Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

En komik basılmış hatanız

nihaltekinkuss

🌱Yeni Üye🌱
bence hac malzemeleri satan bir dükkan için el broşürü tasarlamıştım kocaman başık ''HAV MALZEMELERİ'' diye yazmışım. basıldıktan sonra farkettik sonra telafi edildi ama ben rezil olduğumla kaldım :D

aeozkar

Acemi Tasarımcı
Okul bitmiş kısa bir süre sonra iş bulmuştum. Özel bir okulda çalışıyordum. İşe gireli 15 gün olmuştu akşam 18.00 sularında patron çağırdı ve yarın sabah 10.00'a kadar bir gazetenin yeni yıl eki için orta sayfayı aldım ara gazeteyi ölçüleri al sabaha işi bana göster ve teslim et dedi. İlk işim daha acemiyim ve süre diye birşey yok nerdeyse. Neyse ölçüleri aldım, sabahladım ve birşeyler çıktı ortaya. Sabah 09.00'da patron geldi tasarıma baktı inceledi ve onayı verdi. Bugün izinlisin diye de kıyak geçti. Gittim gönül rahatlığı ile teslim ettim. 1 Ocak günü gittim bayiye aldım gazeteyi. Eve geldim incelerken beynimden vurulmuşa döndüm. Okul ile ilgili bir cümlede "hayata" hazırlamaktır yerine "hayta" hazırlamaktır yazmışım. Allah'tan kimse hiçbir şey dememişti.

nejat

🌱Yeni Üye🌱
.

ben cevap vermek istiyorum.
convers ayakkabıdır:D (bende var şahsen)
convert kullanılan programlarda yapılır sebebi matbaaya vb. yerlere gittiğinde sorun yaşanmaması içindir.

Derin anlam içeren bir mesaj olmuş dalga geçtiğini zannedip kendi sığ bilgisini ortaya koymak budur işte...

nejat

🌱Yeni Üye🌱
.

Yıllar önce başımıza gelen bir olay benim ve ekibimin bir hatası yoktu bu işte, klasik müzik konusunda saygın katalog dergisi olan ANDANTE, o dönem çalıştığım matbaada basılıyor, bende baskı öncesi hazırlığını yapıp film çıkışlarını alıyorum, kapaktan kromalin basılıyor ve en az 10 otorite tarafından onay verilen kapak baskıya giriyordu.
Normal prosedür devam etti, dergi 3000 adet basıldı ve teslimat, ardından gece saat 3'te çalan telefon arayan patron biz kapakta düzeltme yaptık mı?......... hayır diyince derin bir ohh....

Olay şöyle gelişmiş, o dönem tv.de Emrah'ın kınalı kar diye dizisi var, kapakta da üst spot, KINALI ELLER ORATORYOSU olacakken, esinlenen grafiker KINALI KAR ORATORYOSU yazımış, en acilinden kapak yeniden basıldı, takıldı ama dergi ciddi anlamda prestij kaybedip madara olmuştu, hatayı yapan grafikermi, hala dizilerde figüranlık yapıyor??:D::D:D:D

hacibey

🏅Acemi Tasarımcı🏅
wwww ile başlayan bi adres yazmıştım 10 yıl önce

kerim9967

🏅Acemi Tasarımcı🏅
alıntı
tarim ilaclari üreten bir firmanin kutu ve etikelerini yapiyorum. bir defasinda bir kutu calismasinda YAPRAK kelimesindeki "P" harfini unutmusun. yaklasik 4 ay sonra anadoluda bir ciftci kardesimiz farkedene kadar kimse hatanin farkina varmadi. artik yaprak yazarken cok dikkatliyim. ]

ah aynı kaderi paylaşmışız bende aynen yaprak deyince irkilirim çünkü koca puntolarla yazılıp basılmıştı düşünün benim halimi oooo ölseydim daha iyi :)

hatasiz kul olmaz.
tarim ilaclari üreten bir firmanin kutu ve etikelerini yapiyorum. bir defasinda bir kutu calismasinda YAPRAK kelimesindeki "P" harfini unutmusun. yaklasik 4 ay sonra anadoluda bir ciftci kardesimiz farkedene kadar kimse hatanin farkina varmadi. artik yaprak yazarken cok dikkatliyim. :)

Uzun Zamandır bu topic e yazıcam ama ayıp olur dıye yazmıyordum senı gorunce cesaretlendım..

