Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

muratmac

🌱Yeni Üye🌱
renk ayrımı

bilgi için geç kalmış olabilirim yeni üye oldum.

Renk ayrımı başta artpro olmak üzere A.I, PH, FH programlarında yapılabilir. Baski malzemeleri genellikle esnek oldugu icin ve baski sürati hızlı oldugu icin kaymalar meydane gelmektedir. Bu yüzden renklerin binmeleri ve geri cekmeleri yapılmaktadır. Yani acik rengin koyu renge binmesi (yellowun cyan renge binmesi) yada geri cekme (ornegin 100 magenta 100 yellow bir yazi var bu renglerde yellowun geri cekilmesi gibi). Bu gibi seylere ambalaj sektöründe renk ayrımı denmektedir.

yako

🌟Usta Tasarımcı🌟
muratmac kardesim bilgin icin tesekkürler. Ama unutmayalim ki gecen yazimda bende ayni hatayi yaptim bir renk ayrim operatörü icin baski teknigi ayrimciligi olmamali diye düsünüyorum... Eger ben flexocuyum dersen hata orda baslar. Renk ayrimi: Bence; Olusturulmus olan calismanin, renkler arasi baski teknigine göre gerekli tram ve açi degerlerinin verilerek ve muratmac arkadasimin da degindigi gibi kullanilacak malzemenin esneme payi göz önünde bulundurularak renkler arasi binme yani cizgi kalinligi verilerek overprint dedigimiz ve verilen rengin altini dolduran komut isaretlenerek saglanir. Bunu akabinde renklerimizin ton ayarlamalari saglandigi varsayarak renkelerimizi isimiz kac renkten olusuyorsa örnek : C+M+Y+K bunlarin tek tek ayirilma islemine denir. (Ekstra detaylar illaki var ama genel olarak aciklamak istedim) saygilar tüm konuya yazan arkadaslarima lütfen yeni arkadaslarimiz için tüm bildiklerimizi paylasalim

yako

🌟Usta Tasarımcı🌟
Herzaman sorularınıza, hem yanıtlarınıza ihtiyacımız var asıl biz tesekkür ederiz :)

matri

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bende tesekkur ederim, yako, cok aciklayicisiniz...

yako

🌟Usta Tasarımcı🌟
reca ederim matri ne sormak istersen herzaman beklerim üst kattayim :)

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
10 senelik artpro kullanıcısından ilave
Evet Artpro gerçekten baskı öncesi renk ayrımı için inanılmaz kolaylıkları olan bir program ama illüstre gibi programlarda tasarım daha kolay ve daha fazla seçenekle işleri bişekilde yapabiliyorsun
Artpro bir tasarım sonrası programı önce işini vektörel programlarda çalışacaksın sonra Artproda renk ayrımını yapacaksın.
Böyle düşünülürse daha uygun olur diye düşünüyorum

yako

🌟Usta Tasarımcı🌟
aynen öyle shgiptar arkadasim size katiliyorum renk ayriminda müthis bir program... Ancak yurtdisinda tamamini bu programda calisan sirketler var sadece. bizim üzerine yogunlasmamizin birkac arkadasla artproya nedeni daha çok taninip Türkiye de fiyatinin ucuzlamasi ve herkesin bundan faydalanabilmesi. saygilar :)

berguvan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Ya bu renk ayrımı bu kadar karmaşık değil ne programı ne filim makinası neden bahsediyorsunuz şaşırdım valla...

yako

🌟Usta Tasarımcı🌟
biz sadece bilgi aktarımı yapıyoruz birbirimize berguvan arkadaşım renk ayrımı çoktan tarif edildi zaten saygılar:)

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Renk Ayrimi nedir? Sorusunu sorarken hangi baskı teknigine göre? diyede ufak bir bilgi vermek gerekli belkide, yapılan açıklamalar sadece ofset baskı sistemini içeriyor. Sadece belirtmek istedim...

G-ART

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bilgiler için tşkrler, ama Professional olduğum renk ayrımını yazıları okuyunca unuttum. :D

pzlem

🌱Yeni Üye🌱
lütfen bana renk ayrımında bana yardımcı olurmusunuz corel kullanıyorum aslında etiketçiyim sallama karton yapıcam vede renk ayrımıyla ilgili hiçbirşey bilmiyoru ve yarın işe başlıcam

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
interaktif CD ya da Web tasarımı gibi dijtal ortamlarda kullanılan tasarımlar haricinde tüm baskılı işlerde renk ayrımı yapılma zorundadır...

işin özeti şudur;
Neredeyse tüm baskı sistemlerinde renkayrım aynı mantıkla yapılır... Genel ve temel renkler C (Cyan) M (Magenta) Y (Yellow) K (Black) tir... Kafa karıştırmamak için extra (Pantone) renk kavramına girmiyorum...

