Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Teşekkür ederim arkadaşlar elimden geldiği kadar derslere devam etmeye çalışacağım

İkinci kısımda birazda şablon sayfamızla (Master page) neler yapabildiğimize bakalım

6080indders4.gif

Birçok sayfalı bir çalışmamızda eğer cetvel çizgilerimizin hepsinin belge sayfalarımızın tümünde aynı hizada durmasını istiyorsak bunun için tek tek her sayfada ölçerek uğraşmak yerine master page den bir kerede bunu yapabiliriz işimizi daha da kolaylaştıracaktır...

Layout'tan create guides' ı seçtiğimizde çıkan kutucuk içerisinde cetvel çizgilerimiz için istediğimiz ölçüleri ayarlayabiliriz.
Şu ana kadar sayfaya eklediğimiz çizgiler bize çalışma sırasında yardımcı olacak çizgilerdir. Hiç biri baskıda gözükmeyecektir.
Ufak bir not hazır bunu söylemişken işimizin baskıda nasıl görüneceğini merak ediyorsak araç kutumuzun en altında sağda bulunan Preview mode (W) tıklayarak baskıda çıkacak olan kısmı görebiliriz

8655indders5.gif

Şimdide Master sayfamıza isim verelim;
Aşağıdada gördüğünüz gibi birinci işlem olarak page paletimizde en sağda bulu ok' a tıklıyoruz ve acılan pencereden "Master options for A- Master seçeneğini tıkladıktan sonra karşımıza çıkan kutucuktan master sayfamıza yeni ismini verebiliriz...

8261indders6.gif

Benzer konular

venomaer

🌱Yeni Üye🌱
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
şablon sayfamızda yerleştirdiğim bir sabit yazı alanına bazı sayfalarda farklı metin yazmak veya rengini değiştirmek istiyorum. Quark'ta müdahale edebildiğim gibi burda da yapma imkanım var mı?

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
şablon sayfamızda yerleştirdiğim bir sabit yazı alanına bazı sayfalarda farklı metin yazmak veya rengini değiştirmek istiyorum. Quark'ta müdahale edebildiğim gibi burda da yapma imkanım var mı?

https://www.grafikerler.net/showpost.php?p=111552&postcount=11
burada anlatılanı uygularsanız master sayfada yaptıgınız herseyi bu uygulama sayesinde, istediginiz sayfada degiştirebilirsiniz kolay gelsin...

venomaer

🌱Yeni Üye🌱
https://www.grafikerler.net/showpost.php?p=111552&postcount=11
burada anlatılanı uygularsanız master sayfada yaptıgınız herseyi bu uygulama sayesinde, istediginiz sayfada degiştirebilirsiniz kolay gelsin...
teşekkür ederim.
verdiğiniz linki dün görmüştüm fakat olmamıştı.
tekrar aynı yere yönlendirince sıfırdan bir sayfa açtım ve istediğim oldu.
diğer sayfada olmamasının nedeni de sayfa numarasının üstündeki resimde text wrap olmasıymış.
bugün de text wrap olayını çözmeye çalışacağım beceremezsem gerekli başlıktan rahatsız edeceğim sizi

sevgiler...

venomaer

🌱Yeni Üye🌱
diğer sayfada olmamasının nedeni de sayfa numarasının üstündeki resimde text wrap olmasıymış.

aynı sorunla karşılaşan benim gibi ID acemileri için bulduğum çözümü bilgi amaçlı yazıyorum

text wrap a takılan kutumuza sağ tıklıyoruz "text frame options" (elma+b) penceresini açıp "ignore text wrap" ı tıklıyoruz.

msavas

🌱Yeni Üye🌱
Selam indesign ile ilgili şöyle bir sorunum var 7000 sayfalık bir çalışmanın şablonunda bir kelime değişikliği var.. Fakat ben bunu şablonda uyguladım. Ama diğer sayfalara aktarmıyor. Önceden sayfaları override ile müdahale edilebilir hale dönüştürmüştüm.. Sanırım ondan kaynaklı acaba masterdaki bu değişikliği tüm sayfalara nasıl aktarırım.
Şimdiden teşekkürler

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Selam indesign ile ilgili şöyle bir sorunum var 7000 sayfalık bir çalışmanın şablonunda bir kelime değişikliği var.. Fakat ben bunu şablonda uyguladım. Ama diğer sayfalara aktarmıyor. Önceden sayfaları override ile müdahale edilebilir hale dönüştürmüştüm.. Sanırım ondan kaynaklı acaba masterdaki bu değişikliği tüm sayfalara nasıl aktarırım.
Şimdiden teşekkürler

sekmeleri şu şekilde yaparsanız, tüm sayfalara master page inizi uygularsınız.
ben örnek olsun diye 7 sayfa açtım.

dizaynator

🏅Acemi Tasarımcı🏅
master page ve gradient

Mrb örneğin bir dergi çalışmasında tüm sayfalarda aynı gradienti kullanmak istiyorum arkaplan olarak bunu master pagede yaptığımda yazılar arkada kalıyor resimler görünüyor fakat yazıları ne yapıcam
master pagedeki gradienti nasıl arkaplan yaparım

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
master page ekran görüntüsü ekleyebilirmisiniz

dizaynator

🏅Acemi Tasarımcı🏅
resim ekleme konusunda acemiyim bu forumda doğrudan pcden yükledim ama gözükmüyor

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
resmi buraya ( www.imageto.org ) yükledikten sonra size link verecektir onuda mesaj bölümüne eklerseniz olur

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
bende çözemedem :( böyle

calışma özel degilse çalışmada bir iki sayfa (.indd) yollayabilirmisiniz

Dosya yüklemek için

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
master sayfaya altlığı koymadan önce TEXT WRAP panelindeki degerleri sıfırların ve daha sonra ekleyin

dizaynator

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yardımın için çok tşk ederim text wraptan olacağı hiç aklıma gelmezdi bile