Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

yıllardır corel kullanırım illustratöre geçsem mi farkı nedir + ları nedir

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
yıllardır corel kullanırım illustratöre geçsem mi farkı nedir ki artıları filan yurt dışında herkes ai geçmiş diyorlar ama yılların birikimi var öyle pat diyede geçilmiyor ai kararsız kaldık veya bu işin sonunu kim getirecek :D

Benzer konular

C-Ali

🏅Acemi Tasarımcı🏅
illustratör draw - photoshop - freehand birleşimi bir sistemdir tek kelime bu :)

ilk görünüşte korkutabilir korkma dostum

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
pc kullanıcısı iseniz corele devam edin derim ben.
ne de olsa "yılların alışkanlığı var" da diyorsunuz.
corel de güzel programdır, programa hakimseniz istediğinizi gerçekleştirebileceğiniz bir programdır.
...ama yeni başlıyorum bu mesleğe deseydiniz mac+illustrator derdim.

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
pek fark yok. ikiside vectoral program ikisi de baskıda güzel sonuç veriyorlar. sadece menü değişık, özelikleri aynı... Illlustrator da çalışınca alışırsınız

yildiz.enes

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
pc kullanıcısı iseniz corele devam edin derim ben.
ne de olsa "yılların alışkanlığı var" da diyorsunuz.
corel de güzel programdır, programa hakimseniz istediğinizi gerçekleştirebileceğiniz bir programdır.
...ama yeni başlıyorum bu mesleğe deseydiniz mac+illustrator derdim.

neden mac+illustrator ilustratorü pc ile mac la birlikte kullanmak arasında ne fark var?

saygılar...

twilightkhan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
admix.deviantart.com
Import/Export olayları bakımından Illustrator daha ılımlı bir program.
Nede olsa diger tüm programlar tarafından ortak olarak desteklenen format olması da bir bakıma avantaj.

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
yurt disinda ai ye gecmis diye bisey yok. Daha onceki calistigim yerde corel kullaniyordum bu yeni basladigim yerde illustratore gecis yapmak zorunda kaldim cokda zor olmuyor. Tavsiye ederim

hasreklam07

🌱Yeni Üye🌱
çalışmak lazım olabilir photoshp çaok ağır çalışıyor

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
neden mac+illustrator ilustratorü pc ile mac la birlikte kullanmak arasında ne fark var?

saygılar...

mac'ler grafik tabanlıdırlar. adobe ile birebir uyumludurlar.
illustrator'de bir adobe programıdır.
illustrator, kullanım hatalarında baya bilgisayarı kasabilir.
pc'de illustrator kullanmak istiyorsanız, çok iyi bir pc'ye sahip olmalısınız.
malum pc'lerin potansiyeli ortada :D:D:D

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
bizim is yerinde hem pc var hem mac. Yani farki acaip bir sekilde gorebiliyosun. Pc bircok program ve kart icin ideal olabilir. Ancak en basit bi arac giydirmesi yaparken kasim kasim kasiliyor hem corel olsun hem ai olsun hem indesign olsun. Oysa Mac de bu problem cok cok asagi seviyede hatta sorun olarak bile gozukmez.Eger imkanin varsa mac derim yoksa iyi bir pc de isini gorebilir

C-Ali

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya beyler zaten mac de xp emulatörü var yani virtual pc mac e gömülmüş şekilde mac başlı başına bir sistemdir direk mace geçersen zorlar seni maouse bile yeter yani

ama core duo 4 ler cıkıyor bence o kadarda kasmıyor ben gayet iyi kullanıyorum 4 gb ram de hangi program kasabilirki ? photoshop calışıyorsa makinende hiç bir sorn olmaz ama sistem degişmek istersen mac al xp gömülü içerisinde :) ondada coreli çalıştırırsın
üç programın birleşimi dir freehandı kullananlara sorabilirsin kolay gelsin

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
İster Pc ister Mac kullanın. Ya da ister illustrator ister coorel draw hiç fark etmez. Hepsinde istediğiniz işleri yapabilirsiniz.

Fakat burada anlaşılması gereken en önemli husus yapmak istediğimiz iş ne ise o formatta çalışmamızı hazırlamak için gerekli olan formata uygun programlarla çalışmaktır.

Illustrator un de kendisine göre artı ve eksileri vardır Corel Draw ın da. Bu konuda kesinlikle şüpheniz olmasın.

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
peki işi genellersek türkiye piyasasında grafik sektöründe isim yapmış kuruluşlar hangi sistemi hangi programları kullanıyor mesela ben corelci olarak şundan korkuyorum başka bir yere gittiğimde corelin küçümsenmesinden ve bu nedenle sıkıntı çekmekten bu korkum yersiz mi yoksa gerçekten corel ve phoshop ikisi yeterli mi yoksa şimdiden başlayalım diğer alternatif programları öğrenmeye saygılar