Baskı sistemlerinde kalıp ya da klişe hazırlamak için genelde önce film alınmalıdır... çünkü kalıplar filmlerin pozlanmasıyla elde edilir... ve iş filme gönderilmeden önce renkayrım işleminden geçirilir... bunun için birkaç püf noktası yeterli olacaktır... tasarımı yapmış olduğunuz programın (Freehand, Corel, İllustratör, İnDesign vs) renk skalasında CMYK değerlerden oluşmuş renkler dışında (RGB vs.) renk olmamalı.. varsa bile CMYK'ya dönüştürülmeli.. yine tasarımda kullanılar görseller -ki bunun photoshopta yapılmış olduğunu farzedelim- kesinlikle CMYK olmalı ve dosya uzantısı en kötü ihtimalle -tiff, eps, DCS- olmalı... çözünürlüğü en az 300 dpi ve ebadı da kullandığınız işe göre en az birebir veya %150 oranında büyük olmalı... bu koşullar yerine getirilmişse işin montajı ve renkayrımı işlemine geçilebilir.... en basit anlatımla renk skalasına C 100 M 100 Y 100 ve Black(100K) renklerini koyun, montajın alt kısmına CyanMagentaYellowBlack yazıp isimlerini aynı renklere boyayın ve montaja kesim kroslarını koyup (işin dört köşesine işin dışına gelecek şekilde + şeklinde çizgiler koymanız bile yeterlidir...) bu işaretleri yine skaladaki Registration (çalışmada bulunan tüm renkleri içerir) renge boyayın.. hepsi bu... bu sistem neredeyse tüm baskı teknikleri ve tüm programlar için geçerlidir... elbette baskı tekniklerine göre renk ayrım çok daha teferruatlı ve teknik bilgi isteyen bir iştir ama temeli budur...

bu arada dikkatimi çekti bu konuyla ilgili yanlış yönlendirmeler yapılmış... renk ayrımı neredeyse tüm grafik programlarında yapılabilir (ArtPro'ya özgü değildir) ve renk ayrımını yapmak için renkayrım atölyesine ihtiyacımız yoktur... bilen her grafiker renk ayrım yapabilir.. renkayrım atölyeleri doğru renkayrım yapılmış bir işi çoğu zaman sadece film makinesine gönderir :))

saygılarımla

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
bu arada dikkatimi çekti bu konuyla ilgili yanlış yönlendirmeler yapılmış... renk ayrımı neredeyse tüm grafik programlarında yapılabilir (ArtPro'ya özgü değildir) ve renk ayrımını yapmak için renkayrım atölyesine ihtiyacımız yoktur... bilen her grafiker renk ayrım yapabilir.. renkayrım atölyeleri doğru renkayrım yapılmış bir işi çoğu zaman sadece film makinesine gönderir :))

Konumuzdaki bütün yazıları okursanız renk ayrımının sadece Artpro'ya mal edilmediğini anlarsınız.
Artpro'nun bir tasarım programı değil, ama renk ayrımı için tasarlanmış bir program olduğunu bilmeliyiz
Artpro programı renk ayrımını çabuk ve zaman tasarruflu olarak yapar
Ve size işinizi çalıştıktan sonra ne kadar boya kullanmanız gerektiği, kaç liraya mal olacağı gibi bilgileri tekbir tık ile verir
Buda kullanılabilirlik açısından faydalarından biridir sadece

Renk ayrımı için atölyelere ihtiyaç varmı bilemeyeceğim ama, çoğu büyük matbaa artık tasarım-illüstrasyon-renk ayrımı'nı bölümlere ayırmıştır
Buda unutulmamalı

zozz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
h.salma açıklaman güzel ama eksik. o şekilde gıda tasarımını yaparsan elinde kalacaktır silindirler. renkler üzeri binmeler yok. ve her yazının altı boş gibi."Neyseney"in acıklamaları daha dikkatli incelelemelisin bence. tşkler

GökhanGünkızılı

🏅Acemi Tasarımcı🏅
interaktif CD ya da Web tasarımı gibi dijtal ortamlarda kullanılan tasarımlar haricinde tüm baskılı işlerde renk ayrımı yapılma zorundadır...

işin özeti şudur;
Neredeyse tüm baskı sistemlerinde renkayrım aynı mantıkla yapılır... Genel ve temel renkler C (Cyan) M (Magenta) Y (Yellow) K (Black) tir... Kafa karıştırmamak için extra (Pantone) renk kavramına girmiyorum...

