak çalışıyordum. Kriz bahanesiyle Nisan ayı başında işsiz kalanlar arasına eklendim. O günden bu yana freelance olarak çalışıp ev geçindirmeye çalışıyorum. Son iki aydır bu işten nefret etmeye başladım. Alabildiğim işleri düğün hazırlıkları nedeniyle hızlı bir şekilde yapıp teslim etmeme rağmen düğün gününe kadar paramı alabilmek için gidip kavga etmem gerekti. Hala alacaklarım var ama işverenler nedense tatillerine öncelik veriyorlar.
İş almak için görüşmelere gidiyorum çok fazlada uçmadan fiyatlar veriyorum ama benim veridiğimin yarısı fiyatlar veriliyor başka"grafikerler" tarafından. (tırnak arasında grafiker) Örnek yine yazıyorum buraya 72 sayfa dergi+dergideki ilanlar+web sitesi hazırlık ve güncelleme 750Tl. gibi bir fiyatla nasıl başa çıkılabilir? Bu işi severek yapıp ciddiye alarak yıllar boyunca ufak tefek yatırımlarda yaptım.Gerek alet edevata gerekse de tasarım için kitaplar setlerle dünyalar harcadı. Evde bir odada bir ajansta olabilecek herşeyi temin ettim. Ama karşıma gelen insanların beni havadan para kazanan biri gibi görmesi sinirlerimi bozuyor. Görüşmelerden patlamamak için kendimi tutarak çıkıyorum.
Karşıma geçip verecekleri iş için her türlü şeyi soran, ellerindeki her şeyi yaptırmaya çalışan insanların ücret söz konusu olunca saçma rakamları sırıtarak söylemesini çekemiyorum.
Makinenin başına oturunca aklıma hiç birşey gelmiyor. Artık görüşmelere gitmeden olacakları düşününce içim kararıyor. Hep aynısı olacak bir ay deli gibi çalışıcam 1200 TL söz verecekler onu da kriz var diye ayın 15 verip kalanı alabilmem için bağlıcaklar oraya.
Offf çok oldu yine... uzun lafı kısası hissettiklerini aynen paylaşıyorum. Üstelik kız arkadaşlarımızın daha beter şeyler yaşadığını da duyuyorum. hepinize sevgilerimi sunuyorum.
Hepinizin emeğinizin gerçek karşılığını alabileceğiniz yerlere kavuşmanızı diliyorum..

Sevgilerle...

VivaLaKinG

🌱Yeni Üye🌱
foruma bir kaç ay uzak kalmıştım ama konuyu ara ara takip ediyorum. nazmiye hn. herhangi bir yerde mesleğe devam ediyormusunuz ?

almina1986

🌱Yeni Üye🌱
slm nazmiyecim. öncelikle bu içten yazın için sana çok teşekkür ediyorum. resmen benim yaşadıklarımı yazmışsın. ben bu işin okulunu okumadım. sadece izmirde kurs aldım ve 3 yıl gazete dizgisi yaptım siyah beyaz tabi. 1 yıldır da renkli baskıya geçmek istedim geçemedim. nazilli'de mümkün değil bu. grafiker olarak girdim gazeteye, muhabir oldum, pazarlamacı oldum sırf işsiz kalmayayım gazete dağıtımcılığı yaptım aynı yerde ve mükafatı sadee 500 lira onuda çok çok gecikmeli alabildim. işimi yapmamı veya kendimi ilerletmemi müsade etmediler. daha çok çok yeniyim grafik konusunda ama başarmak istiyorum. şimdi kuşadasındayım bir derginin tasarımını yapmaya çalışıyorum. ama burnumdan getiridler. tekrardan iş arıyorum. oysaki bu dergi işi için ailemi karşıma aldım ben gideceğim diyeve şimdi taşınmak istiyorum taşınamıyorum. homeofiste kalıyorum. özel hayatım bitti resmen. eşyalırm ambalajlı beni bekliyor ama nakliyeyi kımıldatamıyorum yerinden çünkü avans vermediler. avans istedim diye suçlu oldum. neymiş efendim her ödemenin günü varmış. daha 1 hafta öncesine avans alabilirsin ihtiyacın varsa demişlerdi bende paramı kırıklamak istemedim. ailemi 1 aydır göremiyorum. yanıma gelemiyorlar home ofiste kalıyorum kalacak yer yok başkasına ait diye. soğudum artık herşeyden. ama biliyorumki "KARANLIĞIN EN KOYU OLDUĞU AN AYDINLIĞIN EN YAKIN OLDUĞU ANDIR." yanlız değilsin, ben ve inanıyorum ki buradaki arkadaşlarımda en iyi destekçin. 1 yıldır bu siteye üyeyim nerdeyse ilk defa bişeyler yazıyor ve paylaşıyorum. yazdıkların içimi yaktı kendimi gördüm satırlarında. üzülme sakın. kendine çok çok iyi bak.

