Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türkiyede MAC neden bu kadar pahalı?

yildiz.enes

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar bir siteden Lagdo isimli bir üyeden alıntı:

Selam herkese. Bende mac almak isteyen ama kararsız kalan ve Türkiyeden alıpta kazık yemek istemeyen biriyim.

Amerikada 1000dolar olan macbook bile türkiyede niye 2300ytl?

Yani amerika fiyatı 1200ytl oluyor. üstüne hadi vergi eklesinler diyelim bu aletlere devlet macintoshlara %100 mü vergi alıyorki bunlar 2300ytlye satıyolar?

Ne hakla bu kadar fazla fiyat koyabiliyorlar. IMC neye dayanaraktan veriyor bu fiyatları? ayrıca ne gibi bi destek sağlıyorda bu kadar parayı hakediyor...

Adamlar resmen mac az satıyor diye 2 katın satıyolar kar etmek için.

aslında bu mesajı imc ye atmak istedim ama yetkili şikayet edebileceğim bir email adresi bulamadım...."diyor

benimde merak ettiğim bir konu...

değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Sait SANCAK

🌟Usta Tasarımcı🌟
Türkiyede Mac'i Bir Tek Bilkom Satıyor, Mac Pcler Gibide toplanmıyor ve kullanıcısı az olduğunundan dolayı pahalı satılıyor...

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
900 - 950 euro civarinda burdada

Tollyver

🏆Pro Tasarımcı🏆
macler burda gerçektende pahalı, bende şahsen yurtdışından getirmeyi tercih ederim. nasılsa işletim sis temine kadar ingilizce.. buradan bi klavye aldım mı o bile yeterli olur..

cem bulut

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
biz yurtdışından getirdiğimiz herşeye yüzde yüz vergiyi koyarsak herşey bu kadar pahalı olur. çin arabaları avrupada 10 bin ytl. bizde 20 bin ytl.
avrupalılaşıyoruz bi de... avrupa mallarında vergi kazığı yiyoruz.
o yüzden de mac pahalı geldiği için pc ye rağbet ediyorpiyasa... ben şanslıyım.. çalıştığım yerde hep mac oldu. pc yan ürün gibi:))))))

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
biz yurtdışından getirdiğimiz herşeye yüzde yüz vergiyi koyarsak herşey bu kadar pahalı olur. çin arabaları avrupada 10 bin ytl. bizde 20 bin ytl.
avrupalılaşıyoruz bi de... avrupa mallarında vergi kazığı yiyoruz.
o yüzden de mac pahalı geldiği için pc ye rağbet ediyorpiyasa... ben şanslıyım.. çalıştığım yerde hep mac oldu. pc yan ürün gibi:))))))

Sadece vergiler bunu dediğiniz gibi yapıyorsa...

Neden Pc ve Mac e aynı vergiler uygulanmıyor mu diye bir soru sorarım size.

Bir de Pc yan ürünse Mac lar da kaba tabirle KAZIK ürün mü oluyor? :D

ers_zytn

🌱Yeni Üye🌱
Benimde merak ettiğim bu heriflere dur diyecek biri yokmudur.Yahu bir firma malını niye üretir niye pazarlamaya çalışır.satılsınki firmada kar etsin diye değilmi.steve jobs abimiz napıyor.satılırsa satılır satılmazsa koy ****** e der gibi tavır takınmaktan vaz geçmiyor.tamam mac muhteşem denecek kadar güzel ürün.ama bana bu yaklaşımla davranan üreticinin bende koy ***** derim pcmi kulanmaya devam ederim.

macbookum vardı severekte kullanıyordum.şarjı arıza yaptı.bilkom paşalar 200 küsür euro istedi.mecidiyeköyde ara sokakta bir firmadan 165 ytl gibi bir rakama aldım.ve bu olay o kadar canımı sıktıki macimi yok pahasına satıp pc ye geçtim.en azından kafam rahat.macimi özlemiyormuyum elbetteki.birnde gördüğümde ah uleyn ah diyorum.ama bu adamlar göz göre göre karşısındakileri aptal yerine koymaya devam ettiği müddetçede ben bu maci kullanmıycam kardeşim

