Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bu kadarda Olmaz Dedirtecek Fiyat Teklifi

uysaltimsah

🏆Pro Tasarımcı🏆
komik bile değil bu.cinnet sebebi direk
kreativcard235.jpg

1.5 liraya böyle elimle yazar yollarım deseydiniz.Fotoğraf da ki gibi 2.el kartvizite :).Şaka gibi gerçekten Allah kolaylık versin bu mesleği icra eden değerli arkadaşlarımıza.
buarada bu kartvizit gerçekten çok hoşuma gitti. fazla zekice hazırlanmış yapanın eli öpülesi bir iş. söylemeden edemedim :)

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bu işin bana karşı ve sadece beni kızdırmak için planlanmış olabileceğini düşünmeniz gayet normal.Ben olsam belki ben de öyle düşünürdüm.

Aslında yazmayacaktım.Fakat bazı mesajları okuduktan sonra kendimi yazmak zorunda hissettim.
Arkadaşlar bu bana karşı yapılmış bir şaka veya kızdırmak amaçlı bir e-posta değil.
İlgili kişinin ilanı şu an sitede duruyor,maalesef bu kişi ilanını bizim siteye vermiş :)

kerrigan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
İzmir Kemeraltı'nda matbaa görmüştüm. Karanlık, düzensiz, kenar mahalle internet kafesi görümünde bir yerdi. 20-30 bilgisayar her bilgisayarda birer oparatör ve arkalarında ayakta bekleyen müşteriler vardı. Burada çalışan arkadaşlara grafiker deniyor. Hazır katalogdaki resim, zeminler ile oynayarak maksimum 10 dakikada bir kartvizit çıkarıyorlar. 5 saat iş yapsalar günde 30 kartvizit çıkarırlar. Bu da 1.5 liradan 45 lira ayda 1.100 lira gibi bir para yapar. Bir sekreter bu paranın çok daha azına temizlik, fatura işleri, çay kahve ve bilgisayar oparatörlüğü yapıyor... konun kolaylığının farkında olan bilgisayar okur yazarı her sekreter bu tarz "grafiker" olmak isteyebilir... daha iyi para, daha rahat çalışma koşulları... sekreter sadece örnek. "grafiker" olmak gibi bir alternatifinin olduğunun farkında olan bir çok kişi bu yolu seçebilir.

Ben büyük şirketlere değil esnafa çalışıyorum. Rakibim 25 liraya iş yaparken ben 35 liraya iş yapabiliyordum. Müşteriye sunabildiğim tek artı ise "özel" kartvizit yapıyor olmamdı. Çoğu rakibimde kartviziti 25 liraya yapmaya başlayınca aralarından bir tanesi fiyatını 20 liraya indirdi. Ben şimdi 35 lira gibi çok komik bir fiyata iş yapamaz oldum.

1) Kimseye yasal olarak niye 20 liraya iş yapıyorsun diyemezsiniz. Teknik olarak bunu söyleyecek yasal bir zemin oluşturamazsınız. Sözel olarak konuşmanız da bir işe yaramaz.

2) Esnaf (hedef pazarım) 20 lira ile 35 lira arasındaki fiyat farkı için sunduğum "özel tasarım" argümanını umursamıyor. Ben hedef müşterilerimin bunu umursamasını sağlayamıyorum. 20 liraya kesinlikle iş yapmam, 35 lira gibi komik paraya da iş bulmam çok zorlaştı. Ben para kazanmalıyım. Adam gibi argüman ile müşterimi eğitemediğim için pazarımı daralttım ve şimdilik elimdekiler ile yetiniyorum.

İnternet Kafe görünümlü matbaada çalışanlar daha iyi paralara daha iyi koşullarda o işi yapıp hayatlarını sağlamaya çalışıyorlar, onlara hangi zeminde kızabilirsiniz?
Kâr maksimizasyonunu sağlamaya çalışan matbaalar kendilerini güncel duruma göre revize ediyorlar. katalog, oparatör ile işlerini gayet iyi yürütüyorlar. onlara hangi zeminde kızabilirsiniz?
Kendilerine iki iş arasındaki farkı algılatamadığım müşteriler daha ucuz olanı seçiyorlar. Onlara hangi zeminde kızabilirsiniz? Daha doğrusu kızsam ne farkeder... ne yapabilirsiniz?

