Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bir firma hakkında bilgi ..

b_bilge

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
ozturksaliha.blogspot.com
Firma daha doğrusu dergi "hizmetix" .. Aramızda bu firmada daha önce çalışan var mı? Hakkında biraz bilgi fena olmazdı..

Konuyu nerde açacağımı bilemedim en uygun burası gibi göründü..

Biz grafikerlerin en büyük sorunu sektörde bazı firmaların gazabından kurtulamayışımız..

Gerçi benim başımdan şimdiye kadar çok kötü bir deneyim geçmedi.. Ufak tefek sorunlar oldu ama.. Sadece bir firma deneme süremiz bir ay dedi, işe başladım, birinci ay geçtikten sonra sigortayı ikinci ayın sonunda başlattıklarını bunun şirket prensibi vs vs olduğunu söyledi. Nasıl güzel prensip değil mi? :)

Neyse burda birbirimizden, başvuracağımız şirketler hakkında önbilgi alabiliriz diye düşünüyorum.

Bence oldukça gerekli bir konu..

Site yönetiminden bu doğrultuda özel bir forum da istenebilir bilemiyorum..

Burda birbirimize çalıştığımız firmaların olumlu ve olumsuz yönlerini aktarıp nasıl bir firmaya başvurduğumuz hakkında daha detaylı bilgi edinebileceğimiz bir fihrist oluşturabiliriz..

Şimdiden teşekkürler..

İlham Periniz yakanızı bırakmasın ;)

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Peki diyelimki admin e böyle bir teklifte bulunduk ve onay gördü üst yönetim tarafından.

Daha sonra ben bir x firması ile alışverişimde hoşnut kalmadım ve şirketin elinden gelen birşey değil bilgisiz bir kullanıcıyım problem benim yüzümden ve ben bunu anlamıyorum benim mantığıma ters düşüyor ve şirketi suçlu buluyorum. Buraya gelip şirket hakkında yazıp duruyorum kötü bir şirket, ciddiyetsiz bir şirket vb.

Bu durumda şirketi karalamış oluyorum. Buradaki önerileri kim ve nasıl belirliyebilir ?

Yani birisinin x firması hakkında söyliyeceklerine ve bu söylediklerinin doğru olup olmadığının kontrolü nasıl yapılabilir ?
Bu konuda ne önerirsiniz ?
Admin e bu konuyu açmadan önce bu konu hakkında ufak bir beyin fırtınası yapalım ne dersiniz ?...

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Biz kendi hakkımızı arayamıyorsak forum bize ne yapsın? Gökhan Tekin'in dediği gibi hoşnut kalmak veya kalmamak kişiden kişiye değişir ve sırf kişisel sorunlar için şirketlerin adı lekelenir.

b_bilge

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
Bu öneriyi yaparken herkesin vicdan sahibi olduğunu düşünmüştüm..

Kabul ediyorum safça bir düşünce..

Firmaların karalanma olasılığı da var evet..

Ama o noktada da firmada çalışan diğer bireyler devreye girebilir..

Sonuçta firmalarda eleman sirkülasyonu çok fazla değil mi? Hepimizin çalıştığı bir sürü firma var.. hiçbir grafikerin bir ajanstan emekli olabileceğini düşünemiyorum ben şahsen.. :)) Yani bir kişinin sözüyle değil çoğunluğun sözüyle hareket edilebilir.. ki doğrusu da bu.. çok karalayanın zaten vardır bir derdi..

Sonuçta burdaki her yazı admin kontrolünden bir şekilde geçiyor.. Makul eleştiriler değerlendirilip, abartan ve işi karalamaya dökenler elenebilir, üslup kişiyi ele verir..Bu şekilde şirket hakları da korunabilir diye düşünüyorum..

Yanılıyor muyum?

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Grafikerler.net yönetimi olarak her zaman için tarafsız kaldık.
Kimsenin kimseye hakkını geçirmemek için elimizden geleni yaptık ve bu bu şekilde devam edecektir.
Yanlış anlaşılmalar ve mutlaka problemler yaşanacak bir konu.
X firmasını bir kişinin lafına bakarak karalayamayız. Sene 2008 herkes dolandırılıyor , kötüleniyor, vb. hoş olmayan olaylarla karşılaşıyor. Bunun önüne biz geçebiliriz. Mesela x firmasına girmeden önce anlaşma yapabiliriz. Anlaşma yapmayarak kişi yada kişilerin eline koz vermiyelim. Herşeyiniz yazılı çizili kağıtların üstünde olsun. İlk önce iş ve işçi haklarını tam olarak öğrenelim. Yani demek istediğim konu ilk önce kendimizi geliştirelim, hakkımız ne bilelim. Ondan sonra x firmasını kötülemek gerekirse gereken yapılır. Ama ilk önce kendimiz...