Moderatör tarafında düzenlendi:

graffix

🌟Usta Tasarımcı🌟
Benimde anlamadığım nokta şu hani bir kıyas yapılırsa yüzde 80 pc yüzde 20mac kullanıcısı vardır belki pc oranı daha fazladır ama amerikan filmlerinde hep mac kullanılır pc yok denecek kadar azdır geçen bir film izledim orda bile mac görmeyi beklerken bu sefer şaşırdır (öldür.) pc kullanıyolardı çok ilginç bir nokta paylaşmak istedim.

ers_zytn

🌱Yeni Üye🌱
evet bir çok amerikan filminde mac bir şekilde araya konur.bende en son ''ben efsaneyim'' filminde dikkat etmiştim bu olaya .yine mac başroldeydi

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Bunun sebebi gizli reklam. :)

soneraktas

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Türkiye de ne ucuz ki.
Benzin Amerika da 1 galonu (3lt) 1 dolarken
biz litresine 3,50 YTL ödüyoruz.
Bizim memlekette aç dolu
önce onları doyurmak lazım sonra bişeylere sahip olmak...

GamsIzVeZir

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaslar soru mac TURKIYEDE neden bu kadar pahali? Mac aslinda her yerde ayni fiyat.

Ornegin macbook pro ingilterede 1200 sterline aldim ben. Turkiyede de az cok bu fiyattadir (1,5 sene once aldim, due core olayi makinanin cok asiri derecede isinmasina sebep oldugu icin memnun kalmadim geri verdim)

Simdi Turkiyede 100 lira Ingilterede 100 lira ayni makina. fakat turkiyedeki vatandasin maasi 30 lira ingilteredekinin 200. hal boyle oluncada ingilteredeki adam senin 1 sene biriktirip aldigin laptopu 1 aylik maasiyla aliyor.

Yoksa Turkiye fiyati avrupayla ayni.

Yanliz soyle birsey var. Eger Amerikadan alirsaniz bu aleti olay degisir. Hem neredeyse yari fiyatina geliyor, hemde ulkeden cikarirken odediginiz vergiyi geri aliyorsunuz ki buda buyuk bi rakam. yanliz makinayi elle cikarmaniz lazim. siparisle alirsaniz hem vergiyi geri alamazsiniz hemde nakliye parasi aleti ayni turkiye fiyatina getirir.

yihihi

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşım mac aslında ülkemizde pahalı falan değil :) bilkom'dan ürün alan birisi olarak konuşayım öncelikle. geçen ay önce bilkom'dan macbook aldım. amerika fiyatınından 200 dolar farkla. dur hemen pahalı deme. yanında da yeni nesil ipod touch verdiler hediye :) yani amerika'dan daha ucuz.
neyse diğer bir konuya değineyim. macbook etiket üzerinde pahalı görünebilir. ama aslında pahalı değil. sadece başlangıçta biraz fazla para veriyorsun, ya da peşin alıyormuşsun gibi düşün. yüklü bir para verip hayatını yaşamaya başlıyorsun macbook'la.
ama pc'de durum farklı. taksitli alıyorsun sanki. her ay masraf üstüne masraf. yeni oyun çıkınca çalışmıyor diye ram'ini yükseltiyorsun. harddiski yükseltiyorsun. ekran kartını. tanımıyor falan. bir bakmışın macbook'dan daha pahalı olmuş.donanım yazılım uyumsuzluğu yani.
macbook 'da asla öle bir sorun yok. şıklığı ve kafa rahatlığı sana bonus.
kolay gelsin.

aspirin_00

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.fsahinoglu.com
devlet politikalarında arkadaşlar dışarıdan gelen malın burada pahalı olması normal daha da pahalı olması çok normal devlet politaksında yabancı sermayenin yerli sermayeden fazla satarsa o devletin yerli kuruluşları ilerde yok olur dışarıı bağımlı uretim yapamayan bir memleket olur dıyeceksiniz ki türkiyede bu urunler üretilmiyor doğrudur bir şey demiyorum ama sizde biraz bu şekilde düşünürseniz banada hak vereceğinize inanıyrm.
devletimiz teknolojiye yatırım yapsaydı çok kaliteli bir marka ortaya çıkarsaydı bak ozman dışarıdaki 2 liralık urun buradaki urunse 1 lira olmuyormu ?