İyi bir grafikerseniz ya bu tarz bir yerde çalışmayıp daha iyi paralarla daha paralı firmalara daha iyi işler yapacaksınız. Mecbursanız ya duruma ayak uydurup işi kabul edeceksiniz. Ya da durumun farkında olup kendini doğrularınızı dikte edecek fikriniz/planınız olacak.

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
ciddi bir niyeti yoktur, sadece sizi sinir etmek için yazılmıştır diye düşünüyorum
...
Bu cümle ile,

...
Türkiyede freelance çalışmak zordur ve bu gidişle berbat birşey olacak.
Türkiyede ekmek bile alınmayacak para ile freelance çalışmak yerine ingilizcenizi geliştirip yurtışına çalışın, en azından para kazandığınızı anlarsınız ...
Devamında söyledikleriniz çelişmiyor mu?

xcalibur35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba;

Matbaacı olarak birde konuyu ben değerlendirmek istedim.

Konuya 3 sayfa yorum yapılmış. Bana göre hatanın kimse farkına varmıyor aslında. Şimdi ben size sorayım.

- 6.5 - 7.00 TL ye kartvizit 15 - 20 TL ye broşür basılırsa kusura bakmayın grafiker arkadaşlara daha çok komik teklifler iletilecektir.

- Sitedeki üye sayısına bakarak birde üye olmayan grafiker arkadaşları hesap edip türkiye nüfusuna böldüğümüzde nerdeyse ev başına bir grafiker düşecek hale gelmiş. Peki grafiker arkadaşlar maddi olarak çok iyi bir yerlerdemiydiki yada yaptıkları iş gerçekten çok kolay gözüktüğü içinmi bu sektör bu kadar cazip bir hale geldi. Ben bu tür bu işe yeni başlıyan grafiker arkadaşların geneline sormuşumdur " Neden grafiker olmak istiyorsun " öyle komik öyle acı cevaplar alıyorumki hayret içinde kalmamak elde bile değil.

- Organize matbaacılık adıyla yürütülen sektör, kaç mesleki gruba sekte vurdu dersiniz. Bu oluşumu matbaacılar, grafikerler, ajanslar destek verdikçe bu işten kazanan organize matbaacılarda dahil, bozuk bir piyasadan başka bir netice vermiyecektir.

- Müşteriyi kaliteye yönlendirme; Bakınız arkadaşlar piyasada bir vurgun yada nasıl anlatayım gelip geçici olaylar her zaman rastlanılan olaydır. Örneğin kartviziti çok renkli basmak yada kısmi lak, gofre, matbaacılık adına ne kadar teknik varsa hepsini bir çalışmada uygulamak o işin kalitesini artırmıyor. Çevrenize bir bakınız isterseniz Ticari serüveni başarıyla, kalite ile bağdaşan firmalar organize matbaacılık ürünlerine hangi gözle bakıyor. Onuda bırakalım bir kenara, gelişmekte olan küçük ve orta işletmeler dahi artık kendini tanıtan meteryallerde kalite arayışı içerisindedir.

Sonuç olarak; şahsi fikirlerim.

- Kalite tüm sektörlerde vaz geçilmez bir unsur olup, tüketici elbet bunun farkına varacaktır.

- Çok ilgi ve talep gören sektörlerde ayakta kalacak olan her zaman işini en iyi şekilde icra eden, kendi mesleğini yapan arkadaşlar olacaktır.

- İşini iyi bir şekilde yapan arkadaşlar için; sadece bir müddet daha sıkıntı çekeceksiniz ileride güzel ve mesleki olarak parlak günler hak edenin olacaktır.

- Bir meslek edinmek isteyen yada geleceğine iyi yön vermek isteyen arkadaşların kesinlikle yapacakları mesleği iyi araştırıp, seçtikleri mesleğin cazibesi kadar, çilesini, sıkıntılarını göz önünde bulundurarak, tercih yapmalarını büyük bir hassasiyetle rica ediyorum. Zaman çok önemli bir etkendir telafisi kesinlikle yoktur.