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
Sevgili Majestic yazdıklarını yeni okudum. Benim son aylarda düşündüklerimi aynen aktarmışın satırlarına. Yaklaşık 8 yılıdr grafikerlik yapıyorum. son olarak eğitim sektörünün büyük kurumlarından birinde kurumsal grafiker olarak çalışıyordum. Kriz bahanesiyle Nisan ayı başında işsiz kalanlar arasına eklendim. O günden bu yana freelance olarak çalışıp ev geçindirmeye çalışıyorum. Son iki aydır bu işten nefret etmeye başladım. Alabildiğim işleri düğün hazırlıkları nedeniyle hızlı bir şekilde yapıp teslim etmeme rağmen düğün gününe kadar paramı alabilmek için gidip kavga etmem gerekti. Hala alacaklarım var ama işverenler nedense tatillerine öncelik veriyorlar.
İş almak için görüşmelere gidiyorum çok fazlada uçmadan fiyatlar veriyorum ama benim veridiğimin yarısı fiyatlar veriliyor başka"grafikerler" tarafından. (tırnak arasında grafiker) Örnek yine yazıyorum buraya 72 sayfa dergi+dergideki ilanlar+web sitesi hazırlık ve güncelleme 750Tl. gibi bir fiyatla nasıl başa çıkılabilir? Bu işi severek yapıp ciddiye alarak yıllar boyunca ufak tefek yatırımlarda yaptım.Gerek alet edevata gerekse de tasarım için kitaplar setlerle dünyalar harcadı. Evde bir odada bir ajansta olabilecek herşeyi temin ettim. Ama karşıma gelen insanların beni havadan para kazanan biri gibi görmesi sinirlerimi bozuyor. Görüşmelerden patlamamak için kendimi tutarak çıkıyorum.
Karşıma geçip verecekleri iş için her türlü şeyi soran, ellerindeki her şeyi yaptırmaya çalışan insanların ücret söz konusu olunca saçma rakamları sırıtarak söylemesini çekemiyorum.
Makinenin başına oturunca aklıma hiç birşey gelmiyor. Artık görüşmelere gitmeden olacakları düşününce içim kararıyor. Hep aynısı olacak bir ay deli gibi çalışıcam 1200 TL söz verecekler onu da kriz var diye ayın 15 verip kalanı alabilmem için bağlıcaklar oraya.
Offf çok oldu yine... uzun lafı kısası hissettiklerini aynen paylaşıyorum. Üstelik kız arkadaşlarımızın daha beter şeyler yaşadığını da duyuyorum. hepinize sevgilerimi sunuyorum.
Hepinizin emeğinizin gerçek karşılığını alabileceğiniz yerlere kavuşmanızı diliyorum..

valla allah yardımcımız olsun.. yerinde olsam bu şartlar altında evlenmeye kalkmazdım ama umarım senin için hayırlı olur ve eşin bu mesleğin yükünü seninle bir kaldıracak kadar anlayışlıdır. ben evli olmadığıma şuan şükrediyorum ama evli birinden çok farklı değilim kıyıya köşeye para atamadan günü kurtarmaya bakıyorum günü kurtarınca da seviniyorum odanda bi ajansta olması gereken herşey var demişsin takdir ettim insalara 5dkya çizilen logoların yada çalışmaların 5dk+ tonlarca kitap+ tonlarca uykusuz gece+ 8 yıl mesleki tecrübe+ vs vs olduğunu anlatmakta çok zorlanıyorum:) ama inadımdan vazgeçmiş değilim 1 ay fln ajansın birinde çalıştım iş görüşmesinde ajansın sahibide grafiker olduğunu hatta izmirde ben grafikerim diyen insana bu işi öğretebileceğini iddia etmişti oysaki ajansında pantone katoloğu dahi yoktu ve olmadığı gibi pantone scalasından da habersizdi :) komik geliyor artık trajikomik...

Sevgilerle...

foruma bir kaç ay uzak kalmıştım ama konuyu ara ara takip ediyorum. nazmiye hn. herhangi bir yerde mesleğe devam ediyormusunuz ?
evet 5 yıl önce çalıştığım maaşla bu mesleğe devam ediyorum... siz ne için sormuştunuz?