Dersinizki anlaşmam olduğu halde, bana bunlar yapıldı. O zamanda hakkınızı arıyacağınız yer burası değil. Hakkınızı arıyacağınız yer adli makamlar. Adli makamların sonucunu burada yayınlarsanız. Hakkınızı savunmamız için bize destek vermiş olursunuz. Eğer kazanmış olduğunuz bir davanız var ise size sonuna kadar inanırız aksi halde burada hiç kimse birşeyi kanıtlayamaz :)

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Yanılıyorsun çünkü:

Ama o noktada da firmada çalışan diğer bireyler devreye girebilir.. demişsin. Herkes bu siteye üye değil ki, nasıl devreye girecek? Bireylerin sözü çoğunluğun sözünden daha fazla etki bırakabilir ki hiç bir firma çalışanları toplu olarak şikayet etmezler. İyilik ve kötülük bazen görecelidir. Mesela benim için önemli olan başkası için olmayabilir. Ben çalışma ortamımda sessizlik istiyorsam bir başkası öğle yemeğini nerede yediğine kafası takılabilir...
Üslub olarak ise her zaman anlayamayabiliriz.

Ben örnek bir eleştiri yapayım: Arkadaşlar Falan Filan Matbaa da çalışıyorum. Burada maaşları alırken sorunlar yaşıyoruz, bazen maaşı almamız bir sonraki aya kadar uzuyor. Üstelik sigortamda uzun süredir yatmamış. Buraya iş başvurusunda bulunurken bunları dikkate alın lütfen...

Hadi emin ol bakalım:)

gulumse gulum

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Gökhan söylenmesi gerekenleri söylemiş zaten. Sadece ekleyeceğim şu piyasanın bu kadar kötü olduğu bir dönemde kimi ne için eleştirecek veya suçlayacaksın. Bir çoğumuzun mutlaka memnun olmadığı şey yada şeyler vardır. Kişinin ya firma sahibiyle, ya verilen işlerle, yada çalışanlarıyla. Firmanında olabilir. Bunlar çoğu zaman değişkenlik arz eder. Sonuçta hakların korumbası her iki taraf içinde geçerlidir. İşveren ve çalışan için. Haklarımız neyse Gökhan'ın dediği gibi öğrenmek aksi takdirde de demorkarit bir ülkede yaşıyoruz yasalar var bu mercilere gitmek.

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Öncelikle Gökhan TEKİN e katıldığımı belirtip böyle bir konuyu admin onaylı dahi olsa açılmasının pek mümkün olacağını sanmıyorum.

Ayrıca yazmış olduğunuz konu başlangıç mesajınıza bakıldığında; sigorta durumunuzla ilgili olarak baştan sizin bazı şeyleri kabul ettiğinizi görüyorum.

Hiçbir işletmenin kendi kararı ile "deneme süreci" adı altında çalışanının sigortasını ertelemesi ya da geç yapması söz konusu olamaz. İşveren çalışanı işe başladığı gün sigorta işlemleri yapılmış olarak iş sahası içine almak durumundadır.

İfade ettiğim bu durumlara bakılacak olursa; öncelikle Gökhan TEKİN in de belirttiği gibi iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım. Bizler eğer haklarımızı bilmiyorsak her zaman hakkımız birileri tarafından yenilebilir.

Ayrıca işe başlarken yazılı anlaşma yapılmak zorundadır. Bahsedilen yazılı anlaşma olarak yapılmıyorsa ilgili makamlara şikayet hakkınızı kullanarak durumu bildirmeniz gerekmektedir.

b_bilge

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
Ben bugüne kadar girdiğim hiçbir firmayla yazılı bir anlaşma yapmadım.. yani şartların vs. maddeler halinde belirtildiği bir kağıdın altına imza atmadım.. Bu anlaşma nası bişeydir kim tarafından hazırlanır.. ?

Sadece sigorta için birkaç belge imzalıyordum her defasında o kadar...

Şükür çok ciddi bir problemle de karşılaşmadım.. Hepsi en azından sözünün eri insanlardı.. ve evet taviz verdiğim konular oldu..kimi zaman yol masrafı kimi zaman maaşın ssk dan gösterilmesi vs.

İş bulmak kolay değil.. ve hepimizin önemsediği kriterler farklı.. yani en değer verdiğim şey ortamsa maaştan feragat ediyorum.. ya da o sıra paraya ihtiyacım varsa yoldan feragat ediyorum vs. Haklarımı kısmen de olsa biliyorum ama her zaman arayamıyorum maalesef.. şartlar bazen bazı şeylere katlanmayı gerektiriyor..

Neyse ben konuyu tamamen iyi niyetli açmıştım.. sonuçta çalıştığımız firmalar hakkında da fikir alış-verişinde bulunabilmeliyiz.. Ama devir kötü evet.. herkes birbirinin kuyusunu kazmakla meşgul.. sitenin de buna alet olmak istememesi gayet doğal..

teşekkürler yine de.. farklı bir açıdan ele aldınız konuyu.. benim kabullenemediğim bir açıdan.. vicdan sahibi olmak her bireyin harcı değil.. bu konuda size hak vermekten başka çarem yok ne yazıkki...