Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

ensar_147

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba arkadaşlar. Bir sorum olacaktı.
Ben Grafikerlik okumak istiyorum. Üniversitelerde böyle bir bünye varmı ?
Varsa kaç yıllık oluyor. Ortalama kaç puanla alınıyor. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden tşk ediyorum.
Konunun nereye açılacağı hakkın tereddüt ettim en son burda karar kıldım umarım doğru yere açmışımdır saygılar.

kullanici1

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
merhaba ben sorunuz icin tesekkur edecegim :)

cunku benim aklimdada ayni sorular var.

pasayusuf

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bende de aynı soru vardı sanırım soru herkez de var ;););) Ama cevap ....
Ben duyduğum kadarını sizlere aktarayım
Özel yetenekten +185 ve üzeri puanlada özel yetenek sınavına girilebiliyormuş
Ancak 2 yıllık ta varmı varsa şartları nasıl bilemeyecem

kirklar

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bende istiyorum grafikerlik mesela sınavlar ne gibi sartlara göre uygulanıyor benı bilgilendirirseniz sevinirim

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Güzel Sanatlar Fakülteleri, Grafik Bölümü
Eğitim Fakülteleri, Grafik Bölümü Resim İs Öğretmenliği
Mesleki Eğitim Fakülteleri, Grafik Bölümü, Mesleki Grafik Öğretmenliği
Biçiminde 4 yıllık fakülteler var. Bu fakülteler, her yıl 10 ila 20 kişi arasinda öğrenci almakta. Günümüzdeki puan sınır nedir bilimiyorum. Ben mezun olali 10 yılı geçmiş. Bu puanı aldıktan sonra, özel yetenek sınavi ile okula kabul ediliyorsunuz? Okulun kendi bünyesinde yaptığı sınavlardır. Okullara göre değişkenlik görterir. Fakat hepsinde ölçülen ana kural desen bilginizdir.
Çizgi karakteriniz, Kompozisyonu kağıda yerleştirme, Ölçülendirme, Işık ve gölgeyi oluşturabilme gibi becerilerinizin ölçüldüğü bir sınavdır.
İlgili fakültereni sitelerine girerek bilgi alabilirsiniz.

unılee

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yetenek sınavına girebilmek için ÖSS puanının fazla istendiği ( Yıldız T. Kocaeli gibi) üniversitelerde var. Eğitim fakültesinde ÖSS puanının etkisi normal GSF lere göre fazladır. Ama istenen bölüm Grafik Tasarımı vb. ise Yeteneğinize çok güveniyorsanız pek bir sorun yok demektir.

hondarslan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar grafik tasarım bölümü var bildiğim kadarıyla eskişehir de var antalya da var bu yıl da konya ya açılıyor bu bölüm bende 2 yıllık tasarım basım yayın mezunuyum dikey geçişle antalya veya eskişehire geçmeyi düşünüyorum ilk olarak girmek isteyen arkadaşlar
bu bölüme girebilmek için bildiğim kadarıyla önce sayısal sözel veya eşit ağırlık puanı olarak barajı geçmek zorundalar ve daha sonra özel yetenek sınavı ile bu bölüme girmeye hak kazanılabiliyor

<tsunami>

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
mrb hondarslan , ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim programlama okuyorum ama ben çizime daha yatkınım öss de başarılı olamasamda konyadaki grafik tasarım bölümüne gitme gibi bir durumum olabilir mi ve ordan direk geçişle 2+2 okuyabilirmiyim cvp bekliyorum tşk. Bide konyadaki üvn isimini verebilir misiniz.

ensar_147

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bilgileriniz için tşkler arkadaşlar. Duyduğuma göre öss de brajı aştıktan sonra kazanabiliyormuşuz. lakin bununla kalmıyor birde yetenek sınavı oluyormuş. Sandalya üzerinde oturan bir objeyi çizcekmişiz gibi olaylar varmış. Grafik tasarımla bunun ne alakası olabilir ki. ?

guuggu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Grafik tasarım okuyacaksan dikkatin, ayrıntıları görme gücün, hayali tasarım kabiliyetin vs nin yanında çizim kabiliyetin de olmalı derim

Son düzenleme:

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Bilgileriniz için tşkler arkadaşlar. Duyduğuma göre öss de brajı aştıktan sonra kazanabiliyormuşuz. lakin bununla kalmıyor birde yetenek sınavı oluyormuş. Sandalya üzerinde oturan bir objeyi çizcekmişiz gibi olaylar varmış. Grafik tasarımla bunun ne alakası olabilir ki. ?

Desen çizmekten bahsediyorsunuz.Desen sinavinda, en az 2.5 kadar uzaginiza, bir obje koyulur yada sandelye üzerinde oturmus bir insan oturtulur. Siz bi figuru elinizde bulunan 35X50 cmlik kagida, oranli bir biçimde yerlesitirsiniz.
1. kagidi kulanmaniz.
2. dogru ölçüyü tasimaniz
3. çizgi karakteriniz
4. persfektifi kullanmaniz
5. !sık, gölge ve hacimi uygulamanız
6. dokuyu isleyebilmeniz gibi çizim yeteneginiz degerlendirilir.
bu sonuca göre, grafik okumaya hak kazanirisiniz?
Ne akalasi var sorunuz beni çok sasirti?12 katayim bu soru üzerine aşagi atlasam yeridir... Bunu üzüntümden yaziyorum.
Grafik demek bilgisarda iki üç efekt tiklamak degildir.
Lütfen grafik tasarim nedir diye bir goolearama yapiniz...