slm nazmiyecim. öncelikle bu içten yazın için sana çok teşekkür ediyorum. resmen benim yaşadıklarımı yazmışsın. ben bu işin okulunu okumadım. sadece izmirde kurs aldım ve 3 yıl gazete dizgisi yaptım siyah beyaz tabi. 1 yıldır da renkli baskıya geçmek istedim geçemedim. nazilli'de mümkün değil bu. grafiker olarak girdim gazeteye, muhabir oldum, pazarlamacı oldum sırf işsiz kalmayayım gazete dağıtımcılığı yaptım aynı yerde ve mükafatı sadee 500 lira onuda çok çok gecikmeli alabildim. işimi yapmamı veya kendimi ilerletmemi müsade etmediler. daha çok çok yeniyim grafik konusunda ama başarmak istiyorum. şimdi kuşadasındayım bir derginin tasarımını yapmaya çalışıyorum. ama burnumdan getiridler. tekrardan iş arıyorum. oysaki bu dergi işi için ailemi karşıma aldım ben gideceğim diyeve şimdi taşınmak istiyorum taşınamıyorum. homeofiste kalıyorum. özel hayatım bitti resmen. eşyalırm ambalajlı beni bekliyor ama nakliyeyi kımıldatamıyorum yerinden çünkü avans vermediler. avans istedim diye suçlu oldum. neymiş efendim her ödemenin günü varmış. daha 1 hafta öncesine avans alabilirsin ihtiyacın varsa demişlerdi bende paramı kırıklamak istemedim. ailemi 1 aydır göremiyorum. yanıma gelemiyorlar home ofiste kalıyorum kalacak yer yok başkasına ait diye. soğudum artık herşeyden. ama biliyorumki "KARANLIĞIN EN KOYU OLDUĞU AN AYDINLIĞIN EN YAKIN OLDUĞU ANDIR." yanlız değilsin, ben ve inanıyorum ki buradaki arkadaşlarımda en iyi destekçin. 1 yıldır bu siteye üyeyim nerdeyse ilk defa bişeyler yazıyor ve paylaşıyorum. yazdıkların içimi yaktı kendimi gördüm satırlarında. üzülme sakın. kendine çok çok iyi bak.
arkadaşım bi bayan olarak biribirimizi iyi anlıyoruz diye düşünüyorum mesajın için teşekkür ederim ama benimde sana bir tavsiyem olacak 300-500 lira için homeofis fln orda burda kalma git annenin babanın yanına aç kal gerekirse böyle insanlara tenezzül etme derim ve şikayet edebiliyorsan şikayet et!!! Bu tarz insanlar piyasada olmamalı anlattığın kadarıyla pek ciddi bulmadım çalıştığın yeri en kısa zamanda kaç ordan...

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yazınızı okudum..Ve devamlı bir haykırış sesi vardı yazınızda/olaylarınızda..

Birazda kendimden katarak izninizle bende yazayım..43 Yaşındayım, 13 yıllık esnaflık yaptım..Ne işimi?..Arzuhalcilik-Tapuculuk-Sigortacılık-Trafik Takipçilik-Tüm bürokratik işlemler...Mesleğim Muhasebecilik ve şu an kamuda da 11 yıldırda Muhasebecilik yapıyorum..

Şimdi;
Ben bu iştigallerin hepsini aynı anda yapmadım.Hepsi bir süreçten ve ihtiyaçtan geldi..Yani Arzuhalcilik ile başladım baktım Tapu işi geliyor onu öğrendim..Baktım ardından sigorta işi doğurdu onuda öğrendim yaptım hadi derken araç sigortaları ve takipçiliğin gırnası..Ardından kamuda mesleğimi icra ederken excel ile program yazmaya başladım sabahlara kadar makro ve vb kodları ile uğraştım..Onun ardından web tasarım php kodlama işi..Derken webmasterlik ve logo tasarımlarını beraberinde getirdi..Onun ardından p.shop-coreli öğrenmem şart oldu..Onun ardından aklınıza gelecek hertürlü programlardan parça parça bulaştım..Bir baktım ki kardeşim ben nereye gidiyorum..
He burada şu önemli..
Bir iş için artık sadece o işin erbabı olmak gerekmiyor..daha fazlası gerekiyor çünkü piyasa artık bu şekle dönüşüldü..

Yıllarca Muhasebecinin yanında çalıştım ve bana muhasebede icmal tutturmaktan hesap düzeninden başka bir işi öğrenmeme gerek kalmadı..Ama bugün excelide bilmen worduda bilmen şart ve şart..
Şu an hertürlü işi yapıyorum çünkü işim onu gerektiriyor.Örnek web site işi alıyorum..Kişi bana diyorki logoyuda yapıver..Olur diyorum çünkü başkasına yönlendiremiyorum..Ve oturup çiziyorum..Yani bunun temelinde ekmek davası çıkıyor..Herkes işini yapsın mantığı biraz eskilerde kaldı..İşimin artısı zincirleme bilgi gerektiriyor..

Bir işyeri açtım..Broşür dergi vs basıyordum.İnanın işimin başına koyacak adam bulamadım..Yada işime yarayacak adam diyelim..

İş ve düzen hakkında yazacaklarım bunlar.Eleştirebilirsiniz ama maalesef sistem bu yere geldi..
Ben yıllarca Muhasebecinin yanında çalıştım ama 50 yıldır çıkmayan Müşavirlik kanunu ben askerdeyken çıktı ve o kadar emeğim gitti.Bereket kamuya girdim de mesleğim sayesinde işimi yapıyorum.Ya yapamayanlar?...

