Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Flock Sosyal Web Tarayıcısı

B12

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bir internet tarayıcısı ve sosyallik.. nasıl olur demeyin..

Mozilla Firefox ile tanıştığım zamanlarda IE (İnternet Explorer) kullanarak harcadığım zamanlara çok acımıştım..Hız ve Esneklik Firefox ‘un kanında vardı.. Uygulanabilir temalar, Eklentilerle kişiselleştirme.. Tab (sekme ) felsefesi ile kolay internet gezintileri.. ve sonunda Firefox tabanını kullanan Sosyal bir web tarayıcısı..

Microsoft firması ve ürünleri bu güne kadar ağzımı çok yaktı.. bu konuya önümüzde yayınlayacağım “Microsoft astalaVISTA” başlıklı yazımda değineceğim ama öncesinde Flock konusuna devam edelim..

Flock “The Social Web Browser” daha öncede dediğim gibi Flock Firefox altyapısını kullanan bir internet tarayıcısı.. Arayüzü gayet başarılı, hoş görünüyor. Firefox’u seven, rahatça kullanan birisi için, Flock ’a alışmak hiç de zor değil, çok benzerlikleri var zaten; çoğu Firefox eklentisi aynı zamanda Flock ’da da çalışabiliyor. Peki onu sosyal yapan ne?

Blogcular için çok faydalı bir özelliği var öncelikle. Bloglamak için WordPress, Blogger ya da TypePad sistemlerinden birini kullanıyorsak, sitemizin yönetim paneline girmemize gerek kalmadan Flock üzerinden blogumuza yazı ekleyebiliyoruz. Ve Flickr resimlerini de yazıya rahatça ekleyebiliyormuşuz.

Sevdiğimiz siteleri saklamak ve paylaşmak için del.icio.us ya da shadows sistemlerini tarayıcımız üzerinden kullanabiliyoruz. Ayrıca etiketleme (tag) desteği olan Flock’un kendi favori sistemi de var.

Yenilikleri, güzellikleri olsa da eleştiriler de oluyor aslında Flock için. Firefox’u geliştirmek yerine yeni bir iş, yeni bir tarayıcı yapmanın yanlış olduğunu düşünenler olabilir; ama bence açık kaynaklı olduğuna göre farklılıklar, çeşitlilikler olumlu karşılanmalıdır, zenginlik olarak görülmelidir.

Geliştiricileri Mozilla ’dan ayrı bir oluşum olduklarını söylüyorlar. Ayrı bir oluşum olunca, destek sorunu olabilir. İleride nasıl olur bilmem ama şimdilik döküman ve çeviri sıkıntıları olabilir. Son sürüm için Türkçe paket göremedim, eski sürümlerden biri için var.

Hoş, farklı bir tarayıcı; denemekte fayda var. Windows, Linux ve Macintosh işletim sistemleri için Flock geliştiriliyor. Flock hakkında detaylı bir yazı (eski) için ShiftDelete sitesine bakılabilir.

Flock Ana sayfa

KAYNAK: BAĞIRIŞ

B12

🏅Acemi Tasarımcı🏅
oops.. benden başka ilgilenen olmamış :)