Saygılarımla.

gülsüm

🌱Yeni Üye🌱
benim çok var etrafımda ... millet evine para götürmek için neredeyseekstradan gelen 1 - 2 tl kar için bile yapıyorlar .. içler acısı....

worm32

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yuhhh yaaaaaaa bu kadarda olmazz amaaa

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
Bu cümle ile,

Devamında söyledikleriniz çelişmiyor mu?

sorun bumu, benim cümlelerimin çelişmemesimi:D

her ne olursa olsun kıyamet dahi kopsada 1.5TL lik fiyat söz konusu bile olamaz, bu yüzden o maili şaka olarak nitelendirdim ben...

ancak Türkiyedeki çoğu fiyat teklifli, 1.5 tl olmasada yine idare etmeyecek seviyededir, buda ikinci cümlemin desteğidir
saygılar..:)

gizli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.nanorator.com
Kısaca özetlersek şimdi bu grafik işi bukadar çok abartıldıki piyasada git gide kötüleştiği için şu hikaye doğdu ortaya

Hikayemiz: Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde bir aile varmış adamın oğlu olmuş ilkokulu bitirmiş ve konumuz başlamış

Baba hanımına diyormuşki hanım hanım bizim oğlan büyüdü napacaz hangi işe verelim piyasada bozuldu ben berber yanına vermeyi düşünüyordum!

Annesi demişki yok bey hiç olurmu bak hacı hüsam beye adam reklamcı paraya para demiyorlar ben çoçuğumu öyle berber yanına felan veremem.

Babası hanım haklısın adam iki gün önce kapı kapı dolaşıp kartvizit yapımmı diye dileniyo gibi görünüyordu banada
bak adam şimdi altında jeep son model yazlıkta aldılar valla hanım haklısın sen reklamcıya verelim.

Hatta dur reklamcıya vermeyelim ben tükan açım bende reklam işi yapım hanımı derki bey sen nasıl yapacaksın hanım herkez anasının karnındamı öğrendi bizde yaparız heralde demiş.

Hikayemiz böyle böyle başlamış ve ilerlemiş gitmiş ve şimdiki durumlar herkez grafiker olmaya rağbet göstermeye başlıyor.

Bilgisayarını format attrmaya bilgisayarcıya götürüyor Abi bana Photoshop'ta yüklesene kendimi photoshop yapacam sonra bir kaç internetten derslere baka baka birşeyler yapıyor al işte sana grafiker oldumu bu çoçuklar Freelance işlere bende yaparım diye atlarsa vede yukarda anasının karnındamı herkez öğrendi diyen insanlar işveren olursa bu gibi munasebetlerle her zaman karşılaşacaksınız.

Umarım herşey istediğiniz gibi olur yalnız hiçbişey istediğiniz gibi olmayacak buna eminim gitgide bir kaosa sürüklenip gidiyoruz.

Ama umudunuzu yitirmeyin elbet birgün biri çıkacak ve ortalığın altına üstüne getirip düzeltecek lakin burda anlatmaya çalıştığım siz ne kadar burda bu konuyu uzatsanızda hiçbişey değişmeyecek yine ucuza iş yapılacak yine insanların yaptığı işin değerini vermeyen insanlar olacak.

Biz Türk ulusuyuz herzaman dimdik olacağız aramızda ne kadar köstek olmaya çalışanlar olsada.

Saygılarımla.

filafi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Başka bi şey ararken - tesadüfen gördüm ve dikkatimi çekti okudum... Bu teklifi yapan arkadaşa teklifim olacak ( geç belki ama )

Bi panel düzenlesin bizi kursa çağırsın
Nasıl fütursuz olunur - yüzsüzlükte son nokta nedir diye,,

zira en zayıf olduğumuz noktamız burası... izin versin bizde öğrenelim

kurbaa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Başka bi şey ararken - tesadüfen gördüm ve dikkatimi çekti okudum... Bu teklifi yapan arkadaşa teklifim olacak ( geç belki ama )

Bi panel düzenlesin bizi kursa çağırsın
Nasıl fütursuz olunur - yüzsüzlükte son nokta nedir diye,,

zira en zayıf olduğumuz noktamız burası... izin versin bizde öğrenelim

tebrık ederım gercekten guzel cevap olmus...
Bu ıswerenın maılını werın lutfen ona bu mesajı ıletelım...
Yada sız ıletınız lutfen... Bıze bı ıyılık yapsın, kurs duzenlesın...
Neyse parası verırız ama; bedawa olmaz...
adam bası 1.5 TL
33 kişi olunca 50 TL yi hesabına yatırırız...:D

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
İlan sahibinin ilanı sitede duruyor.Beni esas üzen ise hala bu ilanı ciddiye alıp mesaj yazanlar.

kurbaa

🏆Pro Tasarımcı🏆
o kısı hakkında hıc bır bılgı vermemıssınız ama... dolayısıyla kımse bu kısının baswurdugu kısı oldugunu bılmeyecek, ılana basvuracak ve yasadıklarınızı yasayacaktır.
Site kurallarına aykırı degılse lutfen kısının kımlıgını acıklayınız.
Eger kurallara aykırıysa da yapacak bıseyımız malesef yook. :(
Umarım yasadıklarınızı yasayacak olan kısıler bu teklıfe olumlu bakmazlar.