Burda bahriyeli-bahriyesiz tartışmalar gördüm..Maalesef düzen bu şekli aldı ve devam ediyor..Bunun için Grafikerler yada ajanslar için odalar yada benzeri kuruluşların kurulması ve bu sayede düzenin istenilen yere getirilmesi gerek.Ama devletin bu sektörde bir ilişkisi olmadığından serbest piyasa modeli olduğundan benim kanım bu sistem bu şekilde yürüyecek yada yerel mahallerde dernekler adı altında bir yaptırım olacak..
Fakat dediğim gibi,piyasa bu..Almış başını gidiyor ve herkes ekmek davasında..Elinde tek mesleği olan bunu 2-3-4 yapacak yada yok olup gidecek yada durmadan iş değiştirecek.YA körelecek yada mesleğinin altında bir işte çalışacak.Çünkü ekmek davası bu..Belki yıllarca öğrenme zamanı olmayacak ama maalesef ben böyle düşünüyorum..
Bence tüketici buna en iyi cevabı verecektir.
İyi bilenlerle bilmeyenleri en iyi onlar seçer..Gün gelecek mantar gibi türeyen merdiven altı yazılımcılar,tasarımcılar,grafikerler silinecek gidecek..İşini yap ama en iyisini..Ve paranı al..
O nedenle en iyisi için her işi öğrenmekbu şartlarda ŞART..

43 yaşındayım hâla öğrenmeye devam ediyorum..2 gözümün nur'u her yıl cam nosu değiştirmekle,göz kapaklarımda çıkan siğillerle..ve uykusuz gecelerle akıyor..Hakkımıda almak hakkımdır..
Hakkınızı isteyin ve alın..Vermezlerse emeğinizi harcamayın..

Diğer kişisel konular hakkında bir şey demek istemiyorum sizin çalışma şeklinizi ve uyumluluğunuzu kendiniz bizden daha iyi bilirsiniz.

Sahadagiy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
sahadagiy.net
yerde göğe kadar haklısına ama birazda bizlerdeyokmu hata dediğin gibi üç kuruş fazla kazanıcam diye ona buna saldırdık onu yaparız bunuda yapazrız matbacıydık işsizlikten açıkhava reklamcılığına bulaştık açık havacıydık renk ayrmından anlamazdık işsizlikten onada bulaştık senin anlıyacağın heryere elimizin kirini değidirdik ahepsinide elimize yüzümüze bulaştırdık ben o ilanlarda bazı yazılarada gıcık oluoyorum neden bayan grafiker özellikle neden bayan grafiker arıyorlar anlamaış değilim mecburen öçn yargı ile bakıyosun özellikle bayan arıyorlar neden ?
haklısın bu devirde grafiker olmak ama hem bayan hem grafiker olmak dahada zor Allah sabır versin ben bazen diyorum istifamı basıcam gidicem belediyede temizlik işçisi olucam kafam rahat olucak sokağı süpürecem bankadan paramı alıcam bitttii yazamaya devam edersem baya uzayacak
bırakamıyorum ilkez yazmak istediğim şeyler var aslında haykırmak 1200 lira söz verecekler işe başlayacaksın deneme süresi geçicek sonra başlıyacaklar pazarlığa ne kırarlarsa maaştan kardır
freelance çalışacaksın bazı arkadaşları yüzünden adam akıllı işte bulamıyosum ben gecemi gündüzüme katıp işleri yetiştiriyorum onlarda para muhabbeti aynı bakıyosun bana beğenmediklerini söyledikleri çalışmayı başka grafikere yaptırıyolar aynısını söylürum size namus hak adalet bununn neresinde ben gecemi gündüzüme katıup adamın kataloğu bitiriyorum o adam sunum gönderiyorum sunumdan aynısı yaptırıyo daha ucuza ve sadece arada 200 tl fiyat farkı var diye bu yazıyı sadece sizler değil bütün herkes okumalı grafikerlik bir MESLEK MESLEK MESLEK amele gibiyiz biz hayalgücmüzü alınterimizi pazarlıyoruz şuan okadar moralim bozuldu ki biri dokunsa ağlıyacam :(

