Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel de baskıya hazırlama

musdi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mshekim.com
Merhaba arkadaşlar. Ben de grafik üzerine çalışmak istiyorum fakat baskı konusunda yeterli bilgim yok. Kendi çevremden alacağım işleri evde yapıp matbaada bastırmak ve böylece ek gelir elde etmek istiyorum. Şimdilik baskı konusunda acemiyim yani. Sizlerin yardımına ihtiyacım var. Sizlere corel de hazırladığım bir afişi gösterip baskı konusunda ne gibi eksiklerimin olduğunu söylemenizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Overprint de yaptım ama sadece yazılar oldu sanırım yani pek emin değilim. Bir inceleyip eksiklerimi söylerseniz sevinirim. Şimdiden yardımlarınız ve yorumlarınız için teşekkürler.

Not : hazır konu açık iken başka başlık açmak istemedim, ondan buraya yazdım.
https://rapidshare.com/files/117988916/resim_afi__351_i_denemesi.cdr.html

öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Güzel bir çalışma. bu yazacaklarım tamamen benim şahsi fikirlerim, sadece beni bağlar. Birincisi sanırım resimleri kullanırken yan taraflardan biraz bastırmışsın. Kullandığın resimlerin bire bir aynı şekilde hazırlarsan daha iyi netice alırsın. Yine kullandığın resimlerde en az 300-305 dpi değerinde kullanırsan baskıda da iyi neticeler alırsın. Afişte kullandığın palet cmyk, ama Kullandığın diğer resmi rgb. Bu baskıda renk değişikliklerine sebep olabilir. Bir sürprizle karşılaşmamak için kullanacağın resimler cmyk modunda olması iyi olur. Yine yazıların altındaki siyah kuşak kaybolmuş gibi geldi bana. Ayrıca resim sergisi yazısı siyah kuşakla ortalanırsa daha iyi görüneceğini sanıyorum. Kesim ve baskı kroslarını da koymayı unutma. Yine de güzel bir çalışma, başarılar...

ozy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
corelde renk sorununu bende yaşıyorum. Rgb renkleri çok canlı gösterirken cmyk yapınca bozuyor. Renk scalasından bahsetmişsiniz. Bu konu hakkında daha geniş bilgi verirmisiniz.
Yani ben hangi rengi almak istiyosam baskıda, o rengin değerlerini bilgisayara girebileceğim bi scala olmalı elimde.

müverrih35

🌱Yeni Üye🌱
Yardım ve yorumlar için teşekkürler. Birşery daha sorayım ben. Şimdi 80x50 mm bir kartvizit yaptım diyelim. Bunun kesim payını ne kadar vermek gerekir ?

grafipek

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çıktı alırken renkleri siyaha çevirmen gerekiyor

dreamsantana

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ben genellikle kırmızı ve mavi renklerin çoğunlukta olduğu afişlerde bu renk farkını yaşıyorum. Bazen tasarladığım ile alakası olmayan bir afiş çıkıveriyor. O yüzden mavi fon üzerine çok fazla kırmızı renk kullanmıyorum. Digital Baskıcıların hemen hemen çoğu rgb kullanıyor. Geçenlerde isim vermek doğru olur mu bilmiyorum ama Cemil copy ye gittim. Orada corelde hazırladığım bir afişi bastırmak istedim. Makineler kitlendi. Çok fazla detay olduğu içinmiş. Bu sorunu nereye gittiysem yaşadım bu nasıl oluyor bilmiyorum ama makinelerin ram belleği ile ilgili sanırım. Nereye gittiysen jpg ye çevirerek çıktı alabildiler. Çok bir fark oluşmaması için ben gitmeden önce jpg ye çevirerek renk sorunu olan yerleri düzeltiyorum. RGB ve CMYK renkler birbiri ile aynı ise bir sorun çıkmıyor. Renk farkı oluşuyor ise başka bir renk belirliyorum.

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
corelde renk sorununu bende yaşıyorum. Rgb renkleri çok canlı gösterirken cmyk yapınca bozuyor. Renk scalasından bahsetmişsiniz. Bu konu hakkında daha geniş bilgi verirmisiniz.
Yani ben hangi rengi almak istiyosam baskıda, o rengin değerlerini bilgisayara girebileceğim bi scala olmalı elimde.

evet öyle bi skala var pantone scalasında reng trigronomi degerlerini gösteriyor o PMS de

leoapar28

🌱Yeni Üye🌱
hazırladın renkli işin tümünü seç
gurupla,sonrada grayscaleye gir orda tek renk verir - yada yazdır seçeneğinde süperations seçeneğini pasif hale getir sana işi 4 renkli veriyor yazıcı buda buda süperations aktif oldu içinn..