Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel X3 ve Indesigne

scarfshawl

🌱Yeni Üye🌱
uzun süredir corel X3 kullanıcısıyım, In design a geçmem gerekiyor fakat gerçekten buna ikna olmakta zorlanıyorum....Corel in birçok avantajı var, peki ya Indesign'ın avantajları nedir?

Benzer konular

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Öncelikle Günaydın;

Corel Draw vectorel çizim programıdır, indesigin ise yayıncılıkta kullanılan pixel tabanlı bir programdır.Indesign ile ilgili bir çok kaynak verdik.. dergiler, linkler vs. piyasada yer alan cs2 nin birde kitabı var. Bende draw dan indesign e geçenlerdenim. ilk başlarda sıkıntı olsada zamanla indesig in biçilmiş kaftan olduğu bir gerçek.. doğru karar vermişsin.. burada elimizden geldiğince de destek oluruz.
https://help.adobe.com/tr_TR/InDesign/5.0/help.html?content=WS8DD56A1A-86FB-4c36-A67A-E62FDD9A65BE.html
bu link sana fikir verecek inancındayım.
sevgiyle kal..

alimyus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Öncelikle Günaydın;

Corel Draw vectorel çizim programıdır, indesigin ise yayıncılıkta kullanılan pixel tabanlı bir programdır.Indesign ile ilgili bir çok kaynak verdik.. dergiler, linkler vs. piyasada yer alan cs2 nin birde kitabı var. Bende draw dan indesign e geçenlerdenim. ilk başlarda sıkıntı olsada zamanla indesig in biçilmiş kaftan olduğu bir gerçek.. doğru karar vermişsin.. burada elimizden geldiğince de destek oluruz.
https://help.adobe.com/tr_TR/InDesign/5.0/help.html?content=WS8DD56A1A-86FB-4c36-A67A-E62FDD9A65BE.html
bu link sana fikir verecek inancındayım.
sevgiyle kal..

kardeş bu vermiş olduğun linkin photoshop veya after effect için olanı varmı acaba türkçe yanii...

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
İndesign sayfa düzen - mizanpaj programıdır. Çok gelişmiş illustrasyon ve tasarımlar yapmadığınız sürece ve fotoğraf düzenleme yapmannız gerekmediği sürece başka programlara ihtiyacınız yoktur.
Corelle karşılaştırma yapmak gereksiz olur çok sayfa desteği olması onun mizanpaj programı olduğunu göstermez.
Not İndesign pixel tabanlı bi program değildir. O da vektör tabanlı çalışır. Pixel tabanlı programlar yada dolaylı destek veren programlar Photoshop, photo paint, illustrator (dolaylı) gibi programlardır.

Frankfurt

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben İn Design programini gecenlerde bir otomobilde giderken duydum. Müthis bir program falan diye bahsetti bir kac kisi.. Dedim Allah Allah ben nasil duymam. Ki ben Uzun zamandan beri Corel kullanan bir kisiyim...

Ve simdi burada baktimgimda...

Yani bana oyle bir neden soyleyinki bu programi ögrenme nedenim olsun ...!

Bekliyorum....

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
indesigni da duydum ama quarkexpress gibi mijanpaj programı olrak biliyorm corelle alakası yok corelin kıstası ancak adobe ilistratördür sanırım oda çok zor geliyor nedense corele devam yani :d

reymi

🌱Yeni Üye🌱
selam. ben draw kullancısıyım da, sitenizle yeni tanıştım. bu bahsettiğiniz indesign programını yeni duydum
bunu nasıl edinip inceleyebilirim. Karşılaştırma yapılabilirmi bakalım.

wonderlanddizgi

🌱Yeni Üye🌱
biz de Quark, photoshop, corel, kullanıcısıyıs... indesigne geçmek istiyoruz bize link verin arkadaşlar...mac kullanıcısıyız...
teşekkürler iyi çalışmalar...