Bende yenı basladıgım donemlerde bı tabela hazırlıyordum. Mobilya firmasının tabelasıydı ve ben
Oturma Odası - Yemek Odası - Yatak Odası yazarken son yazdıgım oda da "t" yerıne "r" harfı kullanmısım!

Kaçın O odaya girilmez! tabelası da yaptırmam gerekecektı:):):):)
------------------------------------
Geçen sene benzer bir hata da kendim yaptım. firmanın mail adresi yarar diye başlıyor ve ben F klavye kullanıcısıyım; tüm tehlikeli harfler bir arada yani. Ama direkten döndü benimkisi yaran@...com yazmışım. :D

kerim9967

🏅Acemi Tasarımcı🏅
geçen yıl imaskiye sezonunda, imsakiyeye "fitre miktarı" yerine FİDYE miktarı yazmışım.
İşin kötü tarafıda bütün imsakiyeler böyle basıldı, şablon kullandığım için.. halen aklıma geldikçe gülmekten kendimi alamıyorum :)

Seninki iyiymiş, 2009 da kendimize bastığımız imsakiyede bayram günü ve namaz saatini 2008 dekinin aynısı olarak yazmışım. Yaşadığım utancı düşünmek bile istemiyorum artık.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
yazılmış hataları okuyorum, çoğu metni okurken tekrar tekrar bakıyorum "ne demiş bu?" diye... bu Türkçe'yle hata da yapılır, yanlış da yazılır, hatta yanlış, doğru da bilinir; her şey de yapılır. kınıyorum arkadaşlar kusura bakmayın, yazık ya; ne hale gelmişiz... meziyet gibi algılanıyor bazı yazımlar, yok adını "meziyet" sanmayın, "rezillik" bunun adı. "bunu hatalar için değil; okuyamadığım yazılar için yazdım... hata insana mahsus da hangi insan dilini bu hale getirmekten utanmaz, hayret; Türkçe ergenlik kaldırmıyor; büyüyelim az biraz...."

beko

🌱Yeni Üye🌱
Muhtar adayına el ilanı hazırladık azaları ve azaların işlerini yazdık resimlerini koyduk ama
azalradan birinini işletmeci olan iş ünvanına işetmeci yazmışız biz kontrol ettimiştik kendilerinede kontrol ettirdik ama kimse görememiş :) Bunu ben değil diğer grafiker arkadaş yaptı bu arada :)

memolierman

Acemi Tasarımcı
bir alışveriş merkezine afiş yapmıştım kredi kartına 12 taksit yerine "kredi karına 12 taksik yapılır" tabi sonu kavga gibi oldu ama walla billa masum hata, istese insanın aklına gelmez.
afiş 1 gün kalmıştı utancımdan ben sökmeye gitmedim.

peacefull52

🌱Yeni Üye🌱
Benim en komik hatam

Mahalli gazetede bir Belediye Başkanının Kapalı Spor Salonu vaadini, manşetten KAKALI spor salonu olarak vermem. Yarışın en kızışmalı olduğu son virajda, üstelik rakib aday benim ailemdendi. Kopan fırtınayı siz düşünün artık.>:|

SymGrf

Acemi Tasarımcı
Ben de tasarımını yaptığım bir kitaba, Milliyetçi Hareket Partisi yazacağıma Milliyetçi Halk Partisi yazmıştım.

nsarac95

🌱Yeni Üye🌱
bende acemilik yıllarımda gazete tasarımı yaparken fotoğrafsız bi haber girmiştim lakin haberin başlığı şöyleydi; "KARDEŞLİĞİN FOTOĞRAFI" :D

lotemgrafik

Acemi Tasarımcı
bende bir kolonya firmasına kutu çalışması yapmıştım çam kolonyası diye müşteri onayı verdi kutuyu montajlayıp kalıp almaya gönderdim yalnız çam yazısını kurvelemeyi atlamışım iş baskıya girdi bana onaya geldiler bende bir güzel onayladım basıldı gitti müşteriye müşteride kutulara kolonya şişelerini koyup marketlere sunmuş aradan 2 hafta geçti kolonya alan bir müşteri yazıyı görmüş ve markete gelmiş ben bu kolonyayı iade edeceğim diye kasiyer sebep nedir demiş burda ÇAM kolonyası yazacağına Ç harfi ortada yok iade etmiş gitmiş müşteriye ulaşmışlar sonra müşteri beni aradı kutuda hata var diye basılan kutuya baktımki ne göreyim Ç harfi sizlere ömür 1000 adet kolonya piyasada Ç harfsiz etiket yaptım gönderdim ama iş işten geçti malesef :)