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
o kısı hakkında hıc bır bılgı vermemıssınız ama... dolayısıyla kımse bu kısının baswurdugu kısı oldugunu bılmeyecek, ılana basvuracak ve yasadıklarınızı yasayacaktır.
Site kurallarına aykırı degılse lutfen kısının kımlıgını acıklayınız.
Eger kurallara aykırıysa da yapacak bıseyımız malesef yook. :(
Umarım yasadıklarınızı yasayacak olan kısıler bu teklıfe olumlu bakmazlar.

Açıkcası açıklamanın kurallara aykırı olup olmadığından tam emin olmadığım için açıklamadım.

Temenninize bende katılıyorum.Ama inanın emin değilim.

graf_ipek

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Böyle bi teklif yapan arkadaş kendini baya uyanık sanıyor da baya yanılıyor.Olaya bak yaaa 50 lira olana kadar kaç iş yapılır hiç düşünmüş mü?Ya da grafikerin ne olduğunu sanıyor mutfak robotu mu bas düğmeye çalışsın ohh:D

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bütün ikazlara rağmen hala bu tür ilanlara başvuru amacıyla cevap yazıldığı müddetçe böyle teklifleri daha çok duyarız. :)

wildturk1

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaslar bunda bu kadar abartilacak bişey yok zaten maatbaaci hepinizin bildiği gibi bin adet kartviziti tek yüz selefon kaplı olarak :) en babasi bu aralar 25tl ye ancak basabiliyor nasıl 50 tl vermesini beklersiniz biraz objektif olun :)

kriz sadece grafik ve tasarim sektöründe yokki kaldiki ben 1000 adet kartviziti 6tl cillop gibi basan matbaa biliyorum hemde sıkıntısız ve dedikleri günde teslim ediyorlar

adamlar iyi kötü bir tesis kurmuslar dostlar pazarda görsün muhabbetine çalışıyorlar sadece yıllardir çalıştırdıklari kalifiye personellerini ellerinde tutabilmek için bunu yapiyorlar

maatbaayida bırakın minnacik bir ajansın giderlerini ele alalım isterseniz :)

oda kaydı maliye bağkur bir tanede vasıfsız sadece telefonlara bakmak getir götür işlerini yapmak için de yaninda birisini istihdam etse yerde kiraysa aylık minimum gider kalemi 2500 ila 3000 tl arasindadir

bu arkadaş bu şartlarda nasıl çalışır
kira : 500 tl
personel (asgari üçret) 650tl
personel (ve kendi yemeği sadece öğlen minimum) 800tl
bağkur 270tl
elektrik telefon su (minimum) 100tl
büronunda aylik minimum gideri 500
demirbaşlarıda boşverin :))

toplamda 2820 tl eder yani ayda garanti 2820 milyon kar etmesi lazim :) işe devam edebilmesi için bunu matbaa bazlı alırsak rakam uçar

bu arkadasın 2820 kar etmesi için ne kadar kartvizit basmasi lazim ortalama 30 milyondan aldiğini düşünürsekki günümüzde imkansız :) ve 10 lira kar ettiğini düşünürsek sipariş başi :) minimum günde 10 ayda toplamda 282 müşteri yakalaması lazim işini teslim etmesi lazim ve parasini eksiksiz gününde almasi lazimki işine devam edebilsin bu arkadaş daha kar etmedi ay sonunda 2820 lira gideri karsilayabilsin :)

eğer batmadan :) bir yıl idare edebilirse takvim eşantiyon çalışmalari ramazan ayindaki imsakiyeler ve yaz aylarindaki düğün davetiyelerinden o yıl bişey kazanabilsin el ilani kitap ve dergi işleri artik eskisi gibi bol keseden yapılmıyor eğer gecen senelerde 150 müşterisi olan varsa bu bazlı çalışan bu sene ya 50 si duruyor yada durmuyordur

el insaf arkadaşlar ben maatbaaci değilim ajans sahibide değilim ama görünen köyde klavuz istemiyor