kara kule

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
şimdi farkettim bu bölümün türkçe olduğunu. daha önce ingilizce site üzerinden takip etmeye çalışıyordum. yarım yamalak ingilizceyle nereye kadar....

ben de bir ekleme yapayım istedim. burada da videolu anlatımlar bulunuyor.
umarım işinize yarar.

https://www.adobe.com/designcenter/video_workshop/

TURGUT KARACA

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar corelle ındesigne kıyaslamanın bı matığı yok indesigne kıyaslıycaksanız Quarkı kıyaslayın .Arkadasım send e coreli ıllustratöör hariç hiçbişeye değişme benden tavsiye

diagram

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Öncelikle yukarıdaki açıklamalardan bikaç düzeltmeyle başlayayım... InDesign pixel tabanlı bir program değildir. Vektörel bir programdır.

Sayfa tasarımı konusunda gayet hızlıdır. Corel ile kesinlikle karşılaştırılmamalıdır. Eğer kullandığınız görsellerde veya yazılarda ya da objelerde, gölge, eritme, kabartma, lens gibi bazı efektler kullanmayı seviyorsanız ID programların arasında gezmenizi engelleyecek ve sizlerin rahatça yukarıda saydığım işlemleri yapmanıza imkan sunacaktır.

Çoklu sayfaların olduğu işlerde diğer programlar 15-20 sayfadan sonra yavaşlamaya başlarken ID herhangi bir hantallık göstermeden rahatlıkla çalışmanızı sağlar.

Ayrıca işlerinizi baskıya yollarken Adobe ürünü olmasının avantajından yararlanırsınız. Acrobat Distiller ayarlarınızın tümünü tanıyarak sizlerin sorunsuz PDF'ler yapmasına olanak sunar.

Birkaç parçada hazırlanan kipat veya katalog gibi işlerinizde indeks ve içindekiler sayfalarını çok rahat ve hızlı yapmanızı sağlar...

XML desteği ile sizlerin işlerinizde etiketler oluşturmanızı, bu etikler ile başka işlerde oluşturduğunuz etiketleri birleştirerek iş akışınızı rahatlatmanızı sağlar...

Program üzerinde verdiğiniz hiç bir efekt "ben baskıda sorun çıkarırım kullanırken dikkat et" demez...

Oluşturduğunuz PSD dosyalarını içeri direkt olarak aktarabildiğiniz için yeniden EPS, TIF gibi dosyalara çevirmeniz gerekmez...

Ayrıca görsellerinizin formatı onun için pek önemli değildir. Her formatı destekler. JPG, PNG gibi formatlarda görselleriniz ID'de rahatlıkla kullanabilir yeniden başka bir formata çevirmenizi istemez...

Bu kadar yeter sanıyorum...

dardai_06

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar. bende arkadaşlarımın tavsiyesiyle bugün üye oldum siteye. biraz inceledim gerçekten çok güzel. corel 3.0 dan beri sadece corel kullanarak çok güzel işler çıkardığıma inanıyorum. bu alanda üstüne kimseyi tanımadığım abilerim ID'na geçmemi, çok kullanışlı bir prog. olduğunu söylüyolar. corel'in özellikle gölge efektinin baskıda bozuk çıkmasından şikayetçiyim. gerçi gölge rengini siyah yerine zemine yakın bir renk verince fazla sorunda olmuyor ama photosop daki gölge kalitesi mümkün değil yakalanmıyor. vectörel olarak corel tartışmasız lider bir program. ama efectlerde başırılı bulmuyorum. photosop desteksiz olmuyor. ID çalışmalarına yakında başlamayı düşünüyorum. umarım anlatıldığı kadar başarılıdır.