Son düzenleme:

güls87

🌱Yeni Üye🌱
Kesinlikle katılıyorum bende belki cevap yazarsam minicikte olsa benimde katkım olmuş olur belki bizlerin anlaşılmasında...
En sık duyduğum ve duymaktan nefret ettğim, bir çalışmaya bu buşekilde yapılamaz doğrusu bu değil gibi ikazlarda bulunduğumda kulaktan dolma 2 kelimeden oluşan cümlelerle sen photoshopcu değilmisin gibi cevaplar alıyorum.
yada 2 saat sonra paintte çizilmiş ne olduğu belli olmayan çizimlerle karşıma geliniyor.
Bir excel dökümanını hazırlamayıp bunuda yapmak senin görevin diyerek önüme çıkmaları... Sen pc den anlarsın hadi gel bi bak benim bilgisayara... E webide güncellersin artık.
Yapmadığın iş kalmıyor neredeyse santralden tut ofis işlerine kadar yaptırmaya çalışıp, sonrada oh ne güzel işin var bilgisayar başında oturuyorsun gibi cümlelerle karşılaşıyorum.
Maaşım az deyincede nedense hep bir sonraki seneye sözü veriliyor.
Bir sinirle işten çıkmaya karar verip şöyle bir etrafına bakındığında senin gibi birçok kişi olduğunu görüp yeniden oturuveriyorsun sandelyene... Hiç yoktan iyidir diyerek... İşte böyle zamnlarda severek yaptığın işinden olabildiğince soğuyosun uzaklaşıyosun...

Dertsiz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yazınızı okudum..Ve devamlı bir haykırış sesi vardı yazınızda/olaylarınızda..

Birazda kendimden katarak izninizle bende yazayım..43 Yaşındayım, 13 yıllık esnaflık yaptım..Ne işimi?..Arzuhalcilik-Tapuculuk-Sigortacılık-Trafik Takipçilik-Tüm bürokratik işlemler...Mesleğim Muhasebecilik ve şu an kamuda da 11 yıldırda Muhasebecilik yapıyorum..

Şimdi;
Ben bu iştigallerin hepsini aynı anda yapmadım.Hepsi bir süreçten ve ihtiyaçtan geldi..Yani Arzuhalcilik ile başladım baktım Tapu işi geliyor onu öğrendim..Baktım ardından sigorta işi doğurdu onuda öğrendim yaptım hadi derken araç sigortaları ve takipçiliğin gırnası..Ardından kamuda mesleğimi icra ederken excel ile program yazmaya başladım sabahlara kadar makro ve vb kodları ile uğraştım..Onun ardından web tasarım php kodlama işi..Derken webmasterlik ve logo tasarımlarını beraberinde getirdi..Onun ardından p.shop-coreli öğrenmem şart oldu..Onun ardından aklınıza gelecek hertürlü programlardan parça parça bulaştım..Bir baktım ki kardeşim ben nereye gidiyorum..
He burada şu önemli..
Bir iş için artık sadece o işin erbabı olmak gerekmiyor..daha fazlası gerekiyor çünkü piyasa artık bu şekle dönüşüldü..

Yıllarca Muhasebecinin yanında çalıştım ve bana muhasebede icmal tutturmaktan hesap düzeninden başka bir işi öğrenmeme gerek kalmadı..Ama bugün excelide bilmen worduda bilmen şart ve şart..
Şu an hertürlü işi yapıyorum çünkü işim onu gerektiriyor.Örnek web site işi alıyorum..Kişi bana diyorki logoyuda yapıver..Olur diyorum çünkü başkasına yönlendiremiyorum..Ve oturup çiziyorum..Yani bunun temelinde ekmek davası çıkıyor..Herkes işini yapsın mantığı biraz eskilerde kaldı..İşimin artısı zincirleme bilgi gerektiriyor..

Bir işyeri açtım..Broşür dergi vs basıyordum.İnanın işimin başına koyacak adam bulamadım..Yada işime yarayacak adam diyelim..

İş ve düzen hakkında yazacaklarım bunlar.Eleştirebilirsiniz ama maalesef sistem bu yere geldi..
Ben yıllarca Muhasebecinin yanında çalıştım ama 50 yıldır çıkmayan Müşavirlik kanunu ben askerdeyken çıktı ve o kadar emeğim gitti.Bereket kamuya girdim de mesleğim sayesinde işimi yapıyorum.Ya yapamayanlar?...

Burda bahriyeli-bahriyesiz tartışmalar gördüm..Maalesef düzen bu şekli aldı ve devam ediyor..Bunun için Grafikerler yada ajanslar için odalar yada benzeri kuruluşların kurulması ve bu sayede düzenin istenilen yere getirilmesi gerek.Ama devletin bu sektörde bir ilişkisi olmadığından serbest piyasa modeli olduğundan benim kanım bu sistem bu şekilde yürüyecek yada yerel mahallerde dernekler adı altında bir yaptırım olacak..
Fakat dediğim gibi,piyasa bu..Almış başını gidiyor ve herkes ekmek davasında..Elinde tek mesleği olan bunu 2-3-4 yapacak yada yok olup gidecek yada durmadan iş değiştirecek.YA körelecek yada mesleğinin altında bir işte çalışacak.Çünkü ekmek davası bu..Belki yıllarca öğrenme zamanı olmayacak ama maalesef ben böyle düşünüyorum..
Bence tüketici buna en iyi cevabı verecektir.
İyi bilenlerle bilmeyenleri en iyi onlar seçer..Gün gelecek mantar gibi türeyen merdiven altı yazılımcılar,tasarımcılar,grafikerler silinecek gidecek..İşini yap ama en iyisini..Ve paranı al..
O nedenle en iyisi için her işi öğrenmekbu şartlarda ŞART..