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
mac ayarında bir pc toplamak, ortalama bir macla aynı fiyata gelir ya da daha pahalıdır...
ancak piyasa end user tipi pcler ile çalışmaya alışık olduğundan mac daha pahalı geliyor...

size şaşırtıcı bir bilgi vereyim

bir çok amerikalı MAC i daha ucuz olduğu için tercih etmekte... mesela siz bir vista kullanıcısı olarak windows 7 ye ortalama 200 dolar gibi bir rakamla terfi edersiniz...

ama bir leopard kullanıcısı snowleopard için 25 dolar gibi cüzzi bir rakam ödemektedir...

fiyat performans bakımından macler kendi sınıfındaki pclerden çok daha hesaplıdır.

ayrıca hersene pc yenilemek gibi bir derdiniz olmaz, bu günün en iiyi mac'i 6 sene sonra da size aynı performansda hizmet edecektir...

oysa bir pc'nin grafik anlamda ömrü 6-12 aydır...

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
mac ayarında bir pc toplamak, ortalama bir macla aynı fiyata gelir ya da daha pahalıdır...
ancak piyasa end user tipi pcler ile çalışmaya alışık olduğundan mac daha pahalı geliyor...

Donanımdan bahsediyorsak tamamen yanlış bir bilgi vermiş oluyorsunuz yok donanım/performans derseniz belki anlayabilirim..

Çünkü ürün bazlı düşünüp ürünün performansını göz ardı edersek 2 Gb ram 2 Gb ram dir.. pc de farklı performans sergiler o ayrı..

Bu durumda şu önyargıya kapılıyorum; acaba parayı donanıma değil yazılıma yani işletim sisteminemi ödüyoruz?

Eğer Pc donanımıyla toplanmış ortalama bir makinaya MacOs işletim sistemlerinden birini kurduğumuzu varsayarsak performans 2 katına çıkar mı?

size şaşırtıcı bir bilgi vereyim

bir çok amerikalı MAC i daha ucuz olduğu için tercih etmekte... mesela siz bir vista kullanıcısı olarak windows 7 ye ortalama 200 dolar gibi bir rakamla terfi edersiniz...

ama bir leopard kullanıcısı snowleopard için 25 dolar gibi cüzzi bir rakam ödemektedir...

Evet mouse veya klavyeye kahve dökersen Pc'de: 25$ - Mac'te: 125$ ödüyorsun..

fiyat performans bakımından macler kendi sınıfındaki pclerden çok daha hesaplıdır.

Burda katılıyorum sana! ama ilk bahsttiğim konuyla doğru orantılı..

ayrıca hersene pc yenilemek gibi bir derdiniz olmaz, bu günün en iiyi mac'i 6 sene sonra da size aynı performansda hizmet edecektir...
oysa bir pc'nin grafik anlamda ömrü 6-12 aydır...

Nasıl yani 6 sene önceki Mac ile 3DMaxte sahne render'ı yapabilecek miyim? yada fifa2010 oynanabilir mi?

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
macler burda gerçektende pahalı, bende şahsen yurtdışından getirmeyi tercih ederim. nasılsa işletim sis temine kadar ingilizce.. buradan bi klavye aldım mı o bile yeterli olur..

mac in orjinal klavyesi 200 tl civarı
ama mac in yetkili mağzalarından türkçe klavyeyle değişim yaptırılıyor diye biliyorum. fatura olmak şartı ile

mesutfb2005

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Vala sadece Türkiye icin gecerli bir olay degil bu. Ben isvicrede sony ebook reader icin cover almak isterken 70 isvicre frangiydi. Ayni cover ABD de 30 usdydi. Sanirim EU üyeleri ülkeler arasinda mal alim satimi esnasinda bu kadar anormal vergiler alinmiyor...

dB-FrT

🌱Yeni Üye🌱
Benimde anlamadığım nokta şu hani bir kıyas yapılırsa yüzde 80 pc yüzde 20mac kullanıcısı vardır belki pc oranı daha fazladır ama amerikan filmlerinde hep mac kullanılır pc yok denecek kadar azdır geçen bir film izledim orda bile mac görmeyi beklerken bu sefer şaşırdır (öldür.) pc kullanıyolardı çok ilginç bir nokta paylaşmak istedim.

o kadar uzağa gitmemek gerek recep ivedik 2'de reklam ajansında ki bütün makinalar mac'ti :)