graffix

🌟Usta Tasarımcı🌟
Corel ve indesign ayrı dünyaların insanları :)

diagram

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Vektörel olarak yanlış programı lider görüyorsun. Bence bir de Illustrator çalışmalrını incele... İşte o zaman lider programın hangisi olduğuna karar vereceksin. ;)

swdsword

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar bu bence göreceli bi kavram, bi arkadaş çıkmış corel lider demiş bi arkadaş yok efenim yanlış illüstrator demiş kimi indesgin demiş.
Bence hepsi farklı kategorilere hizmet edecek yazılımlar mesela corelde çizim yapmak çizgileri yönetmek çok kolaydır iştediğiniz logoyu çizimi rahat yapabilirsiniz fakata indesign buna fazla izin vermiyor, gelgelelim dergi kitap tasarımlarına geçen sene üniversitenin bi bölümünden mezun olacak 35 kişi için 42 sayfalı bi yıllık yaptım corelde, aman yarabbim dedirtti bana özellikle son sayfalara doğru çok yavaşladı, 2 ay önce bi dergi için indesign'ı denedim gayet rahat 70küsür safya banamısın demedi mübarek anladımki bu iş indes,gn işi corelin değil, fakat bi firmanın kartvizitini yenilerken logoyu tarayıp yeniden çizmek için indesigne başvurdum bu seferde indesign beni bezdirdi corelde 3 dakikada çizdim.
İllüstratorü fazla kullanmadım fakat corel tamamen bırakılıp indesign a geçilmez ikisininde yeri ayrı vede kategorilerinde lider yazılımlar bence yani...

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Arkadaşlar bu bence göreceli bi kavram, bi arkadaş çıkmış corel lider demiş bi arkadaş yok efenim yanlış illüstrator demiş kimi indesgin demiş.
Bence hepsi farklı kategorilere hizmet edecek yazılımlar mesela corelde çizim yapmak çizgileri yönetmek çok kolaydır iştediğiniz logoyu çizimi rahat yapabilirsiniz fakata indesign buna fazla izin vermiyor, gelgelelim dergi kitap tasarımlarına geçen sene üniversitenin bi bölümünden mezun olacak 35 kişi için 42 sayfalı bi yıllık yaptım corelde, aman yarabbim dedirtti bana özellikle son sayfalara doğru çok yavaşladı, 2 ay önce bi dergi için indesign'ı denedim gayet rahat 70küsür safya banamısın demedi mübarek anladımki bu iş indes,gn işi corelin değil, fakat bi firmanın kartvizitini yenilerken logoyu tarayıp yeniden çizmek için indesigne başvurdum bu seferde indesign beni bezdirdi corelde 3 dakikada çizdim.
İllüstratorü fazla kullanmadım fakat corel tamamen bırakılıp indesign a geçilmez ikisininde yeri ayrı vede kategorilerinde lider yazılımlar bence yani...
Çok güzel özetlemişsiniz.

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşlar şunu unutmayın ki boş tenekeden çok ses çıkar...
az lafla ne kadar güzel anlatmış arkadaş dimi...
teşekkürler swdsword ....

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Corel
İndesign

1) Corel çizer
1) İn design da çizer

2)Filmde bazı efektler sıkıntı çıkarır. Profram kendi verse bile
2) filmde sıkıntı çıkartmaz efektleri destekler

3) Wordden düz yazi aktarımı yapar uzun sayfalarda çakar
3) Wordden yazı aktarımı yapar sadece word mantığını bilmek yeter

4) macteki dosyayı pc de font dahil sıkıntılı görür
4) Font dahil sayfa tasarımı dahil aynen pc de ve macte görüntüler

5) 1000 sayfayı bir arada toparlamaz
5) 1000 sayfayı hem bir arada hemde book ta ayrı ayrı olarak yer değiştirme efekt dahil hızlı çalışır

6) Alt Versiyonuna çevirirsen bazı şeyleri bozar
6) Alt versiyonunda da açar

7) Quark dosyalarını birebir açamaz
7) Quark dosyalarını birebir açar. Mac pc farketmez.

Eksiğimi bilen tamamlasın.

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Corelde zaman yoktur beklemek vardır.

İn designda beklemek yoktur. İş harici zaman size kalır.