43 yaşındayım hâla öğrenmeye devam ediyorum..2 gözümün nur'u her yıl cam nosu değiştirmekle,göz kapaklarımda çıkan siğillerle..ve uykusuz gecelerle akıyor..Hakkımıda almak hakkımdır..
Hakkınızı isteyin ve alın..Vermezlerse emeğinizi harcamayın..

Diğer kişisel konular hakkında bir şey demek istemiyorum sizin çalışma şeklinizi ve uyumluluğunuzu kendiniz bizden daha iyi bilirsiniz.

size katılmıyorum

"işler bu noktaya geldi" diyerek kanıksamış davranamayız
"her şeyi biliyorum" diyen en çok yanılandır bunu unutmamalısın

şimdi şöyle bir dön ve geriye bak lütfen
muhasebecilik yapıyordun aldığın maaşla "çok şükür" diyor geçiniyordun

şimdi onlarca program kullanıyorsun, sabahlara kadar uykusuz kalıyorsun
ne için ???
söyler misin bana insanın sağlığından daha değerli ne var

bir gün duracak ve kendine bakacaksın yıpranmış, paralanmış
ne için ???

sadece bunu düşün
ben ne için kendimi bu kadar paralıyorum.

SEKTÖR olmak nedir öğrenmeliyiz ve evet
HERKES KENDİ İŞİNİ YAPMALI

ben iktisat eğitimi aldım ama muhasebe işine karışmam
hukuk eğitimi aldım ama avukatlık yapmam

Matbaacılık yaparım ve EN İYİSİNİ yaparım

myunder

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ne demem gerekli bilmiyorum ki?...

elbette her iş zor. Elbette ekmek parasını kazanmak kolay değil. Dışardan iki tuşa basıyor mouse ile tıklıyor oluyor gibi gözüküyor. Ama hiç de öyle olmadığını en azından burdaki arkadaşlarım biliyor. Bir çalışma esnasında konsantre olup çalışmanın ne demek olduğunu. Aynı iş için 20 kere değişiklik istenince tüm çalıaşma şevkinin nasıl kaçtığını. Bir logo yaarken nasıl sancılar çekildiğini burdakiler biliyor.

İnsanların elinizde iş varken gelip başka şeyleri istemesini. ben bu işi biliyorum deyip word dosyası içinde fotoğraf yollayanları. Bunu yollayanlara bu işin neden yapılamayacağını defalarca anlatmanın ne denli bıkkınlık verici olduğunu.

Kendini her bilen olan gören ama kapris yapmakla iş bilmenin farkını bilmeyen ürün yöneticilerine ve holdinglerin (şirketleirn) halkala ilişkiler sorumlularına.

Ben de grafikerim deyip photoshopta üst üste layer ile ekleme yapıp renk uyumundan bihaber olanlara. Dekupe yapıp bi yerlere eklemeyi grafikerlik sananlara dert anlatmaya.

Yaptığı işte ölçüden sistemden uzak, kendisinden sonra bu işi bir başkasının el süreceğini düşünmeden. Kullandığı fontu marj ölçülerini renkleri bi kenara not etmeyenlere.

aman iş şimdi hallolsun sonra kimin elinde patlarsa patlasın deyip her yazıyı convertleyenlere. Çaışmayaı Collect yapmadan yedekleyenlere.

Googledan nasılsa buluursun o fotoları diyenlere. (her nasılsa google da daima vardır dimi her şeye özel 300 dpi foto) nasılsa herşey beleş alıştı herkes. Grafikerler de beleş olsun artık. Ne foto nede vector çalışmaları para verip almaya gerek yok. Çünkü sağolsun matbaacı ve baskıcı arkadaşlar hiçbir şeye para vermiyolar. Mürekkebi ve kağıdı da google veriyor. O yüzden sen iş için saatlerce imaj aramışın büyük boyutta düzgün çıksın diye vektör çizim aramakdan yada çizmekten gözlerin kedi götün dönmüş önemli değil.