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
peki işi genellersek türkiye piyasasında grafik sektöründe isim yapmış kuruluşlar hangi sistemi hangi programları kullanıyor mesela ben corelci olarak şundan korkuyorum başka bir yere gittiğimde corelin küçümsenmesinden ve bu nedenle sıkıntı çekmekten bu korkum yersiz mi yoksa gerçekten corel ve phoshop ikisi yeterli mi yoksa şimdiden başlayalım diğer alternatif programları öğrenmeye saygılar

hoca malesef durum boyle corel soyle boyle derler.Corelciler freehande catar vay resimlerde link olurmuymus diye :) ama ben corelciyim diyip corele takilip kalma derim. Su anda indesign kullanmaya basladim farklar cok fazla acaip farkli ama sen ne yapmak istedigini bildikten sonra geciste pek sorun yasamayacagin dusuncesindeyim kaldiki elimizde surekli soru sorabilecegimiz bi avantaj var bundan yararlan derim.En azindan ilerde bi is gorusmesine gittigin zaman mac mi pc mi kullaniyorsun dediklerinde farketmez dersin.Disaridan is gelecegi zaman hangi formatta gonderelim dediklerinde farketmez dersin. Corelci yada ai ci diye bisey yok grafiker diye birsey var ve eger bu isi yapacaksan ogren derim ben sana.Mesela ben illustratore evde abaniyodum surekli 1-2 saat simdi isten ayrildim ve baska firmada gunu bile gecmedi cumartesi gunu masami topladim pazartesi sabahi baska yerde is basindaydim.Birak ajanslar corelci indesign kullanan eleman arasin sen hepsinde yeterli bilgiye sahip ol bence kolay gelsin

Yeliz GÖKÇEN

♾️Grafik Gurusu♾️
bir çalışma yaparken 4 program birden kulanıyorum. yani hepsine ihtiyaç var aslında.

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
hoca malesef durum boyle corel soyle boyle derler.Corelciler freehande catar vay resimlerde link olurmuymus diye :) ama ben corelciyim diyip corele takilip kalma derim. Su anda indesign kullanmaya basladim farklar cok fazla acaip farkli ama sen ne yapmak istedigini bildikten sonra geciste pek sorun yasamayacagin dusuncesindeyim kaldiki elimizde surekli soru sorabilecegimiz bi avantaj var bundan yararlan derim.En azindan ilerde bi is gorusmesine gittigin zaman mac mi pc mi kullaniyorsun dediklerinde farketmez dersin.Disaridan is gelecegi zaman hangi formatta gonderelim dediklerinde farketmez dersin. Corelci yada ai ci diye bisey yok grafiker diye birsey var ve eger bu isi yapacaksan ogren derim ben sana.Mesela ben illustratore evde abaniyodum surekli 1-2 saat simdi isten ayrildim ve baska firmada gunu bile gecmedi cumartesi gunu masami topladim pazartesi sabahi baska yerde is basindaydim.Birak ajanslar corelci indesign kullanan eleman arasin sen hepsinde yeterli bilgiye sahip ol bence kolay gelsin

verdiğin bilgiler için çok tşk ederim ismi geçen her program mevcud bende ama nedense corelden vazgeçemiyorum photoshopa bile ihtiyaç duymuyorum çoğu zaman web tasarımlarını bile corelde yapıyorum flashları corelde yapıyorum corel bizim aileden biri gibi oldu :D

bilgilerin doğrultusunda bugunden itibaren başlayacağım çalışmalarıma sanırım zorlanacağım tek nokta özel fonksiyonlar ve efektler olacak :S

infoask

🏅Acemi Tasarımcı🏅
mac'ler grafik tabanlıdırlar. adobe ile birebir uyumludurlar.
illustrator'de bir adobe programıdır.
illustrator, kullanım hatalarında baya bilgisayarı kasabilir.
pc'de illustrator kullanmak istiyorsanız, çok iyi bir pc'ye sahip olmalısınız.
malum pc'lerin potansiyeli ortada :D:D:D

haklısın PC lerin potansiyeli ortada en iyi MAC'i ikiyle çarpar (bence)
ben de MAC kullanıyordum üstelik LS serisi ve 2 ram'i vardı

DİKKAT ! 2 MB ram 2 GB değil şimdi kullandığım PC de 2 GB ram var
üstüne bir 2 GB daha alacağım çalıştğığm işyerinde şu an
POWER MAC de var bazen ikisinde de aynı işi açıyorum

sonuç MAC için hüsran oluyor

MAC leri seviyoruz ama aynı paraya PC lerden 2-3 tane birden
alırsın üstüne MAC lerde kullandığın hiçbir şeyi PC de kullanamassın
MAC bunun önüne geçmek için PC de kullanılan RAM leri filan kullanmaya
başladı ama olmadı

neyse ister MAC alalım ister PC bizler sadece KULLANICIYIZ

eytisim

🌱Yeni Üye🌱
illustrator kinder sürpriz yumurta gibi her çalışma farklı heyecan yaratır bence ai nin üzerine bişi yok :)

infostorm

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
"ben grafikerim" diyen biri ne kadar Corel kullanmayı biliyorsa o kadar illustrator, ne kadar illustrator biliyorum diyorsa o kadar freehand ve ne kadar indesign biliyırum diyorsa o kadar Quarkxpress kullanabilmelidir.

ayrıca "grafiker" Photoshop, photopaint, paintshop pro gibi programları da rahalıkla kullanabilmelidir.

çünkü bu programlar her ne kadar aynı amaca hizmet etseler de aralarında farklılıklar vardır. ve bir grafikerin tüm bu farklılıklara ihtiyacı vardır.

mutkan

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.torrent-ultra.com
biraz kasınca. herşeyi kullanırsınız hiç sıkıntı olmaz.
corel draw 3 ile başladım bu serüvene. (keşke başlamasaydım. kanser gibi mübarek girdinmi çıkamazsın.)
bugün geldiğim son nokta. corel, photoshop, quark, indesig bi dönemler
pagemaker (ki çok severdim gazetede süperdi) freehand, autocad, 3dstudio (ms-dos) 3dsmax, edius, premiere pro v.s. v.s.
mantık belli. ya bitmaptır yada vector bukadar basit.
bence en güzel program o projeyi yaparken zevk aldığın programdır.
örn. 3dsmax le afiş bile yapmıştım bi dönemler. gayet de güzel olmuştu.
isteyince herşey olur.
selamlar.