Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

sahincoban

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.refleksgazetesi.com
abi napıyosunuz siz ya! :) verdiğiniz ölcülerin hepsi bir tuhaf
sana vereceğim ebadlar normal bir gazetenin ölçüleriyle birebirdir...
Genişlik 404 mm
Yüksekklik 613 mm

Kenar Boşluklar
üst: 44 mm
Alt: 44 mm
Sol: 25 mm
Sağ: 25 mm

Ulusal veyahut yerel farketmez bütün gazetelerin neredeyse standart ebadı budur...

kenar boşluklarını v erdikten sonra gazetenin iç ölçüsü kendiliğinden çıkacaktır...

Buda yaklaşık 35.5 * 52.5 yapacaktır....

umarım yardımcı olur...

aamet28

🌱Yeni Üye🌱
selamlar ben 18 yasındayım ve 4 yıldır bizim gazetenin tasarımını yapıyorum.Gazete çıkarmak isteyenler tek diyeceğim CorelDraw kullanın.kullanımı kolay...CorelDraw ı her işde kullanabilrsnz...photoshop kadar olmasada resimlerde değişikler için ayrı bir bölümüde var.;)
A3 üzerinde çalışırsın.Aydıngere çıkartırsın.Offset baskı makınesınde basılır...

onur77

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kardeş lazım sa bizim gazetenin kalıbını göndereyim sen üstünde istediğin değişikliği yaparsın corel 12 de yapılmış

grafixci

🌱Yeni Üye🌱
gazetecilik hakkında bir çok arkadaşın yorumunu okudum ama şunu farkettim genel olarak standart kalıpları çoğu tam olarak bilmiyo. (normaldir) eğerki orjinal ölçüleri göz önünde bulundurarak bir gazete çıkarmak istiyorsanız ölçülere sadık kalmak zorundasınız. en azından gazete tasarımı yapmamış yada gazeteci olmayan arkadaşların bu konuda yanlış yönlendirdiğini düşünüyorum. basit bi iki örnek vereyim. ulusal ebat bir gazete çıkarmak istiyorsanız boyutu 35.5x52,5 tur. 9 sütundan oluşur. (arkadaşımızın biri bu ölçüden bahsetmiş zaten) daha küçük bir gazete yapmak istiyorsanız, ki bunada tabloid boy denilir ve genelde yerel gazetelerin vazgeçilmezidir. yada ulusal boyutun ortalama yarısına tekabül eden küçük boy çıkartabilirsiniz. bu konuda tam bilgi almak isterseniz internette gazeteciler cemiyetinin sitelerine ulaşabilir ve daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. tabloid boy için 32x48 yada bunun 1-2 santim altı yada üstünde boyut söyleyen arkadaşlar olmuş onları yadırgamıyorum çünkü genel olarak çoğu yerel gazetede bu değişiklik gösterebiliyo. ben uzun süredir gazete tasarımı ve grafikerlik yaptığım için en azından biraz teknik olarak bahsetmek istedim, yorum yazan arkadaşların yanlış anlamasını istemem sadece bilgi paylaşımı için katılmak istedim

ageyn

🌱Yeni Üye🌱
teşekkürler.. açıklamaların için

karacan4141

🌱Yeni Üye🌱
merhaba.... gazete yapmak istiyorsan hangi programı kullanacaksın.... Bunu bilmem gerek sana sablon atayım.... Ayrıca gazete montajı yapmana gerek yok. belirttiğin ebatta film çıkışı alınıp matbaada kalıba gidecektir. Düz ofset ise ayrı mesele... ama Web ofsete göre hazırlayacaksan montaja gerek yok. daha detaylı bilgi istersen özel mesajını bekliyorum....

gerexiz27

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yerel bir gazete genelde 350X520 oluyor ki ben de o ebatta ciziyorum. yalniz anlaamdigim bir konu montajlarken derken zaten montaj olayına gelince makinanin kalıp ölcüsünü bilmen lazim makasi nerden aliyor onlari basim yerinden ögreneceksin. 2 sayfa rasi 3 Cm olmali

legolas924687

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bana boyutu farketmez gazete şablonları lazım...sadece incelemek için...ben birçok program kullanıyorum ama eğer elinizde varsa photoshop yada indesign onların şablonlarını istiyorum çünkü o programlardan daha iyi anlıyorum...yada bu tür tasarımları bulabileceğim bir link verebilirseniz ordan bakabilirim..eğer kendiniz tasarlıyorsanız sizin tasarımlarınızı da görmek isterim...şimdiden teşekkürler...;)

fahriye33

🌱Yeni Üye🌱
ACİL!!!

Arkadaşlar, acilen tabloid boy gazete ölçülerine ihtiyacım var. İndesign cs5.5 kullanıyorum. En boy ve boşluk ölçüleri nedir? 5 sütun çalışacağım.
Lütfen, çok acile yardıma ihtiyacım var...

efturgut

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar;
Arkadaşlar bende ulusal gazete yapımına başlayacağım. 355mmx525mm ebatında yapacağım.Burda öğrenmek istediğim alt-üst ve yanlara ne kadar makas payı vermemiz gerekiyor.ikinci sorum ise sütunlardan bahsedilmiş. Sütunda dikkat edilmesi gereken bir konumu vardır. Bunların dışında yapmamız gereken bir konu varmı?

muhabir71

🌱Yeni Üye🌱
Onur kardeş bana corelde yapılmış bir sayfa yollayabilirmisin..