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
arkadaslar bunda bu kadar abartilacak bişey yok zaten maatbaaci hepinizin bildiği gibi bin adet kartviziti tek yüz selefon kaplı olarak :) en babasi bu aralar 25tl ye ancak basabiliyor nasıl 50 tl vermesini beklersiniz biraz objektif olun :)

kriz sadece grafik ve tasarim sektöründe yokki kaldiki ben 1000 adet kartviziti 6tl cillop gibi basan matbaa biliyorum hemde sıkıntısız ve dedikleri günde teslim ediyorlar

adamlar iyi kötü bir tesis kurmuslar dostlar pazarda görsün muhabbetine çalışıyorlar sadece yıllardir çalıştırdıklari kalifiye personellerini ellerinde tutabilmek için bunu yapiyorlar

maatbaayida bırakın minnacik bir ajansın giderlerini ele alalım isterseniz :)

oda kaydı maliye bağkur bir tanede vasıfsız sadece telefonlara bakmak getir götür işlerini yapmak için de yaninda birisini istihdam etse yerde kiraysa aylık minimum gider kalemi 2500 ila 3000 tl arasindadir

bu arkadaş bu şartlarda nasıl çalışır
kira : 500 tl
personel (asgari üçret) 650tl
personel (ve kendi yemeği sadece öğlen minimum) 800tl
bağkur 270tl
elektrik telefon su (minimum) 100tl
büronunda aylik minimum gideri 500
demirbaşlarıda boşverin :))

toplamda 2820 tl eder yani ayda garanti 2820 milyon kar etmesi lazim :) işe devam edebilmesi için bunu matbaa bazlı alırsak rakam uçar

bu arkadasın 2820 kar etmesi için ne kadar kartvizit basmasi lazim ortalama 30 milyondan aldiğini düşünürsekki günümüzde imkansız :) ve 10 lira kar ettiğini düşünürsek sipariş başi :) minimum günde 10 ayda toplamda 282 müşteri yakalaması lazim işini teslim etmesi lazim ve parasini eksiksiz gününde almasi lazimki işine devam edebilsin bu arkadaş daha kar etmedi ay sonunda 2820 lira gideri karsilayabilsin :)

eğer batmadan :) bir yıl idare edebilirse takvim eşantiyon çalışmalari ramazan ayindaki imsakiyeler ve yaz aylarindaki düğün davetiyelerinden o yıl bişey kazanabilsin el ilani kitap ve dergi işleri artik eskisi gibi bol keseden yapılmıyor eğer gecen senelerde 150 müşterisi olan varsa bu bazlı çalışan bu sene ya 50 si duruyor yada durmuyordur

el insaf arkadaşlar ben maatbaaci değilim ajans sahibide değilim ama görünen köyde klavuz istemiyor

Burada bahsedilen sadece kartvizit tasarımı değil.Kartvizit tasarımı zaten başlı başına bir muamma oldu artık.Zaten şahsen ben kurumsal kimlik çalışması dışında kartvizit tasarlamıyorum.Talep eden oldu mu git matbaa 1000 adet kartviziti 25 tl ye yapıyor diyorum.Kartvizit olayına burada noktayı koyalım.

Teklif edilen 1.5 tl lik rakam tüm tasarımlar için geçerliydi.

Şimdi bu doğrultuda elinizi vicdanınıza koyup lütfen hakkaniyet ölçüsünde cevap verin.Bir broşür tasarımı için 1.5 tl teklif etmek için ne olmak gerekir?

Veya bir logo tasarımı istendiğinde 1.5 tl ile karşılaşmak nasıl bir duygudur acaba? Bunun gibi daha bir tasarımcının saatlerini alan işler.

Soru ;
Bir tasarımcı özgün ve kaliteli bir broşür tasarımını ne kadar zamanda yapabilir?
(Çoğu zaman ne metin verilir ne konu ile alaklı fotoğraf.İnternetten bulursun denir.Uygun görsel bulup bunları Ps.de işleme vb.işlermler de cabası)

Bir logonun tasarlanması ve çizilmesi ne kadar zaman alır sizce ?

Bu tip soruları çoğaltmak mümkün.

sadece ikisine cevap verin yeterli.

Cevabınızı merakla bekliyorum.

kemalgencer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu bana yapılsa bu insana ömür boyu selam vermem.Yani Onu YOK sayarım. Önce İnsan