Baskı sistemlerinde kalıp ya da klişe hazırlamak için genelde önce film alınmalıdır... çünkü kalıplar filmlerin pozlanmasıyla elde edilir... ve iş filme gönderilmeden önce renkayrım işleminden geçirilir... bunun için birkaç püf noktası yeterli olacaktır... tasarımı yapmış olduğunuz programın (Freehand, Corel, İllustratör, İnDesign vs) renk skalasında CMYK değerlerden oluşmuş renkler dışında (RGB vs.) renk olmamalı.. varsa bile CMYK'ya dönüştürülmeli.. yine tasarımda kullanılar görseller -ki bunun photoshopta yapılmış olduğunu farzedelim- kesinlikle CMYK olmalı ve dosya uzantısı en kötü ihtimalle -tiff, eps, DCS- olmalı... çözünürlüğü en az 300 dpi ve ebadı da kullandığınız işe göre en az birebir veya %150 oranında büyük olmalı... bu koşullar yerine getirilmişse işin montajı ve renkayrımı işlemine geçilebilir.... en basit anlatımla renk skalasına C 100 M 100 Y 100 ve Black(100K) renklerini koyun, montajın alt kısmına CyanMagentaYellowBlack yazıp isimlerini aynı renklere boyayın ve montaja kesim kroslarını koyup (işin dört köşesine işin dışına gelecek şekilde + şeklinde çizgiler koymanız bile yeterlidir...) bu işaretleri yine skaladaki Registration (çalışmada bulunan tüm renkleri içerir) renge boyayın.. hepsi bu... bu sistem neredeyse tüm baskı teknikleri ve tüm programlar için geçerlidir... elbette baskı tekniklerine göre renk ayrım çok daha teferruatlı ve teknik bilgi isteyen bir iştir ama temeli budur...

saygılarımla

Bütün anlatılanlar içinde en açıklayıcısı sanırım budur..Teşekkürler.

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
h.salma açıklaman güzel ama eksik. o şekilde gıda tasarımını yaparsan elinde kalacaktır silindirler. renkler üzeri binmeler yok. ve her yazının altı boş gibi."Neyseney"in acıklamaları daha dikkatli incelelemelisin bence. tşkler

siz galiba tiftruk baskı ile uğraşıyorsunuz... tüm çalışmaları buna göre değerlendiriyorsunuz:) ambalj ve etikette başka baskı sistemleri de mevcut...

deepblue70

🌱Yeni Üye🌱
RENK AYRIMI Nedir?

Sevgili arkadaşlar ben bir ambalaj firmasında RENK AYRIM UZMANI olarak görev yapmaktayım. Kısaca anlatmaya çalışayım. Arkadaşımızın sorduğu renk ayrımının film makinalarında yapılan renk ayırma işlemi ile ilgisi yok.
Renk Ayrımı ART-PRO adı verilen özel bir program ile yapılır. Her renk bir kanaldır. ART-PRO da (p.shop gibi) CMYK + Ekstra renkler bu sebeple (baskı tekniğine göre) her renge ait bir silindir, klişe veya kalıp vardır. İşte bu renkler arasında baskı esnasında açmalar, yani birleşim yerlerinde küçük kaymalardan dolayı boşluklar oluşur, bunları önlemek ve baskıyı kolaylaştırmak amacıyla renklerin birleşim yerlerine binme/çekme dediğimiz işlemler uygulanır. Gıda ambalajlarını yakından incelediğinizde iki rengin birleştiği yerde koyu kontörler göreceksiniz ( 0.2-0.3 mm arası) işte bu işlemler Renk ayrımı kapsamındadır. O kontör birbiriyle kesişen o 2 rengin birleşimidir. Makarna paketleri, piyasada ki tanınmış içecek etiketleri (ofset baskılar değil ama) inceleyin anlayacaksınız.
Ayrıntılı, ayrıcalıklı ve çok zevkli bir iş.

Sevgilerimle,

sana katiliyorum arkadasim sitenize daha yeni uye oldu tesadufen buldum renk ayrimi yapmak cok farkli bir istir renk ayriminin nasil yapildigini anlamak icinde gormek ve bu isin icinde olmak gerekkir ayrica cogu ajanslarada belki cok buyuk yatirimlar yapilarak alinan film cikislarinin tifdruk baski makinalarinin renk evren leri ile alakasi yoktur arkadasim bir kuyuya bir tas atmis ama kuyunun dibi cok derin

samilcolak

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar renk ayrımını her yerde yapabilirsiniz, bu sadece art proya veya rotagravürü has bişey degildir, renk ayrımı demek doneyi kanallara (cmyk) ayırmak demektir, bunu renk ayrımcılar iyi bilir scaynerde tarama yapmakda bi nevi renk ayrımıdır renk ayrımı kısaca işi adı üstündü ayrıştırmak renkleri birbirinden ayırmaktır.

Yukarda arkadaşım art pro ila ilgili düşünceleri sadece o teknigi anlatmış renk ayrımını degil.