"ya bu fotonun farklısı olmaz mı? Müşterinin ürünü öyle değilmiş" Bulurum ama kazancım? Biriksin paran veririz. Para istersin ya şurda düzeltme var burda bu eklenecelk deyip aynı işi defalarca yaptırırlar. Sanırsın ki Dostsyevski yeni romanını sana vermiş dizgisini yaptırıyor. Karar veremiyolar bir türlü. İş ne? mecburen ordan burdan çaldığın nesnelerle yaptığın boktan bir broşür. Adamın kendisine saygısı yo kki ürününün fotoğrafını çektirmemiş. Ama lafa broşüre koca harflerle kırmızı kırmızı yazdırır. KALİTE diye. yada utanmadam cep telefonuyla foto çekip yollarlar sana. Sende evde kendini paralarsın mavisini kısayım, şu kirliği yok edeyim diye. Adam kendi fabrikasının, şrket binasının fotosunu çektirir. Ondan da nasıl parayı kısacağını şaşmış ki çektirdiği fotoda çöp teekeleri bianın girişindedir. Önünde arabalar park etmiştir. iki damla ışık olmaz içerde. Logo diye Commodore 64 grafikelri gibi birşey gelir önüne. Çiziver logoyu da derler sana. Sende aman iş buldum yapayım parasız kalmayım diye yaparsın herşeyi. yaparsın da yaparsın. sonra o adam alır o işi hava atmak için etrafındaki herkese sorar nasıl olmuş bi eleştirin diye. hayatında bir resim sergisine gitmemiş. bir sanat kitabını dahi okumamış insanoğlu da alır eline eleştirir fütursuzca. sadece o mu sen güvenip koyarsın bi siteye diğer meslektaşlarında eleştirir sürekli. Çünkü her nasılsa sen hariç herkes bu işin piridir. herkes uluslararası ödüller almıştır.

ekranın başında ellerinin terlediği, gözlerinin artık acıdığı saatler önemsizdir. Sen klavyendeki yağlı parmak izlerine bakarsın ne olacak diye şimdi dersin. iş bulmaya çalşırsın yine aynı şeyleri yaşamak için. İş yapıp paranı zar zor alabilmek için. Çıkıp birileri senin dertlerin üzerine ahkam kessin diye. Hayatında bir kez bile bir fotoğrafı veya vektör çizimi parasını vererek satın almamış insanlar senin yaptıklarını yargılar.

Çünkü sistem bir şeyi yüzde yüz hakkıyla yapıp yapmadığına bakmaz. Sistemi kullanıarak geldiğin noktaya bakar.

Azıcık cesaretim olsa şu lanet makineyi kırıp atarım. Ama gelin görün ki cesaretin çok ama çok derinlerde. O kadar derinlere gidip yzeye çıkarak nefes de bende yok.

Saygılarımla,

kamilterapi

🌱Yeni Üye🌱
yazınız çok içten ve haklı bir yazı olmuş. Söylenecek söz kalmamış, çünkü benden önce yazan bir çok kişi duygularımı ifade etmiş. Tek temennim bu sektörün değerinin bilinmesi ve insanların birbiri'nin kuyusunu kazmasını bırakması...

Güneşş1

🌟Usta Tasarımcı🌟
Allah yardımcımız olsun..Ne hissettiğini gayet iyi anlıyorum...Fakat bu düzen 2 gunde normale donucek degıl...Öncelıkle pıyasayı cok dusuruyolar..sadece grafık piyasası ıcın konusmuyorum her kolda her kulvarda bu boyle...Biz ''eleman'' olarak yanı bı nevi aracı,işi alıcak,parayı sunucak olana yaranmak durumundayız fakat oyle bır it dalasına gırısılıyorkı 1500 lük fix piyasa 550 ye cekıyor..neredeyse 3/1 i degılmı..yazık gunah elbettekı.hele senın benım bızım gıbı aıle gecındırenler dahada zorlanıyor.para secme gıbı bı luksu kalmıyor.nerden bıleyım cok yanlıs yaa..cok yıprattılar..neslimiz pasif olmasın..yapabilelim bıseyler.

dijiprint

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sayın nazmiye hanım
memleketimizin en büyük sorunlarından biri olan işsizlik sizi de vurmuş.Ama bunu yapan gene Sektör de çalışanlar.Değilmi ki 5 Dolar a Dijital baskı yapılıyor.Daha ne söyleyeyim.DAima birileri birilerinin önünü kesmeye çalışıyor.Bakın; ne öğretmen öğrencisine nede esnaf müşteriye yaranır.
Öğretmen 10 verir iyidir siz zayıf alırsınız gene öğretmen verdi olur.Yıllarca hesaplı mal satarsınız müşteri 1 kuruş ucuzunu bulsa hemen sizi bırakır o tarafa yönelir.
Tasarımcılıkta öyle.Logo- değil tüm bir insörtü bedava yapmak müşteri
için olağan '' HİÇ LOGO İÇİN PARA MI İSTENİR ? HİÇ TASARIM İÇİN PARA MI İSTENİR '' vs.vs.
allah sonumuzu hayır etsin
müşteri artık antetli kağıdını zarfını kartvizitini kendi yapıp yazıcısından kendi çıktı alıyor
yakında e-Fatrura dönemi geliyor.İşte o zaman biz matbaacılar kapıları kaparız
saygılarım ile