guuggu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Peki sınav sadece desenden mi ibaret ?Geri kalan kısımlar için önemli olan nedir ?Nasıl bir hazırlık yapılmalıdır ?Desen sınavın yüzde kaçlık kısmıdır ? Bilen arkadaşlara atfolunur;)

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
grafiker olmak için önce çiziminizin iyi olması gerekiyor o yüzden çizime ayrıntıya girersek perspektif-desen we tasarıma bakıyorlar öss punanının %40 ı alınacak yetenek sınavıında.öss de 1. bölümden aldığın en yüksek puan hangisi ise onu baz alcaklar yani sözel eşit ağırlık sayısal pek farketmiyor

üç sınaw gerçekleştirilecektir:
1.sinde genel kültür we bu zmn a kadarki birikimlerinizden oluşan oluşmuş birikimi ölçmeye yarayan sınaw.Sınaw çoktan seçmelidir.Şekiller zeka & dikkat ölçmek we genel kültür soruları bulunmaktadır.
2.önemli sınaw ise desen sınawı burada ise calı model çizimi yaptırılacaktır
3.zor sınaw ise özel yetenek sınawı burada ise araştırma we yaratıcılıga bağlı bir sınaw olacaktır grafik bölümü için desen sınawı ile birlikte gerçekleştirilir.
Gazi üniwersitenin güsell sanatlar fakültesinde bilgisayar destekli grafik tasarım-grafik tasarımı bölümü- we grafiker öğretmenliği bulunmaktadır
MESLEKİ EĞİTİM FAKÜLTESİNDE ise;
Mesleki Resim Eğitimi Öğretmenliği
Grafik Eğitimi Öğretmenliği war
diğer grafik eğitimi wetren üniveristeler ise;
Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin Grafik Tasarım bölümü-yıldız teknik üniversitesi sanat we tasarım fakültesi-
şık üniversitesi güsel sanatlar fakültesi-grafik tasarımı bölümü
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarim ve Mimarlık Fakültesi Grafik Bölümü
Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
*Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
Mimarsinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Bölümü
*Sabancı Üniversitesi Sanat Ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü
bunlar dan bazıları paralı üniwersitedir

en iyi üniwersiteye gelince bence gazi üniwersitesi we mimar sinan üniwersitesi bende bu bölümü seçersem ikisinden birini tercih edicem:)
Burada eğitim weren fakülteleri incelebilirsiniz kolay gelsin.

Son düzenleme:

selinn

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bn kadirhas üniversitesinde okuyorum. okulumuzda grafik bölümünün 2 yıllığı var falak yetenekle almıyor. bölümü bitiren öğrenciler dgs sınavı ile grafik ile ilgili birçok alana geçiş yapabiliyor. tanıdığım birçok insan okuduğu bu 2 senelik süre içinde bir çizim kursuna gidip 4 yıllık üniversite için hazırlık yapıyor. grafik bölünde okuyan çok fzla arkadaşım var dersler çok zevkli çizim, bilgisayar programları ve birkeç teorik ders görüyorlar.

Wizard-X

🌱Yeni Üye🌱
bnde çok istiyorum üni.de grafik tasarım okumak ama su yetenek sınavı kafamı karıstıryor..
Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü ndeki lisans derslerine fln baktım gayet eğlenclei hoş bi meslek gibi görünüo ama bi kaç sorum var
1- çizim yeteniği derken onemli olan yorumlamakmı yoksa bi ressam kadar iyi olamk mı?:D
2-matbaa bu işin neresinde
cevaplarsınız memnun olurum..

akbey50

🌱Yeni Üye🌱
bilgileriniz için tşkkür ederim çok faydalı

vldn.gnc

🌱Yeni Üye🌱
ben de 2 yıllık grafik tasarım okuyorum, :sanat:yetenek sınavı sanıldığı kadar kolay değil. çiziminizin çok iyi olması gerekiyor ve kursa gitmeden başarmak bi mucize olur herhalde..
2 yıllık okuldan mezun olunca ara elemanda olabilirsiniz çok iyi bir grafiker de bu sizin yeteneğinize bağlı birazda..
Wizard-X eğer daha çok matbaa ile ilgilenmek istiyorsan tasarım ve basım yayıncılık bölümü uygun olur. hem tasarımı öğretiyor hemde (daha çok) matbaayı öğretiyorlar..

green_eyed

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar ben bu sene kırşehir grafik tasarımını kazandım ve şuanda okuyorum kayıt yaptıtırken çok tereddütlüydüm fakat şimdi iyiki gelmişim diyorum 2 yıllık bölü ben bu sene ea 254 le yerleştim yetenek sınavından geçmedim öncesinde bi bilgin olması gerekmiyor bilgisayar eğitimim dahil herşeyi ayrıntılarıyla öğrenebiliyorsunuz başka sorunuz varsa cevaplayabilirim

lucienx

🌱Yeni Üye🌱
bende baslamayı dusunuyorum bıraz gec oldu ama bakalım bılısım egıtım merkezıne kaydımı yaptıracagım ıns

Coskuksk

🌱Yeni Üye🌱
Yani grafik tasarım okumak istiyen bi öğrenci.
Grafik tasarım kurslarına değilde.
Yetenek sınavına hazırlanmak için çizim kursunamı gitmesi gerekiyor.
çünkü grafik kurslarında bilgisayar üzerinde eğitim veriliyor
Nasıl hazırlanmamız gerek.Evde hazırlananlar oturup çizmeli diyorsunz.Nerden başlamalı nasıl başlamalı