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
Türkiyede tasarıma değer veren çok az
değer verenlerde işini Yurtdışında yaptırıyor
ayrıca CMYK renk sistemini öğrenen herkez ben grafikerim diyor
ben 20 ye yakın grafik düzenleme programı biliyorum hemde ismini hiç duymadığınız
ama yinede kendime grafiker diyemiyorum
bir iki program bilipte grafiker olunmaz...
eğer olunuyorsa ancak 500 e 700 e çalışırsınız

ben bu yazıyı yazdımda kızdılar bana:)
https://www.grafikerler.net/yolunuz...ogramlar-ogrenin-aranan-kisi-olun-t54487.html

Son düzenleme:

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
Türkiyede tasarıma değer veren çok az
değer verenlerde işini Yurtdışında yaptırıyor
ayrıca CMYK renk sistemini öğrenen herkez ben grafikerim diyor
ben 20 ye yakın grafik düzenleme programı biliyorum hemde ismini hiç duymadığınız
ama yinede kendime grafiker diyemiyorum
bir iki program bilipte grafiker olunmaz...
eğer olunuyorsa ancak 500 e 700 e çalışırsınız

ben bu yazıyı yazdımda kızdılar bana:)
https://www.grafikerler.net/yolunuz...ogramlar-ogrenin-aranan-kisi-olun-t54487.html

Program bilmek gerektiği kanısındayım tabiki ama farklı dallara ait aynı işe yarayan programları kullanabiliyo olmanın gereksiz olduğuna inanıyorum

set_me_free

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.isbilweb.com
merhaba arkadaşlar
yazılanları okudum da belki kızacaksınız ama bir kaç şey anlatmak istiyorum
bazı arkadaşlar bilinçsiz aç grafikerler,3 aylık kursla grafiker olmuşlar felan denmiş. ben şöyle anlatayım ben beden eğitimi öğretmenliği mezunuyum ama mesleğime bi kere olsun ait hissetmedim kendimi (bence 20-21 yaşından önce öss tercih edilmemeli:) )üniversiteli olma heyecanı ile kazandım ve gittim keşke 4 senemi harcamasaydım diyorum. e aklın nerdeydi derseniz aklım başıma 4. sınıfta geldi :D neyse benim küçüklüğümden beri resime,çizmeye karşı ilgim var üni de de web tasarımına merak sarmıştım ve photoshop ta kendimi geliştirmeye başladım mezun olduktan sonra baktım olmadı web tasarımı kursu aldım 8 ay ve kurs sonunda iş buldum ancak malum paraları alamadık en iyisi dedim ben kpss ye hazırlanıyım öğretmen olayyım web tsarımcılığıda devam ettiririm 8 ayımı kpss ye verdim(yine bir kayıp) ama sınav günü stres yapıp kusmaktan adam akıllı soru yapamadım:D olmadı tabi tam herşeyden bıkmışken şimdiki işim çıktı karşıma grafikerlik ve sekreterlik yapıyorum şu anda ve çok mutluyum patronum corelde zayıf olduğumun farkında ancak gayet sabırlı biri sağolsun bende kendimi geliştirmek için elimden geleni yapıyorum

yani demek istediğim şu ki ipini koparan grafikçi derken benim gibi bu mesleğe aç grafik işi yapmak için sekreterliği kabul etmiş insanlar olabilir

belki alanınızda çok iyi olabilirsiniz ama şu da var patronum ben ilk işe başladığımda şey demişti . genelde buraya grafik 3-4 günde bir gelir ekstra yani geneli hazır stoğumuzdadır şimdi ben buraya grafiker alıyorum e çizim yapıyor bitiyor ya kız arkadaşıyla chat yapıyor ya sıkılıyor e muhasebeci alıyorum grafik işlerim kalıyor e ikisini de almaya gücüm yetmez bu yüzden ikisini de yapan bir eleman arıyorum demişti ve ben girerken de belirttim ben corelde iyi değilim ama elimden geleni yaparım muhasebe ise gösterdiğinizi öğrenirim dedim şu anda başlayalı 1.5 ay oldu ve gayet memnunum çünkü istediğim işi yapıyorum. yani işvereni de düşünmek lazım

benim patronumun emeğe saygı duyduğunu düşünüyorum ve duyuyorda geçen gün bir iş olmuştu faturasını kesiyordum neden bu kdar pahalı diye sordum iş için patronum direk bana belki şimdi anlamıyorsun ama burada senin verdiğin bi emek var iyi ya da kötü çiziyorsun ve zaman harcıyorsun kendini veriyorsun daha sonra serigrafiye giriyor orda bir emek var bunları gözardı edemeyiz demişti ve ben çok mutlu olmuştum

ve şu anda maaşım çok uçuk olmasa da öğretmenliğe tercih ettim ben bu mesleği ve öğretmen olup 1.300 alacağıma işimi yapar şuanki aldığım parayı alırım diyorum :)

ve umarım arkadaşlar aradığınız işi ve umduğunuz miktarı bulursunuz vazgeçmeyin...